Polska i Świat

Polska i Świat

Włochy po trzęsieniu ziemi. Będzie specjalny komisarz

Jeszcze nie uporali się z poprzednią tragedią, a już myślą co będzie, gdy ponownie zatrzęsie się ziemia. Włosi żyją w strachu, a obawiać mają się czego. Z najnowszego raportu jasno wynika, że aż 60 procent budynków w Rzymie jest zagrożonych zawaleniem w razie kolejnych wstrząsów.

Awantura o Warszawę

Słowo reprywatyzacja nie schodzi z ust polityków. Długo jeszcze nie zejdzie, ponieważ pytań i wątków do wyjaśnienia jest sporo. Prezydent Warszawy tłumaczy się, jednak to nie tylko nie przekonuje jej oponentów a bardziej podgrzewa do dalszego drążenia w sprawie. Paliwa opozycja w stolicy ma całkiem sporo.

Protestujące matki z Biesłanu ukarane

12 lat temu w szkole w ataku terrorystycznym zginęły ich dzieci. Najbliżsi do tej pory nie mogą otrząsnąć się z tragedii. Żądają prawdy i sprawiedliwości. Kobiety, za tragedię obwiniają prezydenta Rosji, ich protest nie trwał długo, ponieważ najpierw zostały brutalnie zatrzymane, a teraz skazane.

Guział o "aferze Waltzów"

W sprawie reprywatyzacji warszawskich gruntów pojawiają się nowe adresy i nowe oskarżenie. Piotr Guział na nadzwyczajnej sesji rady Warszawy wielokrotnie wspominał o kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, która została zwrócona rodzinie Waltzów.

Apel smoleński na 1 września

77. rocznica wybuchu II wojny światowej i po raz pierwszy apel smoleński na Westerplatte. Taką decyzje podjął minister Antoni Macierewicz, a z nią zgadza się tylko PIS. Pozostali ostro ją krytykują, mówiąc, że przy całym szacunku dla ofiar tragedii smoleńskiej, nie należy jej mieszać z innymi ważnymi rocznicami.

Polacy na bakier z pływaniem

W tym sezonie nie możemy pochwalić się dobrą statystyką. Od czerwca w całej Polsce utonęło ponad 180 osób. Ratownicy ostrzegają, ale na nic się to zdaje, bo jesteśmy mądrzejsi - wierzymy w siebie, tylko nie idą za tym nasze umiejętności.

Burzliwa sesja w Warszawie

W ratuszu nadzwyczajna sesja Rady Warszawa i walka na słowa w sprawie reprywatyzacji. Atmosfera na sali bardzo napięta, a frekwencja wysoka. Aktywiści miejscy przynieśli ze sobą transparenty, a niektórzy z nich także wałki kuchenne. Wystąpienie prezydent Warszawy Gronkiewicz-Waltz dotyczące procesu reprywatyzacji w Warszawie przerywane było skandowaniem: "nie żartuj", "do dymisji", "złodzieje", "lokatorzy", "hańba".

Błąd egzaminatora może przerwać marzenia o studiach

Ten wynik robi wrażenie i daje do myślenia - aż jedna piąta zakwestionowanych matur została źle oceniona. Egzaminatorzy popełnili błąd, ale to maturzyści o mały włos musieliby za niego odpowiedzieć. A stawka jest wysoka - wymarzone studia. Ci, którzy mają wątpliwości co do ocen, mogą o nie walczyć, bo na odwołania nie jest jeszcze za późno. Materiał magazynu "Polska i świat".

Grają na medal, ale brakuje im kibiców

Dziewczyny stworzone do piłki. Polskie piłkarki Medyka Konin w tym roku awansowały do Europejskiej Ligi Mistrzyń. Trener z awansu się cieszy, ale bardziej niż na wyniku zależy mu na docenieniu piłki w wydaniu kobiecym. Na kobiecych meczach kibiców jest zaledwie garstka choć coraz więcej Polek zaczyna interesować się grą.

