Ze świata

Ze świata

Ryanair pod lupą Brukseli. Wątpliwości w sprawie biletów

Ryanair zmienił politykę sprzedaży biletów, przez co belgijscy pasażerowie będą musieli dochodzić swoich praw przed sądami nie w Belgii, a w Irlandii - poinformowały w piątek belgijskie media. Komisja Europejska wyraziła wątpliwości co do nowych regulacji przewoźnika.

Europa przeciw autom spalinowym. Kolejny kraj chce zakazać ich sprzedaży

W ciągu najbliższych dwunastu lat po duńskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Co więcej, od roku 2030 sprzedaż nowych aut z silnikami Diesla i benzynowymi ma zostać zakazana. - Samochody elektrycznie są niestety przyszłością - przyznaje mechanik Emil Skov. Jednak, jak dodaje, "silniki V8 brzmią wspaniale", a tego dźwięku nigdy nie usłyszmy z auta elektrycznego. Dodajmy, że podobne zakazy dotyczące sprzedaży aut spalinowych mają w ciągu najbliższych lat wejść w życie w Holandii, Norwegii, Francji i Wielkiej Brytanii. Natomiast ograniczenia dotyczące poruszania się starszymi autami z silnikiem Diesla wprowadziły właśnie Bruksela i włoska Lombardia.

Grzyb za ponad tysiąc złotych. Cena spadła o połowę

Prawie o połowę we Włoszech spadły ceny białych trufli. Za 100 gramów tego szlachetnego grzyba trzeba zapłacić 250 euro, czyli ponad tysiąc złotych. Przed rokiem cena ta sięgała 450 euro - przypomniał związek rolników. W jego ocenie w tym roku zapowiadają się rekordowe zbiory.

Rosyjski minister: ceny ropy mogą powrócić jesienią do trzycyfrowego poziomu

Ropa na giełdzie w Stanach Zjednoczonych drożeje o 0,8 procent i zaliczy już czwarty z kolei tydzień ze zwyżką ceny. Takiego tygodniowego pasma zwyżek nie było od stycznia 2018 roku. Zdaniem ministra energii Rosji Aleksandra Nowaka jeszcze tej jesieni notowania ropy mogą osiągnąć poziom 100 dolarów za baryłkę. Arabia Saudyjska zapewnia zaś, że robi wszystko, co może, żeby do tego nie dopuścić.

Takich danych nie było jeszcze nigdy. Rekordowa klasa średnia

Austriaccy naukowcy pokazali badania, które mogą napawać optymizmem. Jeszcze nigdy w historii klasa średnia nie była tak liczna. Już prawie 3,6 miliarda ludzi - ponad połowa światowej populacji - zarabia od 11 do 110 dolarów dziennie. W skrajnej biedzie, czyli za mniej niż 1,9 dolara dziennie, żyje 630 milionów ludzi. Z kolei do finansowej elity, czyli osób, których wynagrodzenie przekracza 110 dolarów dziennie, zalicza się 200 milionów ludzi. O rosnącej zamożności opowiada Mateusz Walczak.

Diesle na cenzurowanym. Ograniczenia dla 13 milionów aut

Trzynaście milionów starszych samochodów we Włoszech jest lub ma być wkrótce objętych ograniczeniami w ruchu. To rezultat przepisów wprowadzanych w regionach i miastach w ramach polityki ochrony środowiska i walki ze smogiem. W przyszłym roku kolej na Rzym.

Unijny komisarz: wspólna waluta chroni Włochy

Włochy są rdzeniem strefy euro, a Włosi są przywiązani do wspólnej waluty, bo wiedzą, że ona ich chroni - oświadczył we wtorek unijny komisarz do spraw finansowych Pierre Moscovici, odpowiadając na sugestie jednego z czołowych włoskich polityków, że kraj byłby silniejszy bez euro.

Ceny mogą spaść. Finał rozmów w sprawie obniżenia stawki VAT

Ministrowie finansów krajów członkowskich porozumieli się we wtorek w Luksemburgu co do umożliwienia objęcia elektronicznych wydań książek i gazet obniżoną stawką podatku VAT. Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję obniżenia stawek VAT na publikacje elektroniczne - zapowiedziała we wtorkowym komunikacie szefowa tego resortu Teresa Czerwińska.

Stado owiec na londyńskim moście

Sięgającej XII wieku tradycji stało się zadość. W niedzielę brytyjscy hodowcy po raz kolejny przepędzili stado owiec przez London Bridge (Most Londyński). - Wełna zawsze była ważnym towarem handlowym. W tamtych czasach, a mówimy o XII, XIII i XIV wieku, wełna była naszym narodowym skarbem. Możliwość wprowadzenia owiec do miasta była kluczowa - mówi Vincent Keaveny, szeryf londyńskiego City.