Polska i Świat

Polska i Świat

Publiczna zbiórka na pomniki smoleńskie. Konserwator zabytków mówi stanowcze "nie"

Dwie akcje przeciwstawne tak bardzo, że znów mogą podzielić Polskę. Społeczny komitety z posłami PiS-u na czele rozpoczyna zbiórkę na smoleńskie pomniki, które miałyby stanąć na Krakowskim Przedmieściu. Miejski konserwator zabytków już dawno temu pomysłowi powiedział nie, a dziś dolał oliwy do ognia, bo chce też usunąć kamień i tablice upamiętniające katastrofę smoleńską sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Pojednanie Turcji z Rosją? Erdogan spotkał się z Putinem

Tak blisko nie byli od dawna. Prezydent Rosji po raz pierwszy od zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego samolotu spotyka się z przywódcę tego kraju - Receptem Erdoganem. Były wzajemne uściski, uśmiechy uprzejmości. Zachód patrzy na to z uwagą i pyta o co w tym wszystkim chodzi i czy to reset w relacjach Putin - Erdogan.

18-letnia Syryjka na olimpiadzie w Rio. "Wygrała to złoto jeszcze przed olimpiadą"

Węgierska telewizja publiczna wymieniła wszystkie zawodniczki, oprócz niej, ale nie ma to żadnego znaczenie, bo dla wielu sam fakt że wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich jest aktem wielkiej odwagi. 18-letnia Syryjka Yusra Mardini jest podwójną bohaterką, bo po pierwsze wygrała życie, uciekając z ogarniętej wojną ojczyzny, po drugie - zmierzyła się z najlepszymi pływakami w Rio. Materiał "Polska i świat".

Następny sztangista przyłapany na dopingu. Prezes podaje się do dymisji

Kolejny doping w polskim sporcie. Wpadł drugi sztangista - nie pojechał do Rio, ale był rezerwowym. Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów jest tak rozczarowany, że nie kryje wstydu i zapowiada złożenie dymisji, bo to na nim ciążyła odpowiedzialność za zawodników. Co do Tomasza Zielińskiego nie ma już złudzeń - wynik próbki B jest jednoznaczny - był na dopingu.

"I'm back". Czyli jak mechanizm solidarnościowy ratuje małe kluby

Dotychczasowy transferowy rekord został pobity przez przejście Paula Pogby z Juventusu Turyn do Manchesteru United. Ręce zacierają też kluby, w których grał - one też na tym zyskają, a my patrzymy na naszych piłkarzy i liczymy, że niebawem spotka to i nas. Materiał "Polska i świat".

Cesarz Japonii o abdykacji

Historyczna chwila dla Japonii. Schorowany i w podeszłym wieku cesarz Akihito drugi raz w życiu wygłosił telewizyjne orędzie i informuje, że zamierza przejść na emeryturę. Słowo emerytura wprost nie pada, bo prawo na to nie zezwala. Jednak słowa cesarza wszyscy odczytują jednoznacznie. Niebawem może dojść do nieformalnej abdykacji na cesarskim tronie. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Aleja kontrowersji

Grób Bieruta znów w centrum uwagi. Kobieta poświęciła weekend i usunęła napis "KAT" z grobowca. Aleja Zasłużonych na warszawskich Powązkach - pomimo tego, że stanowi niezłą lekcję historii - budzi wiele kontrowersji. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Niebezpieczny Bałtyk

Czarny weekend nad wodą. Morze wyrzuciło dziś na brzeg ciało dziewczynki. Już wiadomo, że to poszukiwana od wczoraj 11 latka. Tego samego dnia zaginał też 7 letni chłopiec, który kąpał się z tatą w Ustce. Jego jeszcze nie znaleziono. Oba zdarzenia łączy nie tylko tragedia, ale i to, że  na plaży wisiała czerwona flaga - ważny sygnał, którego nie należy lekceważyć. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Porodówki do poprawy

Akcje społeczne i wprowadzenie standardów opieki okołoporodowej na nie wiele się zdały, ponieważ wciąż ta opieka nie jest na odpowiednim poziomie. Świadczy o tym raport NIK, który przez prawie trzy lata kontrolował placówki. Jeden z wniosków jest taki, że w wielu z nich nikt nie zaproponował kobietom znieczulenia do porodu. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Brązowy medalista już w Polsce

Rafał Majka - brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro -  już w Polsce. Było gorące przywitanie i podziękowania za medal, mordercze treningi, poświęcenie. Ale to nie jedyne składowe jego sukcesu. Ważnym elementem pracy Majki jest rower, za który trzeba zapłacić tyle, co za dobry samochód. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Gwiazda Michelin dla budki z makaronem

Gwiazdka Michelin dla budki z makaronem. To spore wyróżnienie i zaskoczenie, bo dotychczas restauracje opisywane w prestiżowych przewodnikach kojarzyły się głównie z luksusem i bardzo wysokimi cenami.

Miały być tanie mieszkania na wynajem. Nie wyszło

Miały być tanie i skutecznie konkurować z dotychczasową ofertą mieszkań na wynajem. Miały też być atrakcyjną alternatywą dla kredytu hipotecznego. Słowo "miały" jest jak najbardziej adekwatne do zapewnień Platformy Obywatelskiej - bo ostatecznie zainteresowani programem "fundusz mieszkań na wynajem" są rozczarowani cenami.

Bezmyślność złodzieja

Historia mężczyzny, któremu w pociągu skradziono pompę insulinową. Sprzęt wart był ponad 10 tysięcy złotych. Ale w tym przypadku nie tyle chodzi o pieniądze, ile o głupotę i podłość złodzieje, który naraził pana Adriana na poważne powikłania, mogące doprowadzić go nawet do śpiączki.

Zginęły dwie młode dziewczyny. Sprawcy żądali okupu?

Podwójne morderstwo koło Mogilna w województwie kujawsko-pomorskim. Ofiary to dwie młode dziewczyny, podejrzani to dwóch młodych mężczyzna. Dlaczego zginęły? Policja jeszcze ustala motyw, ale już wiadomo, że ojciec jednej z ofiar tuż przed śmiercią córki odebrał telefon z żądaniem okupu.

Walka z "Bizancjum"

Kolejny odcinek serialu o Trybunale Konstytucyjnym. W roli głównej nowa ustawa. Tym razem PiS chce ją stworzyć od początku i jednocześnie zabrać się się za Trybunał i za sędziów. Ma się skończyć "Bizancjum" a to oznacza zmniejszenie pensji i odebranie przywilejów. Jako pierwszy może to odczuć prezes Rzepliński.

Rok prezydentury Andrzeja Dudy

Rok prezydenta Dudy. Kalendarzowo przypadnie dopiero jutro, ale już dziś od rana słychać podsumowania.Podliczać jest co, bo obietnic w kampanii było sporo. Na razie na plusie jest program Rodzina 500 plus. Rozwiązania dla Frankowiczów są są w toku, ale propozycje nie są zadowalające.

Dzieciństwo czasu wojny

Wojna widziana oczami dziecka. Mieli zaledwie po kilka lat, gdy musieli się zmierzyć z okrutną rzeczywistością, przeżyli ją a teraz z perspektywy dorosłego pokazują co to znaczy strach, bombardowania, oglądanie tragedii z bliska. W Sarajewie powstaje pierwsze Muzeum Dzieciństwa Czasu Wojny. Z jego pomysłodawcą rozmawiała Paulina Chacińska.

Akustyczny absurd

Czeski film o polskich drogach a dokładnie o ekranach przy drogach, które tak szybko powstawały. Minister Środowiska Jan Szyszko kieruje sprawę do prokuratury - ekranów jest za dużo, są za wysokie i stoją w złych miejscach. Paradoks polega na tym, że ten sam minister 9 lat temu stworzył prawo, które umożliwiło ich stawianie na potęgę.

Samolot w ogniu i ewakuacja

Wracamy do środowego awaryjnego lądowania samolotu w Dubaju. Zdjęcia które za chwile zobaczmy pokazują jeszcze bardziej chwile grozy, które przeżyli pasażerowie. Musieli uciekać, wyskakiwać z płonącego samolotu. Byli spanikowani, ale akcja się udała, bo załoga zachowała zimną krew. Jak się szkoli takich profesjonalistów - Michał Chlebowski.