"Nie mamy regulacji na miarę obecnych czasów". Jaka będzie przyszłość cyfrowego rynku medialnego?

Źródło:
TVN24 Biznes
Przyszłość cyfrowego rynku medialnego
Przyszłość cyfrowego rynku medialnegoForum TIME
wideo 2/4
Przyszłość cyfrowego rynku medialnegoForum TIME

Trwa 13. edycja Forum Gospodarczego TIME. Podczas jednego z panelów poruszono temat dotyczący możliwości pomiaru treści internetowych. - Nie mamy regulacji na miarę obecnych czasów - oceniła członkini zarządu Grupy TVN Discovery Dorota Żurkowska-Bytner.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Pojawiła się w zeszłym roku koncepcja, którą staramy się dopracować - must carry, must offer, must measure. Czyli coś co zagwarantuje - bo zmierzyć możemy już dzisiaj - ale coś co zagwarantuje nadawcom możliwość pomiaru. Do tej koncepcji tutaj nawiązują nadawcy negocjujący umowy z operatorami. Przypominam - must offer - czyli to, że nadawca musi zaoferować swoją telewizję każdemu operatorowi nie oznacza, że to jest korzystanie i oferta bez umowy. Jednak wymagana jest, co podkreślaliśmy, taka umowa między operatorem a nadawcą - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

- Nie mamy regulacji na miarę obecnych czasów - oceniła natomiast członkini zarządu Grupy TVN Discovery Dorota Żurkowska-Bytner.

- Nie chodzi tu o to żeby tworzyć jakąś inną regulację dla internetu jeżeli chodzi o media. Ale regulację, która będzie dawała możliwość dla nas jako dla nadawców telewizyjnych, dla szeroko pojętego sektora mediowego możliwość realizowania i z jednej strony obowiązku koncesyjnego, bo jesteśmy również nadawcami telewizji naziemnej, możliwości monetyzowania treści, na które właściwie jedyne nakłady są po naszej stronie. I tu mówimy właśnie o tych zwłaszcza kanałach, które są za darmo i które dzisiaj będąc oferowane również w platformach internetowych nie dają nam możliwości żadnej monetyzacji dlatego, że nie mamy pełnego pomiaru - powiedziała.

Wyjaśniła, że "dlatego ten obszar pomiaru jest dla nas istotny".

- Pamiętajmy, że jednak tak jak nam bardzo zależy nam na jak najszerszej dystrybucji naszego contentu, dla nas jako dla wszystkich nadawców, to jednak te nakłady inwestycyjne na produkcję są tylko na nas więc musimy mieć jakąś formułę i możliwość też monetyzacji bo w innym przypadku nie będziemy w stanie dostarczać tego co na końcu - stawiając jednak tego widza w centrum - tego czego ten widz oczekuje, czyli ciągle tej jakości. Jakości dzisiaj, którą porównuje do jakości międzynarodowych graczy - mówiła.

Forum gospodarcze TIME

Forum Gospodarcze TIME to największe wydarzenie sektora ICT w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest neutralną platformą dialogu ekspertów, wymiany wiedzy i informacji, wpisaną w kalendarz największych konferencji w Europie. Stanowi miejsce ważnej debaty i konsultacji społecznych przedstawicieli Rządu, Komisji Europejskiej oraz regulatorów z przedsiębiorcami.

"Rozmiar rynku Unii Europejskiej daje krajom członkowskim nowe szanse rozwojowe. Jednak skorzystanie z nich wymaga ścisłej współpracy i szybkiej modernizacji ram regulacyjnych. Wspólne działanie pozwoli przyspieszyć przechodzenie od koncepcji do praktycznego wdrożenia zharmonizowanych rozwiązań" - czytamy w opisie wydarzenia.

13 edycja Forum Gospodarczego TIME odbywa się w dniach 8-11 marca. Patronat medialny nad wydarzeniem ma m.in. TVN24, a jednym z partnerów jest TVN Grupa Discovery.

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy zwiększającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Prawo i Sprawiedliwość, wspólnie z Polską 2050 i Konfederacją, przegłosowały poprawki, które spotkały się z ostrą krytyką ze strony Lewicy. Kontrowersje wzbudziły zapisy umożliwiające przejmowanie na własność mieszkań należących do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Polska 2050 głosowała razem z PiS i Konfederacją

Polska 2050 głosowała razem z PiS i Konfederacją

Źródło:
PAP

Objęcie rękojmią deweloperów wad mieszkań i domów nabytych na podstawie umów deweloperskich - to przewiduje nowela, którą przyjął Sejm.

Zgłaszanie wad mieszkań deweloperowi. Jest decyzja Sejmu

Zgłaszanie wad mieszkań deweloperowi. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Władze Lesotho ogłosiły stan klęski żywiołowej w związku z gwałtownym wzrostem bezrobocia wśród młodzieży i masową utratą miejsc pracy. Rząd obarcza winą zapowiedź wprowadzenia przez USA 50-procentowych ceł, co wywołało poważne zawirowania gospodarcze.

Stan klęski żywiołowej. Władze obwiniają Donalda Trumpa

Stan klęski żywiołowej. Władze obwiniają Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Kilkuset polskich pracowników tymczasowych strajkuje w centrach dystrybucyjnych sieci supermarketów Albert Heijn w Holandii - podały lokalne media. Protestujący domagają się równych warunków zatrudnienia i wyższych płac.

Polscy pracownicy strajkują w Holandii

Polscy pracownicy strajkują w Holandii

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił, że od 1 sierpnia zostanie wprowadzone 50-procentowe cło na import miedzi do USA. Według niego decyzja ta ma przyczynić się do odbudowy dominującego przemysłu miedziowego w kraju. Prezydent powiadomił także Brazylię o objęciu jej cłem w wysokości 50 procent.

50 procent. Donald Trump ogłosił decyzję

50 procent. Donald Trump ogłosił decyzję

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk tłumaczy działanie jednego ze swoich "technologicznych dzieci". Po tym jak chatbot Grok zaczął obrażać ludzi i głosić antysemiskie treści, na Muska spadła fala krytyki. Kontrowersyjny przedsiębiorca broni Groka pisząc, że "zbyt posłusznie wykonywał polecenia użytkowników, za bardzo chciał ich zadowalać". We wpisie na X Musk zapewniał, że trwają prace nad poprawą działania.

Musk tłumaczy Groka: za bardzo chciał zadowalać użytkowników

Musk tłumaczy Groka: za bardzo chciał zadowalać użytkowników

Źródło:
PAP

To jest oczywisty konflikt interesów - tak o działaniach Allegro mówi prezes InPostu Rafał Brzoska. Chodzi o domyślny wybór opcji dostawy zamówionych przesyłek. - Klienci zawsze mają i będą mieli pełną kontrolę nad tym, gdzie i jak odbiorą swoje zamówienie. Ostateczna decyzja należy wyłącznie do nich - odpowiada Marcin Gruszka z Allegro.

Wojna gigantów w branży e-handlu

Wojna gigantów w branży e-handlu

Źródło:
tvn24.pl

W środę rano po wzroście kursu akcji Orlenu na GPW kapitalizacja koncernu po raz pierwszy przekroczyła 100 miliardów złotych. Koncern stał się tym samym najwyżej wycenianą spółką energetyczną w historii warszawskiej giełdy. Akcje spółki od początku roku zyskały aż 82 proc.

Historyczny moment dla Orlenu na giełdzie

Historyczny moment dla Orlenu na giełdzie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

"Po dwóch niesamowitych latach zdecydowałam się zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego X" - napisała na portalu X, dawniej Twitter, Linda Yaccarino. Jak pisze agencja Reuters, to "niespodziewana decyzja".

Szefowa portalu X odchodzi. Podziękowała Muskowi

Szefowa portalu X odchodzi. Podziękowała Muskowi

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Reuters

Microsoft zaoszczędził ponad 500 milionów dolarów w swoich centrach telefonicznych po tym, jak wprowadził w nich narzędzia sztucznej inteligencji - podaje agencja Reuters za Bloomberg News.

Microsoft zastępuje pracowników sztuczną inteligencją. Teraz liczy zyski

Microsoft zastępuje pracowników sztuczną inteligencją. Teraz liczy zyski

Źródło:
Reuters

Kolejne sześć państw otrzymało od prezydenta USA Donalda Trumpa listy w sprawie podwyżki ceł. Przywódca w środę opublikował kopie pism, w których poinformował kraje o obowiązujących je od 1 sierpnia stawkach celnych. Poprzednim razem Trump napisał takich listów kilkanaście.

Trump pisze kolejne listy w sprawie ceł. Lista państw się wydłuża

Trump pisze kolejne listy w sprawie ceł. Lista państw się wydłuża

Źródło:
PAP

W czerwcu 2025 roku codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 5,8 procent w porównaniu do cen w tym samym miesiącu przed rokiem - wynika z "Indeksu cen detalicznych" przygotowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

Tak drożeją codzienne zakupy

Tak drożeją codzienne zakupy

Źródło:
PAP

W środę rano redakcja Kontakt24 otrzymała sygnał o awarii serwerów Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem pełnej funkcjonalności" - zapewnia resort. W kolejnym wpisie wytłumaczono, co się przyczyniło do awarii.

Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort tłumaczy, co się stało

Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort tłumaczy, co się stało

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zakwestionował niedozwolone praktyki stosowane przez serwis płatności internetowych PayPal. UOKiK wskazał, że polegały one na zmianie umów w oparciu o nieuczciwą klauzulę modyfikacyjną oraz niewłaściwe informowanie o zmianach opłat.

Klienci dostaną zwrot 150 procent opłat. Decyzja urzędu

Klienci dostaną zwrot 150 procent opłat. Decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Od roku w Polsce obowiązują przepisy nakładające na platformy sprzedażowe obowiązek przekazywania danych organom podatkowym. Fiskus wykorzystuje te informacje także do sprawdzania kupujących, a Polacy otrzymują wezwania do zapłaty podatku - podaje "Gazeta Wyborcza".

Fiskus sprawdza kupujących w internecie. "Dla mnie to zaskoczenie"

Fiskus sprawdza kupujących w internecie. "Dla mnie to zaskoczenie"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

- Wchodzimy na wyższy poziom mowy nienawiści, który sterowany jest przez algorytmy - powiedział w RMF FM wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do działań chatbota Grok, należącego do firmy xAI Elona Muska. Dodał, że "mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał".

Gawkowski: rozważałbym wyłączenie platformy X

Gawkowski: rozważałbym wyłączenie platformy X

Źródło:
RMF FM

Koncepcja wydzielenia aktywów węglowych (elektrowni) do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nie ma uzasadnienia ekonomicznego - poinformował w środę minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. MAP szacuje, że przyniosłoby to ponad 50 miliardów złotych strat w ciągu 15 lat.

Pomysł PiS idzie do kosza. Minister: strata sięgnęłaby 54 miliardów złotych

Pomysł PiS idzie do kosza. Minister: strata sięgnęłaby 54 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował o przekroczeniu dozwolonego poziomu pestycydu w dwóch partiach herbaty czarnej liściastej. "Rozpoczęto proces wycofywania produktu z rynku" - podano w komunikacie.

Herbata z pestycydem. Ostrzeżenie

Herbata z pestycydem. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Na Wall Street inwestorzy skupiają się na polityce taryfowej prezydenta USA Donalda Trumpa i zapowiedziach nowych ceł. Zdaniem analityków nastawienie na rynkach "zmieniło się bardzo w bardzo krótkim czasie i stało się bardziej optymistyczne".

"Trump ponowił swoją groźbę"

"Trump ponowił swoją groźbę"

Źródło:
PAP

Władze Ghany powołały specjalne brygady wojska i policji do walki z przemytem złota. Jak zapowiedział prezydent John Dramani Mahama, informatorzy, którzy pomogą w udaremnieniu przemytu, otrzymają 10 procent wartości przejętego kruszcu.

Wywożą złoto w walizkach. Mieli przemycić 229 ton

Wywożą złoto w walizkach. Mieli przemycić 229 ton

Źródło:
PAP