Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski jest przekonany, iż po wyborach prezydenckich w USA sprawa zniesienia wiz dla Polski ruszy i nabierze tempa. Prezydent nabrał takiego przekonania po poniedziałkowej rozmowie w Rzymie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

- Wybór tego czy innego hierarchy Kościoła, nie spowoduje zmian, których oczekujemy. Kościół jest zabagniony - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Lider Ruchu Palikota stwierdził też, że prezydent Bronisław Komorowski nie powinien jechać na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. - Czemu znów fundujemy sobie koszty? Państwo świeckie nie jest od organizowania wizyt osób duchownych - przekonywał.

Trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej będzie zrealizowany w Polsce zgodnie z planem - zapewniła podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu USA Wendy Sherman. Dodała, że polskie MSZ wiedziało o zmianie planów ws. czwartej fazy przed ich ogłoszeniem.

W poniedziałek o godz. 11 w Warszawie, w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Przedtem jednak prezydent Bronisław Komorowski powoła w skład Rady nowego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza

- Żołnierze Wyklęci nie byli pierwszymi, którzy walczyli w beznadziejnych warunkach; przed nimi byli powstańcy styczniowi - przypomniał prezydent Bronisław Komorowski podczas lekcji historii dla młodzieży w jednej ze szkół w Puławach na Lubelszczyźnie. W piątek w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ofiar stalinowskich prześladowań.

- Dla mnie sprawa związków partnerskich jest do zaakceptowania, jeżeli nie będzie próby dążenia do zrównania tych zwiazków z małżeństwem - uważa były premier Tadeusz Mazowiecki. W "Kropce nad i" doradca prezydenta powiedział, że "rodzina i małżeństwo jest w konstytucji umocnione i konstytucja powina chronić rodzinę".

Polska strategia w sprawie wejścia do strefy euro będzie tematem dzisiejszego posiedzenia Rady Gabinetowej. Bronisław Komorowski chce, by Polska do 2015 r. spełniła kryteria niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty. Decyzja w tej sprawie miałaby zapaść po wyborach parlamentarnych.

Bronisław Komorowski został uznany za "człowieka roku" według tygodnika "Wprost". W uzasadnieniu wskazano, że prezydent dąży do dialogu i porozumienia oraz stara się łączyć, a nie dzielić. - Serdecznie dziękuję za to ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że mój wybór przypada w czasie mojej bieżącej kadencji. Ryzyko jest, bo nie wiadomo jak się to skończy - mówił laureat nagrody.

Prezydent Bronisław Komorowski powołał Jacka Rostowskiego na urząd wicepremiera, a Bartłomieja Sienkiewicza i Jacka Cichockiego odpowiednio na urzędy ministra spraw wewnętrznych i szefa kancelarii premiera. W pierwszych słowach prezydent życzył im "odwagi w podejmowaniu decyzji brzemiennych w skutkach dla Polski". Premier Donald Tusk podkreślił z kolei, że powołane dziś osoby "to ludzie, którzy są w stanie sprostać każdemu zadaniu".

- To wydarzenie powinno nas prowadzić do realizacji idei zimowej olimpiady w rejonie Tatr - mówił prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w sobotę V Masowy, Rekreacyjny Bieg Narciarski "Szlak bez granic", prowadzący z Siwej Polany w polskich Tatrach do Oravic na Słowacji. Starania tych dwóch krajów być może wesprze Ukraina.

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że Polska powinna podjąć decyzję ws. wejścia do strefy euro po analizie, "czy to się opłaca polskiej gospodarce, polskiej polityce i przeciętnemu Kowalskiemu". Zdaniem prezydenta dla Polski ważne będą doświadczenia m.in. Słowacji, która wprowadziła europejską walutę.

56 proc. respondentów uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta - wskazuje sondaż TNS Polska. Negatywnie pracę głowy państwa ocenia 34 proc. Zadowolonych z tego, jak Donald Tusk wypełnia obowiązki premiera, jest 32 proc. badanych, a 59 proc. wyraża niezadowolenie.

Chcemy pomóc Ukrainie w ratyfikowaniu umów stowarzyszeniowych UE-Ukraina w listopadzie tego roku w Wilnie - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Wiśle z prezydentami Słowacji i Ukrainy. Wiktor Janukowycz stwierdził natomiast, że wspólnym celem trójki państw jest wprowadzić Ukrainę do UE.