Z kraju

Z kraju

Nie recesja, a powolny wzrost

Nie recesja, a powolny wzrost - to zdaniem głównego ekonomisty BOŚ Banku Łukasza Tarnawy, najbardziej prawdopodobny scenariusz dla europejskiej gospodarki. Wzrost gospodarczy w całej strefie euro wyhamował w drugim kwartale do 0,2% w porównaniu do początku roku i do 1,7% w skali roku. Zwalnia też niemiecka gospodarka, która miała pociągnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To w obu przypadkach znacznie gorzej od prognoz.

Halt?

Niemiecka gospodarka ostro hamuje. Choć statystyka roczna pokazuje jeszcze solidny niemiecki wzrost PKB - o 2,8%. To dane liczone kwartał do kwartału pokazują, że gospodarka za Odrą prawie stanęła w miejscu. Jaki wpływ niemiecka gospodarka wywrze na polską? Z byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marianem Nogą, rozmawialiśmy też bardziej ogólnie o sytuacji gospodarczej Europy.

Podyplomowe, czy MBA?

„Jestem szefem niewielkiej agencji reklamowej, zatrudniam 30 osób, chciałbym się dokształcać, ale nie wiem, czy wybrać studia MBA, czy podyplomowe?” - pisze do nas jeden z widzów. Który przedsiębiorca powinien wybrać studia MBA, a który podyplomowe? Jakie są różnice? Rozmowa z Janą Chudzik, prezes Instytutu Rynku Kapitałowego

Firma w czasie spowolnienia

Czy zmiana płac i nowych miejsc pracy przełoży się na popyt konsumpcyjny, a tym samym złagodzenie drugiej fali kryzysu? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość:Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

Pieniądze na rozwój

onad 5 milionów dla firm z Mazowsza. W środę 4 firmy podpiszą umowę na dofinansowanie w ramach działania 1.5 czyli dotację na zakup nowych technologii w przedsiębiorstwach. We wrześniu będzie ogłoszony nowy konkurs. Jak się ubiegać o wsparcie? Naszymi gośćmi byli: Grzegorz Świętorecki, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i Andrzej Radziszewski, właściciel firmy Resurs

Będą zamówienia z Niemiec?

Gospodarka Niemiec hamuje. Polskie przedsiębiorstwa wolniej zwiększają zatrudnienie niż jeszcze rok temu – wynika z prognoz Reutera. Czy w związku z tym pracownicy z Polski nie będą mogli liczyć na nowe oferty pracy ze strony niemieckich firm, skoro polskie nie zagwarantują im zatrudnienia? Naszym gościem był:Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Bank Polska.

Firma w czasie spowolnienia

25 pomysłów jak przetrwać kolejną falę osłabienia gospodarczego. Ograniczenie wymagań dotyczących BHP, utrzymanie rozliczenia czasu pracy do 12 miesięcy na stałe, czy wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – to tylko część pomysłów na zmiany w prawie pracy, jakie ma Lewiatan. Inne propozycje dotyczą poszerzenia kompetencji Komisji Trójstronnej, czy utworzenie nadzoru makro ostrożnościowego. Które z propozycji mogą zastąpić pakiet antykryzysowy, który działa tylko do końca roku? Rozmowa z Jeremim Mordasewiczem, doradcą zarządu PKPP Lewiatan.

Pensje na ciężkie czasy

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w górę w lipcu o 3,5% rok do roku – uważają ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera. Natomiast wynagrodzenie w firmach według prognoz w górę o 5 procent wobec lipca rok temu. Czy informacje dotyczące możliwego drugiego dna kryzysu w Polsce mogą być okazją dla firm, aby przyjrzeć się umowom z pracownikami i zastanowić nad renegocjacją umów? Naszym gościem była: Grażyna Rzehak, dyrektor HR Unilever Polska

Kleszcze długu

Bez zaskoczenia w strefie euro. Ceny towarów i usług w ujęciu miesięcznym spadają. O najnowszych danych ze strefy Euro oraz o umacniającej sie szwajcarskiej Walucie, rozmawialiśmy z Marcinem Mazurkiem, Ekonomistą BRE Banku.

Frank oszalał

Znów gwałtowne umocnienie franka. Inwestorzy są zawiedzeni,że Szwajcarski Bank Centralny nie powiązał kursu franka z euro. O Szwajcarskiej walucie i całym rynku walutowym, rozmawialiśmy z Markiem Rogalskim z DM BOŚ.

Energetyczne pytania

Espirito Santo Investment Bank o spółkach energetycznych – PGE, Tauronie, Enei. Maciej Hebda, autor najnowszego raportu o tych spółkach, mówi – wyniki, wynikami, ale są kwestie, o których część inwestorów zdaje się nie pamiętać. To darmowe limity CO2. Jego zdaniem wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, ile trzeba będzie płacić za dodatkowe limity, czy spółkom uda się przenieść ich koszt w wyższych cenach energii.

Biznes w trudnych czasach

Prezes Ferro, spółki zajmującej się produkcją i sprzedażą armatury sanitarnej (baterie, natryski, akcesoria łazienkowe) mówi wprost – warunki do prowadzenia biznesu nie są łatwe, oczekiwane ożywienie w budownictwie jest zbyt mizerne, by można było uzyskiwać satysfakcjonujące marże. Główne rynki zbytu dla Ferro do Polska, Czechy, Słowacja, powoli dołącza do tych krajów Rumunia. Prezes spółki liczy na to, że uda się im wejść, na zdominowany przez dużych graczy, rynek niemiecki i austriacki. Zdaniem Anety Raczek, Niemcy i Austriacy zaciskają pasa i chętniej niż dotychczas kupują armaturę z półki ekonomicznej, a to jest szansa dla Ferro – jakie mogą być wyniki kolejnych kwartałów i całego 2011 roku? Rozmowa z Anetą Raczek, prezes Ferro.

Kleszcze długu

Niemcy i Francja z odsieczą dla strefy euro. Ma być rząd i prezydent strefy euro, limit deficytu ma być zapisany w konstytucjach, a rynki zapłacą za oddłużanie podatkiem od transakcji finansowych. Euroobligacje to wciąż słowo zakazane. Rozmowa z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska

Wypoczynek w kryzysie

Sanatoria i rehabilitacja. To, zdaniem Interferii, sprawdza się w kryzysowych czasach. Spółka stawia na biznes sanatoryjno-leczniczy i na oszczędzających w kryzysie Niemców. Blisko 96% obcokrajowców korzystających z usług Interferii to właśnie Niemcy. Naszym gościem był Adam Milanowski, Prezes Interefrii.

Polska gospodarka pod presją

Wielkie cięcia w czasach recesji. Szalejący kryzys na rynku długu spędza sen z powiek politykom i inwestorom. Niemiecka gospodarka, która miała pociągnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To znacznie gorzej od prognoz. Spowalnia też cała strefa euro - do 0,2% kwartał do kwartału i 1,7% w skali roku. Naszym gościem był Doktor Piotr Ciżkowicz, główny ekonomista Ernst&Young.

Jaka praca i płaca?

Rynek spodziewa się gorszego odczytu danych z polskiego rynku pracy w lipcu. Czy prawie 12% bezrobocie w ubiegłym miesiącu to zły prognostyk? Rozmowa z doktor Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek główna ekonomistką PKPP Lewiatan.

Kleszcze długu

Wiarygodność kredytowa Ameryki wciąż na poziomie potrójnego "A" - przynajmniej według Fitcha. Zdaniem agencji obecnie filary wiarygodności Ameryki pozostają nienaruszone. Ostatnie dni przyniosły serię danych, wskazujących na pogarszające się nastroje konsumentów, mimo silnego wzrostu sprzedaży detalicznej za oceanem. O Stanach Zjednoczonych oraz złych danych z Europy, rozmawialiśmy z Piotrem Rzeźniczkiem z Legg Mason TFI.

Google bierze Motorolę

Wielkie przejęcie na rynku telekomunikacyjnym. Google kupuje Motorolę Mobility za 12,5 mld dolarów. To największa transakcja w historii amerykańskiego giganta internetowego. Za każdą akcję Mototroli, Google zapłaci 40 dolarów, a to oznacza 63% bonus w stosunku do kursu z piątkowego zamknięcia. Amerykański gigant internetowy wiedział jednak co robi, płacąc tak wysoka cenę ponieważ zabezpieczy pozycję systemu operacyjnego Android w walce koncernów na patenty. Rozmowa z Tomaszem Kulisiewiczem z Audytela.

Kleszcze długu

Europejska lokomotywa wyraźnie hamuje. Niemiecka gospodarka, która miała pociagnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To w obu przypadkach znacznie gorzej od prognoz. A prognozy na przyszłość znów nie wyglądają dobrze? O przyszłości strefy euro rozmawialiśmy z Profesorem Andrzejem Sławińskim, szefem Instytutu Ekonomicznego NBP.

Scanmed Multimedis na NC

Już po debiucie. Scanmed Multimedis dołączył do rynku NewConnect. Spółka, która zarabia na prywatnej opiece medycznej, chce jeszcze w tym roku zarobić na czysto 1,5 mln zł. Czy to realne prognozy? Spytaliśmy prezes spółki, Joannę Szyman.

Polskie firmy uciekają z tonącej strefy euro

Polskie firmy uciekają z tonącego statku, jakim wydaje się strefa euro. Giełdowy Impexmetal, dotąd uzależniony od zamówień z Polski i eurolandu, teraz szuka nowych rynków. Skłania go do tego hamowanie tamtejszych gospodarek - mówił w TVN CNBC Arkadiusz Krężel, szef rady nadzorczej tej spółki. Wzrost gospodarczy w całej strefie euro wyhamował w drugim kwartale do 0,2% w porównaniu do początku roku i do 1,7% w skali roku.

Stracona dekada Europy?

Europejskie gospodarki na hamulcu. W drugim kwartale najbardziej rozczarowała niemiecka gospodarka. PKB naszych zachodnich sąsiadów od kwietnia do czerwca wzrosło zaledwie o 0,1 procent. Zdaniem dr Sebastiana Płóciennika z Uniwersytetu Wrocławskiego, aktualna kondycja Niemiec i Europy przypomina to co działo się w latach '90 z Japonią. Ekonomista zaznacza, że mimo iż wtedy najmocniejsza wschodnia gospodarka miała swój słabszy okres, to rozwój pozostałych azjatyckich tygrysów pozwolił jej na wyjście ze stagnacji.

Plusy spowolnienia

Wzrost gospodarczy w całej strefie euro wyhamował w drugim kwartale do 0,2% w porównaniu do początku roku i do 1,7% w skali roku. Zwalnia też niemiecka gospodarka, która miała pociągnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To w obu przypadkach znacznie gorzej od prognoz. Są tez plusy - zauważa Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości - niższe PKB, to mniejsze ryzyko podwyżek stóp, to możliwość niższych rentowności obligacji.

Niemcy zwalaniają, biznes Comarchu razem z nimi

Niemieckie firmy w obawie o spowolnienie modyfikują swoją ofertę i tną koszty. Takie przygotowania do działania w trudniejszych czasach obserwuje działający m.in. w Niemczech, polski Comarch. Niektóre projekty w Niemczech trzeba będzie wstrzymać mówi w TVN CNBC prezes Comarchu, prof. Janusz Filipiak. Niemiecka gospodarka, która miała pociągnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To znacznie gorzej od prognoz.

Strajk na kolei

Trwają rozmowy ostatniej szansy między kolejarzami z Przewozów Regionalnych. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia związkowcy będą strajkować. Protest ma rozpocząć się w środę o północy i potrwa 24 godziny. W tym czasie na tory może nie wyjechać żaden pociąg Przewozów Regionalnych. Związkowcy domagają się przede wszystkim podwyżek - o 280 złotych. Wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej liczy, że uda się uniknąc strajku, a kompromis wypracowany podczas dzisiejszych rozmów będzie korzystny dla obu stron.

Hamują Niemcy, zahamuje Polska

Spowolnienie w Niemczech pociągnie w dół również polską gospodarkę. Główny ekonomista Societe Generale Polska Jarosław Janecki ocenia, że najbardziej zagrożone są małe i średnie firmy - szczególnie te z branży handlowej. W drugim kwartale PKB Niemiec urósł o 0,1 procent podczas gdy analitycy ankietowani przez agencje Reutersa oczekiwali że będzie to 0,5 procent.

Na rynkach dzieje się wiele, wśród klientów banków niewiele

Ostatnie 3 tygodnie były dość nerwowe na rynkach. Zmienność, spaki, odbicia. Sygnały z realnych gospodarek są natomiast bardziej stonowane. Kredytobiorcy, przedsiębiorcy mówią, że w ich portfelach nic się nie dzieje mówi Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.

Frank opada z sił

Kredytobiorcy z uwagą obserwują wahania kursu franka szwajcarskiego. Czy szczyt już za nami? Rozmowa z T. Niemcem, ekspertem ds. rynku dewizowego DM PKO BP.

PEP zarabia coraz więcej

Polish Energy Partners poprawia wyniki. Na przełomie III i IV kwartału firma sfinalizuje sprzedaż swojego flagowego produktu - farm wiatrowych. O transakcji i dalszych planach spółki rozmawiamy z prezesem PEP Zbigniewiem Prokopowiczem.

Jak Polska przetrwa kryzys?

Polska, jako gospodarka wschodząca jest wystawiona na działania na rynkach światowych. Póki co w kraju nie jest źle, ale pytanie, ile czasu  polska gospodarka będzie odporna na wszechobecne spadki, a kryzys ma potrwać jeszcze kilka lat mówi prof. Witold Orłowski, doradca ekonomiczny PWC. Ignacy Morawski z Polskiego Banku Przedsiębiorczości dodaje, że Polska raczej nie skorzysta na tym co się dzieje na świecie, wbrew potocznym opiniom.