Z kraju

Z kraju

Rynki czekaja na Jackson Hole

Rynki czekają na wystąpienie Bena Bernanke na dorocznym spotkaniu szefów banków centralnych w Jackson Hole. Analitycy zastanawiają się czy Ben Bernanke podczas piątkowego przemówienia zapowie kolejną rundę skupu rządowych obligacji. Czy już pora na QE3? Rozmowa z Łukaszem Wardynem, dyrektorem zarządzającym na Europę Środkową i Wschodnią City Index Limited.

Procedury pod kontrolą

Za kilka tygodni każdy urzędnik w Polsce dostanie swoją "metrykę administracyjną". Ten dokument, który uwidoczni nazwiska i czynności wszystkich urzędników podejmujących decyzję np. w sprawie wydawaniu pozwolenia na budowę. Czy ustawowe rozwiązanie pomoże przedsiębiorcom dochodzić swoich praw? Gośćmi "90 minut" były mec. Dorota Szubielska, partner w Kancelarii Chadbourne&Parke i Beata Binek z departamentu transakcji i prawa CMS Cameron McKenna.

Milion w portfelu

Wirtualny portfel Mariusza Pawlaka, wiceprezesa zarządu Lorek Pawlak Family Office, od 13 czerwca najwięcej stracił na ETFie na WIG20, ponad 20%. Na czym zyskał?

Czas na innowacje

"Lepsza innowacja w garści niż dwie innowacje w laboratorium”. W wielu firmach często szybciej i taniej jest udoskonalić już istniejące produkty lub zmienić zastosowanie nieudanych projektów niż zaczynać nową koncepcję. Jak tworzyć nowe produkty nie zaczynając od zera? Rozmowa z Andrzejem Jacaszkiem, wydawcą Harvard Business Review Polska.

Gdzie najlepsza lokata?

Inwestycja w lokaty bankowe w coraz bardziej realnej perspektywie obniżki stóp procentowych na przełomie roku – w jakie lokaty opłaca się teraz inwestować? Rozmowa z Jarosławem Sadowskim, analitykiem Expandera.

Startujemy z e-biznesem 

Być może w czasach, kiedy klienci są mniej skłonni do zakupów, warto pomyśleć o biznesie w sieci. Koszty działalności z pewnością nam się obniżą, a równocześnie potencjalnie zwiększy nam się grupa odbiorców. Kto powinien pomyśleć o e-sklepie? Przedstawimy etapy zakładania biznesu w sieci. Rozmowa z Tomaszem Karwatką, prezesem firmy Divante, współautorem książki „E-commerce proste odpowiedzi na trudne pytania”.

IPO w zamrażarce

Z najnowszego globalnego raportu PwC wynika, że w pierwszej połowie sierpnia w USA zrezygnowano z dziewięciu IPO, przeprowadzono tylko trzy oferty. W Polsce kilka firm odłożyło w czasie wejście na główny rynek warszawskiej giełdy, NewConnect trzyma się mocno, ale trzeba zwrócić uwagę na skalę ofert i ich rodzaj. Rozmowa z Filipem Gorczycą, menedżerem w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Pronox stawia na luksus 

Na bazie Pronoxu ma powstać holding marek luksusowych. Trafią do niego między innymi Esotiq & Henderson i kolumbijski rum Dictador. Rozmowa z  prezesem Cenrozapu i Pronoxu, Ireneuszem Królem.

Długi deweloperów

W szybkim tempie przybywa zadłużonych deweloperów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba zadłużonych firm wzrosła z 25 do 114. Największe problemy z dokończeniem inwestycji mają firmy z Mazowsza. Dlaczego tak się dzieje? Rozmowa z dr Robertem Chojnackim, prezesem RedNet Property Group i Grzegorzem Żochowskim Szefem Zespołu Rynków Kapitałowych w REAS.

Złoty vs QE3

Stabilizacja na rynku walutowym? Raczej nie. Rynek czeka na Jackson Hole. Jakie są scenariusze dla złotego w zależności od tego, czego dowie się rynek od szefa FED? Rozmowa z Markiem Nienałtowskim, głównym analitykiem – Dom Kredytowy Notus.

Milion w portfelu

Portfel Piotra Greli z Tradercom Investmets, od początku inwestycji stracił 2,92%, natomiast od ostatniej jego wyceny stracił 6,38%. Jakie aktywa zaciążyły najbardziej na wirtualnej inwestycji?

Rynek czeka na QE3

Możliwości stymulowania gospodarki przez banki centralne zostały już praktycznie wyczerpane. Jak zauważa były członek Rady Polityki Pieniężenej profesor Jan Czekaj - były już i programy stymulacyjne i QE dlatego teraz trudno przewidzieć jakie zostaną podjęte kolejne kroki.

Czas nie sprzyja podwyżkom

Strategia na spowolnienie. Jak przygotować się do trudnych rozmów z pracownikami, gdy wiemy, że nie będzie podwyżek, a być może trzeba będzie zmniejszyć wymiar pracy. Rozmowa zArturem Bartosińskim, wiceprezesem GlobalFun.

Rynki dla Opornych, 24 sierpnia 2011

Warszawskie indeksy na minimalnych plusach, portfel RDO na minusie. Kolejna propozycja naszych widzów - spółka Cerabud z rynku New Connect. Czy trafi do portfela Rynków dla Opornych?

