Z kraju

Z kraju

Europa w kleszczach długu

Włoska aukcja obligacji, program oszczędnościowy, kłopoty budżetowe... Strefa euro zmaga się z kryzysem na rynku długu. Gościem Bilansu prosto z Waszyngtonu była Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski przy MFW.

Plany Unibep

Unibep ma kupca na budynek przy Grzybowskiej za 97 mln zł. Poza tym kilka dużych kontraktów - w tym drogowe. O marże i na co spółka zamierza przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży Grzybowskiej, mówi Jan Mikołuszko, prezes Unibepu.

Frank pilnie poszukiwany

Bez spreadów, bez dodatkowych opłat i prowizji - czyli własnym frankiem spłać ratę kredytu. Polityczne pomysły nie podobają się bankom. Gościem TVN CNBC był Karol Wilczko z portalu Comperia.pl.

Respect Index

GPW publikuje nowy skład indeksu Respect Index. Przedmiotem badania są praktyki spółek w zakresie ładu korporacyjnego (Corporate Governance), ładu informacyjnego i relacji z inwestorami. O wejściu IDM do indeksu w TVN CNBC mówi prezes spółki, Grzegorzem Leszczyńskim.

Droga do milionów - rekordowe złoto

Złoto rozliczane w dolarach bije kolejne rekordy. W ciągu roku złoto zdrożało o ponad 30 proc. a w ciągu dwóch lat o prawie 80 proc. Czy wzrosty będą trwały i jak dużym ryzykiem obarczone są inwestycje w ten kruszec? Rozmowa z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

Aukcja włoskich obligacji

- Jestem optymistą jeśli chodzi o sprzedaż włoskich obligacji - stwierdził jeszcze przed aukcją Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte. Z gościem TVN CNBC rozmawialiśmy także o roli banków w ratowaniu Grecji i potrzebie racjonalności w działaniach polityków i ekonomistów.

Licytacje komornicze

Licytacje komornicze to czasami okazja do taniego zakupu urządzeń, sprzętu i materiałów. Komornicy mają obowiązek sprzedaży rzeczy, które otrzymują w ramach egzekucji. Gdzie można znaleźć informacje o licytacjach? Jakie są warunki brania w nich udziału? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Rafał Łyszczek, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej.

Dziecko i Firma

Pomysł na własną firmę lub zmiana koncepcji dotychczasowego biznesu – do tego może skłonić własne dziecko. Pani Magda od czasu urodzenia swojej pociechy, fotografuje przede wszystkim dzieciaki. Pani Dagmara stwierdziła, że jest za mało miejsc, które mogą się zająć maluchem i zaproponować mu kreatywne zabawy. Gośćmi programu Blajer Mówi: Biznes były Magda Dębińska, założycielka firmy Dział Kadrów i Dagmara Janiszewska, założycielka Klubu Malucha Duduś.

Nowy skład Respect Index

Nowy skład Respect Index - czyli pierwszego w tej części Europy indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie. To już III edycja programu, który wyłania spółki zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Kto wejdzie w skład, a kto opuści Indeks w ramach tej edycji, mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Inflacja

Szczyt inflacyjny za nami. W czerwcu ceny wzrosły o 4,2% w ujęciu rocznym, wobec wzrostu o 5% w maju i wobec oczekiwań na poziomie 4,8 proc. Gościem programu Pieniądze w Południe był prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Kleszcze długu

Przeciągająca się niepewność na rynkach jest złą informacją dla inwestorów - powiedział w TVN CNBC Mariusz Grab, dyrektor departamentu skarbu w BGK. Rynki są zaniepokojone problemami Grecji, Włoch i ostatnią obniżką wiarygodności irlandzkich banków przez Moody's. Przed aukcją włoskich obligacji, Mariusz Grab stwierdził, że najprawdopodobniej zakończy się ona sukcesem i pozytywnie wpłynie na polski rynek.

Aukcja włoskich obligacji

Rynkowy test włoskiej wiarygodności - włoski minister finansów Giulio Tremonti ma w czwartek sprzedać obligacje warte nawet 5 mld euro. Rynek ocenia, że jeśli popyt przekroczy podaż o 30 proc. - będzie to dobra ocena wiarygodności Włoch. Przed aukcją włoskich obligacji Robert Stankiewicz rozmawiał z Dariuszem Laskiem, dyrektorem inwestycyjnym w Union Investment TFI.

AC na GPW

AC, spółka z sektora automotive, producent instalacji gazowych do samochodów, wybiera się na giełdę z III kwartale. Wśród klientów spółki jest m. in Hyundai. O strukturze biznesu, wynikach i planach inwestycyjnych spółki, na antenie TVN CNBC mówiła prezes AC, Katarzyna Rutkowska.

Inflacja topnieje

Szczyt inflacji już za nami - przekonuje Maja Goettig, główna ekonomistka banku BPH. Spowolnienie wzrostu tempa cen w czerwcu do 4,2 proc. w ujęciu rocznym - jej zdaniem - obniża prawdopodobieństwo dalszego zaciskania polityki monetarnej przez RPP.

Analitycznie o Boryszewie

Chwilowo na Boryszewie duża przecena, choć spółka mocno i z sukcesami wchodzi w przemysł motoryzacyjny. Dom Inwestycyjny Bre Banku wydał rekomendację "kupuj". Dlaczego? O tym na antenie TVN CNBC mówił Jakub Szkopek, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku. 

NewConnect po I półroczu 2011

Grupa Trinity przygotowała raport z rynku NewConnect za pierwsze półrocze 2011 roku. Wartość NC Indeksu spadła o ponad 13 proc. do poziomu 54,87 punktów. Rozmowa z Radosławem Tadajewskim, prezesem Grupy Trinity.

Milion w portfelu

Sprawdzamy jak Radosław Cholewiński zainwestował milion złotych. Portfel Radosława Cholewińskiego, zarządzającego w Trigon TFI, zarobił od początku inwestycji 2, 24%, od ostatniej wyceny stracił 0,25%.

Kokosy na Antypodach

Australian dream czyli jak zrobić majątek na Antypodach. Gościem programu Godzina dla Pieniędzy był Lech Sobecki, który od 25 lat prowadzi w Australii firmę Event Affairs.

Załapać się na dywidendę

Dywidenda zaliczkowa nie tylko dla skarbu państwa czyli na co mogą liczyć akcjonariusze PKN Orlen, Lotosu i PGE. MSP sygnalizuje możliwość wypłaty dywidendy zaliczkowej z tych spółek. Gościem programu Godzina dla Pieniądze był Zbigniew Obara, analityk BM ALIOR Banku.

Droga do milionów - rekordowe złoto

Złoto rozliczane w dolarach bije kolejne rekordy. W ciągu roku złoto zdrożało o ponad 30% a w ciągu dwóch lat o prawie 80%. Czy wzrosty będą trwały i jak dużym ryzykiem obarczone są inwestycje w ten kruszec? O opinie spytaliśmy Roberta Raszczyka, dyrektora ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK

Kleszcze długu

Czy światowej gospodarce grozi druga fala kryzysu? W centrum uwagi są Włochy – parlament debatuje o cięciach budżetowych na 40 mld euro. Oprócz problemów strefy euro, rynki są zaniepokojone także zadłużeniem Stanów Zjednoczonych. O opinię na temat kondycji światowej gospodarki poprosilismy Konrada Białasa, ekonomistę domu maklerskiego AFS.

Organiczna franczyza

Krem z oliwy z oliwek, szampon z serwatki mlecznej, tonik na bazie octu jabłkowego, bio-pieczywo. Pomimo tego, że preparaty organiczne i ekologiczne są sporo droższe niż te tradycyjne, to moda na nie jest obecnie powszechna. Jak zarobić na biokosmetykach? Co daje nam przynależność do sieci franczyzowej? Gośćmi programu Blajer Mówi: Biznes byli: Leszek Krzanowski, dyrektor L’orient i Tomasz Czarski, właściciel Organique.

Inflacja spada

Szczyt inflacyjny - za nami. W czerwcu ceny rosły wolniej niż w maju i dużo wolniej niż oczekiwania rynkowe. W czerwcu ceny wzrosły o 4,2% w ujęciu rocznym, wobec wzrostu o 5% w maju i wobec oczekiwań na poziomie 4,8 proc. Gościem programu Pieniądze w Południe był prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Nowy skład Respect Index

Nowy skład Respect Index czyli pierwszego w tej części Europy indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie. To już III edycja programu, który wyłania spółki zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. W ocenie firm brane są pod uwagę raporty spółek, czy jakość relacji inwestorskich czyli szeroko pojęta komunikacja z rynkiem. Kto wejdzie w skład Indeksu w ramach tej edycji? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Kolejny skup obligacji w USA?

Rynek zareagował pozytywnie na słowa Bena Bernanke, który zasugerował, że jeśli sytuacja się nie poprawi, Rezerwa może ponownie poluźnić politykę monetarną. Kiedy może zapaść taka decyzja? Jakich innych instrumentów może użyć FED by wzmocnić ożywienie gospodarcze? O sytuacji w Stanach Zjednoczonych i perspektywach amerykańskiej gospodarki mówił w TVN CNBC Roman Rewald, partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Kleszcze długu

Jestem optymistą jeśli chodzi o sprzedaż włoskich obligacji - stwierdził jeszcze przed aukcją Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte. Z Józefem Wancerem rozmawialiśmy także o roli banków w ratowaniu Grecji i potrzebie racjonalności w działaniach polityków i ekonomistów.

Niepewność na rynkach

Przeciągająca się niepewność na rynkach jest złą informacją dla inwestorów - powiedział w TVN CNBC Mariusz Grab, dyrektor departamentu skarbu w BGK. Rynki są zaniepokojone problemami Grecji, Włoch i ostatnią obniżką wiarygodności irlandzkich banków przez Moody's. Jednak przed aukcją włoskich obligacji Mariusz Grab stwierdził, że najprawdopodobniej zakończy się ona sukcesem i pozytywnie wpłynie na polski rynek.

Miraculum z układem

Uprawomocnił się układ Miraculum z wierzycielami. Zgodnie z porozumieniem główne zobowiązania objęte układem, w wysokości 15,5 mln złotych, firma handlująca wyrobami perfumeryjnymi i kosmetycznymi zamieni na ok. 12,9 mln akcji. Efekt zatwierdzenia układu będzie widoczny w wynikach 3Q, mówi Monika Nowakowska, prezes Miraculum.

Techniczna analiza walutowa

Techniczna analiza walutowa - przyglądamy się najważniejszym parom walutowym. Uwaga analityków skupiona jest przede wszystkim na rekordowo drogim franku. Marcin Lachowski, analityk BM BGŻ twierdzi, że frank wciąż będzie się umacniał.

Seka idzie na NewConnect

Seka, świadcząca usługi doradczo-szkoleniowe, idzie na NewConnect. Spółka pozyskała z oferty prywatnej 1,3 mln zł. Debiut planuje na przełomie sierpnia i września. Seka chce wykorzystać środki z oferty m.in. na szkolenia z wykorzystaniem mediów elektronicznych. Obecnie spółka ma w swojej ofercie ponad 80 programów szkoleniowych. Głównym źródłem przychodów są szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, nauki zawodu. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Maciej Sekunda, prezes Seka.