Ze świata

Ze świata

Jak podbić świat z dziećmi? Praktyczne porady eksperta

- Fascynacja dalekimi podróżami zaczęła się od Afryki - mówi Łukasz Wierzbicki, autor wielu książek o podróżowaniu. - Gdzieś we mnie zostają, odkładają się refleksje i później wplatam je w książki dla dzieci - tłumaczy. Gość cyklu "Pokaż nam świat" odkrywa zakątki świata wraz całą rodziną. Jego syn wybrał się w pierwszą podróż do Namibii mając zaledwie 7 miesięcy. - Byliśmy tam wielokrotnie wcześniej i wiedzieliśmy, jak przygotować się do takiej wyprawy - podkreśla Łukasz Wierzbicki.

"The Economist": "twardy" Brexit ciosem dla mieszkańców Wysp. Rząd May zmieni kurs?

"Twardy" Brexit uderzy w mieszkańców Wysp Brytyjskich - ostrzega tygodnik "The Economist". Zdaniem prestiżowego tygodnika, opuszczenie unii celnej i jednolitego rynku przyczyni się do poważnych problemów tamtejszej gospodarki. Wymieniając ich długą listę konkluduje, że dla rządu Theresy May jeszcze nie jest za późno, by zmienić kurs.

"FAS": Angela Merkel chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce na najbliższym szczycie w Brukseli nakłonić Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji - podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Powodem jest udział Moskwy w wojnie w Syrii.

Sondaż: wolny handel ważniejszy niż migracja

Zawarcie dobrego porozumienia handlowego z UE po Brexicie jest ważniejsze niż odzyskanie kontroli nad migracją – wynika z sondażu zrealizowanego przez ComRes na zlecenie "The Independent". Tak uważa 49 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 39 proc.

Chcesz pracować w Google? Oto pytania z rozmowy kwalifikacyjnej

Te pytania na długo zostaną w pamięci Pierre'a Gauthiera, który starał się o pracę w Google. Choć nie udało mu się przejść procesu rekrutacyjnego, to postanowił podzielić się kulisami z internautami. "Może to być przydatne, jeśli Google wezwie was pewnego dnia" - pisze na swoim blogu.

Jest globalne porozumienie w sprawie gazów cieplarnianych

Ponad 150 państw porozumiało się w sobotę w Rwandzie ws. redukcji stosowania szkodliwych dla środowiska gazów HFC (fluorowęglowodorów). HFC, stosowane m.in. w klimatyzatorach i lodówkach, są dla atmosfery o wiele bardziej niebezpieczne niż dwutlenek węgla.

Duda: budowa Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Wersal fałszerzy. 250 tysięcy euro strat

O przyłapaniu pięciu pracowników pałacu królewskiego w Wersalu na sprzedaży fałszywych biletów wstępu doniósł w piątek zajmujący się sztuką portal Art Newspaper. Szajka od sierpnia naraziła muzeum na straty w wysokości 250 tys. euro.

"Zmiana kulturowa" czy "moralna degrengolada"? Pytania o eutanazję

- Coraz więcej ludzi uważa, że powinni sami decydować o zakończeniu życia. Musimy pogodzić się ze zmianą kulturową - mówił w TVN24 BiS prof. Jan Hartman, bioetyk i filozof. - Część eutanazji w Holandii dokonuje się na ludziach, którzy są zbędni społeczeństwu. Rozszerzenie tego prawa spowoduje jeszcze większą moralną degrengoladę - uważa ks. Kazimierz Sowa.

Sankcje wobec Rosji. "UE powinna je przedłużyć"

Mimo dotychczasowej odpowiedzi UE na działania Rosji na Ukrainie, Moskwa pozostaje niewzruszona. Dlatego UE powinna rozważyć przedłużenie sankcji na rok, a nie pół roku - pisze w piątek w "Financial Times" były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Seksafery na szczycie. Prof. Lew-Starowicz: Trump jest typem macho, samcem-zdobywcą

- Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie tylko przekroczył pewną granicę, ale on reprezentuje wymierający gatunek mężczyzn, czyli typ kreujący się na macho, który jest z tego zachwycony. Trump jest samcem-zdobywcą. To mu nie przysporzy popularności. Trump lekceważy kobiety i sprowadza je do roli czysto seksualnej - mówił w TVN24 BiS seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Co wyczytasz z uśmiechu? Zobacz, jak wypadli Polacy w tym niezwykłym badaniu

- W Polsce ponad 20 lat temu zapatrzyliśmy się za ocean zamiast za morze i naśladujemy typowe zachowania amerykańskie - mówi dr Jakub Kryś z Instytutu Psychologii PAN. Jego zdaniem, w efekcie zbyt często sięgając po uśmiech w nieodpowiednim momencie. Gość TVN24 BiS wyjaśnia bowiem, że uśmiech nie w każdym kraju jest postrzegany jako wyraz inteligencji i szczerości.

"Wszystko zaczęło się od książki". Pieszo przez dżunglę

- Wszystko zaczęło się od książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" - mówił o powodach wyjazdu do Afryki Dominik Szmajda. Podróżnik podkreślał, że podczas wędrówki po lasach równikowych niezbędna jest nawigacja. - Tam nie ma żadnych punktów odniesienia. Kompas nie wystarcza - zwracał uwagę Szmajda. Jak dodawał, na trasie podróży udało mu się spotkać słonie, czasem w niebezpiecznych okolicznościach. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Pracujesz z rakotwórczymi substancjami? Chcą zmienić prawo

Ministrowie pracy krajów UE uzgodnili w czwartek w Luksemburgu przepisy, których celem jest wzmocnienie ochrony pracowników przed rakotwórczymi chemikaliami w miejscu pracy. Szacuje się, że nowotwory to powód 53 procent zgonów z przyczyn związanych z pracą.

Los CETA niepewny. Premier Kanady zaniepokojony

Premier Kanady Justin Trudeau wyraził w czwartek zaniepokojenie rosnącą w krajach Unii opozycją wobec umowy CETA o wolnym handlu między UE a Kanadą. Odrzucenie paktu oznaczałoby, że UE "weszła na ścieżkę, która jest mało produktywna" - powiedział Trudeau.

Rowerem przez świat. "Jest czas na medytację"

Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Norwegia - te kraje na rowerze przejechali Marta Hopfer i Jean Nicolas Gilles. - Podróżując na rowerze jest się blisko z ludźmi i światem, który się mija. Ponadto zostaje się z własnymi myślami, jest czas na medytację - tłumaczyli goście cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Wkrótce zmiana czasu na zimowy. Dlaczego to robimy?

Zmiana czasu na zimowy zbliża się wielkimi krokami i nastąpi już 30 października. - Wszystko dlatego, że żyjemy na kuli. Ci, którzy są na naszej kuli ziemskiej, mogą zobaczyć słońce zachodzące. Ci, którzy są z kolei w innej części, zobaczą słońce pionowo nad głową - mówi Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium w Toruniu. Dzięki cofnięciu wskazań zegarów o godzinę zyskujemy nieco więcej światła. Jak wskazuje psycholog Magdalena Chorzewska, "zmiana czasowa wiąże się z rozregulowaniem organizmu. Możemy być bardziej senni, rozdrażnieni". Przynajmniej w pierwszych dniach, bo jak dodaje, "zdrowa zmiana adaptacyjna zajmuje około tygodnia". Jeżeli chcielibyśmy jednak uniknąć tego, co przed nami, rozwiązaniem może być choćby podróż np. do Australii.

Niemiecki rząd za obcięciem zasiłków. "Kto tu mieszka, pracuje i płaci składki, ten ma prawo"

Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy ograniczającej świadczenia dla obywateli innych krajów UE, którzy nigdy nie pracowali w Niemczech i nie szukają pracy. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych i pomocy socjalnej nabędą dopiero po pięciu latach legalnego pobytu. Osoby bez prawa do zasiłków mogą otrzymać pomoc finansową pozwalającą na przeżycie w Niemczech przez jeden miesiąc i pożyczkę na bilet do kraju.

Gdzie zjeść najlepszą pizzę? Włosi wybrali niezwykłe miejsce

Najlepszą pizzę można zjeść we Włoszech - to nie ulega wątpliwości. Ale które miejsce wybrać? Ankietowani przez włoski portal Gastronauta zdecydowali, że wszelkie zaszczyty wędrują do pizzerii prowadzonej przez wychowanków centrum odwykowego w Rimini. W głosowaniu udział wzięło blisko 40 tys. osób.

Wenecja się wyludnia. Exodus mieszkańców

Do 55 tysięcy spadła liczba mieszkańców Wenecji. To kolejny negatywny rekord – podkreślono w raporcie grupy miłośników miasta, która monitoruje stały exodus ludności. Miasto wyludnia się z roku na rok.