Komorowski o wyborach: o wszystkim zadecyduje prawdopodobnie to, kto będzie trzeci

Źródło:
TVN24
Komorowski o wyborach: o wszystkim zadecyduje prawdopodobnie to, kto będzie trzeci
Komorowski o wyborach: o wszystkim zadecyduje prawdopodobnie to, kto będzie trzeciTVN24
wideo 2/6
Komorowskio wyborach: o wszystkim zadecyduje prawdopodobnie to, kto będzie trzeciTVN24

O wszystkim zadecyduje prawdopodobnie to, kto będzie trzeci na pudle wyborczym - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bronisław Komorowski, komentując jesienne wybory parlamentarne. Były prezydent stwierdził, że "niektórym wydaje się, że wystarczy wygrać z PiS-em". - Otóż ja tak nie uważam - dodał.

Były prezydent Bronisław Komorowski w czwartek w "Faktach po Faktach" przyznał, że w październikowych wyborach "na pewno będzie głosował na opozycję demokratyczną, bo z nią wiąże swoje nadzieje na odsunięcie Prawa i Sprawiedliwości od władzy".

Jak dodał, że rozsądek podpowiada mu jednak, że nawet ewentualne zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej "nie zadecyduje o wszystkim". Jego zdaniem "o wszystkim zadecyduje prawdopodobnie to, kto będzie trzeci na pudle wyborczym, bo tylko wygrana na tym właśnie punkcie, czyli trzecie miejsce zajęte przez partię opozycji demokratycznej, stwarza szansę w moim przekonaniu na odsunięcie PiS-u od władzy i stworzenie większościowej koalicji".

- Życzę Trzeciej Drodze jak najlepiej, ale i Platformie Obywatelskiej życzę, aby zdobyła jak najwięcej punktów wyborczych - dodał.

Komorowski pytany o to, co jest stawką tych wyborów, powiedział, że "niektórym wydaje się, że wystarczy wygrać z PiS-em". - Otóż ja tak nie uważam, bo może być zwycięstwo pyrrusowe. To znaczy nie tylko za wielką cenę, ale i takie, które nie przyniesie rozstrzygnięcia. Wygrać z PiS-em w moim przekonaniu oznacza utworzenie alternatywnego rządu przez obecną opozycję demokratyczną. Tego się nie da zrobić tylko sukcesem Platformy Obywatelskiej czy Koalicji Obywatelskiej. Aczkolwiek jest to niesłychanie ważne - stwierdził były prezydent.

"Władzy nie obchodzi jaki będzie wynik tego referendum"

Bronisław Komorowski został także zapytany o to, po co rządzącym referendum, które ma się odbyć w dniu wyborów. W czwartek uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm. - Według mnie tylko i wyłącznie ze względu na chęć (...) wydania pieniędzy na referendum w czasie kampanii wyborczej. Czyli, innymi słowy, referendum będzie czymś zastępczym za fragment kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości - powiedział.

Jednocześnie stwierdził, że "władzy nie obchodzi jaki będzie wynik tego referendum". - To w ogóle dla nich jest nieistotne - dodał. Mówił, że w kontekście referendum rządzących obchodzą "tylko i wyłącznie skojarzenia wyborcze". - To znaczy, że będzie to element takiego lewarowania ich pomysłu na kampanię wyborczą - ocenił. Zapytany, czy sam weźmie udział w referendum, odparł: - Zrobię wszystko, aby nie brać w tym udziału. 

KONKRET24: Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować

Komorowski: władzy nie obchodzi jaki będzie wynik tego referendum
Komorowski: władzy nie obchodzi jaki będzie wynik tego referendumTVN24

Komorowski: Kaczyński zna swoje słabości i swoje silniejsze strony

Komorowski mówił także o stosunku ekipy rządzącej do Donalda Tuska i o tym, czy mogłaby się odbyć debata między liderem PO a prezesem PiS.  Powiedział, że Tusk "jest oceniany przez Prawo i Sprawiedliwość jako groźny przeciwnik i zawsze najgroźniejszego przeciwnika próbuje się osłabić albo zniszczyć". Dodał, że "to jest strategia realizowana przez Prawo i Sprawiedliwość od ładnych paru lat".

Był prezydent stwierdził, że Jarosław Kaczyński "od zawsze wiedział", że może przegrać z Tuskiem, bo on "zna swoje słabości i swoje silniejsze strony". - Niewątpliwie taka bystrość debaty i dyskusji, takiej szybkiej, nie jest najsilniejszą stroną Jarosława Kaczyńskiego, a jest silną stroną Donalda Tuska. Więc oczywiście jest jakiś element lęku przed konfrontacją - ocenił.

- Poza tym myślę, że Kaczyński ma dobrze rozpoznanych własnych wyborców. I wie, że przez debatę z Tuskiem niekoniecznie trafi do tylko tych tradycyjnych wyborców pisowskich.  A on chyba stawia na ten najbardziej twardy elektorat pisowski. Chce go po prostu jeszcze bardziej utwardzić, jeszcze bardziej umocnić. I jemu ta debata z Tuskiem po prostu chyba nie pasuje - dodał. 

Autorka/Autor:mjz//mm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24