Ze świata

Ze świata

Złota karta stałego pobytu. Miliarder z Indii dostał ją pierwszy

Miliarder z Indii stał się pierwszym posiadaczem złotej karty uprawniającej do stałego pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ich władze wytypowały prawie siedem tysięcy biznesmenów i specjalistów, których majątek wart jest 27 miliardów dolarów. Inicjatywa ma przyciągać kapitał.

Gigantyczna fortuna Jaya-Z. Artysta przeszedł do historii

Nieruchomości, dzieła sztuki, marki ekskluzywnych alkoholi oraz przedsiębiorstwo rozrywkowe. To tylko część składników olbrzymiej fortuny amerykańskiego muzyka Shawna Cartera, znanego jako Jay-Z. Artysta przeszedł do historii jako pierwszy hip-hopowiec, którego majątek przekroczył miliard dolarów - poinformował magazyn "Forbes".

W tych miastach żyje się najlepiej. Warszawa przed Nowym Jorkiem

Długotrwała dominacja Zurychu jako miasta gwarantującego mieszkańcom najwyższe zarobki dobiegła końca. Jego miejsce zajęło San Francisco. Największe miasto w Szwajcarii znalazło się jednak ponownie na szczycie rankingu jakości życia. Jak wynika najnowszego raportu Deutsche Banku, w tym samym zestawieniu Warszawa awansowała w porównaniu z 2018 roku o jedno oczko, plasując się na 30. pozycji i wyprzedzając między innymi Nowy Jork.

Najbardziej wartościowe kluby w Europie. Zmiana lidera

Real Madryt to najbardziej wartościowy klub piłkarski w Europie - wynika z analizy firmy audytorskiej KPMG. Królewscy wyceniani są na 3,224 miliarda euro. Hiszpański klub wyprzedził najbardziej znane marki z Anglii i Niemiec - Manchester United i Bayern Monachium.

Prawie pół miliona dolarów za komputer z 1976 roku

Oryginalny pierwszy komputer Apple'a z 1976 roku został sprzedany za ponad 470 tysięcy dolarów przez dom aukcyjny Christie’s w stolicy Wielkiej Brytanii. Urządzenie wraz z klawiaturą było w komplecie między innymi ze skórzaną teczką.

Rosja chce wybudować port w obwodzie kaliningradzkim

Rosja planuje budowę portu głębokowodnego w miejscowości Jantarny w obwodzie kaliningradzkim; władze regionu mają przygotować biznesplan i przedstawić go rządowi Rosji. Maksymalna możliwość przeładunkowa portu ma sięgać 48 milionów ton.

Trump naciska w Japonii w sprawie handlu

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w poniedziałek w Tokio z premierem Japonii Shinzo Abem i naciskał go w sprawie zmniejszenia nadwyżki jego kraju w dwustronnym handlu. Mimo obaw Japończyków wyraził również optymizm w kwestii Korei Północnej.

Kosmiczny internet coraz bliżej. 60 satelitów już na orbicie

Amerykańska firma SpaceX umieściła w piątek na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego internetu. To pierwsza partia urządzeń z 1800, które na początek chce w kosmosie umieścić firma Elona Muska.

Wyraźny spadek liczby Polaków w Wielkiej Brytanii

Liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii spadła w ciągu roku o 116 tysięcy do 905 tysięcy osób - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego. To pierwsze wyraźne przełamanie trendu zwyżkowego trwającego od wejścia Polski do Unii Europejskiej, które jest związane z niepewnością towarzyszącą brexitowi.

10 tysięcy euro kary za odmowę leczenia psa. Jest wyrok sądu

Karę w wysokości 10 tysięcy euro, w przeliczeniu to około 43 tysięcy złotych, wymierzył sąd we Włoszech właścicielowi chorego na nowotwór psa za to, że nie zapewnił mu leczenia. Karę grzywny utrzymał Sąd Najwyższy uznając, że niepoddanie zwierzęcia kuracji jest równoznaczne z jego maltretowaniem.

Gospodarstwa domowe zapłacą za handlowy spór

Nawet 831 dolarów rocznie może kosztować przeciętną amerykańską rodzinę wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Według raportu przedstawionego przez amerykański bank centralny Fed, spowodują to nowe cła, które administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła na Chiny. USA podniosły w maju stawki celne na chińskie dobra warte 200 miliardów dolarów.

Nowe przepisy dotyczące Nord Stream 2 weszły w życie

Przepisy znowelizowanej dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2, weszły w życie w czwartek. Kraje mają od dziś dziewięć miesięcy na wdrożenie regulacji do swoich systemów prawnych, ale gazociągi są objęte przepisami od momentu wejścia w życie przepisów.

"Dla węgla nie ma absolutnie miejsca"

Polska i inne kraje zależne od paliw kopalnych powinny wypracować mapę drogową całkowitego odejścia od węgla - uważa Christiana Figueres, była sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) odpowiedzialna za paryskie porozumienie klimatyczne.