Z kraju

Z kraju

Frank bije kolejne rekordy

We wtorek frank pobił kolejny rekord. Kosztował 4,07 złotych. Jak będzie kurs franka do złotego wyglądał w bliskiej i dalszej przyszłości? Co to oznacza dla gospodarek? Czy jest szansa, że jakaś wiadomość ze świata ekonomii może odmienić trend mówi Piotr Popławski, główny specjalista ds. analiz walutowych Banku BGŻ.

Jak Kęty poradzą sobie z drugim dnem kryzysu?

Czy polskie firmy szykują się na drugie dno kryzysu? Jeśli tak, to jak? Grupa Kęty zrestrukturyzowała się po ostatnim kryzysie i mocno ograniczyła koszty. Kryzys może jednak negatywnie wpłynąć na marże – w okresie spowolnienia firmy walczą o klientów obniżając ceny. Jak Kęty będą reagować na dalsze zmiany mówi prezes firmy, Dariusz Mańko. Porozmawiamy także o wynikach spółki.

Raport na temat ropy

We wtorek ropa nieco drożała, ale i tak była tylko trochę powyżej poziomu 80 USD za baryłkę. Według najnowszego raportu wzrost cen surowca o 10 USD na baryłce wpływa na spadek globalnego PKB o 0,6% w drugim roku od zmiany cen, a trwały spadek notowań surowca do poziomu 80-90 USD zwiększa szansę na powrót światowej gospodarki na ścieżkę wzrostu. Rozmawiamy z analitykiem X-Trade Brokers Pawłem Kordalą na temat rynku ropy i raportu.

Milion w portfelu

Kolejny Milion w Portfelu. Tym razem swój pomysł na portfel i jego powiększenie przedstawi Piotr Klinowski z HSBC.

Stadion Legii - teraz Pepsi Arena - kto na tym zarabia?

Pepsi Arena to nowa nazwa stadionu Legii przy ul. Łazienkowskiej. Zyski ze sponsoringu tytularnego dla stadionu i inwestora. Pepsi Arena to kolejny obiekt sportowy w Polsce posiadający sponsora tytularnego. Rynek sponsoringu obiektów sportowych przedstawi Grzegorz Kita, Prezes Sportmanagement.

OPTIMUS KONTRA SKARB PAŃSTWA

Na wokandę krakowskiego sądu okręgowego ponownie trafiła ciągnąca się od 10 lat sprawa Optimusa (obecnie CD Projekt Red), domagającego się odszkodowania od Skarbu Państwa w wysokości 35,6 mln zł plus odsetki. Zarząd CD Projekt Red liczy na pozytywną decyzję sądu dla spółki, podobnie jak to miało miejsce ostatnio w przypadku przyznanego odszkodowania MCI w wysokości 46 mln zł. Sprawiedliwości stało się zadość? Niekoniecznie. Prokuratoria Generalna zawnioskowała niedawno o kasację odszkodowania dla MCI. Jaką szansę na pieniądze ma Optimus? Rozmowa z Radosławem Potrzeszczem, adwokatem i pełnomocnikiem Optimusa.

FRANK OSZALAŁ

Kolejny rekord Franka. Coraz więcej inwestorów niepewnych przyszłości woli inwestować w bezpiecznego Franka czy złoto. Polska waluta straciła również bardzo mocno do Euro. Jak długo będzie trwać ta panika na rynkach? Naszym gościem był Adam Korecki, Makler DM TMS Brokers.

Polska w oczach zagranicznych inwestorów

Jakie konsekwencje dla naszej części europy przyniesie obcięcie ratingu USA? Czy polski rynek traci w oczach inwestorów? Jakie kroki podejmie Rada Polityki Pieniężnej? Między innymi o tym z Piotrem Chwiejczakiem, strategiem Barclays Capital, rozmawiał Rafał Hirsch.    

Synektik na NewConnect

Pierwszy w Polsce komercyjny producent radiofarmaceutyków, spółka Synektik, zadebiutowała na alternatywnym rynku GPW. W Rynkach Dnia, z wiceprezesem spółki, Dariuszem Koreckim, rozmawiał Rafał Hirsch.

DZIECKO I FIRMA

Prawo nie zabrania kobiecie, która spodziewa się dziecka i równocześnie prowadzi firmę podwyższać składki chorobowej w trakcie ciąży. Sąd Najwyższy w 2010 roku w składzie 7 sędziów uznał, że ZUS nie może kwestionować zadeklarowanej przez przedsiębiorcę kwoty podstawy wymiaru składek ZUS. Jak jest w praktyce? Naszym gościem był: Jacek Dziekan, ZUS

KONTROLE PIP PO NOWEMU

Mniej mandatów dla firm. Od poniedziałku obowiązują nowe przepisy dotyczące kontroli Inspekcji Pracy. Pracodawca nie zawsze zostanie ukarany mandatem za naruszenie praw pracowniczych. Za nielegalne zatrudnianie pracowników najpierw nałożona zostanie kara pieniężna, dopiero później sprawa trafi do sądu. Co zmienia się jeśli chodzi o przebieg kontroli?O tym w rozmowie z Kamilem Kałużnym, z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

STRACH NA RYNKACH

Narodowy Bank Polski spokojny o płynność i wypłacalność polskich banków. Banki w ciągu ostatnich trzech lat podniosły kapitały własne o 25 mld zł. I, że rzeczywisty stress-test jaki przeszły po kryzysie z 2008 roku, dużo trafniej, niż ewentualne symulacje pokazuje ich odporność na powrót nieufności na rynki. Naszym gościem był: Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska PBC.

MILION W PORTFELU

Milion w portfelu, czyli jak najlepiej zainwestować wirtualny milion złotych. Tym razem sprawdzaliśmy stopę zwrotu portfela przygotowanego przez Marcina Mierzwę z Alior Banku.

LUKSUS PO POLSKU

W czasie kryzysu wyjątkowo dobrze sprzedają się dobra luksusowe. Sprawdzimy na ile dziś to zdanie jest prawdziwe i czy luksus może być inwestycją. Naszym gosciem był: Dante Cinque - Dyrektor Generalny Ferrari Polska.

FRANK OSZALAŁ

Szwajcarska waluta pobiła historyczne rekordy do dolara i euro. Co to oznacza dla szwajcarskiej gospodarki? Jak Frank wpłynie na gospodarkę kraju, który opiera się na eksporcie towarów? Rozmowa z Władysławem T. Bartoszewskim, Dyrektorem oddziału Credit Suisse w Polsce.

KLESZCZE DŁUGU

Europejski bank centralny prowadzi skup obligacji na rynku wtórnym i zamierza na nim pozostać - tak powiedział szef banku, Jean Claude Trichet. Już wczoraj rynek spekulował, że EBC skupuje papiery Hiszpanii i Włoch - a to mocno pociągnęło w dół rentowności obligacji tych państw. Czy to nie rozmywa odpowiedzialności poszczególnych rządów za ich gospodarki? Czy czeka nas kolejna recesja? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości

DOBRA NASZA A RYNKI  

Do grona emitentów alternatywnego parkietu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych dołączyła spółka Dobra Nasza. To 106 tegoroczny debiut oraz 286 spółka, którą dotychczas zanotowano na NewConnect. Spółka Dobra Nasza zajmuje się marketingiem. Gościem Rynków Dnia był Radosław Piesiewicz, wiceprezes spółki Dobra Nasza.

Frank oszalał

Kolejny dzień kolejne rekordy Franka. Szwajcarska waluta jest juz bardzo blisko poziomu 4 złotych. Co dalej będzie się dziać z Frankiem i z resztą walut? Naszym gosciem był Marcin Turkiewicz, Szef Dilerów Walutowych BRE Banku.

Debiut JHM Development

Kolejny deweloper wchodzi na warszawską giełdę, w dość nieciekawym momencie zresztą dla rynków. JHM Development działa w branży nieruchomości mieszkaniowych, ale jest też właścicielem 90% akcji spółki Marywilska 44, która zarządza centrum hal targowych powstałym jako alternatywa dla zlikwidowanego jednego z największych bazarów - Jarmarku Europa. Naszym gościem był Jerzy Mirgos, Dyrektor Geenralny JHM Development.

Sygnały z gospodarki Chin

Bank centralny w Pekinie ma coraz twardszy orzech do zgryzienia. Choć inflacja w Chinach przyspiesza, wzrost produkcji przemysłowej mocno zwalnia. To może znaczyć, że ewentualna kolejna podwyżka stóp procentowych będzie dla gospodarki strzałem w stopę. Naszym gościem był Doktorem Wiktorem Bołkunowem z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Kleszcze długu

Rynki w napięciu czekają na dzisiejszą decyzję Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Poznamy ją o 20:15 polskiego czasu. Jaka będzie decyzja FED? Co dalej z ratingiem USA? Rozmowa z z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI.

