Po 22 latach lotnisko w Atlancie przestało być największym portem lotniczym na świecie - wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych (ACI). Liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów zostało lotnisko w chińskim Guangzhou.
W 2020 roku lotnisko w Guangzhou obsłużyło 43,8 mln osób - wynika z raportu ACI. Port jest główną bazą dla linii China Southern Airlines - największego przewoźnika w kraju. Lotnisko zaliczyło spektakularny awans w rankingu ponieważ w poprzednim zestawieniu zajmowało dopiero 11. miejsce.
Zmiana lidera
Na drugie miejsce spadło lotnisko w Atlancie, które pierwsze miejsce okupowało od 1998 roku. Przez ten port przewinęło się w ubiegłym roku 42,9 mln pasażerów czyli aż o 67 mln mniej niż w 2019 roku.
Specjaliści z branży wróżą jednak Atlancie powrót na szczyt zestawienia. - Podczas, gdy branża będzie się odradzać, spodziewamy się, że Atlanta odzyska swoje miejsce na szczycie w nadchodzących latach - powiedział Patrick Lucas, wiceprezes ACI.
Eksperci nie mają wątpliwości, że zmiana lidera została przyspieszona przez pandemię, która w zeszłym roku ograniczyła podróże lotnicze po całym świecie, zwłaszcza w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Z czołowej dziesiątki wypadły lotniska w Los Angeles, Dubaju, Tokio, Chicago, Londynie i Paryżu. Z kolei aż siedem z 10 najruchliwszych lotnisk świata znajduję się w Państwie Środka. Jak to możliwe, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że chińskie granice pozostają w większości zamknięte dla gości z zagranicy? Powody są co najmniej dwa. W Chinach skutecznie udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do tego dochodzi duża sieć połączeń krajowych.
Prognozy
Z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) wynika, że globalny ruch lotniczy w tym roku osiągnie 43 procent poziomu sprzed pandemii COVID-19. To mniej niż spodziewano się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Prognozy zakładały wówczas wynik na poziomie 51 procent.
IATA spodziewa się, że tegoroczne straty branży będą na poziomie 47,7 miliarda dolarów. Oznacza to poprawę w porównaniu do ubiegłorocznego deficytu, który wyniósł 126,4 miliarda dolarów. Organizacja zastrzegła, że linie lotnicze nadal będą potrzebowały rządowego wsparcia finansowego.
Największe lotniska na świecie w 2020 roku:
1. Guangzhou (Chiny) - 43,8 mln pasażerów
2. Atlanta (USA) - 42,9 mln pasażerów
3. Chengdu (Chiny) - 40,7 mln pasażerów
4. Dallas/Fort Worth (USA) - 39,4 mln pasażerów
5. Shenzen (Chiny) - 37,9 mln pasażerów
6. Pekin (Chiny) - 34,5 mln pasażerów
7. Denver (USA) - 33,7 mln pasażerów
8. Kunming (Chiny) - 33 mln pasażerów
9. Szanghaj (Chiny) - 31,2 mln pasażerów
10. Xi’An (Chiny) - 31,1 mln pasażerów
Źródło: Bloomberg, USA Today, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock