Tech

Tech

Polska stawia na elektryczne autobusy. Mamy być potęgą

Branża autobusów elektrycznych może być wielką szansą dla Polski – powiedział w czwartek w Poznaniu wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem w perspektywie 3-4 lat może to być branża o obrotach kilku miliardów zł.

Eko-babcie robią materace. Z niezwykłego materiału

Kobiety z Tennessee pokazują jak można wykorzystać nikomu niepotrzebne i szkodliwe dla środowiska torebki foliowe. Przygotowują z nich materace. Do przygotowania jednego z nich wykorzystuje się ponad 600 plastikowych toreb. Mata ma 1 m szerokości i 2 m długości. W tym roku starsze kobiety zrobiły już 88 takich materaców, przetwarzając przy tym ponad 52 tys. plastikowych worków. Materiał z programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS.

Opakowanie, która można zjeść. W ten sposób świat walczy z plastikiem

Ekolodzy biją na alarm: plastikowe odpady są bardzo szkodliwe dla środowiska. Niszczą faunę i florę, a w konsekwencji ludzkie zdrowie. W związku z tym naukowcy dwoją się i troją, żeby odkryć nowe sposoby na ograniczanie zużycia plastiku. Jednym z najnowszych pomysłów są opakowania, które... można jeść. Przyjazne środowisku folie do pakowania żywności mają powstać z białka mleka. Eksperci przekonują, że są bardziej skuteczne od tradycyjnych. Jeśli folia z mleka trafi do produkcji to ograniczy zużycie plastiku o ponad 10 mln ton rocznie.

Startupy u prezydenta. "Państwo powinno wspierać polskie firmy"

Dziesięć młodych, polskich firm zaprezentowało we wtorek w Pałacu Prezydenckim na zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy swoje produkty i projekty. Pomysły prezentowały startupy m.in. z dziedziny: biotechnologii, inżynierii, aplikacji mobilnych, robotyki i telekomunikacji. - Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy - powiedział Duda. Wyraził też nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.

Jak powstają gry komputerowe?

Gra Super Mario Bros już od 16 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród graczy na całym świecie. Obecnie rynek gier jest o wiele bardziej rozwinięty, niż wówczas, gdy miała premierę. Polscy twórcy są na nim bardzo aktywni. Gośćmi TVN24 BiS byli Piotr Gnyp z WhiteDot.ooo oraz Paweł Miechowski, Senior Writer z 11 bit studios.

Gigantyczna transakcja na rynku drukarek

Informatyczny gigant HP (Hewlett-Packard) przejął za ponad miliard dolarów część Samsunga odpowiedzialną za produkcję drukarek. Amerykańska firma stwierdziła, że przejęcie przyczyni się do "ożywienia" wartego 55 mld dolarów biznesu, który "nie był unowocześniany od dziesięcioleci".

Kratery, lądowniki, łaziki. Czyli krajobraz Marsa w Rzeszowie

- Mamy tutaj odtworzony krajobraz marsjański, z kraterami, z lądownikami, z miejscami, w których łaziki będą pobierać próbki gruntu do badania i szukania śladów życia - opowiadał Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, relacjonując atmosferę podczas Europejskiego Kongresu Robotycznego oraz Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich. Wydarzenie odbywa się w Polsce po raz trzeci. To największa impreza robotyczno-kosmiczna w Europie. Gość TVN24BiS dodał także, że Polacy coraz częściej są członkami zespołu misji marsjańskich.

Amerykanie apelują: nie używajcie tego smartfona

Amerykańska federalna Komisja Bezpieczeństwa Artykułów Konsumpcyjnych (CPSC) zaapelowała w piątek do posiadaczy smartfonów Samsung Galaxy Note 7 o ich wyłączenie i zaprzestanie ich użytkowania z powodu niebezpieczeństwa zapalenia się lub wybuchu baterii.

"Playboy" wygrał spór. O hiperłącza

Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację spółce Sanoma, holenderskiemu wydawcy miesięcznika "Playboy", która domagała się od jednej z witryn internetowych usunięcia hiperłączy do fotografii publikowanych bez zgody właściciela praw autorskich.

"Znikną szybciej niż Ronaldo w finale Euro" Internauci komentują nowości iPhone'a

Z jednej strony zachwyt, z drugiej rozczarowanie. Prezentacja nowego iPhone’a wywołała mieszane reakcje znawców rynku i samych konsumentów. Cena za nowe urządzenia jest bardzo wysoka, ale najwięcej kontrowersji budzą bezprzewodowe słuchawki, na które trzeba wydać prawie 800 zł. "Czuję, jakbym już je zgubił" - to jeden z wielu komentarzy.

Jest nowy iPhone. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Nowe wejście na słuchawki, ulepszony aparat i specjalna obudowa chroniąca przed wodą i kurzem. To tylko niektóre z nowości, które znajdziemy w najnowszych iPhone'ach 7 i iPhone 7 Plus. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o nowych urządzeniach Apple'a.

Prezentacja nowego iPhone'a. Zobacz relację z konferencji Apple

Na długo oczekiwanej konferencji Apple zaprezentowano nowego iPhone'a 7 oraz iPhone'a 7 Plus. Popularne smartfony to nie jedyna niespodzianka tego wieczoru. Pojawiła się również nowa generacja AppleWatch oraz bezprzewodowe słuchawki. Relacja z konferencji.

Tu dronem nie polecisz. Wchodzi w życie nowe prawo

Monitorują lasy, rejestrują złodziei węgla, a może już niedługo „zapukają” do waszych drzwi wręczając wam zamówioną paczkę lub pizzę. Cywilne bezzałogowe statki powietrzne, czyli popularne drony, szturmem podbijają coraz to nowe obszary działalności człowieka. Od dziś wchodzi w życie nowe prawo wprowadzające pewne ograniczenia, ale i ułatwienia dla operatorów dronów.

Robią wszystko, żeby widzowie nie mogli dotrzeć do filmów

Studio filmowe Warner Brothers poprosiło Google o usunięcie z wyników wyszukiwania adresów niektórych stron, twierdząc, że naruszają prawa autorskie. Chodzi także o linki prowadzące do oficjalnych stron samej wytwórni. "Warner przypadkowo robi wszystko, żeby widzowie nie mogli dotrzeć do jej własnych legalnych treści" - ocenił ekspert.

Koniec ery tabletów? Eksperci nie mają wątpliwości

W tym roku sprzedaż tabletów spadnie o 11,5 proc. - prognozuje ośrodek badawczy IDC. Zainteresowanie urządzeniami maleje, co potwierdzają też dane z Polski. Dlatego kolejne koncerny albo zupełnie porzucają produkcję tych urządzeń albo ją ograniczają. Na znaczeniu zyskują natomiast smartfony z dużymi ekranami.

Robot-gąsienica żywi się światłem. Niezwykły wynalazek studentów

Maleńkiego robota, który naśladuje ruch gąsienicy, opracowali fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego. Robot nie ma w sobie żadnej elektroniki, a zasila go i steruje nim światło lasera. Gąsienica ma tylko 1,5 cm długości i może transportować obiekty kilka razy cięższe niż ona sama.

Ekspert o wybuchu rakiety: winę ponosi SpaceX

Firma SpaceX ponosi winę za eksplozję, do której doszło podczas przygotowań swojej rakiety do startu. Jak ocenił Jakub Bochiński z Centrum Nauki Kopernik, tego typu wybuchy są normą w prowadzeniu przygotowań do odkrywania kosmosu, choć przyznał, że wypadek może opóźnić prace spółki Elona Muska.

Najnowszy model Samsunga wycofany. Wybuchał przez "kłopoty z baterią"

Gigant branży elektronicznej Samsung Electronics ogłosił w piątek, że wycofuje ze sprzedaży smartfony Galaxy Note 7. Jak podaje firma, odnotowano już 35 przypadków, kiedy smartfony zapaliły się lub eksplodowały podczas ładowania. Firma przygotuje urządzenia zastępcze dla klientów i prosi o kontakt z serwisem bądź infolinią.