Z kraju

Z kraju

Banki zyskują w kryzysie

Banki są o około 20 procent tańsze niż pod koniec lipca. Czy to wyjątkowa okazja dla inwestorów? O opinię spytaliśmy Szymona Ożóga z Espirito Santo Investment Bank.

Co planuje MCI w niespokojnych czasach?

Żeby przejąć spółkę, należy przeanalizować różne wskaźniki. Te niestety ostatnio nie są zbyt proste do okiełznania. To efekt zawirowań na rynkach. Czy w związku z tym MCI ma zamiar zmieniać podjęte decyzje lub strategie? Czy firma ma zamiar dalej inwestować i w co, a z czego planuje wyjść mówi wiceprezes MCI Konrad Sitnik.

Współpraca z funduszami private equity

Penton Partners jest firmą zarządzającą funduszami private equity. Firma inwestuje w przedsiębiorstwa średniej wielkości, przedstawicieli szybko rozwijających się sektorów gospodarki oraz spółki działające w atrakcyjnych niszach rynkowych. Jakie wymagania stawia fundusz przedsiębiorcom mówi Marek Chłopek, prezes Penton TFI.

Jak usztywnić franka?

Bank Szwajcarii nie wyklucza tymczasowego usztywnienia kursu franka wobec euro. Eksperci uważają jednak że rynki nie będą respekować takich ustaleń. Oprócz tego będzie to dość trudne do realizacji mówi Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.

Milion w portfelu, strach na rynkach

Tym razem w "Milionie w portfelu" przedstawimy dokonania inwestycyjne w portfelu Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI. Porozmawiamy także o bieżących zmianach na rynkach.

Produkty strukturyzowane od podstaw

Produkty strukturyzowane - co to jest, jak z nich skorzystać i ile można na tym zarobić? O tym ciekawym produkcie inwestycyjnym mówi Robert Raszczyk, dyrektor ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

Co z tym frankiem?

Kurs franka na sztywno połączony z kursem euro. Szwajcarski Bank Centralny nie wyklucza takiego właśnie sposobu walki z mocną walutą. Tak powiedział jednej ze szwajcarskich gazet wiceprezes banku centralnego, Thomas Jordan. Więcej na temat szwajcarskiej waluty w rozmowie z Danielem Kosteckim, analitykiem X-trade Brokers.

Obligacje USA bez najwyższego ratingu

Czerwony początek poniedziałkowej sesji giełdowej na Wall Street. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na pierwsze w historii obniżenie przez Standard & Poors ratingu Stanów Zjednoczonych. O tym co dzieje się za oceanem w rozmowie z Tomaszem Piskorskim, Columbia Business School.

Mocny frank

Przywiązanie kursu franka do euro technicznie możliwe, ale niekonieczenie opłacalne dla Szwajcarskiego Banku Centralnego - oceniają eksperci. Jak zatem walczyć w drożejącą szwajcarską walutą? O tym w rozmowie z Tomaszem Niemcem, ekspertem ds. rynku dewizowego DM PKO BP

W oczekiwaniu na decyzję FED

Rynki w napięciu czekają na decyzję Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Zbyszko Tabernacki, wiceprezes IHS Global nie spodziewa się decyzji o kolejnym etapie luzowania polityki monetarnej. Ocenia jednak, że FED da jasny sygnał, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie w długim terminie. Więcej szczegółów w rozmowie.

Obligacje i złoty wg. BNP Paribas

Zawirowania na rynkach uderzają w złotego. Inwestorzy uciekają od polskiej waluty. Jednocześnie rynek najwyraźniej wierzy w polską gospodarkę ponieważ aukcja naszych obligacji była niewątpliwym sukcesem. Jakie są nastroje wokół Polski? Jak rynki patrzą na nasz kraj? O tym w rozmowie z Bartoszem Pawłowskim, Strategiem rynków wschodzących BNP Paribas w Londynie.

Kryzys na rynku długu

Stany Zjednoczone po raz pierwszy w historii tracą punkty w ocenie wiarygodności kredytowe. Amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner, uważą że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest silna i odporna, a obniżka ratingu nie przeszkodzi w jej odbudowie. Czy na pewno? Więcej na temat kryzysu na rynku długu w Stanach Zjednoczonych i Strefie Euro w rozmowie z profesorem Janem Winiecki i Radosławem Cholewińskim

Pieniądze dla średnich firm

Tylko do 19 sierpnia przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 50 pracowników w województwie małopolskim mogą się starać o dotację na rozwój i podniesienie konkurencyjności. Środki można przeznaczyć na rozbudowę i zakup przedsiębiorstwa, czy zmianę technologii. O szczegółach konkursu mówi Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

PKO BP nie będzie przejmować

PKO BP nie planuje przejęć. Jego prezes Zbigniew Jagiełło mówił w TVN CNBC, że zarząd koncentruje się na utrzymaniu dużej stabilności banku w czasie zawirowań na rynkach. I to mimo, że zysk PKO w drugim kwartale był najwyższy w historii i wyniósł 967 mln zł.

Dobre półrocze dla branży leasingowej

Od stycznia do czerwca branża leasingowa wypracowała 27% wzrost I półrocza 2010. O perspektywach dla leasingu ruchomości, które stanowią 95% całego rynku mówi Mariusz Włodarczyk ze Związku Polskiego Leasingu.

