Ze świata

Ze świata

Egipcjanie chcą powrotu turystów. Frustruje ich zakaz lotów

Utrzymanie przez Wielką Brytanię zakazu lotów do egipskich ośrodków wypoczynkowych, mimo znaczącej poprawy warunków bezpieczeństwa na tamtejszych lotniskach, jest całkowicie niezrozumiałe i niesłuszne - głosi wydane w sobotę oświadczenie egipskiej dyplomacji.

"Der Spiegel": Turcja zabiega w Berlinie o pomoc gospodarczą

Wskutek próby puczu w lecie zeszłego roku i późniejszych politycznych perturbacji gospodarka Turcji znalazła się w recesji. Wicepremier Turcji Mehmet Simsek zabiegał w zeszłym tygodniu w Berlinie pomimo napięć politycznych o pomoc - pisze w sobotę tygodnik "Der Spiegel".

Inwestujcie w złoto, a nie w krowy. Nietypowy eksperyment

Kirgistan to niewielki kraj, wciśnięty między Chiny a Kazachstan. Tamtejsze władze w ramach eksperymentu chcą zachęcić swoich obywateli, by swoje oszczędności przechowywali nie w bydle - jak dotychczas - a w złocie - informuje Bloomberg. Szef kirgiskiego banku narodowego Tolkunbek Abdygulow przyznał, że „marzy” o tym, aby każdy z 6 milionów obywateli kraju posiadał przynajmniej 100 gramów złota.

NASA chce przyspieszyć pierwszy załogowy lot statku Orion

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że bada możliwość przyspieszenia pierwszego lotu załogowego nowego statku Orion przeznaczonego do dalekich misji. Rakieta konstruowana jest z myślą o misji na Marsa, która wstępnie planowana jest na lata 30. obecnego wieku.

Wietnamski kapelusz non la. Zobacz wyjątkową podróż po Azji

- Każdy turysta, żeby mieć ładne zdjęcie, i żeby poczuć się jak prawdziwy Wietnamczyk kupuje taką czapkę. To nakrycie głowy kosztuje jednego dolara. Turyści w tym podróżują - opowiadały w TVN24 BiS studentki Michelle von Nathusius i Monika Kosson. Podróżniczki opowiadały w programie "Pokaż nam Świat" o swojej wyprawie po Wietnamie i Kambodży - prezentowały również tradycyjne wietnamskie kapelusze non la.

Uchodźcy będą społecznie sprzątać włoskie miasto

Uchodźcy przebywający w Pizie we Włoszech będą jako wolontariusze pracować przy sprzątaniu miasta. Porozumienie w tej sprawie podpisały w czwartek władze miejskie z Czerwonym Krzyżem, który udziela gościny migrantom.

Fenomenalne dane gospodarki Niemiec niepokoją nawet Brukselę. Berlin w ogniu krytyki

Tak dobrych danych z niemieckiej gospodarki nie było od 27 lat. Jak poinformowało w czwartek tamtejsze biuro statystyczne, nadwyżka budżetowa w minionym roku wyniosła 23,7 mld euro. Nie wszystkich jednak to cieszy. Niemców otwarcie krytykuje Komisja Europejska za powodowanie nierównowagi w strefie euro. Reuters wskazuje ponadto, że to może podrażnić również resztę Unii Europejskiej, a nawet USA.

Autostopem po Omanie. Połowę kraju zajmuje pustynia

Choć - jak zaznaczył gość "Pokaż nam świat" Adam Wnuk - połowę terenu kraju zajmuje pustynia, to Oman nie rozczarowuje. - Znajdzie się wiele i dla tych, którzy lubią naturę, ponieważ jest i pustynia, i plaże z pięknym morzem, i są góry - opowiadała Joanna Wnuk. Zapewnia, że znajdzie się też także coś dla tych, którzy lubią architekturę, ponieważ w każdym mieście jest fort lub zamek i są piękne meczety. Podróżnicy podpowiadali także, jak sprostać kulturowym wymaganiom Omanu.

Chcą być eleganccy mimo wojny. Dżentelmeni z Irbilu

Są w Iraku ludzie, którzy nie pozwalają na to, by ponura, wojenna rzeczywistość wpływała tak na ich nastrój, jak i ich strój. To członkowie Klubu Dżentelmena z Irbilu, których nazbierało się już czterdziestu. Chcą, by po okresie wojennej zawieruchy z ich miasta popłynął przekaz o normalności, czego przejawem ma być ich wygląd. Liczą na to, że ich miasto pojawi na modowej mapie świata.

Amerykański miliarder wskazuje przyszłościowe kierunki nauki

- Osobiście sądzę, że za 10 lat będzie większe zapotrzebowanie na kierunki humanistyczne niż na programowanie czy nawet dyscypliny inżynieryjne - przekonuje w rozmowie z Bloombergiem Mark Cuban, miliarder, inwestor oraz właściciel zespołu NBA Dallas Mavericks znany z ekscentrycznego stylu życia.

Wyjątkowa podróż z noclegiem w kapsule. "Wygląda jak piekarnik"

- Japonia nie jest droga - mówi Olga Stasiak, która spędziła w Kraju Kwitnącej Wiśni dziesięć dni. Jak wskazuje, ludzie tam są zupełnie inni niż my. - To jest bardziej wycofany i zdystansowany naród. Interakcje międzyludzkie zanikają przez postęp technologiczny - wskazuje gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS. Stasiak podczas swojej podróży spała w kapsule. - Są stosunkowo tanie. Wyglądają jak piekarnik - opowiada.

Największa wolność gospodarcza jest w Hongkongu. Zobacz, dlaczego

- Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie gęstość zaludnienia jest tak wysoka. Jest to jednocześnie takie miejsce, gdzie jest pełna swoboda prowadzenia różnych biznesów - Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiS zabiera nas na wirtualny spacer i tłumaczy, dlaczego od lat Hongkong znajduje się na pierwszym miejscu indeksu wolności gospodarczej.

Białoruś ogranicza import wieprzowiny z Polski

Białoruś wprowadza czasowe ograniczenie importu wieprzowiny z województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego oraz z części Rosji w związku z nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń – poinformowało białoruskie ministerstwo rolnictwa.

Tego w sklepach nie kupisz. Czechy chcą zakazu

Minister rolnictwa Czech Marian Jureczka powiedział we wtorek, że jego kraj będzie zabiegał o zakaz sprzedaży we wschodnioeuropejskich krajach UE artykułów żywnościowych gorszej jakości pod tymi samymi markami, co sprzedawane na Zachodzie, ale lepszej jakości.

"Rzym jest jednym wielkim zabytkiem"

- Według mnie, najpiękniejszą dzielnicą jeszcze nie odkrytą, aż tak bardzo, przez turystów jest Zatybrze, czyli Trastevere - mówiła podróżniczka Katarzyna Przybysz. - To jest dla mnie kwintesencja Rzymu. Natomiast jej towarzysz podróży Tomasz Obarski uznał, że po Rzymie trudno się spaceruje. - Cały czas się zatrzymujemy, cały czas coś fotografujemy, czytamy w przewodniku - mówił w „Pokaż nam świat”.

Niemcy zaskakują. Nowe dane lepsze od prognoz

Dobre nastroje w niemieckiej gospodarce. Jak wynika ze wstępnych danych podanych we wtorek, indeksy PMI w sektorze przemysłowym i usług w lutym wyniosły znacznie więcej niż spodziewali się analitycy.

Chcą mieć swoje 500 plus. Autorzy wzorują się na Polsce

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie–Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) poinformowali, że zgłosili w Sejmie propozycję, by - na wzór Polski - państwo wypłacało co miesiąc świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.

Rzucał się na auta, wgniatał karoserię. Kundel ukarany

Do aresztu domowego trafił w Asti na północy Włoch pies. Powód? Odpowiada za zniszczenie sześciu samochodów. Jego właścicielowi nakazano trzymać go w domu. Pies rzucał się na auta, wgniatał karoserię i zrywał tablice rejestracyjne.

Umowa handlowa UE z Japonią. Źródło: negocjacje utknęły

Negocjacje umowy o wolnym handlu między UE a Japonią utknęły w martwym punkcie na finiszu, ale Bruksela ma nadzieję, że problemy uda się rozwiązać i porozumienie zostanie osiągnięte - wynika z informacji przekazanych w poniedziałek przez źródła unijne.