Z kraju

Z kraju

O czym ECOFIN we Wrocławiu?

Groźba ponownego załamania akcji kredytowej w Europie - między innymi o niej będą rozmawiać europejscy politycy podczas nieformalnego spotkania ECOFIN-u we Wrocławiu - tak wynika z dokumentów, do jakich dotarł Reuters. Na temat ECOFIN-u, oraz obecności na nim sekretarza skarbu USA w rozmowie z prof. Krystyną Gawlikowską-Hueckel.

Gazowe łącze

Dywersyfikacja kierunków dostaw gazu stała się faktem. Premier Donald Tusk oraz premier Republiki Czeskiej, Petr Nečas otworzyli połączenie gazowe między Polską i Czechami. Interkonektor umożliwi naszemu krajowi bezpośredni import gazu z południa Europy, a także eksport nadwyżek surowca w przyszłości. Nowe łącze gazowe jest również kluczowym punktem z perspektywy korytarza gazowego północ - południe. O bezpieczeństwie energetycznym Polski i dywersyfikacji dostaw gazu w rozmowie z Maciejem Kaliskim, wiceministrem gospodarki i Piotrem Woźniakiem, szefem Rady Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki.

Widmo bankructwa Grecji a banki

Analitycy spodziewają się bankructwa Aten już w najbliższych tygodniach. Goście "Bilansu" twierdzą, że polskie banki nie mają ekspozycji na grecki dług, ale europejskich instytucji finansowej może nie mieć kto ratować. Gośćmi Marcina Kowalskiego byli prof. Leokadia Oręziak z SGH i Cezary Smorszczewski z Alior Banku.

Budowlanka spowlania?

Opóźnienia w płatnościach, widmo niewypłacalności - tak zaczyna wygladać sytuacja w polskim sektorze budowlanym. Wynika tak między innymi z analizy Euler Hermes. O kondycji polskiej budowlanki rozmawialiśmy z prezesem Euler Hermes, Tomaszem Starusem.

Głębiej w kryzys?

Pogłębia się kryzys w Europie. Problemem jest już nie tylko Grecja, ale również Włochy. W dyskusji pojawiły się również... Chiny. Jakie są perspektywy dla Europy? Rozmowa z prezesem Demos Europa, Pawłem Świebodą.

Atak spekulantów?

Złoty słabnie, a wszyscy mówią, że nie ma ku temu podstaw. Czy to kolejny atak spekulantów na polską walutę? Rozmowa z maklerem TMS Brokers, Tomaszem Nowakiem

Budżet kryzysowy

Największe kraje Unii sprzeciwiają sie projektowi Unijnego budżetu po 2013 roku. Ministrowie do spraw unii europejskiej między innymi Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, podpisali deklarację, w której nalegają na ograniczenie unijnych wydatków. Czy to zwykły element negocjacji, czy już coś więcej? Rozmowa z prof. Krzysztofem Opolskim z wydziału nauk ekonomicznych UW.

Kleszcze długu

Rozpad strefy euro, byłby jednocześnie rozpadem całej Unii Europejskiej - ostrzega w wywiadzie dla TVN CNBC minister finansów Jacek Rostowski. Właśnie o takim ryzyku mają rozmawiać unijni ministrowie finansów i szefowie banków centralnych oraz amerykański sekretarz skarbu.

Kredyt tylko w PLN?

Czy po kredytach we frankach szwajcarskich, banki zrezygnują z kredytów w euro? Prezesi banków przebąkują, że najbezpieczniej by się czuli z portfelem w złotych. Rozmowa z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP.

Co po upadku Grecji?

To, że Grecja jest bankrutem, nie ulega żadnej wątpliwości - mówi Mariusz Grendowicz, były prezes BRE Banku. Upadłość Grecji uderza najbardziej w EBC. To spowoduje konieczność dodruku euro - dodaje.

Po kredyt za granicą

Czy banki za granicą udzielą Polakowi kredytu? Niemiecka SCHUFA i BIK łączą siły i wymieniają się informacjami. Obecnie 10 tys. Polaków ma w Niemczech zaciągnięte kredyty hipoteczne, a dziesiątki tysięcy korzysta z niemieckich kart kredytowych i kredytów ratalnych. Rozmowa z Leszkiem Makarowem, wiceprezesem BIK.

Włosi zaciskają pasa

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła plan oszczędnościowy. Zakłada on między innymi podniesienie podatku VAT z 20 do 21 proc. oraz wprowadzenie podatku dla osób najwięcej zarabiających. O tym, czy włoskie oszczędności są szansą, czy zagrożeniem dla polskich partnerów handlowych, mówi Aleksander Łaszek, ekonomista FOR.

X Kongres Kontroli Wewnętrznej

Bez dobrego prawa nie ma dobrze funkcjonującej gospodarki. TVN CNBC jest patronem X Międzynarodowego Kongresu Kontroli Wewnętrznej, Audytu Wewnętrznego, Antykorupcji i zwalczania Oszustw. Rozmowa z dr. Wojciechem Rogowskim, ekspertem NBP.

Szukamy inwestora

Fundusz Oresa Ventures priorytetowo traktuje polski rynek i na nim poszukuje okazji inwestycyjnych. Standardowa wysokość finansowania wynosi 5 – 15 mln euro, a szczególnie atrakcyjnymi projektami, są te z sektorów finansowego, ochrony zdrowia i FMCG. Co zrobić, aby przekonać do siebie ten fundusz, radzi Rafał Godoj, dyrektor ds. inwestycji Oresa Ventures.

