Z kraju

Z kraju

Lek na trudną reklamę

Od stycznia zmieniają się zasady dotyczące reklamowania aptek. Najbardziej dotkliwy dla aptek jest przepis zakazujący takiej reklamy, która w sposób bezpośredni odnosi się do leków lub wyrobów medycznych refundowanych - mówi Leszek Watras, prezes Dolnośląskiej Grupy Aptecznej.

Delikatesowy e-biznes

Ceny żywności na całym świecie idą w górę, a klienci starają się zaciskać pasa. Czy w takich czasach da się zarobić na delikatesowym e-biznesie i gdzie konkurencja jest coraz większa, mówi Grzegorz Bielecki, wiceprezes A.PL Internet.

Robot-nik ze sztuczną inteligencją

Czy Polska ma szansę stać się drugą Japonią w dziedzinie robotyki? Jak wyglądają nasze osiągnięcia w przemyśle metalowym i drzewnym oraz jak sfinansować innowacyjne pomysły, mówi Krzysztof Sulikowski, prezes firmy Roboty Przemysłowe.

Firma w Internecie

Wycena firm internetowych budzi coraz większe obawy, że zamiast realnych zysków, rośnie tylko poziom spekulacji na rynku. Które gałęzie e-biznesu mają faktycznie szanse na szybki wzrost i gdzie są jeszcze nisze na polskim rynku, mówi Dariusz Leśniak, przewodniczący Rady Nadzorczej Internetowy Dom Handlowy.

Grecja bliżej pomocy?

Grecja coraz bliżej porozumienia ws. nowego pakietu pomocy. Czy wraz z tą informacja uspokoją się także rynki? Rozmowa z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku PRzedsiębiorczości.

Wakacje we własnym hotelu

Rentowność inwestycji w pokój hotelowy może być nawet trzy razy większa, niż w przypadku przeciętnej lokaty bankowej. Korzystna jest też forma opodatkowania ryczałtem. O tym, że wynajem pokoju w condohotel jest zyskowny, przekonuje Bartosz Turek z Home Broker.

WALLSTREET Zakopane

Błędne prognozy, zaskakujące wypowiedzi, a zmiany cen instrumentów finansowych. Rozmowa z Krzysztofem Wołowiczem, dyrektorem działu analiz DM TMS Brokers.

Plan B dla A2

"Polskie drogi" odcinek ....A2, czyli serial o tym, jak wyboista jest droga do autostrad w Polsce. Chińskie konsorcjum COVEC ma tydzień na przedstawienie planu spłaty zobowiązań wobec podwykonawców budujących autostradę A2. To ustalenia ze spotkania z udziałem premiera i ministra infrastruktury. Co jeśli tego nie zrobi? No i skąd w ogóle wzięły się problemy z finansowaniem budowy odcinka drogi Stryków-Konotopa. Materiał Łukasza Kijka.

Frank w sile

Hipotetyczne założenia analityków sprzed roku, dziś są hipotecznymi problemami Polaków. Frank szwajcarski wciąż drożeje - zbliża się do poziomu 3-ech złotych i 30 groszy. Drogi franka pod górę nie widać końca. Pod górę mają więc Polacy, których raty kredytów wciąż rosną. Rośnie też rynek podejrzanych pożyczek na spłatę rosnących rat. Jak nie wpaść w pułapkę i ustalić maksymalny pułap odporności na stres - sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Fundusze dla przedsiębiorczych

Wsparcie finansowe dla innowacyjnych firm przez 3-5 lat oferuje fundusz venture capital, którym zarządza Black Lion. Jakie warunki musi spełnić firma, żeby zainteresował się nią ten fundusz? Rozmowa z Rafałem Bauerem, prezesem NFI Black Lion S.A.

Rośnie zainteresowanie rynkiem NC

Zainteresowanie rynkiem rośnie, a coraz więcej spółek chce właśnie na Newconnect przeprowadzać swoje debiuty. Tak mówiła prezes Auxilium, Zofia Podhorodecka. Z panią prezes rozmawialiśmy o obecnym kształcie rynku Newconnect, o tym jak zmienił się przez 3 lata działalności, i o tym, jak będzie wyglądał w przyszłości.

Rynki dla Opornych, 3 czerwca 2011

PSW, której akcje kupiliśmy niespełna tydzień temu - zarobiła dziś 11 procent. Liczymy na dalsze zyski. Propozycja inwestycyjna na dziś: Duda.

Co słychać w spółce Orzeł Opony?

Orzeł Opony - na Newconnect już od ponad trzech lat. Jakie zmiany w działalności spółka zauważyła na tym rynku? Rozmowa z prezesem spółki, Jackiem Orłem.

Sekrety rynku Newconnect

Miał być rynek małych spółek, o dużym ryzyku i z wieloma upadłościami. Takie były niektóre z założeń, jakie towarzyszyły powstawaniu rynku Newconnect. O tym, jak te założenia zweryfikowała rynkowa rzeczywistość, rozmawialiśmy z Radosławem Tadajewskim - prezesem grupy Trinity, a jednocześnie jednym z pionierów rynku Newconnect.

Nadzór gospodarczy w strefie euro

Jean-Claude Trichet u schyłku swojej kadencji na fotelu szefa EBC proponuje, by stworzyć wspólne ministerstwo finansów dla strefy euro. O pomysłach na nadzorowanie finansów państw 17-stki i ich oddziaływaniu na Polskę w "Bilansie" Jolanta Kucharska rozmawiała z Mateuszem Szczurkiem, głównym ekonomistą ING na Europę Środkową.

Frank w sile

Frank szwajcarski blisko rekordowych poziomów z 2009 roku. W ciągu ostatniego roku kurs szwajcarskiej waluty wzrósł o ponad 12%. O sytuacji kredytobiorców w czasie zawirowań na parze CHF/PLN z Pawłem Majtkowskim, głównym ekonomistą Expandera, rozmawiała Jolanta Kucharska.

WallStreet Zakopane - dzień z nowymi rynkami

Inwazja PC wejdzie na rynek niemiecki i rynki wschodnie. Żeby pozyskać niezbędne na ten cel fundusze spółka przeprowadzi kolejną emisję akcji z której chce pozyskać 2,7 milionów złotych. Inwazja PC jest dystrybutorem sprzętu elektronicznego i oprogramowania komputerowego za pośrednictwem salonów własnych oraz franczyzowych, a także sklepów partnerskich, zlokalizowanych w największych miastach Polski. Gościem programu Rynki Dnia był Krzysztof Seweryn, prezes Inwazja PC.

WallStreet Zakopane - dzień z nowymi rynkami

Grodno stawia na rozwój. Spółka ma teraz 31 oddziałów, chce otwierać kolejne, zarówno w drodze akwizycji jak i tworząc je od podstaw. Na to między innymi mają pójść zebrane z emisji pieniądze – prawie 7,6 mln zł. Dystrybutor materiałów elektrotechnicznych i oświetleniowych zakończył właśnie rok finansowy 2010/2011 – spółka mocno poprawiła wyniki – przychody wzrosły o 30% w ujęciu rocznym, zysk netto o prawie połowę. Gościem programu Rynki Dnia był Andrzej jurczak, prezes Grodna.

Trzeba wiedzieć jak upaść

Kiedy dług przerasta państwo… dostaje pomoc. Kiedy dług przerasta człowieka – może ogłosić bankructwo. I zacząć wszystko od nowa. O tym jak przejść przez procedurę upadłości konsumenckiej, opowiada gość TVN CNBC, radca prawny kancelarii Chałas i Współnicy Aleksander Barczewski.

Gorąco na walutowym rynku

Frank pozostaje dla inwestorów jedyną bezpieczną przystanią, przez co jego kurs jest bliski historycznie wysokich poziomów. Sytuacja może się jednak szybko zmieniać, bo Grecy są coraz bliżej porozumienia w sprawie kolejnej transzy ratunkowej pożyczki. Wstępne zapowiedzi mówią o ogłoszeniu porozumienia jutro. Jakie pozycje zająć do tego czasu na rynku walutowym i na rynku akcji? Gościem programu Godzina Dla Pieniędzy był analityk XTB Paweł Kordala.

Droga do milionów

W naszym cyklu droga do Milionów mówiliśmy niedawno jak założyć spółkę, którą będzie można wprowadzić na NewConnect. Wymogi formalne nie są zbyt wyśrubowane, jednak bez pomocy autoryzowanego doradcy się nie obejdzie. Obowiązek współpracy spółki z doradcą określa regulamin NewConnect. Jakie obowiązki ma autoryzowany doradca i jak go wybrać? O tym w rozmowie  z członkiem zarządu Capital One Advisers Anną Domeredzką i Robertem Bieleniem z Secus Asset Management.

