Polska i Świat

Polska i Świat

Rosyjska agencja reklamowa chciała zwrócić na siebie uwagę i na swoich samochodach umieściła duże zdjęcie z biustem. Cel został osiągnięty, ale słono to kosztowało niektórych, bo kierowcy zamiast skupić się na drodze, skupiali się na billboardzie. Efekt - ponad 500 kolizji.

Rosja zmienia swoje stanowisko i wcześniejszym ustaleniom mówi "nie". Zaakceptowany projekt pomnika, nagle okazuje się za duży, dlatego trzeba go zmniejszyć. I to znacznie - aż o 60 metrów. Polska zmianą zdania jest zaskoczona, ale nie poddaje się i będzie walczyć o swoją wizję miejsca pamięci.

Teraz inne rewolucyjne doniesienie, które być może zmieni postrzeganie mapy kobiecego ciała.  Włoscy naukowcy wzięli pod lupę punki G, czyli najsłynniejszą strefę kobiecej przyjemności i stwierdzili, że go nie ma. Jak do tego doszli i czy punkt G to rzeczywiście wymysł ? Paulina Chacińska

Zanim stracą wzrok, chcieli zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Ameryce. Oto niezwykła podróż braci Purvis. Mężczyźni cierpią na bardzo rzadką i nieuleczalną chorobę. Tracą wzrok, ale zanim do tego całkowicie dojdzie, chcieli zapisać w swojej pamięci obrazy dla nich najcenniejsze. Anna Wilczyńska

Ebola wciąż straszy, ale nie wszyscy zachowują najwyższe środki zabezpieczeń. Cały świat obiegły zdjęcia mężczyzny, który na lotnisku w amerykańskim Dallas bez żadnego kombinezonu towarzyszył pielęgniarce zakażonej ebolą. Eksperci rozkładają ręce, bo to ostentacyjne łamanie procedur i z Ameryką na czele nadal szukają rozwiązań,  jak skutecznie pozbyć się śmiertelnego wirusa. Michał Sznajder

Katarzyna Waśniewska prawomocnie skazana na 25 lat więzienia  za zabicie półrocznej córki Magdy. Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał wyrok sądu okręgowego. W uzasadnieniu czytamy, że kobieta zabiła bo nie chciała dziecka, ale nie dostanie dożywocia jak chciał prokurator,  bo wzięto pod uwagę okoliczności łagodzące takie jak młody wiek. Marek Osiecimski

Co wybrać - macierzyństwo czy karierę? Taki wybór dla wielu kobiet jest trudny, dlatego amerykańscy giganci postanowili wyjść na przeciw swoim pracownicom i proponują pieniądze za zamrożenie jajeczek. Ma to skłonić kobiety do pozostawania w firmie, zwłaszcza te doświadczone i zajmujące wysokie stanowiska. Co na to kobiety i czy taki pomysł wbrew pozorom może stać się większym problemem?

Wielki gang sutenerów rozbity. Gangsterzy zmuszali kobiety do prostytucji biciem i szantażem. Niektórym tatuowali na ciele napisy mówiące o tym, że są ich własnością. Przez cztery lata pracowało dla nich 70 kobiet. Teraz gangsterzy staną przed sądem. My pytamy, jak kobiety były werbowane i dlaczego przez tyle miesięcy nie mogły tego przerwać.

Zastała nas potężna śnieżyca, nie byliśmy na to przygotowani - tak mówią Polacy, którym udało się wyjść cało po zejściu lawiny w Himalajach. Bilans ofiar jest jednak duży - zginęło ponad 30 osób, w tym troje Polaków. Wielu turystów nadal jest poszukiwanych. Do tragedii doszło na popularnym szlaku trekkingowym wokół Annapurny.

I premier i minister obrony narodowej są zadowoleni z zatrzymania dwóch osób podejrzanych o szpiegowanie. Mówią, że to dowód na to, jak dobrze działają służby kontrwywiadowcze. Pytania jednak pozostają. Między innymi: czy są rzeczywiście skuteczne, jaka jest skala działań obcego wywiadu, jak werbowani są agenci i czy lepiej ich ujawnić czy obserwować?

Polska pełna absurdu, czyli znaki drogowe, które zamiast ułatwiać życie, często je utrudniają i wprowadzają spore zamieszanie. Jest autostrada donikąd, kosz zamknięty na kłódkę i wprowadzające w błąd informacje jechać czy nie. Drogowe sprzeczności tropią Reporterzy 24.

Zatrzymania i podejrzenia o szpiegostwo na rzec Rosji. ABW zatrzymała oficera Wojska Polskiego i prawnika z jednej z warszawskich kancelarii, któremu postawiono już zarzut. Teraz prokuratura wnioskuje o jego tymczasowy areszt. Szpiegowska układanka rozwija się - pytanie czy te sprawy należy łączyć i czy będzie więcej zatrzymań.

Egzamin zdali nie tylko piłkarze, ale i kibice. Były koszulki w narodowych barwach, flagi, szaliki i okrzyki - jedyne nad czym możemy jeszcze popracować to przyśpiewki, bo znane "Polacy nic się nie stało" ostatnio nie pasuje.

Co liczy się bardziej: figura czy kompetencje? W ogniu krytyki stanęła nowa belgijska minister zdrowia, która waży... 127 kilogramów. Krytycy kwestionują nie jej doświadczenie i twierdzą, że w kraju, w którym walczy się z coraz bardziej powszechną otyłością, taki minister to nieporozumienie.

Kolejny pracownik służby zdrowia zarażony ebolą. Wirusa zdiagnozowano w amerykańskim Dallas, u pracownika, który opiekował się chorym na ebolę Liberyjczykiem. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że świat przegrywa walkę z wirusem. Najwyższe środki zabezpieczeń - jak pokazują kolejne państwa - okazują się nieskuteczne - co robimy nie tak, jak walczyć z ebolą i jak Polska jest na takie wyzwanie przygotowana?

Jacek Rostowski miał być głównym doradcą ekonomicznym Ewy Kopacz i konstytucyjnym ministrem bez teki, ale oferta została prawdopodobnie wycofana. Nieoficjalny powód to jego trudny charakter i brak porozumienia z obecnymi ministrami. Czy los Jacka Rostowskiego jest już przesądzony czy jeszcze się waży?

Polska kościelna twierdza kontra zaskakująca dyskusja w Watykanie. Podczas obrad synodu ds. rodziny - biskupi rozpoczęli dyskusję o miejscu osób homoseksualnych w Kościele i możliwości dopuszczenia rozwodników do sakramentu komunii. Część duchownych widzi potrzebę zmian, ale nie polski kościół, a w szczególności arcybiskup Gądecki, bo to wbrew nauczaniom Jana Pawła II.

Po meczu z Niemcami czas teraz na Szkotów. Polska reprezentacja przygotowuje się do starcia - leczy kontuzje i zbiera siły do walki. Trzeba mieć nową taktykę i dużo szczęścia, bo rywal groźny, a apetyt, żeby powtórzyć sobotni wynik, duży.

12-letnia dziewczyna na bieżąco opisywała przygotowania do ślubu z 25 lat starszym partnerem, zdradzając przy tym wiele szczegółów. Jej wpisy wywołały oburzenie i rozpętały prawdziwą medialną burzę. Burza nieco ucichła po tym, jak ujawniono, że dziewczyna jest fikcyjna, a cała historia była kampanią społeczną.