Zmiany u deweloperów

Senat zgłosił poprawki do tzw. ustawy deweloperskiej. Zakłada ona większą ochronę kupujących mieszkania i nakłada więcej obowiązków na deweloperów. O zmianach mówi Piotr Kunicki, prawnik w WKB Kwieciński Wierciński Baehr.

Targi pracy i przedsiębiorczości

Szukasz pracownika? Możesz bezpłatnie zaprezentować swoją ofertę podczas Targów Pracy i Przedsiębiorczości w Pałacu Kultury i Nauki. Kto i gdzie się może zgłosić, mówi Urszula Murawska z Urzędu Pracy m. st. Warszawy.

Brat PIT

Odpowiadamy na pytania widzów TVN CNBC dot. prawidłowego rozliczania się z fiskusem. Mec. Arkadiusz Gerwel z Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy mówi także o tym, czy w tzw. KUP można wliczyć bilety parkingowe.

Optymizm Mirbudu

Główny akcjonariusz spółki przekonuje, że wciąż jest ożywienie na rynku galerii handlowych oraz centrów logistycznych. Jerzy Mirgos twierdzi, że analitycy są zbyt pesymistyczni twierdząc, że niepewność na rynkach ograniczy plany inwestycyjne przedsiębiorców.

RPP w akcji

Prof. Elżbieta Chojna-Duch nie widzi możliwości cięcia stóp procentowych w tym roku. Według członka RPP, nie pozwala na to sierpniowa inflacja. W zeszłym miesiącu wzrost cen przyspieszył bowiem do 4,3 proc. w skali roku.

"Nein" dla euroobligacji

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel mówi, że emisja euroobligacji, jest absolutnie złym pomysłem. Hiszpania sprzedała swoje obligacje za prawie 4 mld euro. Rozmowa z Grzegorzem Zatrybem, zarządzającym funduszami papierów dłużnych Skarbiec TFI.

Ciech - analitycznie

Soda - to na niej, zdaniem Macieja Kabata, analityka AmerBrokers, urośnie Ciech. Spółka otrzymała rekomendację „kupuj”, z ceną docelowa 18,05 zł.

Rynek pomiędzy Obamą, a Bernanke

Rynki nie wierzą w plan Obamy dla rynku pracy. Koszty tych zmian dla budżetu szacowane są na 450 mld USD. Jak Biały Dom zamierza sfinansować ten plan? O tym w rozmowie ze Zbyszkiem Tabernackim, dyrektorem zarządzającym IHS Global

Chiny z odsięczą Europie?

Jesteśmy gotowi pomóc Europie i Stanom Zjednoczonym w przezwyciężeniu problemów - mówił dziś podczas otwarcia forum gospodarczego w Dalian - chiński premier Wen Jiabao. O szczegółach Chińskiego pomysłu w rozmowie z Krystyną Palonką, Stockholm School of Economics.

Akwizycje TIM SA

TIM buduje sobie nogę internetową – kupuje Marketeo.com. TIM to dystrybutor części elektrycznych i elektrotechnicznych, Marketeo z kolei jest jedynym akcjonariuszem spółki Narzędzia.pl. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Krzysztofem Foltą, prezesem TIM SA.

CHIŃSKA ODSIECZ?

Chiny wierzą w Europę, rynki mają jednak mało zaufania do zadłużonych krajów. Rafał Hirsh rozmawiał z byłym konsultantem generalnym w Szanghaju Sylwestrem Szafarzem.

JAK ZAROBIĆ MILION

Milion bez pięćdziesięciu tysięcy po ostatnich dwóch miesiącach. Aleksander Jawień i inwestycyjna strategia w czasie bessy.

POMNOŻYĆ PIENIĄDZE

Jak za pośrednictwem metoda do obliczania rozmnażania królików rozmnożyć swoje oszczędności. Ciąg Fibonacciego w telewizyjnym ABC. W programie Godzina Dla Pieniędzy gościliśmy Piotra Grelę z Tradercom

SKARBOWE CZY KORPORACYJNE?

Kupić obligacje skarbowe czy korporacyjne? Samemu czy za pośrednictwem funduszu? Ile ryzyka w długu a ile potencjalnych korzyści? O rynek obligacje Olafa Pietrzaka, zarządzającego Skarbiec TFI pytała Katarzyna Karpa-Świderek.

CIĘĆ PO WŁOSKU CIĄG DALSZY

Strefa euro na włosku, a właściwie po włosku, dzisiaj parlament w Rzymie ma podnieść rękę za oszczędnościowym programem. O to dlaczego sytuacja we Włoszech powinna dziś interesować każdego Katarzyna Karpa - Świderek pytała Marka Mikucia, wiceprezesa Allianz TFI

INFORMACJE SZCZEGÓLNIE CHRONIONE

Przez 3 dni przedstawiciele firm oraz instytucji rządowych z Polski i Europy będą dyskutować o nowych trendach i rozwiązaniach stosowanych w ramach kontroli wewnętrznej. Do Krakowa przyjechali także eksperci z Komisji Europejskiej, czy Banku Światowego. My pytamy jakie informacje w firmie powinny być szczególnie chronione? Gościem Pawła Blajera był Tadeusz Koczkowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych