Niedziela 28 marca jest pierwszą od blisko dwóch miesięcy, w której nie obowiązuje zakaz handlu. Należy jednak pamiętać, że weszły w życie dodatkowe obostrzenia. W związku z tym w sklepach obowiązują ostrzejsze limity osób oraz zamknięte zostały wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.
To druga niedziela handlowa w 2021 roku. Ponadto ma być jeszcze pięć takich niedziel: 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.
Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Koronawirus a sklepy
Należy pamiętać, że w związku z epidemią COVID-19 w sklepach obowiązują limity osób uzależnione od powierzchni. Zgodnie ze zmianami, które weszły w życie w sobotę 27 marca, w placówkach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 m2. Z kolei w przypadku sklepów o powierzchni większej niż 100 m2 może przebywać jednocześnie 1 osoba na 20 m2.
W sklepach jest obowiązek zakrywania ust i nosa.
Ponadto centra i galerie handlowe o powierzchni powyżej 2 tys. m2 pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Od soboty zawieszona została działalność wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2.
Apel o dodatkowe niedziele handlowe
W związku z obowiązującymi obostrzeniami branża centrów handlowych zaapelowała do władz o wyznaczenie nowych terminów niedziel handlowych.
"W wyniku tegorocznych lockdownów większość najemców nie mogła skorzystać z możliwości prowadzenia działalności w niedzielę 31 stycznia i nie będzie mogła jej prowadzić 28 marca br." - podała w komunikacie Polska Rada Centrów Handlowych.
Jak podkreślono, lockdownami objęto niedziele 31 stycznia i 28 marca 2021 r., czyli dwie z siedmiu handlowych wyznaczonych w bieżącym roku.
"W te dni, zgodnie z zapisami ustawy, sklepy w centrach handlowych są uprawnione do otwarcia. Niestety większość najemców nie mogła w styczniu i nie będzie mogła przed Wielkanocą – 28 marca skorzystać z możliwości prowadzenia działalności. W bieżącym roku pozostały już tylko pojedyncze niedziele handlowe w kwietniu, czerwcu i sierpniu oraz dwie zaplanowane w grudniu"- podkreśliła PRCH.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki został zapytany, czy rząd rozważa przesunięcia w kalendarzu niedziel handlowych tak, by branża mogła sobie odbić okres zamknięcia w późniejszym czasie, gdy nie będą obowiązywać obostrzenia.
- Na razie nie dyskutowaliśmy kwestii niedziel handlowych i jakichkolwiek zmian w tym zakresie - przekazał Morawiecki.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP