Co się stało z Naszą Klasą? Kupuje ją Onet

Z kraju

TVN24Właścicielem NK.pl została Grupa Onet

Grupa Onet przejmie serwis społecznościowy NK.pl, znany wcześniej jako portal naszaklasa.pl. Udziały zostały odkupione od Excolimp Investemnts.

Serwis NK.pl (jako naszaklasa.pl) został założony w 2006 roku. Dodatkowo jest to jeden z czołowych portali oferujący gry online.

- Przejęcie NK.pl to świetna szansa, żeby poszerzyć nasze portfolio i czerpać korzyści z obecnego potencjału serwisu w kontekście gier i aplikacji rozrywkowych - powiedział CEO Grupy Onet.pl, Robert Bednarski.

NK.pl i tango down

Wolta w stronę gier to jedna z wielu propozycji, które miały pozwolić portalowi NK.pl przetrwać po zdetronizowaniu go przez Facebooka wśród portali społecznościowych. U szczytu popularności portal miał 13 mln użytkowników. Pomysł na łączenie kontaktów ze szkolnych ławek okazał się wyjątkowo trafny. Brakowało jednak pomysłu na to, co dalej.

NK.pl nie modyfikowało portalu oraz wprowadziła zbyt mało innowacji, które mogłyby sprawić, że portal byłby czymś więcej niż tylko miejscem, w którym można wznowić szkolne kontakty. Wprost przeciwnie do Facebooka, który regularnie modyfikował swój wygląd. W listopadzie Facebook posiadał 15,2 mln użytkowników, tzw. real users, natomiast NK.pl tylko 7,2 mln użytkowników.

Pomysłodawcą projektu był student Uniwersytetu Wrocławskiego Marek Popowicz. W Naszą-klasę zainwestował niemiecki fundusz European Founders, który wykupił 20 proc. udziałów za 4 mln złotych. Litewskie przedsiębiorstwo informatyczne Forticom za 70 proc. udziałów zapłaciło jeszcze więcej bo 200 mln złotych. Po tym przejęciu serwis zaczął tracić i już tylko próbował dogonić Facebooka. Taką próbą było wprowadzenie Śledzika, czyli czegoś na wzór facebookowej ściany, która pozwalała na śledzenie aktywności znajomych. W 2010 roku portal skrócił swoją domenę z nasza-klasa.pl na nk.pl.

Większościowym udziałowcem, posiadającym 75 proc. akcji Grupy Onet jest Ringier Axel Springer Media AG. Grupa TVN ma 25 proc. udziałów.

Autor: pp//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24