Okres, na który przyznawany jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy, został przedłożony do 11 kwietnia – wynika z opublikowanego w piątek rozporządzenia Rady Ministrów. Świadczenie będzie obowiązywać na dotychczasowych zasadach.
Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z obowiązującym do tej pory rozporządzeniem rodzice mogli z niego korzystać do 28 marca.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, czyli do 11 kwietnia.
Komu przysługuje?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach. Przysługuje on za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Można się o niego starać również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
Zamknięte żłobki i przedszkola
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od soboty do 9 kwietnia obowiązywać będą zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Zamknięte zostaną m.in. żłobki i przedszkola. Są jednak wyjątki – w placówkach tych będą mogły przebywać dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od poniedziałku znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Nauka stacjonarna wszystkich uczniów jest zawieszona do 11 kwietnia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock