Ze świata

Ze świata

Zaskakująca pomyłka. Zamiast deportacji obywatelstwo

Aż 1811 osób z "państw objętych specjalnym zainteresowaniem", czyli krajów, które budzą wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, miało zostać usuniętych ze Stanów Zjednoczonych. Zamiast tego, wskutek urzędniczych błędów, otrzymali amerykańskie obywatelstwo. Jak do tego doszło? W "24 Godzinach" wyjaśnia Michał Sznajder.

Zbliża się koniec opłat roamingowych. Ale będzie kilka ograniczeń

Opłaty roamingowe na unijnym rynku miałyby zostać zniesione w czerwcu 2017 roku - zaproponowała Komisja Europejska. Z poprzedniej propozycji szybko się wycofała po ostrej krytyce operatorów. Teraz zaproponowała rozwiązania korzystne dla klientów sieci telekomunikacyjnych, ale także możliwość stosowania dodatkowych taryf przez telekomy.

Polska marka ostatecznie rezygnuje z futer. "Moda przyjazna zwierzętom"

Sieć sklepów Reserved oraz pozostałe marki należące do koncernu LPP - Mohito, Tallinder i Cropp, rezygnują z elementów, które pochodzą z naturalnych futer. Domagało się tego szereg organizacji walczących o prawa zwierząt, między innymi PETA, która już w styczniu 2016 roku skierowała apel do spółki.

Polska żywność podbija rynki. "Nie ma drugiego takiego przypadku"

- Sześciokrotny wzrost eksportu polskiej żywności jest bezprecedensowy. Nie ma drugiego takiego przypadku, który by pokazywał podobne liczby - powiedział dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej Jerzy Plewa. Jego zdaniem, Polska nie powinna obawiać się porozumienia o wolnym handlu TTIP.

Ubój pod okiem kamer. Ukróci torturowanie zwierząt?

"Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem" - powiedział Paul McCartney, który sam jest wegetarianinem. Ten pomysł może zostać wkrótce zrealizowany w nieco innej formie. Specjalna komisja francuskiego parlamentu, powołana po opublikowaniu nagrań wideo ze zwierzętami torturowanymi podczas uboju, przedstawiła 65 propozycji mających na celu zapobieżenie okrucieństwu wobec zwierząt rzeźnych.

Adwokatka Jolie "przeczołga" Brada Pitta? Ekspert o rozstaniu stulecia w Hollywood

Jeżeli małżonkowie dojdą do porozumienia we wszystkich elementach, takich jak władza rodzicielska, alimenty czy podział majątku, to ten rozwód potrwa bardzo krótko - na antenie TVN24 BiS o rozwodzie Angeliny Jolie i Brada Pitta mówił mec. Zbigniew Roman. Jak dodał pełnomocnikiem Jolie jest Laura Wasser, czołowa adwokatka rozwodowa w USA, znana m.in. z tego, że "albo jest w stanie przeczołgać swojego rywala, albo wymusić na nim szybką i skuteczną ugodę".

Działka w Szwecji za jedną koronę. Ale jest haczyk

W szwedzkiej gminie można kupić działkę już za 1 koronę. Warunkiem jest postawienie domu w ciągu dwóch lat od transakcji, na co nie stać już każdego. Władze gminy tłumaczą, że chcą w ten sposób zachęcić ludzi do pozostawania na prowincji zamiast masowych migracji do miast.

Spała pod wulkanem, odkrywała Amerykę Środkową, czyli samotnie przez kontynent

- W samotnej podróży czasem towarzyszy nam strach, ale przy zachowaniu podstawowych zasad możemy czuć się bezpiecznie. W Ameryce Środkowej panuje tam kultura maczo i raz miałam nieprzyjemne spotkanie z trzema panami. Musiałam ratować się ucieczką - mówiła w cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS Anita Demianowicz, podróżniczka, która zwiedziła Amerykę Środkową.

Jakie są zalety zarostu? "Broda może odstraszyć innych samców"

Broda jest utożsamiania przez kobiety z męskością, to jeden z atrybutów dojrzałości płciowej - mówi stylistka Iwona Ryszkowska. Jak dodaje kilkudniowy zarost jest sexy. - Broda kojarzy nam się z siłą, testosteronem, mężczyzna wygląda agresywnie i na takiego, który może wystraszyć innych samców - podkreśla. Krystian Wojewoda, stylista i fryzjer mówi, że kobiety widzą w brodaczach współczesnego drwala. - To chyba najczęściej używane przez kobiety określenie, a wiadomo, że drwal to facet silny i zaradny - zaznacza.

Piosenkarz pokazał zdjęcie z supermarketu. "Wstydź się!"

Zdjęcie nestora włoskiej piosenki Gianniego Morandiego przed supermarketem wywołało dyskusję na temat handlu w niedzielę w prasie i mediach społecznościowych. Piosenkarz jest krytykowany za to, że, publikując fotografię z zakupów, poparł handel w niedzielę.

