Polska i Świat

Polska i Świat

Skandal w podstawówce na Mazowszu. Nauczycielka muzyki miała przyciskać do ławki ucznia, wychowanka domu dziecka - tak alarmuje jeden z mieszkańców Sienna i prosi o szybką interwencję, bo dzieci boją się chodzić do szkoły. Jako dowód pokazuje zdjęcie zrobione na lekcji. Nauczycielka została już zawieszona, sprawę bada teraz dyrekcja szkoły i prokuratura.

Czy 1 stycznia gabinety lekarskie będą czynne? Sytuacja jest napięta, bo lekarze rodzinni nie mogą się porozumieć z NFZ. Ci pierwsi grożą zamknięciem gabinetów, drudzy w negocjacjach są nieugięci. Poszło o pakiet onkologiczny, który ma obowiązywać od przyszłego roku.

Cały czas nie nadaje się do zamieszkania. Teren jest skażony i opustoszały, ale eksperci nie poddają się i walczą, by przywrócić to miejsce do życia. Na razie można je tylko oglądać z przewodnikiem. A chętnych nie brakuje, bo widok Fukushimy, po największej katastrofie w dziedzinie energetyki jądrowej od czasów Czarnobyla, robi wrażenie.

Takiej obniżki dawno nie było. Paliwo na stacjach benzynowych tanieje w błyskawicznym tempie. To efekt spadków cen ropy na światowych giełdach. Za litr benzyny kierowcy mogą już zapłacić 4,40 zł. Tak tanio ma być do końca roku. Co dalej i ile dzięki temu miesięcznie oszczędzamy?

Dąbrowa Górnicza wolna od toksycznych odpadów z Salwadoru. Pomogły liczne protesty. Były one na tyle skuteczne, że pozytywne opinie ekspertów przegrały z licznymi wątpliwościami mieszkańców i ekologów. 70 ton odpadów do miasta zatem nie trafi.

Francja śmieje się ze swojego prezydenta. Francois Hollande podczas wizyty w Kazachstanie dostał w prezencie charakterystyczną kazachską futrzaną czapkę i płaszcz. Tak ubrany pozował do zdjęcia. Fotografia natychmiast doczekała się wielu przeróbek, a prezydent wielu przydomków, m.in "Mister Czapka".

Po nagłym zniknięciu na polityczną wokandę wraca wyrzucony z PiS-u Adam Hofman, który tłumaczy się z afery madryckiej. Były rzecznik partii podkreśla, że żadnych procedur nie złamał, a milczał dlatego, bo nie chciał zaszkodzić partii przed wyborami. Problem w tym, że jego obecna wersja znacznie się różni od tej pierwszej napisanej w oświadczeniu. Poseł wziął zaliczkę, a na podróż do Madrytu, ale już nie uczestniczył we wszystkich obradach Rady Europy.

Poimprezowa ciekawostka, ale z zastrzeżeniem - proszę tego nie traktować jak porady. Pytanie brzmi: co jest najlepsze na kaca? Odpowiedzi i patenty będą pewnie różne. W Nowym Jorku furorę robią antykacowe kroplówki, aplikowane "wczorajszym" imprezowiczom za grube pieniądze.

Idą święta a z nimi pytanie - co przez dwa tygodnie będą robić uczniowie. Tyle bowiem trwa świąteczna przerwa w szkołach, a minister edukacji w specjalnym liście pyta, czy musi to oznaczać zamknięcie ich na kłódkę. Bo są rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom opieki przez tak długi czas.

Poseł Zbigniew Girzyński tłumaczy się z odejścia z PiS, ale broni swojej politycznej wiarygodności. Mówi, że nie ma sobie nic do zarzucenia, bo na wyjazdu służbowe nie wyłudzał sejmowych pieniędzy. Sprawa czeka jednak na wyjaśnienie, a z tym może nie być łatwo, bo sama Kancelaria Sejmu chyba nie umie się połapać, jak to jest z poselskimi delegacjami.

Dwuletni Adaś spektakularnie szybko wraca do zdrowia. Chłopiec, którego organizm jeszcze kilka dni temu był skrajnie wychłodzony, dziś bawi się, uśmiecha i ma wilczy apetyt. Jedni mówią o cudzie, inni podkreślają niezwykłe dokonania lekarzy, którzy sprawili, że niemożliwe stało się możliwe i chłopiec wrócił do rodziców cały i zdrowy. Ale ten sukces ma wielu bohaterów.

To, co miało "nie zestrzelić nawet wróbelka", okazuje się naprawdę groźne. Po raporcie ministerstwa obrony Tomasz Siemoniak przyznaje, że sprzedane prywatnej firmie rakiety przeciwlotnicze Strzała były zdatne do użytku. Sprzedaż wyrzutni za granicę udało się ostatecznie wstrzymać, ale sprawa ujawniła nieszczelność procedur handlu bronią, która w rękach terrorystów może być śmiertelnie groźna.

Prawo i Sprawiedliwość o sfałszowanych wyborach - nie od razu mówiło o tym wprost. Nie od razu używając najmocniejszych słów. Było więc stopniowanie i konsekwentne omijanie kwestii podstawowej: dowodów.

W Czersku mówią dość. Dość straży miejskiej. Nowo wybrana pani burmistrz chce jej likwidacji i wygląda na to, że postawi na swoim. Mieszkańcy raczej jej kibicują. Tym bardziej, że o czerskiej straży miejskiej było nieraz głośno. Jakiś czas temu strażnicy wysłali mandat za zbyt szybka jazdę kierowcy samochodu, który jechał, ale na lawecie.

Teraz domowe porody, popularne a nawet zalecane na zachodzie - u nas nadal traktowane przez lekarzy położników z ostrożnością. W Wielkiej Brytanii kobiety słyszą, że dom od szpitala jest lepszy, bo szpital to obce, często nieprzyjemne środowisko. W Polsce jest odwrotnie, a domowe porody to wciąż margines.

Józef Wesołowski staje się symbolem przełomu w podejściu Watykanu do walki z pedofilią. Choć teoretycznie wolny - nie opuszcza murów Watykanu - a w jego sprawie, po oskarżeniach o czyny pedofilskie na Dominikanie - kościół katolicki i papież Franciszek próbują pokazać pełną gotowość do współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości.

Zbigniew Girzyński już poza PiS. Ponieważ są niejasności związane z jego sejmowymi wyjazdami zagranicznymi. Giżyński wydaje oświadczenie, oddaje partyjną legitymację, odchodzi też z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Na odchodnym od partyjnych kolegów słyszy, że zachował się modelowo. Od Platformy - by nie robić z niego bohatera.

Rodzice nie kryją wzruszenia - płaczą ze szczęścia. Dwuletni Adaś wyszedł z ciężkiej hipotermii - uśmiecha się i bawi ulubionym misiem. To cud - mówią nawet sami lekarze. I Adasia nazywają dzieckiem szczęścia.

Pacjent zgłasza się do szpitala, ale tam lekarze mówią mu, że może leczyć się w domu. Chory czuje się jednak na tyle źle, że przychodzi ponownie. I umiera w szpitalnej poczekalni. Po tej sytuacji w Janowie Lubelskim jest już i prokuratorskie śledztwo, i szpitalne dochodzenie. Ale to ze szpitala słychać szokujące zdanie: tak już jest, że pacjenci umierają.