Z kraju

Z kraju

Niemcy nie hamują

0 0,8%wzrosła produkcja przemysłowa w Niemczech w październiku. Mimo lepszych od prognoz danych zza zachodniej granicy, ekonomiści ostrzegają przed zbytnim optymizmem. Dobre dane czekają nas jeszcze w listopadzie - tak uważa główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak, potem niemiecka gospodarka wyhamuje.

Cele menedżera

W jaki sposób wyznaczyć sobie zadania na kolejny rok, jak je rozpisać i weryfikować ich realizację? Rozmowa z Joanną Chmurą, Certyfikowanym Coachem, CoachWise.

Twój Brat Pit

Piłkarz nie jest przedsiębiorcą – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Przychody pochodzące z uprawiania sportu nie są równoznaczne z przychodami z działalności gospodarczej. Rozmowa z Michałem Gronowskim, trenerem (presonalny.pl) i Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

Biznes 50+

Jak się prowadzi biznes w kwiecie wieku? Wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć. O rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej opowiadała w TVN CNBC Bogumiła Jułkowska, Lider Nieruchomości.

Między cenami prądu a dochodami firm energetycznych

Urząd Regulacji Energetyki ponownie odrzuca nowe wnioski taryfowe firm energetycznych. Po raz drugi poprosi sprzedawców prądu o poprawienie proponowanych cenników na przyszły rok. Jak to wpłynie na dochody firm energetycznych pytamy prezesa Tauronu Dariusza Luberę.

Kredyt technologiczny

Rusza nabór na kredyt technologiczny. Czy będą kolejki kurierów w siedzibie BGK? Rozmowa z Marzeną Tymińską-Ładziak z Departamentu Programów Europejskich, BGK.

Ostrożnie z inwestycjami w złoto

Najbardziej zyskowne aktywo w 2011 to złoto, potem ropa. Na końcu miedź. Tak wynika zestawienia 20 inwestycji przygotowanych przez RTRS. Inwestowanie w surowce wymaga wielkiej czujności. Złota bańka pęka - przestrzega Paweł Kordala.

Szczyt UE a inwestycje

Tandem Merkel-Sarkozy mają plan na piątek. Rynki wyceniły go pozytywnie. Do Europy przyleciał amerykański sekretarz stanu by spotkać się ze szefami państw euro strefy. Co mogą ustalić i jakie znaczenie dla rynku mogą mieć deklaracje po spotkaniach? Kupić, czekać czy sprzedać przed piątkiem – co poleca PKO TFI?

Właściciel BRE znacjonalizowany?

Commerzbank może być znacjonalizowany. Co to oznacza dla jego polskiej spółki-córki - BRE Banku? Rozmawiamy z byłym prezesem banku, Mariuszem Grendowiczem.

Jaki będzie 2012 dla polskiej gospodarki?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projektu budżetu na 2012 rok z deficytem budżetowym w wysokości 35 mld zł i wzrostem PKB na poziomie 2,5 procent. Przedsiębiorcy, jak mówi prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, która była gościem Marcina Kowalskiego o poranku, widzą przyszłość w jaśniejszych kolorach.

Kredyt na święta, święta na kredyt

Banki przed świętami zasypują nas ofertami pożyczek i kredytów przedświątecznych. Niestety większość ofert nie jest związana z niższym oprocentowaniem pożyczki a jedynie z opakowaniem pralinek lub maskotką którą możemy otrzymać zadłużając się w danym banku. Gościem Marcina Kowalskiego był Damian Rosiński, analityk comperia.pl

Plany Motoricusa

Zima - a właściwie jej brak - nie rozpieszcza handlujących zimowymi oponami. O wpływie pogody na handel oraz o planach na najbliższą przyszłość rozmawialiśmy z prezesem Motoricusa, Witoldem Gazdą.

Kryzys na bank?

Czy kryzys w strefie euro stanowi zagrożenie dla polskiego sektora bankowego? Rozmowa z analitykiem ING Securities, Piotrem Palenikiem.

Trudniej o kredyt?

Spada zdolność kredytowa klientów polskich banków, w dół idą też ceny nieruchomości - wynika z raportu Metrohouse. O szczegółach w rozmowie ze współautorem raportu Marcinem Jańczukiem.

T. Geithner w Europie

Stany Zjednoczone popierają niemiecko-francuską wizję reform w strefie euro – wynika ze słów amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy’ego Geithnera. Po spotkaniu z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble amerykański polityk stwierdził, że jest zadowolony z kierunku ostatnich prac nad zahamowaniem kryzysu. Poparł też pomysł unii fiskalnej w Europie. Więcej europejskiej trasie T. Geithnera w rozmowie z Krzysztofem Błędowskim, ekonomistą MAPI w Waszyngtonie.

Dobry moment na przyjęcie euro?

Kryzys strefy euro to najlepszy moment na wejście Polski do strefy euro - przekonuje w "Bilansie" wiceprezes Deloitte w Polsce Rafał Antczak. Jego zdaniem Polska mogłaby przyjąć wspólną europejską walutę na preferencyjnych zasadach.

Euro strefa w kryzysie

S&P ostrzega kraje strefy Euro przed obniżką ratingu. Agencja Reutera powołując się na źródła w Brukseli wcześniej podała że S&P straszy obniżką kraje o najwyższym ratingu w Eurolandzie. Więcej o tym w rozmowie z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości

KGHM kupuje, ale płaci dywidendę

Prezes KGHM zapowiada w TVN CNBC, że mimo transakcji zakupu kanadyjskiej spółki wydobywczej za ponad 9 mld złotych, dywidenda będzie przyzwoita. Nie będzie to jednak 9-10 mld złotych jak oczekiwali inwestorzy. Herbert Wirth zapewnił, że poziom dywidendy KGHM będzie mieścił się w założonych w polityce dywidendowej widełkach 30-50 proc. zysku netto. Pytany o planowany przez rząd podatek miedziowy prezes Wirth ocenił, że jego skutek dla spółki powinien wynosić ok. miliarda złotych rocznie.

PRIVATE BANKING

Przegląd ofert private bankingu. Rozmowa z Andrzejem Rosłańcem, dyr. Departamentu Private Bankingu CitiBank.

Zarobić na analizie krwi i DNA

Biomaxima pracuje nad analizatorem krwi, ma porozumienie z niemieckim instytutem naukowym. Prototyp analizatora krwi ma powstać w ciągu pół roku. Produkcja będzie możliwa za 3 lata. Firma 5 grudnia zadebiutowała na NewConnect, w 2013 roku planuje przeniesienie notowań na główny rynek GPW.

Luksusowe prezenty

Luksusowe prezenty od Św. Mikołaja. Jak zabłysnąć na święta, radzi Arkadiusz Likus z vitkAc Wolf Bracka.

NIERUCHOMOŚCI W MNIEJSZYCH MIASTACH

Czy małe miejscowości są atrakcyjne inwestycyjnie? Raport o cenach nieruchomości komentuje Olimpia Bronowicka z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Bliżej nacjonalizacji banków?

Co ewentualne upaństwowienie banków mogłoby oznaczać dla polskich klientów? Rozmowa z Adamem Świrskim, dyrektorem zarządzającym Deutsche Bank Polska.

Strefa euro na plusie

Słaby wzrost gospodarczy w strefie euro. W trzecim kwartale gospodarki 17 państw unii walutowej urosły o 1,4% rok do roku i zaledwie o 0,2% w ujęciu kwartalnym. To dane zgodne z pierwszym, wstępnym odczytem sprzed trzech tygodni. Według głównego ekonomisty banku Societe Generale, Jarosława Janeckiego, tak płaska dynamika może spowodować, że w kolejnych kwartałach zobaczymy kurczenie się PKB eurolandu.

Eurotour Geithnera

Amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner przyjeżdża dziś do Europy. Do końca tygodnia odwiedzi Niemcy, Francję i Włochy. Będzie apelował o to, aby przywódcy państw strefy euro i EBC opracowali wykonalny plan stabilizujący finanse państw najmocniej pogrążonych w kryzysie długu. Gościem Roberta Stankiewicza o poranku był Roman Rewald, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce.

Stypendia dla przedsiębiorczych

5 tysięcy złotych na rozwój własnych zainteresowań lub na start biznesu mogą otrzymać osoby w ramach programu fundacji Absolvent.pl. Jedno ze stypendiów ufundowała też telewizja TVN. W jaki sposób ubiegać się o wsparcie? Katarzyna Godlewska, fundacja Absolvent.pl + live Kraków: Weronika Suchodolska, laureatka I edycji programu Stypendium z Wyboru

Nazwa do zmiany

Spółka farmaceutyczna PGF zmienia nazwę na Pelion. Za chwilę Gastel Żurawie zmienią się w Herkulesa. Świetnie znany i kojarzony Cersanit będzie teraz nosił nazwę Rovese. Kolastyna została Miraculum. W jakich sytuacjach firmy powinny rozważyć zmianę nazwy. Kiedy taka zmiana może zaszkodzić bardziej niż pomóc. Dlaczego znane brandy decydują się na taki krok? Bartłomiej Serafiński, partner zarządzający Touch Ideas

Plan na rozpad strefy euro

Bank Anglii ogłosił, że ma strategię na wypadek, gdyby strefa euro oraz wspólna waluta przestały istnieć. W jaki sposób banki w poszczególnych krajach powinny się przygotowywać na tak drastyczny scenariusz? Jacek Bartosik, wicedyrektor dep. Skarbu, Polski Bank Przedsiębiorczości

Strategia na spowolnienie

Widz pyta nas o to, w jaki sposób można się domagać płatności od kontrahenta w przypadku, gdy w Polsce jest tylko filia spółki, a głównym zamawiającym jest centrala, np. we Włoszech. Grzegorz Kuderski, CMS Cameron McKenna

Sprzedaż w strefie euro

Konsumenci ze strefy euro znów na zakupach. W październiku sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła 0,4 procent w skali miesiąca, choć wczesniej jej wartość się kurczyła. Prezes spółki Integer mówił na naszej antenie, że czasy spowolnienia można wykorzystać na ekspansję zagraniczną. Czy polscy eksporterzy podobnie myślą o kryzysie? Roman Przybylski, dyrektor handlowy Grupy Nowy Styl