Ze świata

Ze świata

"Czysta rasa" to mit. Potwierdza to ludzkie DNA

Jak wynika z przeprowadzonych przez naukowców badań, czysta rasa w społeczeństwie nie istnieje. Mówi nam o tym DNA, które w przypadku losowo wybranych osób każdorazowo wykazało wieloetniczne pochodzenie. Dr Magdalena El Ghamari z Defence.pl, Agata Szczęśniak z Oko.Press i prof. Rafał Pankowski z Collegium Civitas zastanawiali się, czy poznanie swoich przodków mogłoby zmniejszyć liczbę wojen i konfliktów na świecie.

Dolina Krzemowa nie dla Polaków? Kontrowersyjna zapowiedź Trumpa

Już wkrótce Dolina Krzemowa może zostać zamknięta dla obcokrajowców. Według zapowiedzi Donalda Trumpa, liczba wiz do kolebki technologii znacząco się zmniejszy, a dostęp do nich zostanie ograniczony. Dla wielu uzdolnionych Polaków, którzy chcą rozwijać swoją karierę w branży IT, może to oznaczać koniec marzeń o światowej karierze. O możliwych skutkach takiej sytuacji dyskutowali Jakub Kreft, prezes Koła Naukowego Robomatic na Politechnice Warszawskiej oraz dr n. med. Anna Skotny, współtwórczyni mobilnego KTG Pregnant.

W poszukiwaniu goryli w Demokratycznej Republice Konga

Ewa Chojnowska wybrała się do Demokratycznej Republiki Konga, aby przyjrzeć się życiu goryli. W poszukiwaniu nierzadko dwumetrowych zwierząt musiała wspiąć się wysokość kilku tysięcy metrów, aby znaleźć się w ich naturalnym środowisku. W programie mówiła, jakie zasady bezpieczeństwa należało zachować przy spotkaniach z gorylami górskimi, którym grozi wyginięcie.

Stres w pracy nas niszczy. Jak sobie z nim radzić?

Blisko połowa Europejczyków jest zestresowana w pracy. Polacy częściej niż Koreańczycy czy Japończycy, uważani za "tytanów pracy", narzekają na zdenerwowanie. Duża presja czasu, nadmiar obowiązków i wysoka odpowiedzialność zajmowanych stanowisk nie sprzyjają zachowaniu spokoju za biurkiem. O tym, jak pracownicy mogą radzić sobie z nadmiarem stresu w TVN24 BiS mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog.

Przegląd prasy: Co siódmy Polak czuje się fatalnie

Jak Polacy oceniają swój stan zdrowia? Aż 14 proc. twierdzi, że jest on fatalny. Zaledwie 6 na 10 osób uważa go za dobry lub bardzo dobry - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Takie wyniki plasują nas na siódmym miejscu od końca wśród 37 przebadanych państw OECD.

Czarne chmury nad Wyspami. Prognozy mocno w dół

Oficjalne prognozy wzrostu PKB Wielkiej Brytanii na najbliższe dwa lata zostały obniżone - poinformował w środę minister finansów Philip Hammond, przedstawiając swój pierwszy raport budżetowy od czasu referendum w sprawie Brexitu.

Moda na dziecko bez ślubu. "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

Jak wynika z najnowszych danych GUS i Eurostatu, w Polsce rośnie liczba nieślubnych dzieci. W porównaniu z zachodnią Europą odsetek ten jest jednak nadal niższy. O nowym modelu rodziny debatowały Maja Moller, autorka bloga chrzescijanskamama.pl, Monika Dreger, psycholog oraz Matylda Kozakiewicz, blogerka z segritta.pl.

