Z kraju

Z kraju

Składniki od umów śmieciowych

Minister Michał Boni chce, żeby od umówy o dzieło były odprowadzane składniki na ZUS. W „Pieniądzach w Południe” Robert Stankiewicz, rozmawiał z Jackiem Męciną, ekspertem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pieniądze na e-biznes

122 e- firm z 1400 wnioskujących dostanie dotację w ramach działania 8.1. Kto dostanie pieniądze i dlaczego po raz kolejny tak mało projektów zakwalifikowało się do wsparcia? Jakimi innowacyjnymi technologiami zaskoczyli przedsiębiorcy i czy w tym roku będzie jeszcze kolejny nabór? Rozmowa z Patrycją Zielińską, wiceprezes PARP.

Tajne linie papilarne

Pracodawca nie może żądać od pracownika pozostawiania danych biometrycznych – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Czy to orzeczenie blokuje, np. montaż nowoczesnych systemów identyfikacji w firmie? Czy wyrok ma zastosowanie, np. w przypadku kradzieży w firmie? W programie "Blajer mówi: Biznes" rozmawialiśmy z mecenasem Małgorzatą Leśniak, radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Prognozy dla produkcji

Gwałtownego hamowania produkcji przemysłowej w Polsce spodziewają się ekonomiści. Według nich we wrześniu produkcja urosła o 4,9 procent w skali roku, w porównaniu do 8,1 procent miesiąc wcześniej. O nastroje w przemyśle zapytamy prezesa firmy, która właśnie zbudowała halę produkcyjną za 15 milionów złotych. Firma zapowiada już kolejne inwestycje. Czy polskiemu przemysłowi kryzys niestraszny? Paweł Blajer rozmawiał z Mikołajem Plackiem, prezesem zarządu Oknoplast.

Szanse małych firm w energetyce

Gdzie będą pieniądze i przetargi do 2020 roku? Rozmowa z Karoliną Siedlik, partnerem w CMS Cameron McKenna w programie "Blajer mówi: Biznes"

VIII Kongres Nowego Przemysłu

Jakie jest zapotrzebowanie na moc energetyczną w Polsce i Europie. W "Dniu na Rynkach" Rafał Hirsch rozmawiał z Grzegorzem Górskim, prezesem GDF SUEZ.

Jednolity europejski rynek energii

Towarowa Giełda Energii razem z giełdą niemiecką i skandynawską jako pierwsze wdrożą w przyszłym roku "Jednolity Europejski Rynek Energii". GPW może kupić ponad 80% Towarowej Giełdy Energii. W "Dniu na Rynkach" rozmawialiśmy z Grzegorzem Onichimowskim, prezesem Towarowej Giełdy Energii.

VIII Kongres Nowego Przemysłu

O rozwoju infrastruktury przesyłowej, czyli o interkonektorach oraz terminalu LNG rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach" z Mirosławem Dobrutem prezesem Europol Gazu.

Gdzie ten boom w energetyce?

Według naszego gościa, Andrzeja Hołdy drugie półrocze to wstrzymanie inwestycji energetycznych, bo firmy nie mają jasnych informacji na temat podziału darmowych limitów emisji dwutlenku węgla. Rozmowa w "Dniu na Rynkach" z Andrzejem Hołdą, prezesem ELWO.

Energetyka a środowisko - VIII Kongres Nowego Przemysłu

Energa ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej, dostarcza ją do 2,5 milionów gospodarstw domowych i ponad 300 tys. firm. Energa to także 46 elektrowni wodnych. Zielona energia to blisko 15-procent energii elektrycznej dostarczanej do klientów. Rozmowa z Mirosławem Bielińskim, prezesem ENERGI.

Kleszcze długu

Prawie codziennie, agencje ratingowe, obniżają wiarygodność sektora bankowego, albo całych gospodarek krajowych. O wiarygodności Polski Robert Stankiewicz Rozmawiał z Piotrem Kowalskim, prezesem Fitch Polska

Optymista - Pesymista

Popyt zewnętrzny hamuje. Zamówienia z zagranicy są coraz niższe. Czy ekonomiści dmuchają na zimne, czy ich ostrzeżenia o zbliżającym się kryzysie i recesji są uzasadnione? W "Dniu na rynkach" Robert Stankiewicz rozmawiał z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego

Inwestycje na odbicie

Rynek zbyt mocno zdyskontował zagrożenia i jest szansa na odbicie - oceniają analitycy DM BPS. Dzięki przecenie w trzecim kwartale akcje ceny akcji stały się atrakcyjne. W portfelu Sobiesława Kozłowskiego 60% akcji - w tym Agora, Enea, GPW, Polimex i PZU) i 40% obligacji banków spółdzielczych

Czas na zakupy?

Zbigniew Jakubas mówił w TVN CNBC, że już czas na zakupu na giełdzie. W Rynkach Dnia Tomasz Jędrzejczak, prezes Legg Mason TFI mówił, jak ustawić strategię, gdy rynki nadal czekają na ostateczne rozwiązanie problemu Grecji i przekonywał do inwestowania w IKE

Porządki CP Energii

CP Energia porządkuje grupę i sprzedaje swoją rosyjską spółkę ZAO Kriogaz, choć nadal będzie z nią współpracować sprzedając w Polsce wyprodukowany w Obwodzie Kaliningradzkim gaz LNG. Gościem Rynków Dnia był Mariusz Caliński, prezes CP Energia

Zyski OFE 

14,7 procent zarobiły średnio w ciągu trzech lat Otwarte Fundusze Emerytalne. Wszystkie fundusze zarobiły powyżej wymaganego progu czyli ponad 7,4%. To oznacza, że nie muszą dopłacać swoim klientom. Najwyższą stopę zwrotu osiągnął fundusz PKO BP Bankowy który zarobił ponad 16%. Wiceliderem rankingu jest fundusz Allianz Polska, ze stopą zwrotu na poziomie niecałych 16%. O komentarz poprosiliśmy Tomasza Publicewicza z firmy Analizy Online.

Cień Recesji - zatrudnienie spada

Wynagrodzenia i zatrudnienie w przedsiębiorstwach w polsce już spadają - w ujęciu miesięcznym. Tak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez GUS. System pomocy bezrobotnym w Polsce jest chory - komentuje Roland Budnik. Zdaniem dyrektora powiatowego urzędu pracy w Gdańsku, do takiego wniosku prowadzi pilotażowy program prywatyzacji pośredniaków.

Drożej w bankach

W bankach drożej - oto kilka przykładów. Od początku października w BGŻ opłata za kartę wzrosła z 5 do 8 zł. Na podobny ruch zdecydował się również Citi Handlowy, który zmienił też sposób jej naliczania – zamiast jednej opłaty rocznej opłata pobierana jest w cyklu miesięcznym. W II półroczu więcej zarobi też PKOBP bo od połowy listopada podnosi opłaty za karty PKO Ekspres i PKO Graffiti. Banki podnoszą opłaty za usługi żeby zwiększać przychody - mówi w TVN CNBC analityk Open Finance. Halina Kochalska podkreśla, że  akcjonariusze banków chcieliby w przyszłym roku dostać wreszcie znaczne dywidendy.

Przeciw bankstersom

W kogo mają uderzyć kary dla bankowców, w kogo uderzają społeczne protesty? Czy politycy znaleźli chłopców do bicia w finansistach aby odwrócić uwagę od własnej niemocy? Czy Europie wystarczy tydzień na znalezienie wyjścia z kryzysu długu, Naszym gościem jest prof. Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Rynki dla Opornych

Kolejna odsłona naszego portfela. Tym razem przyjrzymy się spółce Yawal i zadecydujemy, czy warto zainwestować w jej akcje.

Inwestować, czy przejmować

Okres niepewność na rynku, to dobry czas na inwestycję we własny biznes? Może lepiej wykorzystać wolne środki na fuzje i przejęcia? Paweł Blajer rozmawiał z Mariuszem Gacą, prezesem PTK Centertel.

Redukcja greckiego długu

W Grecji tydzień strajków - przez kraj przetacza się największa od dwóch lat fala protestów. W. Schaeuble szacuje, że redukcja greckiego długu może wynieść nawet 60%. Czy europejskie banki są gotowe na większe odpisy na Ateny? Rozmowa z Dariuszem Szkaradkiem z Działu Audytu i Zarządzania Ryzykiem Instytucji Finansowych Deloitte.

Emitel operatorem multipleksów

Inwestycje w mediach i telekomunikacji. Emitel - operator techniczny dwóch multipleksów telewizyjnych DVB-T myśli o budowie sieci LTE, mobilnego dostępu szerokopasmowego. Firma będzie także operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Rozmowa z Przemysławem Kurczewskim, prezesem Emitela.

Ratunek dla Internet Group

Internet Group ma inwestora – spółkę ma uratować DM IDMSA. Dom maklerski zamierza zainwestować w spółkę i doprowadzić do zakończenia postępowania układowego. Ponadto, DM IDMSA ma zobowiązać się do spłaty wszystkich wierzycieli Internet Group i przejmie 66% jej akcji. Rozmowa z Janem Ryszardem Wojciechowskim, prezesem Internet Group.

W co gra rynek?

W najbliższym czasie czekają nas bardzo ważne wydarzenia: Eurogrupa 21.X, Ecofin 22.X, szczyt Rady Europejskiej i strefy euro 23.X, także szczyt liderów G20 w Cannes 2-3XI. Jakie zmiany przyniosą te spotkania na rynku i w co warto zainwestować? Rozmowa z Przemysławem Kwietniem, głównym ekonomistą X-Trade Brokers.

Milion w portfelu

Wirtualne inwestowanie miliona złotych. Przyglądaliśmy się portfelowi Marcina Mierzwy dyrektora w biurze maklerskim Alior Banku. Stopę zwrotu z wirtualnych inwestycji sprawdzał autor w "Godzinie dla Pieniędzy".

Cyfrowa Europa - Cyfrowa Polska

Perspektywa dla rynku telekomunikacyjnego i medialnego. Gdzie widać największą aktywność inwestorów i funduszy? W "Godzinie dla Pieniędzy" rozmawialiśmy z Jackiem Niewęgłowskim, zP4.

Cień recesji

3582 zł brutto tyle wyniosła średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw. To spadek miesiąc do miesiąca o 0,3 %. W "Godzinie dla Pieniędzy" Robert Stankiewicz rozmawiał z Karoliną Sędzimir z PKO BP.

Budżet, a wynagrodzenia

Dziś poznaliśmy dane GUS dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia w przedsiębiorstwach we wrześniu. Jaki wskaźnik wzrostu wynagrodzeń powinno się założyć na kolejny rok? Co zrobić w sytuacji, gdy nie stać nas na podwyżki, a przychodzą do nas pracownicy z prośbą o zmianę wysokości płacy od nowego roku? Rozmowa z Katarzyną Stasińską, senior consultant w Aon Hewitt.