Z kraju

Z kraju

USA bez jednego A

Obniżka ratingu USA przez S&P - konsekwencje dla wyceny aktywów. Czy obniżka przez jedną agencję o jeden poziom wymusi zmniejszenie zaangażowania przez amerykańskie fundusze emerytalne? Czy wymusi przeszacowanie aktywów w bilansach? Rozmowa z prof. Danutą Dziawgo z Wydziału Nauk Ekonomicznych UMK, autorką książki "Credit Rating na międzynarodowym rynku finansowym".

Co słychać w Bogdance?

W ciągu ostatniego miesiąca akcje LW Bogdanka, producenta węgla kamiennego, straciły ponad 20%. Skąd ta przecena i co może powstrzymać paniczną wyprzedaż akcji Bogdanki. Rozmowa z prezesem LW Bogdanka, Mirosławem Tarasem.

Wyceniamy firmę

Analiza porównawcza. Czy gwałtowna wyprzedaż na rynku akcji małych i średnich przedsiębiorstw przekłada się na wycenę naszej firmy? Potencjalny inwestor, kierując się analizą porównawczą, wyceni nasz biznes sporo niżej niż tydzień temu. Rozmowa z Michałem Pachowskim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Banki Centralne w akcji

Europejski Bank Centralny skupuje hiszpańskie i włoskie 5-latki. Tak podaje agencja Reutera, powołując się na traderów. W reakcji na to mocno spadły rentowności obligacji emitowanych przez Rzym i Madryt, a giełdy w Hiszpanii i Włoszech odrobiły straty. Zdaniem gościa TVN CNBC Andrzeja Sławińskiego, dyrektora Instytutu Ekonomicznego banku centralnego, rynki doceniły zdecydowaną reakcję EBC.

Malta - kolejny raj utracony?

Od 1 stycznia 2012 roku Malta przestanie być atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Do tej pory w rozliczeniach między Polską i Maltą obowiązywały zapisy dotyczące atrakcyjnego rozliczenia dywidend ze spółek. Zgodnie z wynegocjowanym protokołem, od stycznia ma zniknąć instytucja tzw. fikcyjnego zaliczenia. Rozmowa z Andrzejem Dębcem, partnerem, radcą prawnym Hogan Lovells.

Ulga dla kredytobiorców

Senat przegłosował tzw. ustawę antyspreadową, która umożliwi kredytobiorcom spłacanie kredytu w walucie, w której zaciągnęli kredyt. Nie będą do tego potrzebne aneksy do umów kredytowych, a banki nie będą mogły żądać od klientów dodatkowych opłat za takie spłaty. Rozmowa z Konradem Wernerem, prawnikiem w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Mandat z inspekcji transportu

Kierowcy pod czujnym okiem inspektorów. Zgodnie z nowymi przepisami, inspektor transportu drogowego ma prawo do nakładania kar i grzywien, może też skierować wniosek przeciwko kierowcy do sądu. W jakich sytuacjach dostaniemy mandat od Inspektora i czy w związku z nowymi uprawnieniami przybyło inspektorów? Rozmowa z Aleksandrą Kobylską z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Okazja dla inwestorów

"Kupuj, gdy na rynkach leje się krew” – mawiał Baron Rothschild, osiemnastowieczny brytyjski noblista i członek rodziny słynnych bankierów. Teraz, gdy jest czas wyprzedaży na rynkach może być dobry moment na przejmowanie atrakcyjnych spółek w branży. Mamy już zainteresowanego, który chce nam sprzedać udziały. Co należy sprawdzić, żeby nie zaangażować się w ryzykowny projekt? Rozmowa z Anną Dąbrowską, radcą prawnym Wardyński i Wspólnicy.

Biomed-Lublin poszerza ofertę

Spółka od 60 lat specjalizuje się w produkcji leków osłonowych. Dzięki wejściu na NewConnect zamierza poszerzyć swoją ofertę. O jej planach w  Rynkach Dnia opowiadał prezes Waldemar Sierocki.