Tam, gdzie pieprz rośnie. Podróż śladami przyprawy

Indie, Oman i Zanzibar - to kraje, które odwiedziła Anna Janowska w swojej podróży śladami pieprzu. - To bezpieczna podróż, o ile nie robi się głupot - mówiła. Jak podkreślała podróżniczka, "pieprz jest fascynujący i mało o nim wiemy", stąd też jej książka "Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar". Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Kanye West trafił to szpitala. "Wyszła z niego agresja"

Kanye West nie jest człowiekiem, który ma poukładane w głowie. Jest nadpobudliwy i ma przeświadczenie o nieomylności. Jest histerycznym rozwrzeszczanym dzieckiem - mówi Gabi Drzewiecka, dziennikarka muzyczna. Raper, znany z ekscentrycznych zachowań, trafił w poniedziałek do szpitala z powodu "wyczerpania", a firma Live Nation realizująca jego trasę koncertową, odwołała 21 zaplanowanych występów. - Mówi się, że jest przemęczony, zagrał za dużo koncertów, ma problemy ze snem. To się skumulowało i wyszła z niego agresja - dodaje Drzewiecka.

Lotniczy gigant strajkuje. Zagrożone połączenia z Polską

Niemiecki związek zawodowy pilotów Cockpit (VC) poinformował we wtorek, że piloci Lufthansy będą strajkować nie tylko w środę, ale też w czwartek. Informację przekazano po tym, jak sąd wyższej instancji negatywnie rozpatrzył odwołanie przewoźnika od wyroku sądu pracy we Frankfucie nad Menem, który zezwolił pilotom na strajk.

Tajlandia oczami polskiej rodziny

Anna i Zuzanna Ciepielak to wolontariuszki programu AFS, które przyjęły w swoim domu na roczną wymianę Tajkę o imieniu Korapin (w Polsce nazywana polskim imieniem "Natalka"). - Informację o tym, że będziemy ją gościć dostaliśmy tuż po tym, jak kupiliśmy bilety więc skontaktowaliśmy się  mailowo i przez Skypa - przyznały podróżniczki, które z rodzicami odbyły wakacyjną podróż do tego odległego kraju. Tam polska rodzina poznała tajską kulturę, tradycję i obyczaje, które zostały im przybliżone właśnie przez rodzinę Korapin.

Duży przewoźnik odwołuje loty. Polacy też to odczują

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa podały we wtorek, że w związku z zaplanowanym na środę strajkiem pilotów odwołały ponad jedną trzecią lotów zaplanowanych na ten dzień. Dotyczy to również rejsów do i z Polski. W obecnym sporze płacowym będzie to już ich 14. akcja strajkowa od kwietnia 2014 r.

Męczące rodzicielstwo księcia Williama. Czy ma prawo narzekać?

Na księcia Williama spadła fala krytyki po tym, jak udzielił wypowiedzi, w której żalił się na trudy ojcostwa. Brytyjczycy wytykają księciu, że jemu i jego żonie, w wychowaniu 3-letniego Jerzego i rocznej Karoliny, pomagają przecież nianie, kucharki i sprzątaczki. Goście Poranka w TVN24 BiS bronili jednak następcy tronu. - Dziecko jest dużym wyzwaniem, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji społeczno-ekonomicznej się znajdujemy. Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana na płaszczyźnie emocjonalnej, szczególnie dla młodego rodzica - mówiła psycholog Daria Abramowicz. Jak dodawał Paweł Stempniak, ojciec dwójki dzieci i autor bloga geektata.pl, ojcowie starają się teraz coraz bardziej angażować w wychowanie dzieci i traktują to jako bardzo ważne wydarzenie w swoim życiu.

Strajk pilotów Lufthansy. Domagają się podwyżek

Piloci niemieckich linii lotniczych Lufthansa będą w środę strajkować - zapowiedział w poniedziałek ich związek zawodowy Cockpit (VC). W obecnym sporze płacowym będzie to już ich 14. akcja strajkowa od kwietnia 2014 r.

Pociąg magnetyczny sprzedany. Trafił do firmy wędliniarskiej

Eksperymentalny pociąg na poduszce magnetycznej Transrapid, który do 2011 r. kursował po testowym torze koło Meppen w Dolnej Saksonii w Niemczech, sprzedano na licytacji firmie wędliniarskiej Kemper, należącej do rodziny wynalazcy - poinformowano w poniedziałek.

