Polska i Świat

Polska i Świat

Policjant w czasie akcji może użyć broni, czy innego przymusu. Korzysta także ze szczególnej ochrony. Oczywiście sam też powinien trzymać się przepisów. One ściśle regulują - co wolno policji, a czego nie. Kiedy może użyć siły, kiedy pałki, a kiedy uderzyć.

Jeden z katów powstańczej Warszawy nie ma prawa być nazywany zbrodniarzem. Tak twierdzi wnuk hitlerowca i straszy sądem organizatorów wystawy w Berlinie pokazującej sprawców niemieckich okrucieństw. Czy czeka nas proces o historię?

Placówkę z Kutna obwinia szpital z Łodzi o zaniedbanie obowiązków wobec sześciotygodniowego chłopca. Mały Wiktor miał zostać wypisany z kutnowskiego szpitala kiedy był jeszcze chory. Dziecko w ciężkim stanie trafiło do Łodzi, ale nie udało się go uratować.

Ewa Kopacz wyciąga rękę, ale prawica ją odrzuca. Na spotkanie z premier w sprawie samorządowych finansów przybyli wszyscy oprócz Jarosława Kaczyńskiego. Ten nie mówi nie, ale swoją obecność w kancelarii premiera uzależnia od wizyty Ewy Kopacz na posiedzeniu klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Seks i polityka, czyli pierwsze w Polsce naukowe badanie preferencji i zachowań seksualnych elektoratów partyjnych. Na taki pomysł wpadł jeden z najbardziej cenionych polskich seksuologów, a rezultaty badania - jak twierdzi - mówią więcej o podłożu politycznych wyborów Polaków niż niejeden sondaż partyjny.

Warszawski pomnik "czterech śpiących" - czyli żołnierzy radzieckich - nie wrócił na swoje miejsce mimo zakończenia budowy metra i remontu okolicy. Zamiast niego pojawił się głaz, na nim tabliczki, ale nikt nie wie gdzie jest pomnik.

Czy sprawił to amerykański serial, czy żądza zysku narkotykowych gangów - nie wiadomo. Wiadomo jednak, że skrajnie wyniszczający narkotyk - metaamfetamina - przestępcy coraz śmielej wprowadzają do Polski. Od mety zwanej też kryształem wypadają włosy, zęby, sinieje skóra.

Miało być ich wiele i miały leczyć kompleksowo, ale na szumnych zapowiedziach prawdopodobnie się skończy. Chodzi o ośrodki leczenia nowotworów piersi. Do ich powstania i utrzymania potrzeba wielu pieniędzy, a te miało dać Ministerstwo Zdrowia. Sposób finansowania onkologii się jednak zmienił. Jak bardzo i co zostało z planów?

Raport NIK o fotoradarach zawiera ciekawe wnioski. Przenośne fotoradary zamiast dbać o nasze bezpieczeństwo, bardziej dbają o to, by gminne kasy nie świeciły pustkami. Raport daje do myślenia, dlatego Najwyższa Izba Kontroli zastanawia się, czy z nich nie zrezygnować.

Kurs franka szwajcarskiego może gwałtownie podskoczyć, więc wicepremier Janusz Piechociński chce uchronić Polaków przed podwyżką i bierze sprawy w swoje ręce. Ma na to pomysł i plan. Pytanie, co z tego wyjdzie i czy doprowadzi do obniżki rat we frankach.

Polskich granic w razie niebezpieczeństwa ma pilnować nie tylko dobrze wyszkolona armia, ale i paramilitarne oddziały. A w nich ochotnicy i rezerwiści gotowi stanąć do boju za ojczyznę. W tym celu powołano nowe stanowisko, które objął dobrze znany Romuald Szeremietiew. Pytanie, czy to zda egzamin i po co nam takie rozwiązanie, skoro w razie zagrożenie z pomocą spieszyć ma nam NATO.

Nagły i zaskakujący zwrot w sprawie śmierci poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Zatrzymany został Aleksander G., były senator i biznesmen. Prokuratura postawiła mu zarzut podżegania do zabójstwa. Sprawa przez lata budziła wiele domysłów i kontrowersji, bo dziennikarz tropiący liczne afery zaginął w drodze do pracy. Jego ciała do tej pory nie odnaleziono.

Kapitalny remont Kapitolu. Biała kopuła przechodzi pierwszą w historii gruntowną renowację. A ta jej się należy, bo powstała w połowie XIX wieku. Mało kto wie, że kopuła nie jest murowana, a odlana z żeliwa. A zaplanowany na dwa lata remont ma uchronić ją od rozsypania się pod wpływem rdzy.

Wielki test nowych przepisów o bezpieczeństwie na drogach, czyli obowiązkowe odblaski dla pieszych poza terenem zabudowanym. Sprawdzianowi, szczególnie w miniony weekend, zostali poddani piesi, policjanci, którzy kontrolowali drogi i odblaski, a właściwie ich skuteczność.

O Brittany - 29 letniej Amerykance, która cierpiała na złośliwy nowotwór mózgu, mówiliśmy w magazynie "Polska i Świat" niecałe dwa tygodnie temu. Dziewczyna nie chciała zmagać się ze swoją chorobą, wolała umrzeć. Odeszła pierwszego listopada - taka wybrała datę. Nazywana jest rzeczniczką eutanazji. Jej najbliżsi mówią, ze walczyła o godną śmierć.

Solarium dozwolone od lat 18? Polski Sejm chce iść za przykładem innych państw i wprowadzić takie ograniczenie. Ustawa ma powstać do stycznia, dlatego politycy przyspieszają swoje działania i pracują nad odpowiednimi przepisami. Jest o co walczyć, bo statystki zachorowania na czerniaka u dzieci i nastolatków korzystających z solarium są bezlitosne.

Drastyczne opisy zachowań księdza Wojciecha G - i szczegóły stawianych mu zarzutów. Ksiądz za swoje pedofilskie czyny w Polsce i na Dominikanie czeka na proces za kratami, choć przez długi czas - przez władze kościelne i znajomych - broniony był jako niewonna ofiara nagonki. "Gazeta Wyborcza" dotarła do osoby, która zna detale aktu oskarżenia. Są wstrząsające.

Na ostatniej prostej kampanii wyborczej do akcji wkracza Platforma Obywatelska i publikuje spot, który ma być zakończeniem wojny polsko-polskiej. Ewa Kopacz wyraźnie odcina się od swojego poprzednika i wyciąga rękę do Jarosława Kaczyńskiego. Na tak postawioną ofertę i wyborcze wyzwanie jest odpowiedź samego prezesa PiS? Czy zaczyna się nowy rozdział w polskiej polityce?

Wstrząsająca historia z Tarnowskich Gór, czyli uwięziony w piwnicy i torturowany mężczyzna, który jakimś cudem uciekł swoim oprawcom. 22-latka porwało trzech napastników. Mężczyzna był bity, podtapiany i został przykuty do krzesła i ściany. Porywacze grozili, że go podpalą i odetną mu palce. Policja dzięki jego zeznaniom zatrzymała jednego z napastników. Dwóch nadal jest na wolności.

Pełna mobilizacja i poważne starcie - Halloween kontra Holly Wins - czyli święty zwycięża. Księża rzucają rękawice dyniom i przebranym straszydłom i w całym kraju organizują procesję z relikwiami.