"Syria zawsze piękna". Ministerstwo zaprasza na urlop

Spot reklamowy, a na nim piękne zdjęcia, które aż kuszą by spędzić w tym miejscu urlop. Piaszczyste plaże, piękne widoki i hotele - wszystko niemal bajkowe dopóki nie padnie słowo... Syria. Syryjskie ministerstwo turystyki zaprasza na wypoczynek, ale trudno jechać w rejon, który przez ostatnie pięć lat kojarzy nam się z wojną, uciekającymi stamtąd ludźmi setkami zabitych.

Przyszłość polskiego kina

To nazwisko warto zapamiętać: Klara Kochańska. Jeszcze niedawno studiowała w łódzkiej filmówce, a już w ręku ma studenckiego Oscara. Jej fabularna etiuda została zauważona na świecie, a to duży prestiż i dobry znak na przyszłość

Znaki szczególne

Nowe drogi, ale stare znaki. Po otwarciu nowych ekspresówek i autostrad drogowcy nie wymienili drogowskazów. W efekcie kierowcy trafiają na trasy dłuższe i gorszej jakości, dlatego nie ma się co dziwić, że narzekają, bo bałagan w oznakowaniu jest dużo większy.

"Prowokacja KOD" vs "atak ONR"

KOD pokazuje nowy film z uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka", a na nim szarpanina i wyzwiska. Sprawą zajmuje się prokuratura, śledztwo trwa, a szef MSWiA już znalazł winnych. Zdaniem Mariusza Błaszczaka obecność KOD na pogrzebie to polityczna prowokacja.

Rocznica (nie)porozumień

36. rocznicę porozumień sierpniowych świętowano wspólnie i osobno. Prezydent Andrzej Duda wspomniał o Lechu Wałęsie i jego wkładzie w budowę solidarności, ale już premier Beata Szydło mówiła tylko o Annie Walentynowicz. Były prezydent pominąć się jednak nie dał, przypomniał o sobie sam.

Śmiertelny wypadek żołnierza

Nagranie z tragicznego wypadku na terenie jednostki wojskowej w Gdańsku podczas wykonywania zadania z udziałem śmigłowca. W czasie ćwiczeń zginął żołnierz GROM. Jeden z żołnierzy spadł na pokład statku, drugi natomiast dostał się między nabrzeże a burtę i zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

Nowe wątki ws. Chmielnej 70

Reprywatyzacja warszawskich gruntów znów na celowniku. Czwartkowa sesja Rady Warszawy dla prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz będzie trudna, bo na jaw wyszły nowe informacje, do których dotarł nasz reporter Łukasz Frątczak. Jasno wynika z nich, że żona prawnika, który przejął Chmielną 70, pracowała w ratuszu. Była urzędniczką Biura Gospodarki Nieruchomościami - tego, które zajmuje się zwrotami nieruchomości.

Reprywatyzacyjnej wojny ciąg dalszy

Warszawska reprywatyzacja politycznie przybiera na sile. PiS domagając się głowy prezydent Warszawy mówi wprost - Hanna Gronkiewicz Waltz jak Piłat umywa od sprawy ręce. Oliwy do ognia dodaje były już urzędnik ratusza, który po zwolnieniu broni się i wymierza w prezydent ostre ciosy.

Yad Vashem krytykuje polski rząd

Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu z ostrą krytyką wobec polskiego rządu. Nie podoba się im ustawa, która proponuje m.in. kary więzienia za stosowanie sformułowań polskiego obozy zagłady. Tak napisana - według Instytutu - może uderzyć w historyków i jest bliska negowaniu Holokaustu. Materiał z programu "Polska i Świat".

Minister cyfryzacji rozmawiała z komornikami

Minister cyfryzacji próbuje uspokajać: afera z bazą PESEL to ani nie wyciek, ani nie cyberatak, a dane zostały pobrane przez kancelarie komornicze, które miały do bazy dostęp, a tym samym i prawo. Zapewniania minister nie dają jednak odpowiedzi na kluczowe pytania w tej sprawie, dlaczego dane pobrano w nocy i na taka skalę. Materiał z programu "Polska i Świat".