Z kraju

Z kraju

Średnia krajowa w górę. Jest najwyższa w historii

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2019 roku wyniosło 5604,25 zł brutto. Oznacza to wzrost w ujęciu rocznym o 6,2 procent. W tym czasie przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,6 procent do blisko 6,4 miliona osób.

"Sygnały o podejrzanych wiadomościach". Fiskus ostrzega

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, informującymi o wszczęciu kontroli przez urząd skarbowy. "Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów" - podkreślono w poniedziałkowym komunikacie.

Jak długo ważna jest e-recepta? Ministerstwo wyjaśnia

E-recepty, czyli elektroniczne dokumenty, które zastępują tradycyjne, papierowe recepty, są obowiązkowe od niemal dwóch tygodni. Pacjenci nadal mogą mieć jednak wątpliwości, jak w praktyce z nich korzystać. Na niektóre pytania odpowiada w najnowszych wyjaśnieniach Ministerstwo Zdrowia.

"Wiecie, że musicie płacić podatki w Polsce". Minister finansów w brytyjskim dzienniku

Serwis Airbnb powinien płacić podatki od uzyskiwanych w Polsce dochodów - uważa minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w poniedziałkowym "Financial Times". Z wypowiedzi szefa MF dla brytyjskiego dziennika wynika, że Polska bierze pod uwagę wprowadzenie podatku cyfrowego, który miałyby płacić technologiczne firmy, takie jak Google czy Amazon, jednak nie popiera "jednego, uniwersalnego podatku dla wszystkich".

Ponad 40 lat pracy na własne mieszkanie. Kto musi odkładać najdłużej?

Na mieszkanie najdłużej, bo aż przez 43 i pół roku, muszą oszczędzać pracownicy wykonujący proste prace - wynika z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. W najlepszej sytuacji są przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy oraz kierownicy, którzy w tym celu muszą odkładać pieniądze przez około 15 lat.

Gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają na ferie

Tatry, Beskid Śląski i Karkonosze - te miejsca Polacy najczęściej wybierają na zimowy wyjazd. Według danych Polskiej Izby Turystycznej najpopularniejsze kierunki zagraniczne to natomiast Egipt, Wyspy Kanaryjskie i Włochy.

Polski banknot "żyje" coraz dłużej

Średnio po 389 dniach zużywa się banknot w Polsce - wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego za czwarty kwartał 2019 roku. Oznacza to, że dopiero po tym czasie trafia on ponownie do Narodowego Banku Polskiego. Dla porównania, w IV kwartale poprzedniego roku było to 370 dni.

Ceny paliw na stacjach. "Duże prawdopodobieństwo obniżek"

W zbliżającym się tygodniu mogą nas czekać pierwsze od trzech miesięcy obniżki cen oleju napędowego; litr oleju może być tańszy o 3–5 groszy - prognozują analitycy. Ich zdaniem uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie pozytywnie wpłynęło na rynek paliw.

Siedem tygodni urlopu. Związkowcy chcą, by pracownicy odpoczywali więcej

35 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego - to najnowsza propozycja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Oprócz tego związkowcy postulują także zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy i obowiązkowe dwie wolne niedziele w miesiącu dla wszystkich pracowników, ale to dłuższy urlop budzi największe emocje.

"Biznesowe Oscary". Ostatni dzwonek na zgłoszenie kandydatów

Tylko do niedzieli można nadsyłać zgłoszenia w ramach 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. - Co roku dostajemy setki nominacji, w zeszłym roku było ich trzysta. Osób, które zasługują na nagrodę w kategorii "Sukces", w kategorii "Wizja i Innowacje" albo na nagrodę w kategorii "Działalność społeczna" - mówił Jacek Olechowski, prezes Mediacap oraz członek kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Jak dodał, każdy może wysłać zgłoszenie, wystarczy wejść na stronę nagrodaprb.pl i wypełnić formularz. - Cały powód Nagrody Polskiej Rady Biznesu jest taki, żeby pokazać szerszej publiczności wartość, jaką niosą za sobą najlepsi przedsiębiorcy - podkreślił gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gala finałowa 9. edycji Nagrody PRB odbędzie się 18 maja.

Wyprzedaże w sklepach internetowych pod lupą. Nowy raport

Mimo zapowiadanych wyprzedaży do nawet 70 procent, noworoczne obniżki w sklepach internetowych wyniosły średnio zaledwie od 9 do 12 procent - poinformowała w czwartek firma doradcza Deloitte. Maksymalne obniżki pojedynczych produktów w najpopularniejszych kategoriach wynosiły 45 procent.

Rewolucja na torach. Krajowe trasy także dla zagranicznych przewoźników

Otwarcie na przewoźników z innych państw Unii Europejskiej oraz większa niezależność i bezstronność zarządcy infrastruktury kolejowej. To główne założenia nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, którą przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. W czwartek projekt pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Cudzoziemcy w Polsce. Dominuje jedna narodowość

Niemal 423 tysięcy cudzoziemców posiadało na początku tego roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. W ciągu ubiegłego roku liczba ta wzrosła o nieco ponad 50 tysięcy, głównie za sprawą obywateli Ukrainy, ale także coraz liczniej osiedlającymi się w kraju Białorusinami oraz Gruzinami.

LOT zadebiutuje na chińskim superlotnisku

LOT uruchamia dziś bezpośrednie rejsy z Warszawy do jednego z największych lotnisk świata - Pekinu-Daxing w Chinach. To drugi port w Pekinie, do którego będą latały maszyny polskiego przewoźnika.