Z kraju

Z kraju

Co dalej z Libią?

Dni M. Kaddafiego są już policzone. Rebelianci przejmują kontrolę w Trypolisie, samego dyktatora jednak nie udaje się schwytać. W dobie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, powstaje pytanie czy kraje UE będą w stanie znaleźć fundusze na pomoc dla Libijczyków. Rozmowa z dr Joanna Modrzejewską z SGH.

Co zrobi Big Ben?

Rynek wycenił już rozpoczęcie QE3. Dotyczy to głównie rynku obligacji, a słabe dane przestały przeszkadzać mówi Sebastian Siejko, dyrektor zarządzający Wood & Company. Dodaje, że z wypowiedzi przedstawicieli FED wynika, że 3. część programu jest przesądzona.

Tauron i PGNiG na zakupach

Vattenfall sprzedaje aktywa. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przejmuje ciepłowniczą część spółki - Vattenfall Heat Poland, Tauron - elektroenergetyczną czyli Górnośląski Zakład Energetyczny. Rozmowa z Pawłem Puchalskim, DM BZ WBK.

Czy Europę czeka recesja?

Wśród europejskich przedsiębiorców zapanował strach o przyszłość gospodarki. Indeksy badające nastroje panujące w biznesie spadły poniżej oczekiwań. Dobrze trzyma się tylko niemiecki przemysł, ale czy to wystarczy na uratowanie Europy przed recesją? Rozmowa z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska.

Co dalej ze strefą euro?

Niemcy i Francja zaproponowały utworzenie rządu gospodarczego w strefie euro, na razie odrzucono natomiast koncepcję euroobligacji. Nie ma też planów powiększenia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Są również pomysły na uratowanie Grecji. Czy uda się je zrealizować mówi prof. Krzysztof Rybińśki, rektor Uczelni Vistula, były wiceprezes NBP.

Złe nastroje w Niemczech

Niemieccy przedsiębiorcy boją sie o własną przyszłość. Indeks instytutu ZEW badający nastroje w biznesie spadał do poziomu -37,6 punktu. Oczekiwano odczytu na poziomie -25 punktów. Zdaniem głównego ekonomisty Banku Ochrony Środowiska Łukasza Tarnawy należy być przygotowanym na stopniowe wyhamowywanie gospodarki. Podkreśla, że nadal w dobrej kondycji jest niemiecki przemysł za to usługi słabną mocniej niż przewidywano.

Zainwestuj w surowce

Gdzie można jeszcze zarobić na rynku surowców? Ropa pod presją wydarzeń w Libii, według Wojciecha Kowalskiego z Domu Maklerskiego Efix sukces sił antyreżimowych w Libii może przełożyć się też na korektę ceny złota, które w ostatnich tygodniach bije kolejne rekordy. A ta gorączka złota wpływa też na wzrost cen srebra.

Bankructwo Grecji coraz bliżej?

Czy ewentualne bankructwo Grecji rozwiąże problem zadłużenia w strefie euro? Bundesbank kwestionuje legalność decyzji o bailoutach, niemiecki sąd konstytucyjny decyzję w tej sprawie ogłosi 7 września. O przyszłości Grecji i całej strefy euro rozmawiamy z Cezarym Chrapkiem, ekonomistą Citi Handlowego.

Droga do milionów - stawka Polonia

Odczarowujemy stawkę Polonia. Błażej Wajszczuk jest w zarządzie ACI Polska, które wraz z NBP ustaliło indeks Polonia. ZApytamy, jak skorzystać z tego indeksu przy naszych inwestycjach.

Europejskie gospodarki na hamulcu

Indeksy PMI dla przemysłu i usług w strefie euro są na poziomach najniższych od września 2009, przy czym ten dla przemysłu poniżej poziomu 50 pkt - poziomu, który wyznacza granicę między kurczeniem się a rozwojem sektora. Z kolei indeks instytutu ZEW, obrazującego nastroje gospodarcze w Niemczech zaskakująco spada, ten spadek jest podobny do tego po upadku Lehman Brothers. Naszym gościem jest Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Zapytamy także o przyszłość strefy euro.

Koniec pakietu antykryzysowego

Od wtorku pierwsze umowy podpisane w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, które nie zostały wypowiedziane w odpowiednim terminie przekształcają się w umowy stałe. Co może zrobić szef, który w porę nie wypowiedział umów? Czy podpisanie umów na czas nieokreślony jest dla niego jedynym wyjściem mówi Katarzyna Sarek, prawnik z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

Pieniądze na wynalazki

Trwa piąty konkurs organizowany przez Naczelną Organizację Techniczną – Centrum Innowacji. Mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie nawet do 80% kosztów kwalifikowanych. Jak otrzymać dofinansowanie na wynalazki mówi prof. Józef Suchy, wiceprezes NOT.

Skorzystaj na spowolnieniu

Zainwestowałeś w akcje na górce, być może jest to dobry moment na sprzedaż ze stratą i odkupienie ich po dzisiejszym kursie. Po co to robić? Żeby zoptymalizować podatki. Opowiemy, jak to zrobić i jak działa ten mechanizm. Naszym gościem jest Arkadiusz Gerwel, prawnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Gospodarka spowalnia

Spadek PMI poniżej 50 pkt. nie musi oznaczać recesji - uważa Radosław Cholewiński, zarządzający Trigon TFI. Indeks PMI opiera się na miesięcznych ankietach wśród kadry kierowniczej.

