Chiny wabią ekspertów. Chcą rozwinąć rodzimą produkcję czipów

[object Object]
Czipy zamiast kart dostępu. Amerykańska firma wdraża nową technologięTVN24 BiS
wideo 2/4

Chiny wabią tajwańskich ekspertów w dziedzinie produkcji układów scalonych, by uniezależnić się od zagranicznych technologii, podczas gdy USA opierają się chińskim przejęciom w tym sektorze - pisze w piątek japoński "Nikkei Asian Review".

Chińscy producenci czipów są obecnie daleko w tyle za światową czołówką, ale prowadzony przez nich drenaż mózgów może im pomóc rozwinąć rodzimą technologię, choć – jak oceniają cytowane przez gazetę osoby z branży - na efekt będzie trzeba poczekać. Biały Dom wyrażał w ciągu ostatnich lat obiekcje co do chińskich przejęć zachodnich firm technologicznych, a we wrześniu zablokował sprzedaż Chińczykom amerykańskiej firmy Lattice Semiconductor, podając za powód bezpieczeństwo kraju.

Drenaż mózgów

Najnowszym przykładem drenażu mózgów w sektorze układów scalonych jest zatrudnienie w październiku doświadczonego tajwańskiego inżyniera Liang Mong-songa jako jednego z dyrektorów największego chińskiego kontraktowego producenta czipów, firmy Semiconductor Manufacturing International Company (SMIC). Liang pracował wcześniej w Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), a następnie w koreańskim Samsungu. TSMC jest największym na świecie producentem układów scalonych pod względem kapitalizacji giełdowej, a Samsung – pod względem obrotów. TSMC, w której Liang pracował przez 17 lat, pozwał go później za przekazywanie sekretów przedsiębiorstwa Samsungowi i w 2015 roku wygrał przeciwko niemu sprawę sądową. Inżynierowi na pewien czas zakazano pracy w koreańskiej firmie. "Nikkei" pisze, powołując się na osoby z branży, że Liang pomógł Samsungowi opracować technologię 28- i 14-nanometrową. Mniejsza wartość oznacza nowocześniejsze, ale jednocześnie droższe i trudniejsze do opracowania układy scalone. Dla przykładu, najnowszy iPhone X oparty jest na czipach technologii 10-nanometrowej.

Rywalizacja

Opracowana przy pomocy Lianga technologia pozwoliła Samsungowi rywalizować z TSMC o zamówienia na układy wysokiej klasy do zastosowań mobilnych dla amerykańskiego Qualcomma oraz pozwoliła przywrócić część kontraktów na czipy do telefonów Apple’a w 2015 roku – wyjaśnia japoński tygodnik. Najbardziej zaawansowane czipy SMIC oparte są na technologii 28-nanometrowej, a więc znacznie gorszej niż ta, którą dysponują obecnie TSMC czy Samsung. Chińska firma produkuje głównie na potrzeby rodzimego sektora tanich telefonów komórkowych i innej elektroniki. Członek kadry kierowniczej w jednej z tajwańskich firm produkujących czipy porównał zatrudnienie Lianga w SMIC do angażu zawodnika pierwszej ligi, by trenował uczniów szkoły średniej. Choć technologia SMIC nie jest imponująca w skali światowej, firma wciąż odgrywa istotną rolę w pekińskich ambicjach do uniezależnienia się od zagranicznych dostawców układów scalonych, takich jak TSMC, UMC, Qualcomm, MediaTek, Toshiba, Samsung czy SK Hynix. Jednym z celów strategii „Made in China 2025” jest podniesienie rodzimej produkcji kluczowych komponentów elektronicznych do 40 proc. krajowego zapotrzebowania przed 2020 rokiem i do 70 proc. przed rokiem 2025.

Miliardy dolarów

W 2016 roku Chiny wydały na importowane produkty półprzewodnikowe ponad 220 mld dolarów – czyli więcej niż na import ropy. „Na drodze Chin do powiększenia własnej produkcji będą one dalej kusić specjalistów od czipów bardzo korzystnymi wynagrodzeniami” - ocenił w rozmowie z "Nikkei" specjalista z firmy badawczej Gartner, Roger Sheng. Naturalnym "łowiskiem" tych specjalistów jest Tajwan, dysponujący największym po USA przemysłem półprzewodnikowym na świecie i 230 tysiącami ekspertów w tym zakresie. W ostatnich latach chińskie firmy skusiły już wielu członków kadry kierowniczej z największych tajwańskich firm, w tym z TSMC, Nanya Technology i United Microelectronics Corp. Według branżowego stowarzyszenia SEMI w latach 2017-2020 powstaną na świecie 62 fabryki i linie produkcji półprzewodników, z czego 26 - w Chinach. Za część tej liczby odpowiadają wprawdzie inwestycje międzynarodowych firm, takich jak Intel, ale chińskie przedsiębiorstwa też zapowiedziały już budowę fabryk czipów w Wuhanie, Nankinie, Chengdu, Shenzhenie i Szanghaju.

Wyścig technologii

Chińskie firmy, biorące udział w wyścigu technologii sztucznej inteligencji, mają z kolei "obsesję zatrudniania talentów z Doliny Krzemowej", jak ujął to właściciel jednej z firm headhuntingowych w San Francisco, cytowany przez hongkoński dziennik "South China Morning Post". O zagraniczne talenty starają się również chińskie uniwersytety, które próbują ściągać do siebie naukowców, aby odwrócić dotychczasową tendencję, zgodnie z którą to urodzeni w Chinach badacze pracują i osiągają sukcesy za granicą. Zachęcają też do powrotu Chińczyków wykształconych na zachodnich uczelniach.

W ramach kampanii "tysiąca talentów" przyjeżdżający z zagranicznych uczelni badacze mogą liczyć na milionowe granty i wynagrodzenia wielokrotnie wyższe, niż te oferowane Chińczykom zatrudnionym lokalnie. Według oficjalnych danych w latach 2008-2016 program ten skusił do powrotu z zagranicy 6 tys. naukowców urodzonych w Chinach.

Garstka nazwisk

Kampania dotyczy również nie-Chińczyków, ale co roku na listach uczonych biorących udział w programie pojawia się zaledwie garstka zachodnich nazwisk. Według "SCMP" wynika to z bariery kulturowej i obaw o jakość chińskiego systemu nauczania. Chiny, które od ubiegłego roku oficjalnie dzielą obcokrajowców na kategorie A, B i C, kuszą grantami młodych zagranicznych naukowców, zaostrzając jednocześnie procedury dotyczące zwykłych" przyjezdnych, zgodnie z zasadą "zachęcać górę, kontrolować środek i ograniczać dół".

Autor: msz/tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl