Ze świata

Ze świata

Mieszkając u stóp Kazbeku. "Gruzja pozwoliła mi połączyć pasję z pracą"

- Kazbek i Gruzja zauroczyły mnie od razu i zdecydowałam się tam zostać - mówi Ewa Stachura. Jak mówi, Gruzja, w której mieszka od 1,5 roku pozwoliła połączyć pasję z pracą. - Wraz z gruzińskimi przyjaciółmi postanowiliśmy otworzyć agencję górską, która zajmuje się trekkingami - opowiada gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Prezydent rozważa nowy zakaz wjazdu do USA. "Wygramy tę bitwę"

Donald Trump rozważa wydanie nowego dekretu o zakazie wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli niektórych krajów. To odpowiedź prezydenta na orzeczenie Federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco, który podtrzymał decyzję o wstrzymaniu wykonywania dekretu o czasowym ograniczeniu imigracji.

Nauka języków w wieku 2 lat. "Łatwiej pozbyć się tzw. obcego akcentu"

- Im wcześniej dziecko zacznie uczyć się języka, tym łatwiej będzie mu pozbyć się tzw. obcego akcentu - mówi Aleksandra Pezda z TOK FM. W Belgii został uruchomiony pilotażowy program nauki obcego języka dla 2-latków. - Jeżeli dziecko ma możliwość kontaktu z językiem od najmłodszych lat to jest na pewno dobre. Język to nie jest tylko wymowa, gramatyka, to też jest inne myślenie i poznawanie innej kultury - wskazuje Joanna Olejek z Centrum Językowego Multi Lingua, agencja Multi Niania.

Zwiedzanie Macedonii. A gdyby tak trasami kulinarnymi?

- Jak spojrzymy na mapę, to Macedonia jest takim malutkim krajem wciśniętym gdzieś pomiędzy te bałkańskie państwa. Ale jest absolutnie przepiękna i można ją zwiedzać trasami kulinarnymi, trasami monasterów, trasami turystyki aktywnej - mówiła w „Pokaż nam świat” Justyna Mleczak, podróżniczka oraz pilotka wycieczek. Jej zdaniem kraj jest też ciekawy ze względu na zabytki historyczne - zarówno z okresu bizantyjskiego, jak i rzymskiego czy tureckiego.

Ukraina woła o finansową pomoc. UE jej udzieli, MFW wciąż nie zdecydował

Ukraina liczy na zawarcie porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) do końca miesiąca, co umożliwi przekazanie jej kolejnej transzy pomocy - poinformował w rozmowie z agencją Reutera ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman. Spotkał się on także w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, który poinformował, że UE przekaże Ukrainie 600 mln euro. Powiązał to jednak ze zniesieniem zakazu eksportu drewna.

KE rozważała zamrożenie funduszy unijnych dla Polski

Podczas grudniowego posiedzenia Komisji Europejskiej pojawił się pomysł zamrożenia unijnych funduszy dla Polski do czasu odpowiedzi Warszawy na zalecenia ws. rządów prawa - wynika z dokumentów, do których dotarł Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 BiS w Brukseli. Pomysł ten nie został zrealizowany.

Rekordowa nadwyżka w Niemczech. Może rozzłościć partnerów

Niemcy wyeksportowały w 2016 roku towary o wartości 1 207,5 mld euro, a wartość importu wyniosła 954,6 mld euro. Nadwyżka w handlu zagranicznym osiągnęła tym samym rekordowy poziom 252,9 mld euro. W 2015 roku nadwyżka ta wyniosła 244,3 mld euro.

Jakie będą losy wolnego handlu? Merkel wskazuje kierunki dla UE

- Unia Europejska powinna dążyć do szybkiego zawierania umów handlowych z innymi krajami, jeśli nie osiągnie porozumienia z nową administracją USA - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem Urugwaju Tabare Vazquezem.

Kangury, koale i rafa koralowa. Polka odkrywa tajemnice antypodów

Jeżeli Polacy mówią o Australii to w zasadzie mówią o Sydney i Melbourne. Ja zapraszam do Brisbane, gdzie mieszkam od pięciu lat. To piękne miasto - zachwala Karolina Balewska, autorka bloga Moja Australia i Świat. Jak dodaje, najlepsze miesiące na odwiedziny Australii to wrzesień-listopad lub marzec-maj. Odwiedzającym poleca wynajęcie kampera. - To dom na kółkach, można wtedy zatrzymywać się, gdzie się chce. Kampera można wynająć nawet za 1 dolara dziennie - tłumaczy.

Brexit jak wyjście do pubu na piwo. "Musisz zapłacić za kolejkę, którą zamówiłeś"

Zobowiązania finansowe, jakie Wielka Brytania podjęła jako członek UE, powinny być honorowane; inaczej pozostałe 27 krajów będzie musiało wyrównać rachunek - oświadczyła Komisja Europejska, wskazując na kolejny obszar trudnych negocjacji rozwodowych między "27" a Londynem. - To jak wyjście do pubu z 27 przyjaciółmi. Zamawiasz kolejkę piwa, ale nie możesz wyjść, jeśli impreza trwa - mówił rzecznik Komisji Margaritas Schinas.

Brytyjski parlament zagłosuje ws. Brexitu. Szkocja przyjęła symboliczną decyzję

Brytyjski wiceminister ds. Brexitu David Jones zapowiedział, że pod koniec negocjacji z Brukselą rząd przedstawi pod głosowanie parlamentowi projekt porozumienia w sprawie wyjścia z UE. Posłowie zagłosują przed eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim. W przypadku odrzucenia rządowych propozycji nie zostaną one przedstawione unijnym instytucjom.