Ze świata

Ze świata

Kolejne ciosy w wojnie handlowej. Konflikt się zaostrza

Władze USA wprowadziły w poniedziałek cła na kolejne chińskie towary warte 200 miliardów dolarów rocznie, na co Chiny odpowiedziały odwetowymi taryfami na amerykański eksport za 60 miliardów dolarów rocznie. Jest to kolejny etap eskalacji wojny celnej pomiędzy tymi krajami.

Święto kina w Gdyni. Oto faworyci do Złotych Lwów

Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę wieczorem w gdyńskim Teatrze Muzycznym, poznamy laureatów nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W Konkursie Głównym tegorocznej edycji znalazło się 16 tytułów. Jak mówi Ewelina Woźnica z TVN24, jednym z głównym faworytów jest "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Krytycy w tym kontekście wymieniają też filmy: "Kamerdyner", "Kler", "Fugę" czy "7 uczuć".

Twardy brexit może być kosztowny. Polska wśród największych przegranych

Polska gospodarka będzie jedną z największych ofiar tak zwanego twardego brexitu - wynika z szacunków Oxford Economics. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia z Brukselą ma nas kosztować 0,8 procent PKB w 2020 roku. Brexit był głównym tematem nieformalnego szczytu liderów państw Wspólnoty, który odbył się w tym tygodniu w Salzburgu. Na razie wszystkie scenariusze są możliwe.

Wiceminister: brak porozumienia to najgorszy scenariusz brexitu

Polska jest żywotnie zainteresowana utrzymaniem jedności w sprawie brexitu, ale i jej kształtowaniem - powiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich Konrad Szymański. Dodał, że jednocześnie Polska od dawna zwraca uwagę na znaczenie umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Premier Wielkiej Brytanii: nie odwrócę referendum, nie pozwolę na rozłam kraju

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła w piątek unijną krytykę propozycji Londynu w sprawie relacji z Unią Europejską po brexicie. Stwierdziła, że "nie odwróci wyniku referendum" i "nie pozwoli na rozłam kraju" przez nadanie specjalnego statusu Irlandii Północnej. May w przemówienia zapewniła, że prawa obywateli Unii Europejskiej w Zjednoczonym Królestwie zostaną zachowane niezależnie od wyniku negocjacji.

Kolejne problemy Ryanaira. Poszło o bagaż podręczny

Włoski organ nadzoru do spraw konkurencji wszczął dochodzenie w sprawie decyzji Ryanaira o obciążeniu pasażerów kosztami przewozu w kabinie bagażu podręcznego. Według urzędu, jest on "istotnym elementem transportu" i powinien być uwzględniony w cenie biletu.

Chiński miliarder: wojna celna może potrwać 20 lat

Należy się przygotować na 20 lat konfliktu celnego pomiędzy Chinami a USA – ocenił w czwartek współzałożyciel chińskiego giganta technologicznego Alibaba Jack Ma podczas spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Tiencinie na północy Chin.

Polska i USA jednym głosem przeciwko Nord Stream 2. "Największe zagrożenie"

Budowa gazociągu Nord Stream 2 bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo grozi dominacją rosyjską - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. - Stany Zjednoczone i Polska deklarują wsparcie na rzecz dywersyfikacji energetycznej w Europie. Żadne państwo nie powinno zależeć od jednego źródła dostaw - mówił prezydent USA Donald Trump.

Chiny biorą odwet. Pekin ogłasza nowe cła

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło we wtorek, że wprowadzi cła w wysokości 5-10 procent na amerykańskie towary warte 60 miliardów dolarów rocznie. Jest to odwet za plany oclenia przez USA kolejnych chińskich towarów o wartości 200 miliardów dolarów rocznie.

Miliardy dzięki "złotym wizom". Portugalia liczy zysk

Dzięki wprowadzeniu przez władze w Lizbonie w 2012 roku programu "złotych wiz" dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej napłynęło do Portugalii już około czterech miliardów euro. Łącznie wystawiono ponad 6 tysięcy takich dokumentów, najwięcej dla obywateli Chin.

Tusk: będziemy działać w sposób odpowiedzialny, żeby uniknąć katastrofy

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zamierza zaproponować przywódcom państw Unii Europejskiej dodatkowy szczyt w listopadzie, który miałby się zająć negocjacjami z Wielką Brytanią na temat wyjścia tego kraju ze Wspólnoty. Jego zdaniem scenariusz braku porozumienia jest wciąż dość możliwy, ale unijni przywódcy będą "działać w sposób odpowiedzialny, żeby uniknąć katastrofy".