Ze świata

Ze świata

"Kolebka amerykańskiego wspinania". Niezwykła podróż do USA

Gościem cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS była Magdalena Nowak, której pasją jest wspinaczka. Podróżniczka opowiadała o wyprawie do Parku Narodowego Yosemite. - Jest to kolebka amerykańskiego wspinania - wyjaśniła. - To miejsce przepiękne i mające ogromny potencjał jeżeli chodzi o wspinanie - mówiła.

W Niemczech rodzi się więcej dzieci. Pierwszy raz od 30 lat

Niemcy zatrzymują trwający od trzydziestu lat spadek liczby urodzeń. Jak twierdzą analitycy trend zaczyna się odwracać, choć do sytuacji gwarantującej stabilną wymianę pokoleń jeszcze daleko. Polki, to obok obywatelek Niemiec i Turcji, najliczniejsza grupa rodzących.

Strefa euro dotąd odporna na Brexit. Ale istnieje ryzyko

Gospodarka strefy euro była na razie odporna na Brexit - oświadczył w poniedziałek szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. Chce on w pełni utrzymać cztery swobody w ramach jednolitego rynku, podczas gdy Londyn domaga się ograniczenia wolności przepływu osób.

Media ujawniają, jak Barroso spotykał się z ludźmi z Goldman Sachs

Portugalski dziennik "Publico" ujawnił, że Jose Barroso będąc szefem Komisji Europejskiej kontaktował się z władzami banku Goldman Sachs, swojego obecnego pracodawcy. Polityk potwierdził, że dochodziło do spotkań, lecz zapewnił, że były to kontakty służbowe i miały na celu walkę z kryzysem.

Pierwsze starcie Clinton vs. Trump. Oglądaj debatę w TVN24 BiS

Media już okrzyknęły to starcie debatą stulecia. W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego odbędzie się pierwsza w obecnej kampanii wyborczej dyskusja twarzą w twarz kandydatów na prezydenta USA - Hillary Clinton i Donalda Trumpa. Na transmisję na żywo z tego wydarzenia zapraszamy na antenę TVN24 BiS.

Merkel odwraca się plecami od Deutsche Banku

Mocno tanieją walory Deutsche Banku, który zmierza do ustanowienia nowego rekordowego "minimum". Amerykański nadzór może żądać nawet 14 mld dol. sankcji nałożonych z powodu papierów wartościowych opartych na kredytach hipotecznych, które oferowane były przez Deutsche Bank.

Podróż sposobem na życie. Czasem warto się zgubić

- W podróży nie wolno za dużo planować. Trzeba postawić na spontaniczność. Warto znaleźć miejsca, których nie ma w przewodniku - mówi Tomasz Obarski. - Pewnego razu przez nawigację GPS zgubiliśmy się w górach Sierra Nevada w Hiszpanii. W przewodniku nic o nich nie było a okazało się, że widoki w tym miejscu są niezwykłe. Nie spodziewaliśmy się tego w Hiszpanii, a wyglądało to jak Wielki Kanion - wspominała Katarzyna Przybysz. Podróżnicy byli gośćmi w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Oto ranking "najzdrowszych" krajów na świecie. Jest i Polska z listą problemów

Po trwających blisko 10 lata pracach, na łamach czasopisma medycznego "The Lancet" opublikowano zestawienie najzdrowszych krajów na świecie. Wieloletnie badania zostały sfinansowane przez fundację Billa i Melindy Gatesów. Polska uplasowała się na 39. miejscu rankingu. Największe bolączki, z którymi boryka się nasz kraj to: samobójstwa, uzależnienie od nikotyny oraz trudności z planowaniem rodziny.

Poszukiwanie, podróżowanie, odkrywanie. Wyspy Salomona

- Ja tam pojechałem w celach poszukiwawczo-podróżniczo-odkrywczych - zdradził Wojciech Bobilewicz, który odwiedził Wyspy Salomona. - To nie jest tak dzikie miejsce, jak niektóre rejony dżungli afrykańskiej czy południowoamerykańskiej, więc nie jest to aż tak niebezpieczne, ale poruszanie się po tej dżungli samotnie nie jest wskazane, ze względu na to, że mieszkańcy są bardzo terytorialni. Każdy skrawek należy do wodza, plemienia, wioski - dodał gość "Pokaż nam świat". W niektórych wioskach jeszcze kilkadziesiąt lat temu praktykowano kanibalizm.

"Zostały mi tylko dwa szczyty". Ta Polka chce zdetronizować Martynę Wojciechowską

- W pewnym momencie okazuje się, że już się nie da zdobywać tych szczytów samemu, bo nie da się dostać do dzikiego miejsca w pojedynkę, ale takie szczyty jak: Mount Blanc, Elbrus, Kilimandżaro zdobywałam w miarę możliwości sama, korzystając z przewodnika tylko tam, gdzie to było obowiązkowe - mówiła w programie "Pokaż nam świat" Miłka Raulin, autorka projektu „Siła marzeń - Korona Ziemi”, która zdobyła już 7 z 9 najważniejszych szczytów świata. Podczas swojej podróży m.in. spędziła trzy dni w papuaskiej, dzikiej wiosce i odwiedziła kopalnię złota. Niedługo wyruszy na Mount Everest i przejmie od Martyny Wojciechowskiej miano najmłodszej Polki, która zdobyła ten szczyt.

