Samodzielnie przeprowadzone testy na COVID-19 nie będą uprawniać do podróży – przekazał rzecznik Komisji Europejskiej do spraw praworządności Christian Wigand. Chodzi tu o testy, które można kupić w sklepie lub przez internet i wykonać samodzielnie w domu.
- Wynik testu będzie, co do zasady, jedną z opcji w Zielonym Certyfikacie Cyfrowym (dokumencie, który ma umożliwiać podróże w ramach UE). Należy jednak zapewnić, że informacja o przeprowadzeniu takiego testu jest wiarygodna. Dlatego wyniki samodzielnie przeprowadzonego testu nie będą mogły zostać zawarte w Zielonym Certyfikacie – tłumaczył Wigand.
W sklepie lub w internecie do nabycia są m.in. testy antygenowe i na obecność przeciwciał. Na stronie Komisji Europejskiej możemy jednak przeczytać, że tego typu testy nie są wykonywane w pełni "kontrolowanych warunkach" i w związku z tym "mogą być mniej rzetelne". Dodano, że "certyfikaty powinny być wydawane przez specjalizujące się w tym organizacje, które przeprowadzają testy w odpowiednich warunkach.
Pod koniec marca Parlament Europejski postanowił przyspieszyć procedurę zatwierdzenia Zielonego Certyfikatu Cyfrowego, czyli zaświadczenia, które ma pozwolić na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w czasie pandemii. PE planuje zakończyć proces w czerwcu.
Certyfikat ma zawierać informacje o tym, czy podróżny został zaszczepiony przeciwko COVID-19, czy w ostatnim czasie otrzymał negatywny wynik testu na obecność wirusa lub informację o obecności przeciwciał.
Parlament Europejski, który również musi się zgodzić na propozycję wejścia certyfikatu w życie, ma uzgodnić swoje stanowisko jeszcze w kwietniu, a ostateczne rozmowy między PE, Radą i KE mają się rozpocząć w maju.
"Paszport szczepionkowy"
W marcu Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który jest też określany mianem "paszportu szczepionkowego". W założeniu ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii COVID-19.
Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR lub szybki test antygenowy) lub wyzdrowiała po COVID-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu, a także podpis cyfrowy.
KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej UE i będzie wspierać państwa członkowskie w ich technicznym wdrażaniu. Za pomocą portalu władze będą mogły weryfikować zaświadczenia w całej UE. Komisja podkreśla, że żadne dane osobowe umieszczone na "paszporcie szczepionkowym" nie opuszczą portalu ani nie będą zatrzymywane przez państwo członkowskie przeprowadzające weryfikację.
Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Ma być wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin niezależnie od ich obywatelstwa. Powinien być również wydawany obywatelom krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich.
Certyfikaty będą zawierały ograniczony zestaw informacji, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania, informacje na temat szczepionki, wyniku testu lub powrotu do zdrowia oraz identyfikator zaświadczenia. System Zielonych Certyfikatów Cyfrowych ma być środkiem tymczasowym. Zostanie zawieszony, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia w związku z COVID-19.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock