Deutsche Bundesbank, niemiecki bank centralny, poinformował o zrealizowaniu z trzyletnim wyprzedzeniem planu sprowadzenia z powrotem do Niemiec części rezerw złota umieszczonych za granicą w okresie zimnej wojny. Ostatni sekretny transport ze złotem opuścił Paryż.
W 2013 roku przyjęto założenie, że ponad połowa tych rezerw będzie przechowywana w Niemczech. Sfinalizowania tego planu początkowo oczekiwano do 2020 roku.
Niemieckie złoto
Z Paryża powróciło właśnie ostatnie 91 ton przechowywanego tam niemieckiego złota. W niemieckich skarbcach jest teraz 50,6 proc. niemieckich rezerw złota, wynoszących obecnie 3378 ton. W Nowym Jorku pozostaje 36,6 proc., a w Londynie - 12,8 proc. W Paryżu Niemcy już złota nie przechowują.
W okresie zimnej wojny Niemcy Zachodnie przechowywały większość swego złota za granicą, w obawie, że mogłoby ono przepaść w razie inwazji Związku Radzieckiego. Szef niemieckiego banku centralnego Carl-Ludwig Thiele podkreślił, że każda sprowadzona z zagranicy sztabka złota została dokładnie sprawdzona i że nie było żadnych zastrzeżeń. Koszty całej operacji sprowadzania złota z zagranicy wyniosły - wg banku centralnego - 7,7 miliona euro. Niemieckie rezerwy złota to ok. 270 tys. sztabek łącznej wartości - według obecnego kursu - 120 miliardów euro - odnotowuje agencja dpa. Niemcy, po Stanach Zjednoczonych, mają największe rezerwy złota na świecie.
Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com