Ze świata

Ze świata

Unijna komisarz: decyzja USA podkopuje stosunki transatlantyckie

Decyzja USA o nałożeniu ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej podkopuje relacje transatlantyckie - oceniła w piątek komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem, zapowiadając kroki wobec Stanów Zjednoczonych w WTO. Wspólnota podejmie też działania wobec Chin za naruszanie własności intelektualnej.

30 miliardów na ratowanie strefy euro. Propozycja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zaproponowała, by w nowym budżecie unijnym znalazł się fundusz ratunkowy dla krajów strefy euro. Fundusz, warty 30 miliardów euro i oparty na pożyczkach gwarantowanych unijnym budżetem, ma pomagać krajom eurolandu w kryzysie. Komisja w czwartek zaproponowała też przyznanie Polsce ponad 12 milionów euro. Pieniądze mają być przeznaczone na wydatki związane z ubiegłorocznymi nawałnicami.

Amerykańskie cła uderzą w Unię Europejską? Wkrótce decyzja

Stany Zjednoczone już wkrótce ogłoszą swe stanowisko w sprawie nałożenia ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej - poinformował w środę "The Wall Street Journal", powołując się na własne źródła. Dziennik dodaje, że decyzja może zostać ogłoszona nawet w czwartek.

Parlament Europejski przeciwko cięciom w unijnym budżecie

Parlament Europejski skrytykował cięcia, które zaproponowała Komisja Europejska w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Zdaniem europosłów finansowanie wspólnej polityki rolnej i polityki spójności musi zostać utrzymane przynajmniej na obecnym poziomie.

Drony dostarczą jedzenie. Jest zielone światło

Władze Szanghaju zatwierdziły pierwsze w Chinach kontynentalnych trasy dostaw jedzenia z restauracji za pomocą dronów – podały w środę lokalne media. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych ma skrócić czas i zmniejszyć koszty dostarczania posiłków.

Polscy europosłowie byli "przeciw", ale zagłosowali "za". "Chaotyczne głosowanie"

Parlament Europejski zatwierdził niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw Unii Europejskiej. Część polskich europosłów opozycji zagłosowała "za", choć wcześniej opowiadała się przeciwko tym przepisom. - Pomyliło się 100 europosłów. Chcemy ponownego głosowania - powiedział TVN24 Janusz Lewandowski, europoseł PO.

Lęk na rynkach. "Ryzyko egzystencjalne" dla Europy

Pogłębiający się kryzys polityczny we Włoszech sieje strach na globalnych rynkach. Wzrosło oprocentowanie włoskich obligacji, co podraża koszt długu tego państwa. Obawy, że zaszkodzi to unii walutowej, sprawiły, że spadł kurs euro - pisze "Economist".

Cięcia w unijnym budżecie. Jest propozycja dla Polski

64,4 mld euro - taką kwotę ma otrzymać Polska z unijnego budżetu na politykę spójności w latach 2021-2027 - wynika z propozycji Komisji Europejskiej. To o 23 proc. mniej niż w poprzednim budżecie. Polska pozostałaby jednak największym beneficjentem funduszy spójności w UE.

Nie żyje jeden z najbogatszych Francuzów

W poniedziałek w Paryżu w wieku 93 lat zmarł francuski biznesmen Serge Dassault. Jego majątek był wyceniany na ponad dwadzieścia dwa miliardy dolarów, co dawało mu pozycję w pierwszej pięćdziesiątce najbogatszych osób na świecie.

Sześć najlepszych miejsc na wakacje w Europie. Sprawdź nowy ranking

Region Emilia-Romania we Włoszech znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych kierunków na wakacje w 2018 roku. Podium zestawienia przygotowanego przez wydawnictwo Lonely Planet uzupełniają hiszpańska Kantabria i holenderska Fryzja. Tuż za podium znalazły się zaś Kosowo, francuska Prowansja oraz szkockie Dundee. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Cięcia w unijnym budżecie. Polska może sporo stracić

Komisja Europejska rozważa trzy propozycje reformy, które przekładają się na cięcia funduszy spójności. Według "Deutsche Welle", wariant optymistyczny zakłada, że Polska może dostać 11 procent mniej pieniędzy niż dotychczas. Pesymistyczny - oznacza cięcia na poziomie 23 procent. Projekt ma być ogłoszony we wtorek.

Butelka wina z 1774 roku sprzedana za ponad 103 tysiące euro

Za 103 700 euro sprzedano w sobotę na aukcji we wschodniej Francji butelkę deserowego wina pochodzącą z roku 1774 - poinformowała agencja AFP. Na tej samej aukcji sprzedano także inne dwie butelki wina z tego samego rocznika, odpowiednio za 76 250 i 73 200 euro. To prawdopodobnie najstarsze butelki wina, które znajdują się na rynku.

Kanadyjski rząd blokuje chińską inwestycję

Kanada chce mieć dobre stosunki gospodarcze z Chinami, ale rząd federalny zablokował sprzedaż notowanej na giełdzie firmy budowlanej Aecon Group na rzecz państwowej firmy z Chin. Powodem są kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Potężne mandaty za nieskoszenie trawy

Kary w wysokości od 169 do 679 euro grożą w Rzymie tym, którzy nie będą kosić trawy w swoich prywatnych ogrodach. Grzywny zostały wprowadzone przez władze miejskie w ramach zapobiegania letnim pożarom.

Na kilogram kurczaka trzeba pracować 11 dni. Ludzie wyjeżdżają z kraju

Aż 88 godzin musi spędzić w pracy Wenezuelczyk, by pozwolić sobie na zakup kilograma kurczaka. Hiperinflacja, która nęka południowoamerykański kraj spowodowała, że w ciągu ostatniego roku drastycznie wzrosły ceny żywności. To nie jedyny problem z którym zmaga się Wenezuela. Kraj opuszcza coraz więcej obywateli między innymi w wyniku rosnącej przemocy.

Ekskluzywny jacht Husajna zmieniony w hotel. Wnętrze robi wrażenie

Apartament prezydencki, prywatne kwatery, jadalnie czy sypialnie. To wszystko znajduje się na pokładzie 82-metrowego ekskluzywnego jachtu, który powstał specjalnie dla byłego prezydenta Iraku Saddama Husajna. Jacht teraz na dobre zawinie do portu w Basrze i będzie służył jako obiekt hotelowo-rekreacyjny.