Nie ma zysku z drogi?

Budowlane spółki które budują drogi na Euro 2012 mają problem. Bo choć buduje się dużo, to kryzys i ostra konkurencja zbiły ceny. Kontrakty zdobywa się za wszelką cenę i realizuje na minimalnej marży, lub wręcz ze stratą, co przyznało chińskie konsorcjum budujące A2. Gościem Godziny dla Pieniędzy był analityk IDM Andrzej Bernatowicz.

Innowacje w małej firmie

W jaki sposób opracować nowy pomysł, np. w firmie produkcyjnej – czy stworzyć jakiś zespół, czy zrobić badania wśród klientów, czy burzę mózgów wśród pracowników? Jeśli mamy już taki pomysł, jak wprowadzić go na rynek? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Serafiński, managing partner w Touch Ideas.

Franczyza na patyku

W 2 do 5 miesięcy mogą się zwrócić nakłady na lodziarnię – tak przynajmniej zapewniają franczyzodawcy. Żeby otworzyć punkt z amerykańskimi lodami, potrzeba maksymalnie ok. 75 tysięcy złotych. Czy taki sezonowy biznes ma szansę na przetrwanie także w okresie zimowym? Naszymi gośćmi byli Radosław Charubin, właściciel Sieci Lody Bonano i Bartosz Poleszuk, Właściciel Sieci Lody Gotti.

Łatwiej o finansowanie

 Od 1 czerwca firmom i samorządom łatwiej będzie o uzyskanie finansowania na projekty z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. BGK uruchomiło nową ofertę Pewny Partner Unijny. Bank zapewnia elastyczny dobór kredytów, możliwość etapowego finansowania inwestycji i w niektórych przypadkach brak wkładu własnego w przypadku finansowania pomostowego. W jakich bankach będzie można uzyskać kredyt na nowych zasadach? O szczegółach mówi Jerzy Kurella, wiceprezes BGK.

Ostatni dzwonek na e-dotacje

W piątek mija termin składania wniosków na e-biznes. O co pytają przedsiębiorcy i jakie są najczęstsze błędy przy wypełnianiu takich wniosków? Rozmowa z Radosławem Runowskim, dyr. Departamentu Wsparcia e-biznesu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Uwalnianie rynku paliw

Rozpoczęły się negocjacje w sprawie instrukcji użytkowania gazociągu jamalskiego, to otwarcie drogi do powstania rynku gazowego. Jeśli projekt zaakceptuje Urząd Regulacji Energetycznej, w trzecim kwartale roku z gazociągu jamalskiego będą mogły korzystać też inne firmy niż PGNiG. Rozmowa z Andrzejem Szcześniakiem, ekspertem rynku paliw.

Wall Street w Zakopanem

Wall Street w Zakopanem to największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Patronem konferencji jest TVN CNBC. Jednym z naszych gości podczas tego spotkania był prezes Veniti Jakub Adamowicz. Spółka działa w segmencie turystycznym, tworzy portale internetowe.

Plan B dla A2

Autostradowy plan A nie wyszedł - dlatego GDDKiA na prędce napisała plan B. Grozi zerwaniem kontraktu chińskiej spółce COVEC. Ta od tygodni zalega z płatnościami podwykonawcom, którzy przerwali budowę odcinka autostrady od Łodzi do Warszawy. Zdaniem Macieja Stokłosy, analityka DI BRE, problemy Covec pokazują, że zagraniczne firmy będą się z polskiego rynku wycofywać. Bo nie są w stanie wytrzymać konkurencji cenowej, którą sami narzucili.

Biznes oparty na zdrowiu

Producent przenośnego urządzenia do monitorowania pracy serca idzie na NewConnect. PocketECG, urządzenie za którym stoi Marek Dziubiński, naukowiec i założyciel Medicalgorithmics, monitoruje i wysyła dane na telefon, ten przekazuje je na serwer, za co operator pobiera abonament. PocketECG jest obecny w Polsce i USA. To właśnie na ten ostatni rynek najbardziej liczy gość programu Dzień Na Rynkach prezes Medicalgorithmics Marek Dziubiński.