Polska i Świat

Polska i Świat

Strzały w szpitalu w Rudzie Śląskiej. Jeden z pacjentów wpada w szał, chwyta dwa noże, zaczyna demolować oddział. Policja używa broni. Tej interwencji mężczyzna nie przeżył. Wczoraj policyjne strzały padły w Gorzowie Wielkopolskim. Ponownie padają pytania o działania funkcjonariuszy. O skuteczność i zasadność.

Strzeżone kąpielisko, a jednak doszło do tragedii. W Świnoujściu utopił się 8-letni chłopiec. Był pod opieką i był na plaży, której pilnowali ratownicy. Coś jednak zawiodło. Ku letniej przestrodze Michał Tracz.

Z siekierą, tłuczkiem do mięsa i nożem. Tak uzbrojony mężczyzna szalał rano na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego. W sumie zniszczył kilkanaście samochodów, w tym radiowóz. Do porządku przywołał go dopiero policyjny strzał w kolano. Jeden z kilkunastu, jakie funkcjonariusze oddali w jego kierunku - stąd pytania o celność i celowość. Łukasz Wieczorek

24 lata czekali na te chwilę. Niemcy mistrzem świata w piłce nożnej. Po świetnym i długim meczu z Argentyną i pięknej bramce młodego, rezerwowego Goetzego. Mundialowe złoto dla drużyny, a więc także dla trenera. Joachim Loew - co zrobił, że wygrał? O tym Jacek Smaruj

Teraz spór o życie i śmierć. Zdaniem lekarzy 17-letni chłopak - ofiara wypadku drogowego - zmarł w miniony piątek. Matka jest innego zdania i chce, by nikt go nie przekreślał. Ale głos zabiera też ojciec nastolatka. On zgodził się na pobranie od syna narządów do przeszczepu. Jest mocna różnica zdań i pikieta przed szpitalem. Anna Wilczyńska

Strefa Gazy pod ostrzałem - cywile w niebezpieczeństwie. Obie strony konfliktu deklarują co prawda, że ostrzegają przed bombardowaniami, ale rzeczywistość potrafi zaskakiwać. Michał Sznajder o wojennej teorii i praktyce.

Akcja CBA w rzeszowskiej prokuraturze. Śledczy wchodzą do gabinetu szefowej Prokuratury Apelacyjnej i szukają dokumentów. Chodzi o śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w Ministerstwie Infrastruktury. Wcześniej przeszukują biuro poselskie, sejmowy pokój i dom Jana Burego. Czego szukają i dlaczego właśnie teraz, kiedy PSL i PO walczą o przetrwanie rządu?

Zdrowie kierowców pod lupą. Uniwersytet Medyczny w Warszawie przebadał kierowców, którzy codziennie odpowiadają za bezpieczeństwo kilkudziesięciu osób. Wyniki nie są imponujące - zła dieta, siedzący tryb dają się we znaki. Powstaje pytanie: kto dopuszcza ich do pracy?

Koalicja obroniła i rząd i Sienkiewicza, ale za nim się to stało, spore zamieszanie wywołała wypowiedź byłego szefa ludowców. Waldemar Pawlak z mównicy sejmowej wnioskował o przełożenie głosowania, mówił też o zastraszaniu i szantażu. Do akcji wkroczył Donald Tusk, swój polityczny plan dopina i eliminuje pomysł - jak się okazało - osamotnionego Pawlaka.

Izrael pod rakietowym ostrzałem Hamasu i Hezbollahu, a bojownicy ostrzegają by w szczycie sezonu nie latać do Tel Awiwu, bo główne lotnisko kraju może być w każdej chwili zaatakowane. Ziemię Świętą co roku odwiedza 100 tysięcy Polaków. Sprawdzamy, czy tego lata wycieczka do Izraela to na pewno dobry pomysł.

Prawica się jednoczy, ale w dobrze sobie znany sposób - czyli przez podziały. Nic nie wyszło z planów powrotu Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Polski Razem Jarosława Gowina pod skrzydła PiS. W efekcie partie te zawiązały swój własny sojusz.

Polityczny boks bez przenośni i zdarzenie bez precedensu w polskim życiu publicznym. Europoseł PO Michał Boni został spoliczkowany przez innego europosła - Janusza Korwin-Mikkego, podobno za urazę sprzed ponad 20 lat. Próba tłumaczenia sprawcy wywołuje jeszcze większa konsternację, bo ten mówi że najchętniej naplułby Boniemu w twarz.

Najważniejsze pytanie weekendu? Oczywiście Argentyna czy Niemcy. Brazylijski mundial pełen był niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji, ale w sumie doprowadził do dosyć przewidywalnego finału.

Błąd pilota, kontrolera, albo awaria. To trzy hipotezy dotyczące wypadku pod Radomiem. W zderzeniu dwóch awionetek zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Co dokładnie się stało? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poznać w ciągu miesiąca. Ale to nie jedyna katastrofa, na której wyjaśnienie czekamy. W tym roku w wypadkach lotniczych zginęły już 22 osoby.

Co jedli podsłuchani politycy? Ośmiornicę i wołowe policzki. Tymczasem szef rządu demonstruje przywiązanie do stołówek. Kotlet mielony, ziemniaki i mizeria - taki niewyszukany zestaw obiadowy ma być ulubionym daniem premiera Tuska. Jarosław Kaczyński, jak na opozycję przystało, ma w tym temacie inne zdanie.

Najpierw otumanił kobietę, potem okradł bar. Złodzieja jeszcze nie złapano, ale pracownicę zwolniono, bo nie powinna ulegać namowom klienta. Ale od jej zachowania bardziej niebezpieczne są podane w drinku specyfiki użyte do jej odurzenia.

Obok szkoły w Lisowie (woj. śląskie) powstał wielofunkcyjny obiekt sportowy. Nie można jednak z niego korzystać, ponieważ znajduje się pod linią wysokiego napięcia. Wójt problem bagatelizuje, a sprawę bada nadzór budowlany.

Marek Falenta odzyskuje milion złotych i paszport. Prokuratura musi mu je oddać, bo sąd uchylił postanowienie o poręczeniu majątkowym, zakazie opuszczania kraju i dozorze policyjnym. Decyzja ta sprawy nie kończy. Biznesmen nadal jest podejrzany o nagrywanie polityków. Ale warto zapytać czy oskarżenia rzeczywiście są tak mocne jak je prezentowano.

W przeddzień głosowania o odwołanie ministra Bartłomieja Sienkiewicza do biura szefa klubu PSL wchodzi CBA. Jan Bury zapewnia, że nie wie czego śledczy szukają. Portalowi tvn24.pl udało się jednak ustalić, że CBA szuka śladów powoływania się na wpływy w ministerstwie infrastruktury.