"Spadki to okazja"

Najlepsze biznesy robi się w kryzysie - twierdzi prezes DM IDMSA. Grzegorz Leszczyński przekonuje, że wyniki jego spółki w czasach wielkiej zmienności na rynkach będą dobre.

Rynkowa mgła

Telesto chce gasić pożary w kopalniach mgłą. Spółka, która zadebiutowała na NewConnect w lipcu, chce sprzedawać swoje innowacyjne urządzenia w Republice Południowej Afryki i Australii. Gościem "Dnia na Rynkach" był Andrzej Polkowski, prezes Telesto.

Jest szansa na tańszy gaz w Polsce

W Polsce powstaje realny rynek gazu – jest szansa na tańszy gaz. Rząd zmienił przepisy dopuszczając innych uczestników na rynek gazu, zaś Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System rozbudowuje system połączeń w Polsce – do 2014 roku spółka planuje wybudować 1000 km nowych gazociągów. Jak rynek gazu będzie wyglądał za kilka lat mówi Jan Chadam, prezes GazSystem.

Warranty nie takie straszne

Są dość przejrzyste, tanie i prosto je zawrzeć…a jednak warranty dla wielu inwestorów pozostają czarna magią. Jak inwestować w te emitowane przez banki lub spółki giełdowe instrumenty? O tym w programie "Godzina dla pieniędzy", w cyklu Droga do milionów opowiadał Robert Raszczyk dyrektor w DM BZ WBK.

Zarób zarządzając nieruchomościami

Widz prosi o wyjaśnienie, jak otworzyć firmę zajmującą się administrowaniem i zarządzaniem budynków. Takim firmom opiekę nad budynkiem mieszkalnym zleca np. wspólnota mieszkaniowa. Jakie uprawnienia powinni mieć zarządzający, jakie pozwolenia mówi mecenas Anna Piecuch, szef Departamentu Zamówień Publicznych i Prawa Budowlanego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Droga do milionów - jak zdobyć wiarygodne informacje rynkowe

Notowania i komunikaty giełdowe to podstawowe źródła informacji dla inwestorów, ale bardzo często wymieniają się oni także swoją wiedzą i opiniami w sieci. Czy warto korzystać w przekazywanych w ten sposób doświadczeń, na ile tak pozyskane informacje są wiarygodne, i gdzie dokładnie ich szukać. Gościem "Godziny dla Pieniędzy" w cyklu Droga do milionów był Robert Raszczyk z dyrektor w DM BZ WBK.

E-biznes globalny

Widz chciałby rozszerzyć działalność internetową na sąsiednie kraje - Czechy, Słowację i Niemcy. Jak wygląda kwestia założenia konta, rozliczenia podatkowego, wiarygodności wśród klientów. Na pytania widza odpowiada Łukasz Kosonowski, doradca podatkowy w MDDP.

MCI, JTT i spór ze skarbem państwa

Ciąg dalszy sporu MCI ze Skarbem Państwa. Prokuratoria Generalna uważa, że odszkodowanie za straty wynikające z upadłości JTT nie należą się MCI. Jest to bowiem tylko następca prawny właścicieli, a o odszkodowanie za straty może się ubiegać tylko sama spółka. O szczegółach i następstwach wyroku rozmawiamy z Marcinem Dziurdą, prezesem Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Koniec umów antykryzysowych

W piątek i w sobotę jest ostatni moment na wypowiedzenie umów z pracownikami zawieranych w ramach tzw. ustawy antykryzysowej. Mogły one być zawierane na maksymalnie 24 miesiące. Aby taka umowa na czas określony nie przekształciła się w bezterminową, trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. O zmianach mówi Krzysztof Gąsior, prawnik w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Skąd te spadki na giełdach?

WIG20 na tegorocznym minimum. Gorzej radzi sobie sWIG80, który jest najniżej od 2 lat. Czy spadki są wynikiem ucieczki od ryzyka w Europie, wyprzedaży w TFI, czy może sprzedaży akcji przez drobnych inwestorów? Co robić w takiej sytuacji mówi Rafał Madej, dyrektor Departamentu Sprzedaży Zewnętrznej PKO TFI.