Kiedy pęknie złota bańka

Złoto bije rekordy popularności i ceny. Analitycy UBS podnieśli trzymiesięczna prognozę dla kruszcu do 2100 dolarów za uncję. Analizę techniczną złota w programie "Rynki Dnia" omawiał Paweł Kordala, analityk X-Trade Brokers.

Kleszcze długu

Agencja Moody's oczekuje od państw euro odrzucenia fińsko-greckiej umowy o zabezpieczeniu pożyczki. O programach oszczędnościowych europejskich państw, mówi Paweł Świeboda, prezes demosEUROPA.

Gospodarka na hamulcu

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań. W lipcu wzrosła o 8,2 proc. w ujęciu rocznym. Rynek spodziewał się wzrostu na poziomie 10,5 proc. Rozmowa z prof. Adamem Nogą z Akademii Leona Koźmińskego i Tomaszem Urbańskim, prezesem Coniveo.

Gospodarka na hamulcu

Europejska gospodarka spowalnia, ale prof. Maria Drozdowicz-Bieć z BIEC nie spodziewa się recesji. Jej zdaniem bezrobocie w Polsce wzrośnie późną jesienią do 12 proc.

Śnieżka po I półroczu

Śnieżka zarobiła w I półroczu 16,5 mln zł netto. To spadek o 18,3 proc. rok do roku. Ponad 15 proc. udziału w sprzedaży wygenerowała Śnieżka Ukraina. Rozmowa z Witoldem Wasko, wieceprezesem Śnieżki.

Obligacje na trudne czasy

W trudnych czasach od akcji bezpieczniejsze papiery dłużne. Jak szukać inwestycyjnych perełek? Rynek obligacji oczami zarządzającego funduszami dłużnymi Arka, Witolda Garstki.

Czy Niemcy ocalą Grecję?

Czy Niemcy będą mieli dość determinacji, by forsować plan ratowania Grecji, gdy kolejni europejscy partnerzy żądają dodatkowych zabezpieczeń pożyczki dla Aten? Czy Niemcy dopuszczą do wykluczenia Grecji ze strefy euro? A może same z niej wystąpią? O tym w programie 90 Minut mówił dr Andrzej Byrt, prezes MTP, były ambasador RP w Niemczech.

Azoty Tarnów kupią Spolan?

Jakie będą kolejne ruchy Azotów Tarnów? Czy po serii przejęć, teraz spółka sięgnie po Spolan? Rozmowa z Jerzym Marciniakiem, prezesem spółki Azoty Tarnów.

Chłodne lato, mniej sprzedanych lodów

Zaskakująco słabe dane o sprzedaży detalicznej. W lipcu sprzedaż wyniosła 8,2 procent - to o ponad 2 punkty procentowe gorzej niż oczekiwano. To wina złej pogody w lipcu mówi ekonomista Pekao SA. Andrzej Halesiak dodaje, że to słaba sprzedaż towarów chłodzących, czyli napojów, piwa i lodów obniżyła wskaźnik.

Kogo będą zatrudniać?

Spowolnienie w polskich firmach. Kończy się okres wakacyjny, czyli okres prac sezonowych. Jakie branże będą teraz zatrudniać, a jakie zwalniać? Rozmowa z Markiem Wróblem, ekspertem Hays Poland i Grażyną Chmielowską, dyr. sprzedaży Addeco.

Jak zarobić w strefach kibica?

Podczas EURO 2012 w miastach, w których będą rozgrywać się mecze, uruchomione zostaną tzw. Strefy Kibica. Dla małych i średnich przedsiębiorców z branży gastronomicznej to szansa na zarobek. Rozmowa z Magdaleną Okulowską, z-cą dyr. Biura Euro 2012 i Katarzyną Parysek, kierownikiem zespołu Euro 2012 ds. stref kibica.

Vattenfall sprzedaje aktywa

PGNiG za około 2 mld 960 mln zł kupi Vattenfall Heat Poland - czyli warszawski majątek szwedzkiego koncernu - w tym m.in. elektrownię Siekierki. Ostateczna cena będzie zależeć od daty zamknięcia transakcji. Spółka chce też wybudować w Warszawie co najmniej jedną dużą elektrociepłownię opalaną gazem. Rozmowa z Krzysztofem Zawadzkim, wiceprezesem spółki Tauron.

Strategia na spowolnienie

Europejskie gospodarki hamują, w Polsce GUS podaje słabsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej. Jakie strategie przyjmują firmy by przetrwać okres gorszej koniunktury? Rozmowa z Marcinem Rosatim, członkiem zarządu Media Saturn Holding i Tomaszem Styrną, wiceprezesem Krakowskiego Kredensu.

Hamuje polski handel

Dane o sprzedaży detalicznej w lipcu rozczarowały rynek. Urosła bowiem o 8,2% w skali roku. Ekonomiści spodziewali się 10,5%. Zdaniem prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renaty Juszkiewcz z powodu deszczowego lata spowolnienie było oczekiwane.

Gino Rossi: spowolnienia nie widać

Najnowsze dane GUS o polskim handlu i bezrobociu nie napawają optymizmem. Tymczasem polski producent obuwia, Gino Rossi na sprzedaż nie narzeka. Prezes spółki, Witold Jesionowski mówił na antenie TVN CNBC, że ruch w butikach jest spory, szczególnie na Pomorzu.

Scenariusze dla polskiej gospodarki

Handel ostro hamuje, bezrobocie nieco większe niż oczekiwano. Rynek rozczarowany danymi z Polski. Według prof. Mariana Nogi, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, te odczyty to zwiastun spowolnienia w 3 kwartale.