W Arktyce coraz cieplej. "To niebezpieczne także dla Polaków"

To, co dzieje się w Arktyce wpływa na nasz klimat i pogodę - mówiła w TVN24 BiS Joanna Remiszewska-Michalak. Fizyk atmosfery dodała, że im wyższa temperatura w Arktyce, tym większa szansa na anomalie pogodowe i ekstremalne zjawiska w innych częściach świata, także w Polsce.

Kraj, w którym jest więcej bydła niż ludzi. Mongolskie, bezludne stepy

- Tam prawie nie ma ludzi, można jechać setki kilometrów i napotkać dwie, trzy osoby po drodze. Czasami, gdy jechaliśmy 200 km i spotykaliśmy jedną rodzinę - opowiadała Mirka Misiewicz, podróżniczka zakochana w Mongolii. - Na jednego człowieka przypadają 23 sztuki bydła, czyli łatwiej zobaczyć krowę, kozę czy konia niż człowieka. Gość programu „Pokaż nam świat” przyznaje, że to właśnie konie są dla niej symbolem tego kraju.

Dom Harry'ego Pottera na sprzedaż

Chcesz mieszkać jak młody Harry Potter? Teraz możesz… o ile masz 620 tys. dolarów. Dom, w którym czarodziej żył w szafie pod schodami, trafił właśnie na sprzedaż.

Kilkanaście wizyt w tym samym kraju. Prawdziwa miłość do Chorwacji

- Przed wyjazdem robimy plan, zaglądamy do przewodników, internetu, czytamy o punktach, które na pewno chcemy odwiedzić. Na miejscu te plany nam się nieco "rujnują", gdzieś błądzimy i odwiedzamy nowe tereny - mówią Agnieszka Kolasińska-Tyluś oraz Wojtek Tyluś, podróżnicy oraz autorzy bloga crolove.pl. Goście programu "Pokaż nam świat" są prawdziwymi miłośnikami tego kraju - Chorwację odwiedzili już kilkanaście razy.

Polskie strefy dla turystów za granicą. "To może być trudne"

Polski operator turystyczny zapowiedział nowe rozwiązanie dla osób spędzających wakacje w zagranicznych kurortach. Chodzi o wydzielenie stref dla Polaków. Pomysł skomentował dla tvn24bis.pl Maciej Nykiel, prezes fly.pl, wskazując na trudności i kontrowersje w jego realizacji.

Kobieta, która samotnie podróżuje po krajach muzułmańskich

- Nigdy nie byłam w żadnej niebezpiecznej sytuacji. Nie miałam nieprzyjemności z tego powodu, że jestem samotnie podróżującą kobietą bez odpowiedniego ubioru, jeśli nie było takiego nakazu. Ale uważam, że trzeba mieć trochę rozsądku, wiedzieć co się robi i jak się zachowywać - mówi w programie "Pokaż nam Świat" Marysia Maciocha, podróżniczka, autorka bloga mytravelaffairs.com. - Ja nie tylko podróżuję po krajach muzułmańskich, ale bardzo lubię te regiony świata: Azję Centralną, Bliski Wschód, Afrykę, a islam jest tam religią dominującą - dodała blogerka. Zaznacza, że ważną zasadą podczas takich podróży jest szacunek dla kultury kraju goszczącego.

Węgry już nie śmieciowe. S&P zrobiła prezent Orbanowi

Po latach utrzymywania Węgier w kategorii śmieciowej, agencja Standard & Poor’s wydała w piątek decyzję o podniesieniu krajowego ratingu długu do poziomu inwestycyjnego - informuje Reuters. Ten zaskakujący ruch, to forma nagrody dla premiera Viktora Orbana za naprawienie finansów państwa oraz pobudzenie gospodarki - dodaje agencja informacyjna.

Snowden w kamerze Olivera Stone'a: odszczepieniec w ekstremalnej sytuacji

- Filmowy Snowden może mieć niewiele wspólnego z tym realnym - tak krytyk filmowy Wiesław Kot odnosił się do nowego filmu Olivera Stone’a opowiadającego historię byłego agenta wywiadu USA. Gość TVN24BiS stwierdził, że reżyser zastosował typową dla siebie metodę - „wziął pewnego odszczepieńca i postawił go w sytuacji bardzo trudnej - musi wybierać między lojalnością wobec Stanów Zjednoczonych a lojalnością wobec ludzkości”. Krytyk wspomniał także o dwóch innych filmach, które opierają się na prawdziwych wydarzeniach - polskiej produkcji pt. „Smoleńsk” oraz amerykańskiej „Deepwater Horizon”. Co chcą osiągnąć twórcy filmów bazujących na aktualnych historiach? Czy powinni przedstawiać fakty czy własną ich interpretację?

CNN: Rosji zaczyna brakować gotówki

Kremlowskie źródło wysycha. Po niemal dwóch latach recesji, tylko w tym miesiącu rosyjski fundusz "na czarną godzinę" stopniał do zaledwie 32,2 mld dolarów - podał rosyjski minister finansów, Anton Siłuanow. We wrześniu 2014 roku, zanim ceny ropy zaczynały spadać, wynosił on jeszcze 91,7 mld dolarów - pisze CNN Money.