Polska i Świat

Polska i Świat

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. profesora Chazana, pacjentka zapowiada złożenie pozwu a komentarze wokół decyzji profesora nie milkną. Przeciwko dyrektorowi szpitala św. Rodziny staje lekarz, do którego trafiła kobieta z uszkodzonym płodem i opisuje jak wygląda noworodek, który za chwile umrze, bo nie ma dla niego ratunku. Opis jest makabryczny. Profesor Chazan z zarzutami i karą NFZ nie zgadza się - bo jak mówi - jego szpital ma misję.

Nie raz byli u władzy, są nadal i ani myślą by tym razem ustąpić. Prezydenci wielkich miast szykują się na jesienne wybory i robią co mogą by utrzymać władze i pozbyć się rywali. Czasu mało, sondaże różne, a teorii jak utrzymać stanowisko wiele.

Na Podlasiu przybywa zachorowań na groźne zapalnie opon mózgowych. W samym Białymstoku z chorobą walczy już ponad sto osób. Wirus atakuje głównie najmłodszych, a rozprzestrzenia się tak szybko, że w szpitalach zaczyna brakować miejsc.

Rozejm wygasa, walki nie ustają. Niezmienny pozostaje tylko główny cel - obronić swoją ziemię. Na Ukrainie armia nie przerywa ataku na pozycje rosyjskich separatystów. Wojsko krok po kroku rozbija grupy bojówkarzy. Żołnierzy wspiera prezydent i zwykła ukraińska ludność, która przez polsko-ukraińską granicę przenosi hełmy i kamizelki kuloodporne.

Polityczna niepewność, czyli głosowanie nad wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych. Bartłomiej Sienkiewicz pod ostrzałem opozycji i koalicjanta. PSL niechętnie chce mu podać rękę, a jeśli już wyciągnie - to postawi warunek - minister zostaje, ale nadzór nad służbami przejmuje premier. Co ludowcy ustalą, czy koalicja wytrzyma w jedności, bez pęknięć?

Niesamowity wyczyn w ósmym miesiącu ciąży. 28-letnia lekkoatletka udowadnia, że ciąża to nie choroba i biegnie na 800 metrów. Tym razem nie zwycięża, ale nie o to chodzi. Amerykanka pokazała, że można realizować pasję czekając na dziecko.

To na razie testy, ale niedługo sen może stać się rzeczywistością, bo termin zakończenia budowy warszawskiego metra mija 30 września. Czasu jest coraz mniej, praca wre, a budowlańcy mają ręce pełne roboty, by zdążyć na jesień i na wybory. W magazynie "Polska i świat" pierwszy wjazd pociągu na drugą linię warszawskiego metra.

Na to spotkanie czekano od dawna. Marek Belka na konferencji prasowej mówił o decyzjach rady Polityki Pieniężnej i o aferze taśmowej. Zdecydowanie większe zainteresowanie budzi temat drugi. Po ujawnieniu taśm nie milkną pytania, czy prezes NBP poda się jednak do dymisji i jak będzie wyglądała jego współpraca z profesorem Hausnerem, któremu na nagraniu nie szczędził obraźliwych słów.

Miała być piękniejsza, a straciła ręce i stopy. Amerykanka chciała zaoszczędzić na zabiegach kosmetycznych i w internecie kupiła silikon, który miał jej pomóc pozbyć się kompleksów. Preparat okazał się jednak zwykłym silikonowym uszczelniaczem. Po wstrzyknięciu go pod skórę stan zdrowia kobiety natychmiast się pogorszył. Wtedy też rozpoczęła się jej gehenna.

Dramatyczny telefon porwanego izraelskiego nastolatka i wołanie o pomoc. Uprowadzony dzwoni na numer alarmowy i szepcze: "porwali mnie". W tle słychać strzały, od których najprawdopodobniej zginęli chłopcy. Kiedy Izrael ich żegna, policja na obrzeżach Jerozolimy znajduje zwłoki porwanego młodego Palestyńczyka - są protesty i pytanie, czy to odwet za śmierć nastolatków

Miała być szybka kontrola i konkretna odpowiedź - czy profesor Chazan, który odmówił kobiecie wykonania aborcji i nie wskazał miejsca gdzie mogłaby to zrobić, postąpił zgodnie z prawem. Kontrola trwa, oficjalnej odpowiedzi nie ma, są tylko cząstkowe nieoficjalne wnioski. Wynika z nich, że dyrektor Szpitala Św. Rodziny w Warszawie prawo złamał, a konkretnie ustawę o zawodzie lekarza.

Dymisji w rządzie nie będzie, przynajmniej w wakacje. Będzie za to demonstracja siły koalicji - przeciwko wnioskom opozycji o odwołanie podsłuchanych ministrów. Będą też, według nieoficjalnych informacji z obrad zarządu PO, kolejne nagrania, bo według premiera skala afery jest ogromna, a taśm są setki.

Dźwiękochłonny absurd przy autostradach. Setki milionów złotych na budowę ekranów akustycznych przy autostradach i trasach zostały niepotrzebnie wydane - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która przeanalizowała te wydatki w okresie boomu budowlanego przed Euro 2012. Ekrany dźwiękochłonne budowano tam, gdzie nie trzeba, nawet przy niezabudowanych polach.

Ewelina Miłkowska, czyli pierwsza kobieta w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Ma 28 lat i zaliczyła już kilka ważnych uroczystości, w tym wizytę Baraka Obamy. Jak mówi, długie włosy pod rogatywką nie przeszkadzają, bardziej ciąży ciężki karabin, którym trzeba rzucać. Dlaczego zdecydowała się wybrać służbę w wojsku i czy to normalność na reprezentacyjnym posterunku?

Szokujące zdjęcia z najwyższego szczytu w Polsce i szczęśliwy zbieg okoliczności, który być może uratował życie nierozważnemu turyście. Mężczyzna w dresie, sportowym obuwiu i foliowej pelerynie w śniegu po kolana usiłował zdobyć Rysy. Z zabójczej drogi zabrali go doskonale wyposażeni skialpiniści. Powrót był jednak trudny, bo mężczyzna o zejściu nie chciał słyszeć.

We Francji również podsłuchy, jednym słowem polityczne trzęsienie ziemi. Po raz pierwszy w historii republiki zatrzymany zostaje były prezydent. Nicolas Sarkozy wpada w ręce śledczych i czeka na przesłuchanie. Jest podejrzewany o nadużywanie władzy i wykorzystywanie wpływów. Przeciwko Sarkozy'emu toczą się postępowania w sprawie rzekomego nielegalnego finansowania kampanii w 2007 roku, kiedy to ubiegał się o fotel prezydenta Francji.

Niespodziewany cios, do tego politycznie bolesny, bo z grona koalicji. Szef PSL i jednocześnie wicepremier coraz głośniej domaga się rozliczenia ważnych ministrów rządu Donalda Tuska. Zdaniem Janusza Piechocińskiego po aferze taśmowej odejść powinien Bartłomiej Sienkiewicz. Zapłacić - według ludowców - musi też Radosław Sikorski.

Przez oszustwo zarabiał na chorobie chłopca, ale jak dotąd nie spotkała go za to żadna kara. Policja, prokuratura i izba skarbowa są bezradne. Sprawa opisana kilka miesięcy temu przez portal tvn24.pl zbulwersowała opinię publiczną. Śledczy mężczyzny nie złapali, liczą na to, że oszust sam się do nich zgłosi.

To na razie testy, ale jeśli wszystko się uda, może to być przełomowa metoda leczenia serca po zawale. Chodzi o regenerację blizny pozawałowej. Lekarz wstrzykuje do narządu specjalną substancję, która ma zachęcić komórki do odbudowy prawidłowej tkanki i zwiększyć wydolność serca. Po raz pierwszy nowoczesny zabieg wykonano u pięciu pacjentów w Warszawie.