Właściciel sieci sklepów w kilkunastu europejskich krajach Pepco Group potwierdził zamiar wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Ma to być największy debiut na stołecznym parkiecie. Wcześniej rozważane było również zadebiutowanie na giełdzie w Londynie.
"Pepco (...) ogłasza zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji, która zostanie skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, w tym oferty publicznej akcji w Polsce oraz oferty skierowanej do wybranych inwestorów instytucjonalnych z oraz spoza Stanów Zjednoczonych Ameryki (na podstawie wyjątków od obowiązku rejestracyjnego)" - napisała spółka w komunikacie.
Dodała, że "zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie oraz wprowadzenie akcji zwykłych do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie". "Oferta będzie obejmowała sprzedaż istniejących akcji przez obecnych akcjonariuszy" - podała firma.
- Dzisiejsze ogłoszenie zamiaru przeprowadzenia oferty publicznej oraz dopuszczenia i wprowadzenia akcji Pepco do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wyznacza istotny etap dla Grupy. Nasza pozycja zapewnia nam silne podstawy dla długoterminowego rozwoju - powiedział cytowany w komunikacie Andy Bond, dyrektor generalny (CEO) Pepco Group.
To może być największy debiut w 2021 roku
W ubiegłym miesiącu Pepco poinformowało, że rozważa wejście na giełdę w Warszawie lub Londynie - poinformowała agencja Reuters. Według Sky News warszawską giełdę wybrano ze względu na dużą obecność firmy w Polsce - niemal jedna trzecia sklepów sieci jest w naszym kraju.
Jak podawała wcześniej telewizja Sky News, oferta publiczna Pepco ma być wyceniona na ok. 4,5 mld euro (ponad 20 mld zł), co byłoby największym debiutem - tzw. IPO (ang. Initial Public Offering - pierwsza oferta publiczna) - na stołecznej giełdzie w 2021 roku.
Właściciel sieci południowoafrykańska firma Steinhoff International Holdings poinformował w styczniu, że wznawia analizy strategicznych opcji dla Pepco Group, w tym potencjalnej oferty publicznej spółki.
W listopadzie 2019 r. grupa informowała, że analizuje opcje strategiczne dla Pepco Group, w tym potencjalne IPO. W 2020 r. spółka podtrzymywała zamiary, ale plany pokrzyżowała pandemia.
Według informacji podanych przez agencję Reutera, Pepco ma nieco ponad tysiąc sklepów w Polsce, ale jest też właścicielem brytyjskich dyskontów Poundland. Firma wyceniana jest na 5 mld euro (ok. 22,7 mld zł). W grudniu 2020 roku Pepco miało 3218 sklepów, w 2021 roku planuje otworzenie kolejny 200 pod szyldem Pepco, 50 Dealz i 20 Poundland.
Największe sieci handlowe
Największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki – wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Przychody JM wyniosły w 2019 roku 55,7 mld złotych. Podium uzupełniły Lidl (18,5 mld zł) i spółka Eurocash (należą do niej takie marki jak Groszek czy abc) z przychodami na poziomie 16,2 mld zł.
Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły niemal 11,5 mld zł.
Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem ok. 10,6 mld złotych, Kaufland - 9,7 mld złotych, Carrefour - 9,6 mld złotych, Rossmann - 8,8 mld złotych, Żabka - 8,6 mld złotych, Dino - ok. 7,9 mld złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 7,5 mld złotych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe