"Wino przestało wywoływać jakiekolwiek emocje". Apel testerów o szczepienie
- Źródło:
- Reuters
Francuski Związek Enologów zaapelował do prezydenta Emmanuela Macrona i premiera Jeana Castexa o jak najszybsze zaszczepienie degustatorów wina przeciwko COVID-19 - powiedział agencji Reuters szef organizacji Didier Fages.
Badanie przeprowadzone przez Związek Enologów wśród ponad 2600 specjalistów wykazało, że wśród osób, które przeszły chorobę COVID-19, ponad jedna trzecia stwierdziła, że wpłynęła ona na ich zdolność do wykonywania pracy. Niektórzy przygotowujący się do zawodu zrezygnowali nawet z kursów po zarażeniu się wirusem - podaje organizacja.
"To było jak wpadnięcie do czarnej dziury"
Jedna z francuskich enolożek, Sophie Pallas podobnie jak wielu zarażonych koronawirusem, straciła zmysł smaku i węchu. W rozmowie z agencją Reuters specjalistka przyznała, że nuty ananasa były trudniejsze do wykrycia niż przed zachorowaniem na COVID-19.
- To było jak wpadnięcie do czarnej dziury. To było przerażające uczucie, całkowita utrata orientacji - wspominała Pallas.
- Wino przestało wywoływać jakiekolwiek doznania, jakiekolwiek emocje, jakąkolwiek przyjemność. Wszystko, co mogłem wykryć, to alkohol i kwasowość - żaliła się.
Jak zauważa "Reuters" historia Pallas obrazuje, jak dużym ryzykiem przejście COVID-19 jest nie tylko dla degustatorów wina we francuskim przemyśle winiarskim wartym miliardy dolarów, ale także dla szefów kuchni, perfumiarzy, czy producentów czekolady.
Francuski Związek Enologów zaapelował do prezydenta Emmanuela Macrona i premiera Jeana Castexa o jak najszybsze zaszczepienie degustatorów wina przeciwko COVID-19 - powiedział agencji Reuters szef organizacji Didier Fages.
Zapytany, o to, co to znaczy dla degustatora wina być pozbawionym zmysłu smaku lub zapachu, Fages odpowiedział: "to tak, jakby poprosić muzyka, by grał bez swojego instrumentu".
Autorka/Autor:mp
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Projekt nakładający na deweloperów obowiązek podawania cen oferowanych mieszkań wymaga doprecyzowania, ponieważ proponowane przepisy w obecnym kształcie mogą być omijane - poinformował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).
W 2025 roku gminy dostaną 2,5 miliarda złotych dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych oraz na tani wynajem - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Do 2030 roku roczny budżet na realizację programu ma wzrosnąć do 10 miliardów złotych.
W najbliższym czasie może dojść do spotkania przedstawicieli Rosji z Elonem Muskiem. Tak wynika z zapowiedzi doradcy Władimira Putina do spraw biznesu Kiriłła Dmitrijewa. Temat rozmów? Loty na Marsa, w których miałaby uczestniczyć strona rosyjska. Zdaniem Dmitrijewa oba państwa mogą współpracować w "podboju kosmosu".
Sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie projektu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców zostało przyjęte w środę przez Komisję Finansów Publicznych Sejmu RP oraz Komisję Zdrowia. Obniżka będzie kosztować 4,6 miliarda złotych i wejdzie w życie od początku 2026 roku.
Jeśli amerykańskie cła będą utrzymane, powiększone lub zdarzy się coś innego, to firmy europejskie na pewno to odczują. A skoro odczują, to z całą pewnością Polska, która jest w tym wielkim łańcuchu dostaw, na pewno ucierpi - stwierdził Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).
Reagując na zwrot w polityce USA wobec Europy, niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy. 500 miliardów euro przeznaczono na modernizację infrastruktury.
Akcje PKO BP po raz pierwszy w historii osiągnęły wartość 100 miliardów złotych. Prezes banku Szymon Midera stwierdził, że na rekord wpływ miały szybsze niż rynkowe wzrosty w kluczowych liniach biznesowych oraz pozytywne rekomendacje analityków.
Wysocy rangą chińscy i hongkońscy urzędnicy skrytykowali porozumienie dotyczące przejęcia większościowych udziałów w portach nad Kanałem Panamskim przez amerykańską spółkę BlackRock od zarejestrowanej w Hongkongu firmy CK Hutchison - zauważa CNN. To stawia pod znakiem zapytania finalizację transakcji.
Rada Ministrów zapoznała się z projektem nowelizacji ustawy wiatrakowej i kierunkowo go przyjęła, oficjalne potwierdzenie nastąpi w trybie obiegowym do piątku - przekazał po wtorkowym posiedzeniu rządu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt ma trafić do Sejmu przed kolejnym posiedzeniem.
Kredyty hipoteczne często są jedynym sposobem na kupienie własnego mieszkania, ale warto się zastanowić, dlaczego w Polsce kredyty te są niemal najdroższe w Europie. Składa się na to wiele czynników, z marżą banków i działaniem Narodowego Banku Polskiego włącznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.
Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"
- Źródło:
- tvn24.pl
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w wysokości 27 milionów złotych na Pocztę Polską oraz 100 tysięcy złotych na ówczesnego ministra cyfryzacji w związku z organizacją wyborów kopertowych - poinformował we wtorek prezes urzędu Mirosław Wróblewski.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek ma wątpliwości co do projektu rozpatrywania spraw frankowych w sądach. Według RPO istnieją kontrowersje, czy zmiany nie będą się "odbywać kosztem praw i wolności konsumentów, którzy zawarli umowy kredytu".
Prokuratura Regionalna w Łodzi podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa przeciwko byłemu prezesowi Orlenu Jackowi Krawcowi. Umorzenie dotyczy także dziewięciu innych osób, w tym byłego dyrektora wykonawczego do spraw marketingu spółki.
Po uruchomieniu pociągów dużej prędkości czas przejazdu skróci się w sposób bezkonkurencyjny zarówno dla autostrady, jak i dla wewnętrznych połączeń lotniczych - stwierdził Piotr Rachwalski, członek zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o połączenia między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.
Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.
Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.
Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.
Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora
- Źródło:
- PAP, UOKiK