Kim są uchodźcy? Potwór z "Ulicy Sezamkowej" już to wie

- Mimo tego, że uchodźcy pochodzą z wielu różnych regionów, to wyglądają tak samo, jak ty, albo ja. Od innych ludzi możemy nauczyć się wielu rzeczy - tłumaczy Groverowi z "Ulicy Sezamkowej" Tony Blinken, sekretarza stanu USA. Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała film, który ma pomóc najmłodszym w zrozumieniu problemu uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS.

Unia naciska na rozwód, ale Wielkiej Brytanii się nie spieszy

Wielka Brytania ma wiele do zrobienia, zanim formalnie przystąpi do postępowania rozwodowego z Unią Europejską, ale gdy to zrobi, nie pozwoli na przeciąganie procesu - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Dodał, że do uruchomienia procedury wyjścia z UE nie dojdzie przed świętami Bożego Narodzenia.

"Korupcja Europejska". Choroba, która toczy Unię

"Moralną zdradą elit" nazwał dziennik "Le Monde" rzeczywistość opisaną w "Bahama Leaks". Autorzy tych demaskatorskich materiałów, dotyczących m.in. unijnej komisarz, zrzeszeni są w międzynarodowym konsorcjum dziennikarskim powiązanym z Georgem Sorosem.

"Oszust stulecia" ma zapłacić. Ale bank też ponosi winę

Sąd apelacyjny w Wersalu orzekł, że były makler banku Societe Generale Jerome Kerviel, skazany na narażenie pracodawcy na rekordową stratę 4,9 mld euro, ponosi za to częściową odpowiedzialność. Nakazał mu zapłatę 1 mln euro odszkodowania. Kerviel zapowiedział wniosek o rewizję.

Z wizytą u Maorysów. Niezwykłe oblicze Nowej Zelandii

Karolina Grubich i Robert Gwizdała to świeżo upieczeni małżonkowie, których łączy wspólna pasja podróżowania. W programie opowiadali o wyprawie do Nowej Zelandii, gdzie nauczyli się, jak zaufać lokalnym mieszkańcom. Zdradzali, jakie zwyczaje mają Maorysi - grupa etniczna wśród Nowozelandczyków. Przekonywali, że gościnność i piękno krajobrazów to ważne atuty kraju, który warto poznać.

Obama nagrodził artystów. Jeden z nich chciał mu ściągnąć spodnie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wręczył medale 24 artystom za zasługi dla kultury. Wśród uhonorowanych znalazł się m.in. Mel Brooks, twórca wielu znakomitych komedii takich jak "Płonące siodła", "Kosmiczne jaja" i "Robin Hood: faceci w rajtuzach". 90-latek pokazał, że poczucie humoru nigdy go nie opuszcza. Po odebraniu medalu próbował przyklęknąć, tak jakby właśnie otrzymał tytuł szlachecki. W rzeczywistości Brooks udawał, że ściąga spodnie amerykańskiemu przywódcy. Nie wszyscy wyróżnieni mogli pojawić się na uroczystości, zabrakło m.in. aktora Morgana Freemana. Prezydent USA nie pozostawił tego bez komentarza. - On niewątpliwie w tej chwili kolejny raz wciela się w rolę czarnoskórego prezydenta - powiedział Obama. - Nigdy nie pozwala mi zabłysnąć - dodał. Materiał programu "24 Godziny".

Prawdziwe oblicze Kuby, czyli codzienne wyzwania na gorącej wyspie

Barbara Stawarz to podróżniczka, która na antenie TVN24 BiS opowiadała o swojej wyprawie na Kubę. Przekonywała, że kraj się zmienia, choć postęp nie następuje zbyt szybko. Zwracała uwagę, że dostęp do internetu jest ograniczony - czasem należy stać w kolejce kilka godzin, aby wykupić dostęp do sieci. Podróżniczka wyjaśniała, że życie codzienne stawia przed Kubańczykami oraz turystami wiele wyzwań - łatwiej jest kupić rum i cygara, niż żywność.

Marzy ci się kariera Jamesa Bonda? MI6 zatrudnia

Do 2020 roku brytyjski wywiad MI6 zatrudni blisko tysiąc nowych pracowników - podaje BBC, powołując się na źródła rządowe. Najbardziej poszukiwani są specjaliści od internetu i nowych technologii ze względu na coraz poważniejsze zagrożenia w tej dziedzinie.

"Lewy" może zarobić nawet 350 mln zł. "Kluby chcą, by ich gwiazdy były szczęśliwe"

Robert Lewandowski już wkrótce będzie mógł liczyć na wyższe wynagrodzenie. Jak podała gazeta "Sport Bild", polski napastnik może zarabiać jeszcze więcej, niż dotychczasowa rekordowa gaża w zespole, która należy do Thomasa Muellera i wynosi 15 mln euro rocznie. To oznaczałoby, że przy przedłużaniu kontraktu do 2021 roku Polak zarabiałby najwięcej w całej Bundeslidze.

Pożegnanie z reklamówkami. Polacy mają z tym problem

Unia Europejska sugeruje przyjęcie środków, które do końca 2019 roku ograniczyłyby roczne zużycie foliówek przez jednego obywatela do maksymalnie 90, a do 2025 toku nawet 40 torebek. Przed Polską sporo pracy, jeśli chodzi o zmianę nawyków. Obywatel naszego kraju zużywa bowiem przeciętnie aż 450 foliowych siateczek rocznie - podobnie jest w Portugalii czy Słowacji. Uczyć się zaś możemy od Finów czy Duńczyków, którzy przez cały rok wykorzystują średnio zaledwie… cztery reklamówki.