Ze świata

Ze świata

Zmiany klimatu gorsze niż wojny

Globalne ocieplenie postępuje. Jego skutki to fale groźnych upałów, powodzie i wyższy poziom wód w jednych miejscach a w innych susze. Przez klęski naturalne domy w tym roku musiało upuścić więcej ludzi niż z powodu wojen. Ale te katastrofy nie do końca powinno się nazywać naturalnymi. Za wszystko odpowiada człowiek.

Cukier najdroższy od czterech lat. Zawiodły zbiory w Brazylii

W październiku br. indeks cen żywności FAO zyskał 0,7 proc., wzrastając do 172,6 punktów, i był najwyższy od marca 2015 r. W skali roku ceny żywności poszły w górę o 9,1 proc. Podrożały produkty mleczne, cukier i zboża, a potaniały oleje i mięso.

Dzieci w katastrofalnej kondycji fizycznej. Debata Kobiet w TVN24 BiS

Młode pokolenie ma dużo słabszą kondycję, niż ich rodzice. Badania przeprowadzone przez warszawską Akademię Wychowania Fizycznego wskazują, że 30 lat temu dzieci znacznie lepiej radziły sobie z ćwiczeniami fizycznymi i osiągały lepsze wyniki. Wydaje się, że jedną z przyczyn może być nadopiekuńczość i nadmierna troska rodziców. O wychowywaniu dzieci rozmawiały Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu, Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” oraz Aleksandra Pezda z radia TOK FM.

Wenecki exodus i protest mieszkańców. Nie chcą już turystów

Mieszkańcy Wenecji protestowali przeciwko wyludnianiu się miasta. Liczba ludności spadła do rekordowo niskiego poziomu niecałych 55 tysięcy. Mieszkańcy mają już dość ogromnego ruchu turystów, którzy w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie Włochów. O problemie mówił w TVN24 BiS Jacek Pałasiński.

Psim zaprzęgiem po Arktyce. Wyjątkowa podróż po norweskiej prowincji

Piotr Brewczyński wybrał się do norweskiej prowincji w Arktyce, podróżując psim zaprzęgiem. Na Svalbard, gdzie podczas dnia polarnego jasno jest przez całą dobę, najłatwiej dotrzeć samolotem. Niezachodzące słońce pozwala na wiele aktywności, a ułatwia to rozwinięta dla turystów infrastruktura. Na dalekim biegunie można spotkać nawet Tajów, którzy mają na wyspie swoją dzielnicę.

450 tys. euro za luksusowe grzyby

Za rekordową sumę 450 tysięcy euro sprzedano białe trufle z okolic Alby na międzynarodowej aukcji, która odbyła się na zamku we włoskim Piemoncie.Trufle licytowali szefowie kuchni i koneserzy z USA i Chin. Największy okaz został sprzedany za 100 tysięcy euro.

Po jasnej i ciemnej stronie szczytu. Ośmiotysięczny Nanga Parbat

O wspinaczce na pakistański ośmiotysięcznik Nanga Parbat podczas programu „Pokaż nam Świat” opowiadali Dominik Szczepański i Piotr Tomza, którzy zdobywali szczyt z dwóch różnych stron - tej jaśniejszej i ciemnej, gdzie w ciągu doby słońce świecić może zaledwie dwie godziny. Przygody i ludzi napotkanych podczas swojej ekspedycji opisali w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”. Po co wspinać się na ośmiotysięczniki zimą? - Na pewno nie dla pieniędzy, ani dla sławy - odparł Szczepański.

Kraj cygar, starych samochodów i rajskich plaż. Ile kosztuje podróż na Kubę?

- Jeżeli chodzi o turystykę, to Kuba jest miejscem, o którym wielu z nas myśli, że to jest raj - mówił na antenie TVN24BiS Jakub Porada, dziennikarz TTV, radząc, jak tanim kosztem wybrać się do kraju cygar, starych samochodów i rajskich plaż. Jak wskazuje dziennikarz, dopiero od 2015 r. na wyspie jest dostępny internet w wersji Wi-Fi, a obecna liberalizacja gospodarcza przypomina mu czasy przed 1989 r. w Polsce, zwłaszcza że często na ulicach Hawany można zobaczyć polskiego "malucha".

"Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy je zostawić". Podróże z dziećmi

- Te podróże nie różnią się znacząco od tego, co znamy - twierdzą Karolina Szymańska i Mariusz Zielonka, rodzice, podróżnicy oraz autorzy bloga ourlittleadventures.pl. - Polecamy zaczynanie od takich małych kroków: najpierw wychodzimy na spacer z dzieckiem wokół domu, potem jedziemy do najbliższego miasta. Widzimy, jak dziecko się zachowuje w podróży, w foteliku, samochodzie, pociągu. Potem można polecieć gdzieś samolotem - np. na drugi koniec świata, tak jak my to robimy już teraz z naszymi dziećmi. Wspólnie podróżowali już m.in. do Chile, Izraela i Islandii. Ich kolejnym celem jest Tajlandia.

Boty pomogły Trumpowi? Badania rzucają nowe światło na kampanię w sieci

Automatycznie zaprogramowane boty generowały treści, które wspomagały wizerunki kandydatów w walce o prezydencki urząd w Stanach Zjednoczonych. Incydent dotyczy zarówno Clinton, jak i Trumpa, jednak nowe badania wykazały, że w przypadku tego drugiego było ich znacznie więcej. Wręcz można by odnieść wrażenie, że Twitter kocha Trumpa - donosi portal mashable.com.

Ptasia grypa w Europie. Polska na liście wykrytych przypadków

Wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się szybko w krajach UE. Przypadki zanotowano w Niemczech i Szwajcarii, Austria także bada, czy doszło do przeniesienia wirusa. W Polsce w wyniku wystąpienia ptasiej grypy wyznaczono w powiatach: nowogardzkim, szczecińskim i polickim obszar zapowietrzony i zagrożony. Jeżeli ktoś znajdzie na tym terenie martwe ptaki z gatunków wodnych, to powinien powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii.

Niemcy zgodzili się zmniejszyć emisje o 95 proc. By chronić klimat

Niemiecki rząd porozumiał się w sprawie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Do 2050 roku mają one zmaleć o 80-95 proc. w porównaniu z 2014 r. Przemysł niemiecki nie musi się jednak obawiać, bo rząd ograniczył swoje początkowo bardzo ambitne plany. Gorzej ma energetyka.

Wirus ptasiej grypy blisko granicy z Polską

Na terenie prywatnej fermy drobiu w Niemczech, w powiecie Pomorze Przednie-Greifswald, znaleziono w piątek 31 martwych ptaków. To pierwszy przypadek ptasiej grypy wśród ptaków hodowlanych. Władze zwołały na popołudnie posiedzenie sztabu kryzysowego.

Miliony ludzi w kolejkach do wymiany pieniędzy

Miliony ludzi w kolejkach przed bankami w Indiach oczekują na wymianę banknotów o najwyższych nominałach, unieważnionych przez rząd. Nad chaosem usiłują zapanować oddziały paramilitarne.

Amerykanie palą buty popularnej marki. W proteście przeciwko Trumpowi

W centrum uwagi przeciwników Donalda Trumpa znalazła się firma New Balance. Wszystko za sprawą rzecznika amerykańskiego producenta butów, który w rozmowie z "The Wall Street Journal" powiedział, że dzięki zwycięstwu kandydata republikanów pewne sprawy pójdą w "dobrym kierunku".

Z Florydy do Kalifornii. Wymarzona podróż po Ameryce

Dziewięć stanów, 13 tys. km - to najważniejsze liczby związane z gośćmi cyklu "Pokaż nam świat". Justyna Fiedziukiewicz i Tomasz Boczoń odbyli bowiem miesięczną podróż po USA. - Stany Zjednoczone to głównie parki narodowe, warto je obejrzeć. To przepiękna natura - mówi podróżniczka. Zdaniem autorów bloga "Jest średnio" warto w tym celu za ok. 80 dolarów wyrobić kartę wstępu do parków narodowych. - Przez rok można podróżować po wszystkich parkach - wskazuje Tomasz Boczoń.

Domowe sposoby na walkę ze stresem. Praktyczne porady ekspertów

- Stres to nie jest tylko napięcie wynikające z naszego ciała, ale również wynikające z pędu życia - podkreślają Joanna i Dariusz Brzezińscy, trenerzy i dietetycy. Jak dodają, "ważne żeby to ograniczyć". - Fajnie jest pić, np. po godz. 16-17, herbatę z czerwonego krzewu, która jest rozluźniająca - wskazują eksperci, jednocześnie podkreślając ogromną wagę regularnego odżywania. Źle na nasz organizm wpływa obfita kolacja. Zdaniem Dariusza Brzezińskiego, powoduje ona, że gdy wpadamy w fazę REM, często śnią się nam koszmary. Joanna Brzezińska poleca skuteczne, proste domowe sposoby na zrelaksowanie, np. odpowiednie ćwiczenie oddechu.

UE przedłuży sankcje wobec Rosji. Ale problem stanowi Trump

Unia Europejska najprawdopodobniej w grudniu przedłuży sankcje gospodarcze na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, ale może mieć trudności, by odnowić je w przyszłości, jeśli przyszłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi uda się ocieplić relacje z Kremlem.

Bez studiów, ale z grubym portfelem. Zobacz portret wyborcy Trumpa

Dobrze zarabiający, bez wyższego wykształcenia i niezadowolony z obecnej sytuacji w kraju - taki obraz przeciętnego wyborcy Donalda Trumpa wyłania się z sondażu exit pools dla CNN. Elektorat republikanina negatywnie ocenia też Obamacare oraz wypływ międzynarodowego handlu na amerykański rynek pracy.

Szef KE chce od Trumpa jasności ws. handlu, klimatu, NATO

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w czwartek, że potrzebne jest jasne przedstawienie przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa jego stanowiska w takich kwestiach, jak handel, relacje z NATO i zmiana klimatu.

Gwiazda "Projektu Lady" radzi przyszłej pierwszej damie. "Musi wiele się nauczyć"

Melania Trump będzie nową pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. - Będzie musiała nauczyć się bardzo wielu rzeczy. Poruszanie się wśród blasku fleszy i fotoreporterów nie jest dla niej czymś trudnym, ale na pewno będzie musiała posiąść wiedzę dotyczącą protokołu dyplomatycznego, aby dobrze reprezentować swojego męża i całe państwo. To niezwykle ważna rola. Oczy całego świata będą spoglądały na nią i oceniały jej kreacje i zachowanie- mówiła w TVN24 BiS dr Irena Kamińska-Radomska z The Protocol School of Poland, mentorka programu "Projekt Lady".

Przyszłość świata z Trumpem. Czy straci na tym Kuba?

Wybór Donalda Trumpa na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych budzi obawy wielu krajów o przyszłe stosunki międzynarodowe. Jednym z przykładów jest Kuba, która po 56 latach, za kadencji Baracka Obamy wznowiła współpracę z USA. O możliwym cofnięciu negocjacji mówił na antenie TVN24 BiS Jose Torres, Kubańczyk mieszkający w Polsce. Z kolei Barry Solone z Nowego Jorku podkreślał, że to Amerykanie potrzebują Kuby, nie zaś odwrotnie.

Wychowanie dzieci w Białym Domu. Co czeka Barrona Trumpa?

- Barronowi imponuje ojciec i chce iść w jego ślady. Od najmłodszych lat nosi garnitury i gra w golfa. Od jakiegoś czasu jest przygotowywany do bycia godnym następcą ojca - mówiła w TVN24 BiS Anna Ibisz, redaktor naczelna magazynu "Gala". - Dzieci Donalda Trumpa funkcjonują w mediach od dłuższego czasu. To jest ich styl życia i one to lubią - mówiła w TVN24 BiS Daria Abramowicz, psycholog.

Miliarderzy, inwestorzy, biznesmeni. Poznaj gospodarczą drużynę Trumpa

Nowo wybrany prezydent Donald Trump gromadzi już zespół doradców gospodarczych, z którymi będzie pracować przez najbliższe cztery lata. Znany ze swojego doświadczenia w biznesie będzie się starał zbudować swój gabinet dzięki inwestorom, menedżerom i bankowcom. Prawdopodobnych kandydatów na najważniejsze stanowiska w państwie wymienia BBC News. .