Polska i Świat

Polska i Świat

Ukraina to tylko jeden z konfliktów jakie musiały wybuchnąć przez politykę Stanów Zjednoczonych i Zachodu. Będą następne - tak Władymir Putin podsumowuje swoją wizję świata po zakończeniu Zimnej Wojny. Prezydent Rosji przestrzega: pamiętajcie, że to nie my zaczęliśmy. Przemówienie Putina uznawane jest za strategiczny wykład, a jego konsekwencje mogą jeżyć włos na głowie.

Ile daje siła nazwiska w polityce, zwłaszcza takiego, które dobrze się kojarzy. W Poznaniu ogromną karierę na listach wyborczych robi nazwisko Grobelny. Choć tylko jedno z nich należy do prezydenta rządzącego miastem od kilkunastu lat. Czy reszta kandydatów liczy na pomyłkę wyborców?

Cały czas trwa sprzątanie po eksplozji w kamienicy w Katowicach. Trwa też szukanie mieszkań dla ludzi którzy stracili dom i sprawdzanie, czy do sąsiadujących budynków mogą wrócić mieszkańcy. W potężnej eksplozji zginęli nasi nasi koledzy, reporter Faktów Darek Kmiecik, jego żona Brygida, dziennikarka TVP i ich synek Remik.

Na liczniku miał prawie 250 km/h i z taką prędkością nocą jechał po Trójmieście. Wielokrotnie przejeżdżał też na czerwonym świetle i popisywał się swoimi akrobacjami. Żarty skończyły się nie na drodze, a wtedy kiedy film z jego udziałem trafił do sieci. Teraz szuka go policja, a my pytamy ile czasu trzeba by go znaleźć i ukarać oraz jak duża to kpina z prawa, bo sytuacja przypomina tą ze słynnym Frogiem.

Dwa najsłynniejsze czołgi świata na polskich poligonach. Na manewry NATO Amerykanie przysłali swoje M1 Abrams, a Brytyjczycy swoje Challengery, które jutro przyjadą na poligon w Żaganiu. To najpotężniejsze maszyny bojowe będące obecnie na uzbrojeniu wojsk lądowych.

Ostre słowa pod adresem byłego szefa dyplomacji, groźba zawetowania unijnych ustaleń klimatycznych, a teraz objazd kraju i bezpośrednie spotkania z wyborcami. Ewa Kopacz z impetem weszła w rolę premiera i choć jej niektóre wypowiedzi wywołują krytykę, to sondaże pokazują, że taka postawa podoba się Polakom. Ceną wizerunkowych sukcesów może być jednak niezadowolenie w szeregach własnej partii.

Donald Tusk oddaje mandat i przerywa milczenie. Pytań do byłego premiera było wiele, ale nie na wszystkie padła wyczerpująca odpowiedź. Sprawę słów Radosława Sikorskiego były premier skomentował krótko, bo dla niego tematu już nie ma. Wciąż jest on jednak ważny dla opozycji, która postawę Tuska nazywa ucieczką.

Po 19 godzinach poszukiwań tragiczny finał akcji ratunkowej, a dla nas trudny moment. Nie żyje nasz kolega, dziennikarz Faktów TVN Dariusz Kmiecik, jego żona Brygida Frosztęga-Kmiecik - dziennikarka TVP i ich dwuletni synek Remik. Ratownicy dotarli do ich ciał w nocy, ale na pomoc było już za późno. Kamienica w której mieszkali - prawdopodobnie na skutek wybuchu gazu - runęła niemal w całości. Ci, którym udało się uciec, zostali dosłownie bez niczego. Nie mają dachu nad głowa, ubrań i podstawowych rzeczy do życia. Władze miasta już organizują pomoc.

Zmiana koła na trasie szybkiego ruchu, która spowodowała groźny wypadek i wielogodzinny paraliż miasta. Kierowca naprawiał auto zgodnie z przepisami, a mimo to uderzył w niego inny samochód. Czy można było tego uniknąć i jak zachować się w takich sytuacjach, by połączyć własne bezpieczeństwo i rozsądek?

Kolejny przełom w medycynie. Tym razem cudu dokonali lekarze z Australii. Chirurdzy przeszczepili niebijące serce, operacja zakończyła się sukcesem. Pytanie, czy ta nowatorska metoda zrewolucjonizuje podejście do przekazywania organów?

Od kilkunastu godzin trwa akcja ratunkowa, po wybuchu - prawdopodobnie gazu - w jednej z kamienic w centrum Katowic. Część budynku zawaliła się. Wiele osób ewakuowano, pięć ucierpiało, w tym jedna ciężko, a trzy osoby nadal są poszukiwane - to nasz kolega dziennikarz "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona i dwuletni synek. Prawie dwustu ratowników robi co może by ich odnaleźć. Jest profesjonalny sprzęt, psy tropiące i nadzieją, że akcja dobrze się skończy.

Unia Europejska i jej kolejny pomysł, jak polepszyć nam komfort życia. Tym razem Bruksela wzięła pod lupę samochody i zadbała o poprawę bezpieczeństwa kierowców. Od listopada zaczną obowiązywać nowe przepisy, które już budzą kontrowersje, ponieważ przyszli właściciele aut obawiają się, że za te zmiany będą musieli zapłacić.

Nie tak miał się zakończyć wczorajszy dzień. I jego najbliżsi i my, koledzy z pracy, mieliśmy nadzieję na happy end. Wspominamy Darka Kmiecika, choć nie każdy z nas do końca wierzy w to co się stało. Miał wiele marzeń i planów. Brakować będzie nam jego relacji, materiałów, charakterystycznego głosu, skromności i pogodnego nastawienia do życia. Tak go zapamiętamy.

Po wybuchu z kamienicy prawie nic nie zostało, ściany w sekundę legły w gruzach. Teraz prowadzone jest prokuratorskie śledztwo i powraca pytanie: co się stało? Najbardziej prawdopodobna wersja to wybuch gazu. Jeśli to prawda, na takie zagrożenie narażonych jest wiele rodzin. Jak się przed tym ustrzec?

To był gaz - to niemal pewne. Ale co spowodowało, że wydostał się z instalacji w takiej ilości, by niemal zburzyć cały dom? Domysły idą w kierunku nocnych wstrząsów, które mogły uszkodzić gazowe rury. Albo nielegalnego podłączenia się jednego z mieszkańców.

Rozerwane ściany, zawalone stropy i zniszczone trzy kondygnacje po obu stronach kamienicy. Siła wybuchu była potworna. Katowicka tragedia to ogromna przestroga, że powszechnie używane w domach paliwo może mieć zabójczą siłę.

Zamiast poselskich obowiązków - bieganie i tłumaczenia przygotowaniami do objęcia nowego stanowiska w Brukseli. Donald Tusk milczy. Choć to jego komentarz do zamieszania wokół wypowiedzi Radosława Sikorskiego jest najbardziej pożądany. Tej wypowiedzi i odpowiedzi na pytania o wizytę w Moskwie sprzed sześciu lat były premier nie uniknie, ale póki może - stara się ten moment maksymalnie odwlec.

Bruksela i temat szczególnie ważny dla Polski - ceny energii elektrycznej. Mogą one drastycznie wzrosnąć, jeśli unijni przywódcy zaostrzą tak zwaną politykę klimatyczną. Premier Ewa Kopacz - po raz pierwszy w tej roli na szczycie - zapewnia, że do tego nie dopuści. Pytanie czy może się to skończyć wetem?

Szwedzi ruszają na pomoc wojsku i na własną rękę zaczynają szukać rzekomego okrętu podwodnego, który ma operować u ich wybrzeży w pobliżu Sztokholmu. Nowe zdjęcie prawdopodobnego intruza zrobił rybak, a mieszkańcy nadmorskich okolic z lornetkami w rękach wypatrują wrogiego okrętu. Armia nadal nie jest w stanie potwierdzić jego obecności, ani przynależności.

Drastyczna scena z bokserskiego ringu. 18-letni chorwacki bokser skatował polskiego sędziego. Pięściarz zaatakował po tym, jak przegrał walkę i nie zgadzał się z werdyktem. Jego ciosy były tak silne, że Polak z połamanymi żebrami wylądował na intensywnej terapii. Sportowcy i kibice są przerażeni furią pięściarza, a jego napaść zgodnie nazywają zwierzęcym atakiem.