Kto zapłaci za Covec?

To już pewne - chińskie banki państwowe do końca tego tygodnia nie zapłacą części kar umownych za wycofanie się firmy Covec z budowy autostrady A 2. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznaje, że to z jej winy, bo nastąpiły problemy z tłumaczeniem pism wysłanych do Bank of China oraz Export-Import Bank of China. Co dalej z odszkodowaniami? Czy GDDKiA będzie, także żądać dodatkowych odszkodowań? Rozmowa z Lechem Witeckim, P.O. Generalnego Dyrektora GDDKiA.

Kleszcze długu

FED może w najbliższym czasie zdecydować o kolejnym luzowaniu polityki monetarnej. We wtorek Komitet Otwartego Rynku zbiera się na sierpniowym posiedzeniu, trzy dni po pierwszej w historii obniżce ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych. O możliwe ruchy FED pytaliśmy Dariusza Laska z Union Investment TFI.

Większy zysk z lokaty

Od początku lipca br. 11 banków zaczęło płacić więcej za przyjęcie środków w depozyt. Banki podnoszą stawki na lokatach kwartalnych i półrocznych, których średnie oprocentowanie wynosi odpowiednio 4,69 i 4,9 proc. brutto. Z kolei wyższe odsetki od rocznych depozytów spowodowały, że ich opłacalność jest już równa dwuletnim lokatom – 5,05 proc. w skali roku. Z raportu Open Finance wynika, że ostatnim razem takie poziomy dla większości bankowych depozytów można było obserwować na przełomie lat 2009 i 2010. Naszym gościem był Michał Sadrak, analityk Open Finance.

W poszukiwaniu bezpiecznych aktywów

Spadki na giełdach, wahania na walutach, wysoka inflacja - inwestorzy zadają sobie pytanie, gdzie bezpiecznie i z widokami na choćby z niewielki zysk ulokować swoje pieniądze. W takim wypadku warto zainwestować w wino - opowiada gość TVN CNBC Piotr Kamecki z Wine Advisors.

EBC - skup obligacji

Europejski Bank Centralny pomógł Hiszpanii i Włochom. Rentowności obligacji emitowanych przez te państwa spadły po tym, jak EBC zapowiedział, że będzie "aktywnie skupował" papiery zadłużonych państw Eurolandu. O skutkach decyzji EBC w programie "Godzina Dla Pieniędzy" opowiadał szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.

USA bez jednego A

Obniżka ratingu USA przez S&P - konsekwencje dla wyceny aktywów. Czy obniżka przez jedną agencję o jeden poziom wymusi zmniejszenie zaangażowania przez amerykańskie fundusze emerytalne? Czy wymusi przeszacowanie aktywów w bilansach? Rozmowa z prof. Danutą Dziawgo z Wydziału Nauk Ekonomicznych UMK, autorką książki "Credit Rating na międzynarodowym rynku finansowym".

Co słychać w Bogdance?

W ciągu ostatniego miesiąca akcje LW Bogdanka, producenta węgla kamiennego, straciły ponad 20%. Skąd ta przecena i co może powstrzymać paniczną wyprzedaż akcji Bogdanki. Rozmowa z prezesem LW Bogdanka, Mirosławem Tarasem.

Wyceniamy firmę

Analiza porównawcza. Czy gwałtowna wyprzedaż na rynku akcji małych i średnich przedsiębiorstw przekłada się na wycenę naszej firmy? Potencjalny inwestor, kierując się analizą porównawczą, wyceni nasz biznes sporo niżej niż tydzień temu. Rozmowa z Michałem Pachowskim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Banki Centralne w akcji

Europejski Bank Centralny skupuje hiszpańskie i włoskie 5-latki. Tak podaje agencja Reutera, powołując się na traderów. W reakcji na to mocno spadły rentowności obligacji emitowanych przez Rzym i Madryt, a giełdy w Hiszpanii i Włoszech odrobiły straty. Zdaniem gościa TVN CNBC Andrzeja Sławińskiego, dyrektora Instytutu Ekonomicznego banku centralnego, rynki doceniły zdecydowaną reakcję EBC.