Incana już na NC

Producent i dystrybutor dekoracji ściennych Incana zadebiutował na NewConnect. 60 proc. przychodów spółki, to sprzedaż w Polsce, 40 proc., to rynek zagraniczny. O planach spółki mówi Dariusz Suchy, prezes Incana SA.

Co słychać w Nicolas Games? 

W oczekiwaniu na "Afterfall". Prezes firmy Nicolas Games, Tomasz Majka, zapewniał na antenie TVN CNBC, że gra "Afterfall" na PC trafi na sklepowe półki jeszcze w czwartym kwartale tego roku.

Odroczona płatność - na kogo uważać?

Strategia na spowolnienie. Polskie firmy mają dużo gotówki, ale równocześnie rośnie ich zadłużenie. W czerwcu długoterminowe zobowiązania wyniosły 1,8 mld złotych wobec 900 mln w sierpniu 2008 roku. Jakich branż nie należy obecnie kredytować, bo mogą nam grozić zatory płatnicze mówi Paweł Kowalewski, dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży D&B Poland.

Obligacje - USA vs Europa

USA nie śpi, gdy Zachód Europy odpoczywa. Tak jest na rynku obligacji korporacyjnych. Firmy z USA wykorzystały kilka dni w miarę stabilnej sytuacji na rynkach i zdecydowały się na emisję obligacji. To między innymi Walt Disney, Coca Cola, AT&T, Pepsico.

Wyprzedzić kryzys

Wyprzedzić kryzys - to cel klientów firm logistycznych. Większość z nich przyznaje, że obecny rynek, to rynek klienta. Klienci mówią, że wyciągnęli wnioski z kryzysu sprzed trzech lat. Według Bartłomieja Wolskiego z Gefco Polska firmy są lepiej przygotowane do spowolnienia niż w 2008 roku; widać jednak, że polskie spółki sukcesywnie wstrzymują inwestycje.

Optymizm w branży meblarskiej

Niższe marże producentów mebli, ale optymizm w branży. Andrzej Marek, prezes firmy meblarskiej Kler, spodziewa się w najbliższych miesiącach większego ruchu w swoich salonach. Dodaje jednak, że firma, mimo drożejących surowców jest zmuszona obniżać ceny.

Japonia, USA, co dzieje się na tych rynkach?

Gra pod Jackson Hole? Według niektórych analityków rynki przeceniają doroczne spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole i piątkowe wystąpienie Bena Bernanke. Są jednak i tacy, którzy wierzą, że padną słowa, jeśli nie o QE3, to o innym wsparciu amerykańskiej gospodarki. Jak się w tym nie zgubić i jak inwestorzy mają przetrwać ten tydzień mówi Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company. Na początku zapytamy także o Japonię.

Niemcy jeszcze optymistycznie

Mnożą się czarne scenariusze na temat niemieckiej gospodarki, ale polscy przedsiębiorcy nie załamują rąk. W sierpniu Indeks Instytutu ZEW, obrazujący opinie biznesmenów na temat rozwoju gospodarki, wypadł gorzej od oczekiwań i gorzej niż w lipcu. Mimo to Tadeusz Nowicki, prezes Ergis-Eurofils, firmy produkującej opakowania do żywności, twierdzi, że niemieckich konsumentów optymizm na razie nie opuszcza.

Światełko w gospodarczym tunelu

Niemcy zbliżają sie do stagnacji. Indeks PMI obrazujący nastroje wśród niemieckich menedżerów spadł do poziomu najniższego od 2 lat i wyniósł 51,3 pkt. Lepszy od oczekiwań okazał się jedynie odczyt danych dotyczących przemysłu, co zdaniem ekonomisty BPH, Jakuba Jaworowskiego jest światełkiem w tunelu.

Milion w portfelu

Ponad 22 proc. dał zarobić ETF na złoto w portfelu, który zaproponował w połowie czerwca Marcin Billewicz, prezes Grupy Copernicus. Cały portfel zyskał 0,27 proc. od początku inwestycji.

Droga do milionów

Droga do milionów dla ostrożnych - spółki defensywne – bezpieczna inwestycja na niepewne czasy? Rozmowa z Dawidem Czopkiem, kierownikiem zespołu analiz BPH TFI.

Droga do milionów

Droga do milionów dla zuchwałych – inwestycja w struktury – większe zyski ale też ryzyko. Rozmowa z Adamem Zarembą, głównym ekonomistą Idea TFI.

Nieruchomości kontra WIG20

Inwestycja w nieruchomości korzystniejsza niż w akcje? O tym, czy to dobra recepta na niepewne czasy, mówi Katarzyna Siwek, dyr. działu analiz Home Broker.

Kleszcze długu - euroobligacje

Czy euroobligacje zepsują plany pożyczkowe Polski? Olli Rehn, komisarz UE do spraw gospodarczych i walutowych mówi, że Komisja może przygotować projekt ustawy o emisji euroobligacji i zaprezentować go wraz z raportem na temat zasadności wspólnych obligacji dla strefy euro. Rozmowa z Łukaszem Wróblem, analitykiem Noble Securities.

Raport paliwowy

Ropa naftowa na nowojorskiej giełdzie staniała o ok. 18 proc. w ciągu miesiąca. Jakich ruchów na rynku można się spodziewać w najbliższym czasie mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Energetyka nie zwalnia

Ostre hamowanie produkcji nie dotyczy energetyki, przekonują spółki związane z tą branżą. PBG jest w trakcie przejmowania kontroli nad producentem kotłów Rafako. Rozmowa z Wiesławem Różackim, prezesem Rafako.