Polska i Świat

Polska i Świat

300 tys. ofiar w pięć lat

Syria we krwi. Jest coraz gorzej, bo do walk siły rządowe wytoczyły najpotężniejsze środki - niedozwoloną broń chemiczną. Giną dzieci, ich rodzice, świat na to patrzy i wydaje się być w tej kwestii bezradny. O cierpieniu i bezsensownej śmierci cywilów - materiał "Polska i świat".

Zdegradowana za samowolę

Kontrowersje wokół sprawy major SKW. Kobieta pomogła uwolnić polskiego oficera i została za to zdegradowana za samowolkę. Major miała zgodę na swoje działania od poprzedniego kierownictwa SKW, operacja zakończyła się sukcesem, ale obecnemu kierownictwu to się nie podoba i zamiast nagrody spotkała ją kara.

Opozycja - razem czy osobno?

Zdali sobie sprawę, że w tym temacie - długo osobno nie zajadą. Nowoczesna i Platforma łączą siły pod szyldem Trybunału i zaciekle bronią jego niezależności przed rządzącymi.

Wybuch i pożar w wieżowcu

Najpierw zbudził ich potężny huk, potem wołanie o pomoc. Mieszkańcy wieżowca w centrum Warszawy, w którym nad ranem doszło do wybuchu i pożaru - na długo tej nocy nie zapomną. Szkło wbiło się w sąsiedni budynek, drzwi i okna powyrywało z futrynami.

Zmiana kursu wobec uchodźców

Niemcy ostro biorą się za cudzoziemców, a to oznacza, że kończy się polityka tolerancji i otwartości. Po zamachach terrorystycznych, które bezpośrednio dotknęły ich kraj, Berlin chce wprowadzić przepisy o natychmiastowej deportacji. Ale to jedyny sposób walki z terroryzmem.

Adrian Zieliński brał doping

Już nie jeden, a dwóch na dopingu. Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie potwierdziła - Adrian Zieliński brał niedozwolony nandrolon - ten sam który wykryto u jego brata, przez co musiał zakończyć walkę o medal w Rio. Teraz to czeka Adriana.

Parkuj i (nie) płać

Płacenie za parkowanie w Szczecinie - tak, ale tylko w dokładnie wyznaczonych miejscach. Naczelny Sąd Administracyjny nie pozostawia złudzeń. Miasto nie powinno karać wszystkich kierowców, którzy nie płacą za postój w strefie płatnego parkowania. To może być ważna decyzja dla wszystkich miast.

Nadzieja w Palestynkach

Jak pomóc narodowi wyniszczonemu i zmęczonemu kilkudziesięcioletnim konfliktem, którego końca wciąż nie widać? Odpowiedź jaką nasz reporter znalazł w Palestynie jest zaskakująca. Kluczem do odbudowy mogą być... kobiety. To one stają się najaktywniejszą częścią palestyńskiego społeczeństwa i to dzięki ich energii może zacząć się proces gojenia ran.

Ostry dyżur

Śmierć lekarki po "tasiemcowym" dyżurze. Kobieta nie była zatrudniona na etacie, prowadziła działalność gospodarczą. W tym przypadku trwający nawet kilkaset godzin dyżur okazuje się zgodny z prawem. Związki zawodowe alarmują: to zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. 

Węzeł trybunalski

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o TK autorstwa PiS. Rząd odmawia jego publikacji i atakuje prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Marszałek Senatu mówi o kompromitacji, a Jarosław Kaczyński już wczoraj zapowiedział, że wyrok nie powinien pojawić się w Dzienniku Ustaw.

Ciężar odpowiedzialności

Po wykrytych dopingach pytamy - czy polska sztanga jeszcze się podniesie? Kilka lat temu zapowiadano rewolucję, oznaką tej dobrej zmiany miał być Szymon Kołecki. Prezesowi Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów - który teraz podaje się do dymisji - niewiele udało się zdziałać, bo działacze nie chcieli o tym słyszeć.

Wioślarki na medal

To był kapitalny wyścig wioślarek - była ostra walka, wielkie emocje i to do ostatnich metrów - bo dopiero na finiszu udało się dopaść Brytyjki. Dwójka podwójna w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj sięgnęły w Rio po olimpijskie złoto. To największy sukces w historii kobiecego wioślarstwa w Polsce.

Hubert szuka domu

Poruszająca historia małego chłopca. Los od urodzenia go nie oszczędzał: nie dość, że porzucili go rodzice, to jeszcze zmaga się z chorobą. Jego stan zdrowia w końcu jest na tyle dobry, że niespełna dwuletni Hubert ma szansę opuścić szpital. Pytanie, czy tym razem będzie miał na tyle szczęścia i zamiast do domu dziecka trafi do kochającej go i pełnej ciepła rodziny.

Wybudzenie po latach

Po dwóch tygodniach od pionierskiej operacji jest pierwszy wybudzony ze śpiączki. 35-letni Tomek porusza rękami, nogami i głową oraz rozumie, co się do niego mówi. Jest nadzieją dla rodzin, którze czekają na cud i potwierdzeniem, że wszystko - nawet po wielu latach - może się zdarzyć.

Dług ludzi wobec Ziemi

Żyjemy na kredyt, ale kiedyś przyjdzie go nam spłacić. Teraz beztrosko o nim nie myślimy, ale ten cały czas rośnie i co jakiś czas już przypomina o sobie. Ziemia nie nadąża z corocznym odnawianiem zasobów naturalnych wykorzystanych przez ludzi. W tym roku, według specjalnego kalendarza, starczyło ich do wczoraj.

Złote dziecko Ameryki

Amerykanin, który pokazał jak pisze się prawdziwą historię. Był na szczycie, potem upadł, by ponownie wstać i to w stylu prawdziwego mistrza. Michael Phelps w Rio przeszedł samego siebie - w kilkadziesiąt minut zdobył dwa olimpijskie medale.

Powstrzymać marnowanie jedzenia

Mniej zmarnowanej żywności dzięki ustawie. Biorą się za to senatorowie, którzy chcą w tym przypadku iść śladem Francji. Co będzie oznaczać dodatkowy obowiązek dla handlowców?

Sztangiści pod ciężarem zarzutów

Polska sztanga na dopingu i pytanie: czy to jej upadek? Tomasz Zieliński już wrócił do Polski, a tu kolejna próbka i dowód, że brał niedozwolony nandrolon. Ten sam środek, który wykryto u niego w Rio. Podejrzenie o doping pada też na brata Tomasza Zielińskiego. Wyników jeszcze nie ma, a ich trener staje za nimi murem. I mówi, że daje sobie głowę uciąć, że nic nie brali.

Walka o wzrok małej Bianki

Kto może, niech pomaga. Czasu jest mało, walka zacięta, a stawką jest wzrok małej Bianki. Choroba nie oszczędziła dziewczynki - 2-latka zmaga się ze złośliwym nowotworem oka. Szansą na to, by widziała, jest kosztowna operacja w Stanach Zjednoczonych, czyli w skrócie: ludzie dobrej woli, którzy wesprą ją finansowo i pomogą jej tam pojechać.