Z kraju

Z kraju

Nadchodzi fala zwolnień. "Koronawirus zainfekował polski biznes na dobre"

Bezrobocie na koniec roku może wynieść nawet 10 procent - wynika z analiz resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Ankieta przeprowadzona wśród firm pokazuje, że kryzys wywołany pandemią zmusi wiele z nich do zwolnień pracowników. A najmniejsi przedsiębiorcy masowo składają wnioski o zawieszenie działalności gospodarczej.

Co z pracownikami sezonowymi? Branża apeluje o ułatwienia dla cudzoziemców

Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny zezwalać i ułatwiać przekraczanie granic cudzoziemcom, którzy pracują w polskim sektorze warzywno-owocowym - apeluje stowarzyszenie Unia Owocowa i przypomina wytyczne Komisji Europejskiej w tej sprawie. Jak podkreśla organizacja, zapobiegnie to niedoborom siły roboczej w okresie zbliżających się zbiorów.

"Spełniają się negatywne scenariusze". Premier spodziewa się wzrostu bezrobocia

Dzisiaj spełniają się wszystkie negatywne scenariusze, które jeszcze dwa tygodnie temu były czasami przez analityków określane jako mało prawdopodobne - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak wskazał, "z całą pewnością wzrost PKB nie będzie taki, jaki zaplanowaliśmy wcześniej". Szef rządu spodziewa się także wzrostu bezrobocia.

Tysiące wniosków o wakacje kredytowe. Banki pokazują dane

200 tysięcy wniosków o tak zwane wakacje kredytowe złożyli do tej pory klienci banków. Liczba zgłaszanych ostatnio wniosków jednak zmalała - poinformował prezes Związków Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Do banków wpłynęło około 10,5 tysiąca wniosków od firm w sprawie zmiany warunków udzielonych kredytów.

Premia za pracę w czasie epidemii

Eksperci apelują, aby nie wychodzić z domu, jeżeli nie jest to konieczne. Także rządowe ograniczenia w przemieszczaniu mają pomóc w walce z koronawirusem. Nie wszyscy jednak mogą zastosować się do tych zaleceń i skorzystać z pracy zdalnej, wśród nich są pracownicy handlu. W niektórych sieciach osoby, które nadal obsługują klientów, mogą liczyć na dodatki finansowe za pracę w czasie epidemii.

Rada Przedsiębiorczości: sobotnie zmiany "nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki"

Rada Przedsiębiorczości zwraca uwagę, że w pakiecie pomocowym przyjętym przez Sejm nie uwzględniono "zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców". "Oznacza to, że dramatyczna sytuacja pracowników i firm w Polsce będzie z każdym dniem się zaostrzać" - czytamy w poniedziałkowym apelu skierowanym do rządzących. Jak oceniono, dodatkowe zmiany wprowadzone w Sejmie "nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki" i opóźniają wejście pakietu w życie.

Emilewicz: rozważane są dalsze restrykcje w związku z koronawirusem

Rozważane jest wprowadzenie ewentualnych dalszych restrykcji, ale zdecyduje o nich minister zdrowia Łukasz Szumowski - mówiła w poniedziałek szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że konsekwencje zmagania się z kryzysem po równo powinni ponosić: pracodawcy, pracownicy i administracja publiczna.

Pakiet antykryzysowy. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Zwolnienie ze składek ZUS, odroczenie niektórych obowiązków dla firm i korzystniejsze rozliczenia podatków. To tylko niektóre z rozwiązań przygotowanych przez rząd, mających przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii spowodowanej przez koronawirusa.

Odroczenie terminu płatności składek. Lawina wniosków do ZUS

Do ZUS przesłano już ponad 18 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odroczenie oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty układów ratalnych to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z epidemią.

Budżet na 2020 rok. Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu

Posłowie w nocnym głosowaniu odrzucili wszystkie 94 poprawki Senatu do budżetu na 2020 rok. W ich skład wchodził między innymi wniosek dotyczący zwiększenia wydatków na onkologię o 1,9 miliarda złotych, czy dodatkowych 4,6 miliarda złotych na pensje dla nauczycieli.

Wsparcie dla firm i pracowników. Sejm przyjął ustawę

Sejm uchwalił w sobotę rano ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią choroby powodowanej przez koronawirusa. Ustawa zwalnia najmniejsze firmy oraz samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.