Chiny wabią ekspertów. Chcą rozwinąć rodzimą produkcję czipów

[object Object]
Czipy zamiast kart dostępu. Amerykańska firma wdraża nową technologięTVN24 BiS
wideo 2/4

Chiny wabią tajwańskich ekspertów w dziedzinie produkcji układów scalonych, by uniezależnić się od zagranicznych technologii, podczas gdy USA opierają się chińskim przejęciom w tym sektorze - pisze w piątek japoński "Nikkei Asian Review".

Chińscy producenci czipów są obecnie daleko w tyle za światową czołówką, ale prowadzony przez nich drenaż mózgów może im pomóc rozwinąć rodzimą technologię, choć – jak oceniają cytowane przez gazetę osoby z branży - na efekt będzie trzeba poczekać. Biały Dom wyrażał w ciągu ostatnich lat obiekcje co do chińskich przejęć zachodnich firm technologicznych, a we wrześniu zablokował sprzedaż Chińczykom amerykańskiej firmy Lattice Semiconductor, podając za powód bezpieczeństwo kraju.

Drenaż mózgów

Najnowszym przykładem drenażu mózgów w sektorze układów scalonych jest zatrudnienie w październiku doświadczonego tajwańskiego inżyniera Liang Mong-songa jako jednego z dyrektorów największego chińskiego kontraktowego producenta czipów, firmy Semiconductor Manufacturing International Company (SMIC). Liang pracował wcześniej w Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), a następnie w koreańskim Samsungu. TSMC jest największym na świecie producentem układów scalonych pod względem kapitalizacji giełdowej, a Samsung – pod względem obrotów. TSMC, w której Liang pracował przez 17 lat, pozwał go później za przekazywanie sekretów przedsiębiorstwa Samsungowi i w 2015 roku wygrał przeciwko niemu sprawę sądową. Inżynierowi na pewien czas zakazano pracy w koreańskiej firmie. "Nikkei" pisze, powołując się na osoby z branży, że Liang pomógł Samsungowi opracować technologię 28- i 14-nanometrową. Mniejsza wartość oznacza nowocześniejsze, ale jednocześnie droższe i trudniejsze do opracowania układy scalone. Dla przykładu, najnowszy iPhone X oparty jest na czipach technologii 10-nanometrowej.

Rywalizacja

Opracowana przy pomocy Lianga technologia pozwoliła Samsungowi rywalizować z TSMC o zamówienia na układy wysokiej klasy do zastosowań mobilnych dla amerykańskiego Qualcomma oraz pozwoliła przywrócić część kontraktów na czipy do telefonów Apple’a w 2015 roku – wyjaśnia japoński tygodnik. Najbardziej zaawansowane czipy SMIC oparte są na technologii 28-nanometrowej, a więc znacznie gorszej niż ta, którą dysponują obecnie TSMC czy Samsung. Chińska firma produkuje głównie na potrzeby rodzimego sektora tanich telefonów komórkowych i innej elektroniki. Członek kadry kierowniczej w jednej z tajwańskich firm produkujących czipy porównał zatrudnienie Lianga w SMIC do angażu zawodnika pierwszej ligi, by trenował uczniów szkoły średniej. Choć technologia SMIC nie jest imponująca w skali światowej, firma wciąż odgrywa istotną rolę w pekińskich ambicjach do uniezależnienia się od zagranicznych dostawców układów scalonych, takich jak TSMC, UMC, Qualcomm, MediaTek, Toshiba, Samsung czy SK Hynix. Jednym z celów strategii „Made in China 2025” jest podniesienie rodzimej produkcji kluczowych komponentów elektronicznych do 40 proc. krajowego zapotrzebowania przed 2020 rokiem i do 70 proc. przed rokiem 2025.

Miliardy dolarów

W 2016 roku Chiny wydały na importowane produkty półprzewodnikowe ponad 220 mld dolarów – czyli więcej niż na import ropy. „Na drodze Chin do powiększenia własnej produkcji będą one dalej kusić specjalistów od czipów bardzo korzystnymi wynagrodzeniami” - ocenił w rozmowie z "Nikkei" specjalista z firmy badawczej Gartner, Roger Sheng. Naturalnym "łowiskiem" tych specjalistów jest Tajwan, dysponujący największym po USA przemysłem półprzewodnikowym na świecie i 230 tysiącami ekspertów w tym zakresie. W ostatnich latach chińskie firmy skusiły już wielu członków kadry kierowniczej z największych tajwańskich firm, w tym z TSMC, Nanya Technology i United Microelectronics Corp. Według branżowego stowarzyszenia SEMI w latach 2017-2020 powstaną na świecie 62 fabryki i linie produkcji półprzewodników, z czego 26 - w Chinach. Za część tej liczby odpowiadają wprawdzie inwestycje międzynarodowych firm, takich jak Intel, ale chińskie przedsiębiorstwa też zapowiedziały już budowę fabryk czipów w Wuhanie, Nankinie, Chengdu, Shenzhenie i Szanghaju.

Wyścig technologii

Chińskie firmy, biorące udział w wyścigu technologii sztucznej inteligencji, mają z kolei "obsesję zatrudniania talentów z Doliny Krzemowej", jak ujął to właściciel jednej z firm headhuntingowych w San Francisco, cytowany przez hongkoński dziennik "South China Morning Post". O zagraniczne talenty starają się również chińskie uniwersytety, które próbują ściągać do siebie naukowców, aby odwrócić dotychczasową tendencję, zgodnie z którą to urodzeni w Chinach badacze pracują i osiągają sukcesy za granicą. Zachęcają też do powrotu Chińczyków wykształconych na zachodnich uczelniach.

W ramach kampanii "tysiąca talentów" przyjeżdżający z zagranicznych uczelni badacze mogą liczyć na milionowe granty i wynagrodzenia wielokrotnie wyższe, niż te oferowane Chińczykom zatrudnionym lokalnie. Według oficjalnych danych w latach 2008-2016 program ten skusił do powrotu z zagranicy 6 tys. naukowców urodzonych w Chinach.

Garstka nazwisk

Kampania dotyczy również nie-Chińczyków, ale co roku na listach uczonych biorących udział w programie pojawia się zaledwie garstka zachodnich nazwisk. Według "SCMP" wynika to z bariery kulturowej i obaw o jakość chińskiego systemu nauczania. Chiny, które od ubiegłego roku oficjalnie dzielą obcokrajowców na kategorie A, B i C, kuszą grantami młodych zagranicznych naukowców, zaostrzając jednocześnie procedury dotyczące zwykłych" przyjezdnych, zgodnie z zasadą "zachęcać górę, kontrolować środek i ograniczać dół".

Autor: msz/tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bułgaria deklaruje gotowość do wejścia do strefy euro w 2026 roku - poinformował we wtorek "Financial Times". Sofia liczy, że po spadku inflacji do poziomu 3,5 proc. w kwietniu, Komisja Europejska już w przyszłym tygodniu potwierdzi spełnienie przez kraj wymaganych kryteriów.

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Źródło:
"New York Times"

Rachunki za prąd mają być bardziej zrozumiałe. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rząd we wtorek przyjął projekt ustawy deregulacyjnej w zakresie energii. Nowe rachunki mają być bardziej czytelne przez zaznaczenia kwoty do zapłaty, opłaty za zużytą energię i kosztów jej dostarczania.

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Źródło:
PAP

We wtorek rząd przyjął szereg zmian, które uproszczą procedury, pobudzą rynek, a także wesprą funkcjonowanie gmin - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe przepisy, będące częścią pakietu deregulacyjnego, zakładają między innymi ochronę polskich firm przed konkurencją spoza Unii Europejskiej.

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska CPK - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca mobilna legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel stanie się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta - powiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Tradycyjne legitymacje, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe, zachowają ważność do końca wskazanego na nich terminu.

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska zaproponowała przekazanie Polsce 76 milionów euro na odbudowę terenów dotkniętych wrześniowymi powodziami, które nawiedziły zachodnią część kraju po przejściu huraganu Boris. Środki mają zostać wypłacone w jednej transzy.

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu psychologa oraz tworzącej samorząd zawodowy tej grupy. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mają zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia psychologicznego oraz uporządkować zasady świadczenia usług w tym zawodzie.

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Źródło:
PAP

We wtorek ministrowie do spraw europejskich zatwierdzili ostatecznie program SAFE, który zakłada udzielenie pożyczek na cele obronne w łącznej wysokości 150 miliardów euro. Żadne z państw członkowskich nie wyraziło sprzeciwu wobec tej decyzji. Jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Źródło:
PAP

Gospodarce Rosji grozi "hipotermia" - stwierdził cytowany przez Reutersa rosyjski minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Wezwał też bank centralny do uwzględnienia spowalniającej inflacji przy ustaleniu wysokości stóp procentowych.

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Źródło:
Reuters

60 miliardów złotych z całej kwoty przeznaczonej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej ma trafić do polskich firm - oświadczył we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Tusk o miliardach dla polskich firm

Tusk o miliardach dla polskich firm

Źródło:
PAP

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w pierwszym kwartale 2025 roku 600 milionów euro (około 2,5 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 50 procent rok do roku - wynika z raportu firmy doradczej Colliers.

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Źródło:
PAP

Po 34 latach Japonia przestała być największym wierzycielem świata. Liderem zostały Niemcy. Kraj Kwitnącej Wiśni może się pochwalić tym, że osiągnął rekordową dla siebie wartość 533,05 biliona jenów (3,7 biliona dolarów) zagranicznych aktywów.

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

Źródło:
PAP

Spółka Azagroup, właściciel sklepów internetowych Renee i Born2Be, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości prawie 15 milionów złotych. Powód? Promocje, które nigdy się nie kończyły i mogły wprowadzać klientów w błąd.

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

Źródło:
tvn24.pl

Nieodpowiednie gospodarowanie deszczówką może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przepisy regulują odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W niektórych przypadkach za złamanie prawa grozi kara do 10 tysięcy złotych, a nawet ograniczenia wolności.

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Źródło:
tvn24.pl

Więcej firm niż przed rokiem ma trudności z pozyskaniem pracowników i obecnie na taki problem wskazuje co druga badana firma - wynika z Barometru Rynku Pracy Gi Group Holding. Największą trudnością dla firm w procesie rekrutacji są oczekiwania finansowe kandydatów.

Ten problem ma co druga firma

Ten problem ma co druga firma

Źródło:
PAP

W procesie karnym dotyczącym tak zwanej Dieselgate, znanej również jako afera Volkswagena, sąd okręgowy w Brunszwiku uznał czterech byłych menedżerów firmy za winnych oszustwa. Dwóch oskarżonych zostało skazanych na kilka lat więzienia, a dwóch innych otrzymało wyroki w zawieszeniu.

Afera Dieselgate. Zapadły wyroki dla byłych menedżerów

Afera Dieselgate. Zapadły wyroki dla byłych menedżerów

Źródło:
PAP

Tesla Elona Muska notuje coraz gorsze wyniki w Unii Europejskiej. W kwietniu sprzedaż spadła o 52,6 procent w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej było to 36 procent rok do roku - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

Złe wieści dla Muska. Tąpnięcie w sprzedaży

Złe wieści dla Muska. Tąpnięcie w sprzedaży

Źródło:
PAP

Ataki administracji Donalda Trumpa na prestiżowe amerykańskie uniwersytety szkodzą nauce i amerykańskiej gospodarce - uważa profesor Uniwersytetu Princeton Jan-Werner Mueller. Z kolei według tygodnika "Economist" jest to dla USA nade wszystko "akt samozniszczenia".

"W bezprecedensowym amoku". Krytykują Donalda Trumpa

"W bezprecedensowym amoku". Krytykują Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

- Spór celny z USA to poważne zagrożenie gospodarcze - podkreśliła Christine Lagarde. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) opowiedziała się też za "wzmocnieniem międzynarodowej roli euro".

Szefowa EBC Christine Lagarde: nadszedł czas na zwiększenie roli euro

Szefowa EBC Christine Lagarde: nadszedł czas na zwiększenie roli euro

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz, założyciele firmy WB Electronics; Michał Zachara, wiceprezes KP Labs, oraz Anna Gielewska i Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów. Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Puszczyńska, producentka filmowa z oscarowymi tytułami w portfolio.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
TVN24 BiS

Możliwe, że wysłany przelew nie dotarł dziś do odbiorcy - napisał w poniedziałek w komunikacie mBank. Zaapelował do klientów, żeby nie ponawiali "już zleconych przelewów". We wtorek bank przekazał, że transakcje obsługuje "na bieżąco" i zrealizował "też wszystkie wczorajsze przelewy".

"Mamy problemy z przelewami". Komunikat mBanku

"Mamy problemy z przelewami". Komunikat mBanku

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku ataku hakerskiego wyciekły dane klientów sklepu internetowego Spar - przekazała firma w komunikacie. Zaapelowano o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w przypadku telefonów dotyczących "danych osobowych lub finansowych".

Wyciek danych klientów sklepu internetowego Spar

Wyciek danych klientów sklepu internetowego Spar

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska giełda w poniedziałek zanotowała znaczne wzrosty. To reakcja na informację o rozmowach prezydenta USA Donalda Trumpa z Unią Europejską o cłach.

Mocna reakcja giełdy. "Jestem zaskoczony tym"

Mocna reakcja giełdy. "Jestem zaskoczony tym"

Źródło:
PAP

Jeszcze w 2025 roku ma zostać ogłoszony przetarg na remont odcinka autostrady A1 pomiędzy Piekarami Śląskimi a Pyrzowicami - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że jadąc tym odcinkiem, "jak wszyscy, musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi".

Donald Tusk: musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi

Donald Tusk: musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi

Źródło:
PAP

Producent aut Volvo Cars zdecydował o zwolnieniu trzech tysięcy pracowników. Zdaniem mediów to efekt wojny handlowej wywołanej przez cła prezydenta USA Donalda Trumpa.

Gigant zamierza zwolnić trzy tysiące pracowników

Gigant zamierza zwolnić trzy tysiące pracowników

Źródło:
PAP

Gospodarka przyspiesza. Eksperci byli zgodni, że sprzedaż detaliczna wzrośnie trochę ponad 3 procent, a mamy 7,6 procent - tak premier Donald Tusk skomentował informacje o danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Premier Donald Tusk o gospodarce. "Nie zmarnujmy tego"

Premier Donald Tusk o gospodarce. "Nie zmarnujmy tego"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2025 roku była wyższa niż przed rokiem o 7,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane ze sklepów. "Sprzedaż wyrwała z butów"

Nowe dane ze sklepów. "Sprzedaż wyrwała z butów"

Źródło:
tvn24.pl