Inwestor na wakacjach

Stop loss, stop limit - to przykłady specjalnych giełdowych zleceń. Czy dzięki nim inwestor może zrobić sobie wakacje? Rozmowa z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. operacyjnych DM BZ WBK.

Prognozy dla polskiej gospodarki

WIG20 na rocznych minimach, złoty traci na wartości, inwestorom puszczają nerwy. Czy Polska jest bezpieczna na wzburzonym morzu finansowych rynków? Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

To nie panika, to spojrzenie na gospodarki

Kolejny dzień mocnych spadków na giełdach. Po najgorszej sesji na GPW od września 2010 roku i najgorszej sesji od 3 lat w Stanach Zjednoczonych, w piątek inwestorzy kontynuowali wyprzedaż akcji. To nie są tylko spadki wynikające z niepokojów i z paniki tylko spojrzenie w przyszłość czy ten wzrost gospodarczy będzie faktycznie dynamiczny mówi Wiesław Rozłucki, doradca strategiczny Rotschild Polska, były prezes GPW.

Przebudzenie Sfinksa?

Spadki, spadki i jeszcze raz spadki na giełdach na całym świecie i panika wśród inwestorów. Na rynkowej scenie grają głównie emocje, a zarządzający nie mają pojęcia dokąd zmierza rynek. Doświadczony inwestor długoterminowy nie powinien przejmować się spadkami, uważa Sylwester Cacek. Z naszym gościem rozmawiamy o strategii inwestycyjnej w tych ciężkich czasach.

Frank coraz droższy

Jak na sznurku za notowaniami złotego do szwajcarskiego franka. Banki, które udzielały kredyty w szwajcarskiej walucie poturbowane przez rynek. Millenium, Getin, BRE otwierają listę tych, które co miesiąc musza kupić coraz droższa walutę, a ich klienci poradzić sobie z obsługą puchnącego kredytu. Dokładnie trzy lata od historycznie niskich poziomów franka pod lupę bilanse banków wziął Łukasz Kijek.

Wielki strach na giełdach

Ponad trzy lata kryzysu i dzień, w którym kryzys pokazuje, że nie ma zamiaru nas jeszcze opuszczać. Indeksy giełdowe spadają z hukiem, huk płoszy kolejnych inwestorów - a przez ten huk przebija się pytanie o to: gdzie jest dno i jak dużo pieniędzy panika zabierze inwestorom? Materiał Dominika Cierpioła.

Czerwony dzień na światowych rynkach

Mocne spadki na amerykańskich giełdach, WIG20 na rocznych minimach, indeksy w Europie na solidnych minusach - strach opanował światowe rynki. Gościem "90 Minut" był zarządzający Money Makers Michał Szymański.

Terminal LNG szansą na rozwój biznesu

Polskie LNG. Spółka powołana specjalnie po to, by zajęła się budową i eksploatacją terminala gazu skroplonego w Świnoujściu. Wokół terminala można znaleźć też okazje biznesowe - okazje dla firm, które będą chciały importować skroplony gaz i rozprowadzać go w Polsce. O szczegółach porozmawiamy z Ryszardem Dudusiem, dyrektorem handlowym Polskiego LNG.

Lepsze wyniki Nordei w gorszych czasach

Słaby złoty powoduje, że banki przyglądają się swoim portfelom kredytowym. Okres nie jest dla banków łatwy, przyznał Włodzimierz Kiciński. Jednak prezes Nordea Bank Polska jest spokojny, gdyż klienci banku posiadający kredyty walutowe obsługują je bez większych problemów.

Tańsza benzyna już niedługo?

Ropa traci w notowaniach na amerykańskiej giełdzie , kosztuje już poniżej 86 USD. W ciągu miesiąca ropa na amerykańskiej giełdzie potaniała o prawie 10%. Za litr benzyny PB95 trzeba zapłacić 5,29 czyli tyle samo co przed tygodniem. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się obniżki cen paliw na stacjach w Polsce? Zapytamy o to Ryszarda Kaczmarka, prezesa BM Reflex.