Ptasia grypa atakuje też gęsi. Pierwszy taki przypadek

Pierwszy przypadek groźnego wirusa ptasiej grypy, H5N8, stwierdzono w Danii u gęsi hodowlanych - poinformowała w poniedziałek duńska służba weterynaryjna i kontroli żywności. Ten sam wirus wykryto wcześniej w kilku innych miejscach kraju u dzikiego ptactwa.

Wielkie starcie w studiu TVN24 BiS. Skrzecz vs. Walczak

Mija 40 lat od premiery kultowego filmu "Rocky" z Sylwestrem Stallonem w roli głównej. - Wzorowało się na tym wielu młodych ludzi. Świat bokserski lgnął do tego filmu - mówił w TVN24 BiS Paweł Skrzecz, były bokser, trener. Jak podkreślał Dawid Muszyński, redaktor naczelny Naekranie.pl, film to przykład amerykańskiego snu. - Spełnienie człowieka od pucybuta do milionera. Człowieka, który dostaje jedną szansę i ją wykorzystuje - wskazywał.

80-latek robi karierę w modelingu. "Metryka nie ma żadnego znaczenia"

Na wybiegach coraz częściej możemy zobaczyć seniorów. W ostatnich dniach głośno zrobiło się o 80-letnim Wangu Deshunie. - Jest to osoba niezwykle aktywna. Kiedy patrzymy na życiorys pana Wanga, to mógłby nim obdarować nie jedną osobę - mówiła w TVN24 BiS stylistka Ewelina Rydzyńska. Podobnych przykładów nie brakuje jednak także w Polsce. - U nas ponad ponad 80-letnia Helena Norowicz jest modelką Bohoboco, robi to świetnie - wskazywała Maria Borysowicz z Fundacji Zaczyn. I jak podkreślała, "najważniejsze dla seniora to chcieć wyjść z domu". - Metryka nie ma żadnego znaczenia, można wszystko, wystarczy tylko chcieć - wtórowała Rydzyńska.

Z USA przez Gruzję do Izraela. Couchsurfing sposobem na podróż przez świat

Krzysztof Borowiec zwiedził na własną rękę Azję, Amerykę i Afrykę, mieszkając u miejscowej ludności. Wykorzystując platformę couchsurfingową szukał osób, które oferowały noclegi w swoich domach, dzięki czemu mógł poznać nie tylko ciekawe miejsca, ale również kulturę wielu państw. W programie podkreślał, że to najlepszy sposób na podróże, które pozwalają również zawrzeć wieloletnie znajomości z ludźmi na całym świecie. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Podatek od nieróbstwa. Władze szukają "darmozjadów"

Nie pół miliona, jak przewidywano, a tylko 50 tysięcy – tylu "darmozjadów" wykryły w ubiegłym roku białoruskie władze. W mediach trwa dyskusja na temat skuteczności podatku "od bezrobocia", który Białorusini płacą w tym roku po raz pierwszy.

Kobieta w podróży, czyli samotna droga przez Azję

Dominika Sidorowicz to podróżniczka, której pasją są samotne podróże. W pierwszą wyprawę solo wybrała się do Londynu, będąc nastolatką, dziś z powodzeniem zwiedza Azję. Udowadnia przy tym, że można to zrobić za niską cenę. W programie dzieliła się wskazówkami, jak bezpiecznie i tanio można spędzić tygodnie w egzotycznych krajach, nie planując wcześniej swojej podróży.

Ciepły i zabawny Donald Trump. Jaki naprawdę jest przyszły prezydent USA?

Monika Pękala O'Donnell miała okazję współpracować z Donaldem Trumpem jako agent nieruchomości. Na antenie TVN24 dzieliła się spostrzeżeniami na temat charakteru miliardera. Przekonywała, że wizerunek przyszłego prezydenta USA znany z mediów w znacznym stopniu odbiega od cech, takich jak asertywność i poczucie humoru, które ceniła podczas każdego dnia wspólnej pracy.