Strach na rynkach

Na giełdach największe spadki od lat, straty inwestorów idą w miliardy złotych. Czy w takiej sytuacji strach zagląda przedsiębiorcom w oczy? Grzegorz Turniak, założyciel portalu Jobpilot.pl mówił w programie 90 Minut, jakie są według niego największe obecnie ryzyka dla biznesu.

Odpowiedzialność urzędnika

12 pensji za błędną decyzję – taką karę przewiduje dla urzędnika przewiduje ustawa, która weszła w życie w maju. Urzędnicy będą pociągani do odpowiedzialności finansowej w sytuacjach, gdy rażąco naruszą prawo i w wyniku ich działań przedsiębiorca lub osoba prywatna poniesie szkodę. Jak po tych 3 miesiącach funkcjonuje nowe prawo mówi Mariusz Śron, partner associate w Deloitte Legal.

Jak powstrzymać panikę?

Psychologia rządzi na rynku, strach na rynkach napędza spadki. Strategia inwestycyjna na szukanie dna i zarobek w korekcie. Rozmowa z Patrykiem Jabłonowskim, zarządzającym DEKA Investment.

EBC - skup obligacji

Europejski Bank Centralny musi przekonać inwestorów, że decyzja o skupie obligacji nie wpłynie na wzrost inflacji - uważa główny Ekonomista Ernst & Young Piotr Ciżkowicz. Według agencji Reuters EBC skupuje hiszpańskie i włoskie 5-latki. W reakcji na to mocno urosły rentowności obligacji emitowanych przez Rzym i Madryt oraz tamtejsze giełdy.

Scenariusze dla GPW

Obniżenie ratingu USA przez S&P vs notowania na GPW. O długoterminowych prognozach dla warszawskiej giełdy mówił w TVN CNBC Paweł Klimkowski, członek Zarządu Aviva PTE, zarządzający portfelem akcji.

Inwestycja w CEDC - bezpieczna? 

CEDC analitycznie. 80% spadek kursu akcji od początku roku i wątpliwości inwestorów co do planów spółki na drugie półrocze. Rozmowa o CEDC z A. Knigawką, szefem analityków ING Securities. 

Polskie banki w dobrej kondycji

Drogi frank, giełdy pod presją. Na rynku panuje strach. Jak w tych trudnych okolicznościach odnajdują się polskie banki. Rozmowa z Małgorzatą Zalewską, członkiem zarządu NBP.

Debiut w trudnych czasach

Spółka Toya sprzedała w ofercie publicznej tylko 1/3 planowanych akcji i zebrała niespełna 26 mln zł. Toya to firma sprzedająca narzędzia ręczne i elektronarzędzia. O debiucie rozmawialiśmy z prezesem spółki, Grzegorzem Pinkoszem.

Centrum wyników

Bardzo dobre wyniki KGHM. Spółka zarobiła ponad 2,36 mld złotych w drugim kwartale tego roku . Potentatowi sprzyjały warunki makroekonomiczne. O wynikach miedziowej spółki rozmawialiśmy z Krzysztofem Kaczmarkiem, analitykiem Credit Suisse.

Kleszcze długu

Czarne chmury nad francją. Rynki boją sie o kondycję francuskich banków, które posiadają najwięcej greckich obligacji. Do tego Bank Francji spodziewa się, że wzrost gospodarczy nad Sekwaną stanie w miejscu. O kondycji francuskich banków rozmawialiśmy z Dariuszek Szkaradkiem, Partnerem w Deloitte.

Strach na rynkach

Belgia, Francja, Włochy i Hiszpania od dziś bez giełdowej krótkiej sprzedaży - poinformowała Europejska Komisja Nadzoru Giełdowego. Granie na spadki będzie czasowo zakazane, by ograniczyć wyprzedaż na rynkach. Czym jest krótka sprzedaż? Czy zakaz obroni giełdy? Rozmowa z Janem Woźniakiem, byłym członkiem zarządu HSBC w Polsce.

Inflacja!

Rynek oczekuje minimalnego przyspieszenia inflacji w Polsce w lipcu. Zdaniem analityków ankietowanych przez agencję Reutera wzrost cen wyniesie 4,3% w porównaniu do 4,2% w czerwcu. W skali miesiąca ceny mają minimalnie spaść. Jak rosły ceny w Lipcu pytaliśmy Tomasza Kaczora, głównego ekonomistę BGK.

Ulga w czasie drogiego franka

Frank nieco słabszy, ale nadal bardzo drogi. Jak na razie sierpniowa rata za mieszkanie dla 700 tysięcy polaków będzie rekordowo wysoka. Niektóre banki już teraz zastanawiają sie jak ulżyć swoim kredytobiorcom. Więcej na ten temat w rozmowie z Pawłem Majtkowskim.

Kondycja polskiego sektora bankowego

Największe banki we Francji częściowo odcięte od strumienia gotówki z Azji. Agencja Reutera podała, że jeden z azjatyckich banków przestał kredytować największych pożyczkodawców nad Sekwaną. Co z polskim sektorem bankowym? Czy polskie banki nie muszą obawiać się o swoją płynność finansową? O tym w rozmowie Mikołaja Kunicy z Jerzym Pruskim, prezesem BFG.

Problemy z płynnością

Banki w eurolandzie coraz więcej pożyczają od Europejskiego Banku Centralnego. W ramach operacji na jedną noc banki pożyczyły z EBC 4 miliardy euro, a to najwięcej od połowy maja. Czy kryzys płynności w europejskim sektorze bankowym rozpoczął się na dobre? Jakie niesie to zagrożenia? Więcej odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie z Januszem Jankowiakiem, głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu.