W styczniu wpływy z podatku cukrowego wyniosły blisko 76 milionów złotych – wynika z informacji przekazanych TVN24 Biznes przez Ministerstwo Finansów. Opłatę wniosły łącznie 543 podmioty. Nowy podatek obowiązuje od początku tego roku.
"Wpływy za styczeń 2021 r. z tytułu opłaty od słodkich napojów i podobnych produktów, według stanu na 4 marca 2021 r. wynosiły 75 964 310,12 zł" – wynika z danych MF.
Opłatę wniosły łącznie 543 podmioty. "W terminie wniosło opłatę 469 podmiotów, natomiast 74 podmioty wniosły opłatę po upływie obowiązującego terminu" – czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.
Jednocześnie przedstawiciele resortu zaznaczyli, że "powyższe dane nie są ostateczne i mogą ulec zmianie". "Pełne dane w tym zakresie będą dostępne w terminie późniejszym" – dodano.
Wpływy z wprowadzenia podatku cukrowego oszacowano na ponad 3,2 mld zł rocznie. Jak wskazywano wcześniej, "96,5 procent przychodów z opłaty od napojów słodzonych zostanie przekazane do NFZ, a pozostałe 3,5 procent zostanie przeznaczone na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną ich pozyskiwania".
Opłata cukrowa
Opłata cukrowa od napojów słodzonych obowiązuje od początku 2021 roku, spoczywa na producentach i importerach.
Opłata cukrowa jest podzielona na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Dodatkową opłatą objęte są napoje zawierające kofeinę lub taurynę (0,1 zł za litr napoju).
Niższa opłata dotyczy napojów mających co najmniej 20 procent soku owocowego/warzywnego (np. nektary), wyrobów z dominującą zawartością mleka (np. kawa mrożona) lub roztworów węglowodanowo-elektrolitowych (np. izotoniki).
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock