Ze świata

Ze świata

Trump żąda zerwania kontraktu na nowy Air Force One. Boeing odpowiada

4 mld dolarów - tyle według Donalda Trumpa będzie kosztował nowy Air Force One. Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych uważa, że to za dużo i żąda zerwania kontraktu z firmą Boeing. Producent odpowiada jednak, że podpisano z nim kontrakt na 170 mln dolarów na stworzenie parametrów nowego samolotu prezydenckiego.

Tatuaże, kolczyki i sweter. Święty Mikołaj został hipsterem

W tym roku w amerykańskim mieście Portland w stanie Oregon Święty Mikołaj zamienił czerwony strój na tatuaże i sweter, podobny do tego, jaki nosił główny bohater kultowego filmu "Big Lebowski". Zamiast czapki ma kucyk niczym gwiazda rocka, a jego ciało zdobią liczne tatuaże i kolczyki. "Hipster Santa", jak nazwali go mieszkańcy, prezentów nie rozwozi saniami lecz rowerem.

Dwa języki oddalają od Rzymu. Chcą Venexitu

“Venexit”- tak włoskie media nazwały przyjęcie uchwały przez radę regionu Wenecja Euganejska, która uznaje „naród wenecki” za mniejszość etniczną i przewiduje referendum ws. specjalnej autonomii.

Fala populizmu zalewa Europę? Debata Kobiet w TVN24BiS

O fali populistycznych głosów, coraz popularniejszych w Europie rozmawiały uczestniczki Debaty Kobiet w TVN24BiS: Agata Szczęśniak, socjolożka i dziennikarka "Krytyki Politycznej", Karolina Wigura z portalu KulturaLiberalna.pl oraz Janina Jankowska, publicystka.

Pobił kangura, by ratować psa. "Finał mógłby być nawet tragiczny"

W obronie psa jego właściciel nie bał się starcia z kangurem. To nagranie podbija internet. - Jest z happy endem i prawdopodobnie dlatego przedostało się do sieci - mówił na antenie TVN24BiS Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego "Wybrzeża" w Gdańsku-Oliwie. Jego zdaniem znokautowane zwierzę to kangur olbrzymi, czyli największy gatunek żyjący w Australii. - To są zwierzęta dosyć niebezpieczne i nie cieszące się sympatią wśród ludności rodzimej - mówi ekspert, który dodał, że te zwierzęta są masowo zabijane. - Gdyby torbacz użył swoich dolnych kończyn finał mógłby być nawet tragiczny - ocenił.

Dwa lata na Brexit. Bez "wybierania rodzynek z ciasta"

- Rząd Wielkiej Brytanii nie chce, by negocjacje w sprawie wystąpienia kraju z Unii Europejskiej trwały dłużej niż dwuletni okres przewidziany przez artykuł 50 traktatu lizbońskiego - oświadczyła we wtorek rzecznik premier Theresy May.

W poszukiwaniu magii świąt. Niezwykła podróż do Świętego Mikołaja

- Święty Mikołaj mieszka w wiosce na kole podbiegunowym, gdzie rezyduje w domku. Kiedykolwiek się do niego nie przyjdzie, to zawsze tam jest - mówiła o podróży do Laponii Kamila Kielar, podróżniczka i dziennikarka. Jak dodała, klimat tego miejsca jest niesamowity. - To sprawia frajdę nie tylko najmłodszym, nawet dorośli są zadowoleni - zwracała uwagę. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

"Porażka Renziego w referendum grozi kryzysem finansowym"

Zawirowania we włoskiej polityce, jakie uruchomi porażka premiera Matteo Renziego w referendum, grożą kryzysem finansowym, który może się okazać niebezpieczny dla całej strefy euro - komentuje wydarzenia we Włoszech prasa finansowa.

Te dwa kraje miały ożywić euroland. Propozycja odrzucona

Ministrowie finansów państw strefy euro odrzucili w poniedziałek propozycje KE, by państwa unijne, które mają takie możliwości, czyli w praktyce Niemcy i Holandia, zwiększyły swe wydatki budżetowe w celu wsparcia ożywienia gospodarczego w całym eurolandzie.

W Londynie ważą się losy Brexitu. Sędziowie obradują

W brytyjskim Sądzie Najwyższym rozpoczęła się w poniedziałek zaplanowana na cztery dni rozprawa dotycząca procedury uruchamiającej Brexit. Rząd Theresy May liczy na wyrok, który pozwoli mu na samodzielne zainicjowanie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Laos to "kraj dla ludzi z plecakiem"

- Warto tam jechać dla tych niesamowitych, ciepłych, uśmiechniętych i otwartych ludzi - tak Tomasz Górecki podróżnik i fotograf polecał podróż do Laosu. Jego zdaniem jest to "kraj dla ludzi z plecakiem, którzy niekoniecznie chcą nocować w pięknym hotelu", ale też taki, który bywa niebezpieczny. Podczas programu "Pokaż nam Świat" opowiadał o swoich przygodach.

Włoska huśtawka na rynkach. Morawiecki zabiera głos ws. złotego

Wystraszeni inwestorzy rozpoczęli tydzień od gwałtownej wyprzedaży euro, które mocno taniało szczególnie wobec dolara. Wszystko przez wydarzenia we Włoszech, gdzie premier Matteo Renzi podał się do dymisji w wyniku porażki w niedzielnym referendum. Tracił też złoty, ale była to tylko krótka chwila słabości polskiej waluty. Jak poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki ministerstwo finansów nie planuje interweniować na rynku złotego.

Raport: Rosja i Europa Zachodnia się zbroją

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował dane dotyczące globalnego handlu bronią w 2015 roku. USA dominują, mimo pewnego spadku sprzedaży; wzrosty odnotowano w Europie Zachodniej i w Rosji.

Pokonał raka podróżując na rowerze. Niezwykła wyprawa ojca i syna do Australii

- W pierwszą większą podróż przez Amazonię i przesmyk Darien zabrałem Joachima, jako prezent na 18-nastkę - opowiadał o podróżach z synem Robert Czerniak, podróżnik i autor książki "Podróże do granic". Jak jednak dodaje, najważniejszą podróżą, jaką razem odbyli była choroba nowotworowa. W powrocie do zdrowia syna pomogła odpowiednia rehabilitacja. - Plan był taki, że dobrym sposobem na odbudowanie połączeń nerwowych i mięśni będzie długotrwała jazda na rowerze i pojechaliśmy do Australii - wspominał Joachim Czerniak. Na tamtym kontynencie goście cyklu "Pokaż nam świat" pokonali na rowerze 10 tys. km.

Pożegnanie Fidela Castro. "Kubańczycy byli na to przygotowani"

W Santiago de Cuba trwają uroczystości pogrzebowe Fidela Castro, który zmarł 25 listopada w wieku 90 lat. - Kubańczycy byli na to przygotowani, ale mimo wszystko była to dla nich smutna wiadomość - opowiadała Karolina Bałuc z TVN24 BiS, która była na wyspie, kiedy pojawiła się wiadomość o śmierci "El Comandante". Z drugiej strony zwracała uwagę, że wśród młodych nie brakuje zwolenników rządów Raula Castro, brata zmarłego długoletniego przywódcy Kuby.

Ile kosztują bilety, ile wydam na miejscu? Podróż do Azji bez tajemnic

- To część świata, którą prosto się zwiedza. Prosto się po niej przemieszcza i też jest to stosunkowo niedrogie - mówi w TVN24 BiS podróży do Azji Kinga Bielejec. Autorka bloga Gadulec.me spędziła na tamtym kontynencie pięć miesięcy, odwiedzając w tym okresie m.in. Tajlandię, Kambodżę, Wietnam, czy Malezję. Jak wskazuje, bilety lotnicze w obie strony kosztowały ok. 2 tys. zł, mniej więcej tyle, ile przeciętne wydatki miesięczne podczas pobytu w Azji. Jak mówi Kinga Bielejec, inne ceny obowiązywały w Tajlandii, a inne w Wietnamie. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Drapacz chmur z 73 piętrami. Powstanie jeden z najwyższych budynków w Europie

Szykują się zmiany w londyńskiej panoramie. 73-piętrowy wieżowiec nazywany Trellis, który ma powstać na terenie londyńskiego City pod adresem Undershaft 1, dostał zielone światło na budowę. Jego wysokość przekroczy 300 metrów i uplasuje go na drugim miejscu najwyższych budynków w zachodniej Europie. Na jego szczycie znajdzie się ogólnodostępny punkt widokowy.

Ping-pong, widmo porażki i zagrożenie dla złotego. Pięć faktów o włoskim referendum, które musisz znać

W niedzielę we Włoszech odbędzie się referendum, którego wyniki mogą zdecydować nie tylko o przyszłości Włoch, ale także całej Unii Europejskiej. W razie odrzucenia propozycji premiera Matteo Renziego, możliwe, że dojdzie bowiem w tym kraju do przyspieszonych wyborów. Wyniki głosowania nie pozostaną również bez wpływu na naszą walutę. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć na temat włoskiego referendum.