Polska i Świat

Polska i Świat

Wyścig z czasem

Wyjątkowo rzadka choroba i wyjątkowo dramatyczne ściganie się z czasem. Młody mężczyzna po przeszczepie wątroby czeka na przeszczep szpiku. Wcześniej potrzebne jest leczenie - bardzo kosztowne i nie refundowane. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że na wpisanie leku na listę potrzebuje czasu. Ale on czasu już nie ma.

Głupota na autostradzie

Ktoś wyprowadził na autostradzie psy na spacer - na pasie zieleni pomiędzy jezdniami. Jedno ze zwierząt wbiegło między rozpędzone auta. Było więc nagłe hamowanie motocyklisty i koziołkowanie kierowcy. Ponieważ jest film i było realne zagrożenie, teraz są poszukiwania właściciela zwierząt.

Niepokorny sędzia?

W Trybunale Konstytucyjnym polityczne zaskoczenie. Sędzia, który trafił tam wprost z poselskich ław PiS, zwraca się do rządu PiS: jest wyrok, trzeba go publikować. Mecenas Piotr Pszczółkowski wprowadza w osłupienie rządowych polityków. A oni w sprawie TK ciągle sprawdzają cierpliwość Komisji Europejskiej. 

Metryka piłkarza

Starsi panowie na Euro 2016. Obraziliby się na takie określenie, ale że są najstarsi w drużynie - z tym dyskutować nie mogą. Włoski bramkarz Gianluigi Buffon jest blisko czterdziestki, nasz Artur Boruc grubo po trzydziestce. Metrykę piłkarza czyta się inaczej, a emeryturę zaczyna wcześniej. Tym bardziej warto z szacunkiem przyjrzeć się najbardziej doświadczonym zawodnikom.

Rosja wyleci z Euro?

Rosja płaci za zadymę w Marsylii i to dosłownie: 150 tysięcy euro. To decyzja UEFA i kara za zamieszki z udziałem rosyjskich kibiców. Ale konsekwencje ich zachowania mogą być poważniejsze - nawet wyrzucenie z Euro 2016. Kolejny test w środę w Lille - tam będzie liczył się nie tylko wynik na murawie, ale również ten na trybunach i ulicach.

Policjanci bez wsparcia

Polscy policjanci bez naukowego wsparcia. Mieli eksperckie opracowanie, jak odróżnić nienawiść na tle narodowościowym od zwykłych chuligańskich ataków, ale już nie mają. W ministerstwie książka się nie spodobała. Chociaż uczyła policjantów od lat, trafiła właśnie do kosza. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

USA po krwawej masakrze w Orlando

Ameryka w żałobie. Barack Obama z kondolencjami, a Donald Tramp z postulatem, żeby prezydent podał się do dymisji. To polityka po wczorajszej strzelaninie w Orlando. Nie żyje blisko 50 osób, drugie tyle to ranni. Krwawy atak w klubie gejowskim to zamach na symbol zachodu, który chce żyć w tolerancji - słychać w komentarzach. Słychać też pytania o bezpieczeństwo. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Rośnie groźba Brexitu?

Siedem lat - tyle może zająć Wielkiej Brytanii wychodzenie z Unii Europejskiej. Jeśli Brytyjczycy o nim zdecydują, dostosowanie przepisów do nowej rzeczywistości potrwa właśnie lata. Konsekwencje będą gigantyczne. I być może jeszcze nie dla wszystkich do wyobrażenia. Tych wszystkich, którzy wybierają się na referendum na wyspach. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Sędziowski debiut odgwizdany

Polacy na boisku podczas Mistrzostw Europy we Francji nie tylko grają, czy wygrywają. Oni także sędziują. I wśród arbitrów mamy swoją reprezentację. A oni mają swoje emocje i wielkie chwile. Chociaż to nie oni co prawda w rolach głównych, ale przecież kluczowych dla głównych rozgrywających. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Ogólnopolski zachwyt nad Kapustką

Po niedzielnym meczu polska reprezentacja ma trzy punkty i świetne recenzje. Już słychać o "bandzie Lewandowskiego". Ale i o konkretnych członkach tej bandy. Największe chyba wrażenie robi najmłodszy. Bartosz Kapustka ma 19 lat i już pierwsze - na razie nieoficjalne - propozycje zmiany klubowych barw. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Polska wygrana na Euro

Milik z bramką, Szczęsny z kontuzją, Kapustka objawieniem. Polacy na Euro w pierwszym meczu dali radę i rozbudzili kibicowskie apetyty na więcej. Z Irlandią Północną wygraliśmy jedną bramką. Ta jedna wystarczyła, żeby radość była na pełne gardło. Bynajmniej nie jedno. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Lecznica dla bezdomnych

Pomoc z dobroci serca, czyli darmowa przychodnia zdrowia dla bezdomnych w Warszawie. Pracują pielęgniarki, lekarze, studenci medycyny. Jedyna ich zapłatą jest wdzięczność pacjentów.

Kanada chce zmienić hymn. Dla równouprawnienia

Kanadyjczycy zmieniają swój hymn, by "bardziej u siebie" poczuły się Kanadyjki. Pomysł podoba się Polkom, które wprawdzie do Mazurka Dąbrowskiego zastrzeżeń żadnych nie zgłaszają, ale toczą swój własny bój. O końcówki. O kanadyjskiej i polskiej walce o równouprawnienie w języku.

Granat w głowie, operacja na parkingu

Lekarze z Kolumbii uratowali żołnierza, który trafił do nich z granatem wbitym w głowę. Medycy przeprowadzili operację na parkingu z powodu obawy, że ładunek eksploduje.

Nożownik w szpitalu

Zaatakował personel, rzucił si z nożem na innych pacjentów - jednocześnie - śmiertelnie raniąc siebie. To wszystko w szpitalu w Zgierzu koło Łodzi. Mężczyzna wpadł w furię bo lekarze nie chcieli go wypuścić do domu. O problemie z bezpieczeństwem w miejscu gdzie powinno być ono gwarantowane.

Awantura o ustawę antyterrorystyczną

Komisja Wenecka wydaje opinie w sprawie ustawy o policji. A sejmowa większości bez specjalnej refleksji przyjmuje kolejne przepisy budzące kontrowersje - ustawę antyterrorystyczną. Zamiast wspomnianej refleksji nad tworzonym prawem jest kłótnia i wzajemne oskarżenia.

Sześć miesięcy za gwałt. Wiceprezydent zabiera głos

Skandalicznie niski wyrok za gwałt, poruszający list ofiary i reakcja wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Joe Biden zabiera głos w sprawie studentki zgwałconej na kampusie uniwersyteckim. Mimo dowodów oprawca - 20 letni student - został skazany na zaledwie sześć miesięcy więzienia. Bo sędzia nie chciał "zniszczyć mu życia"

Papieski plan

Znamy plany Franciszka na pobyt w Polsce. Papież z prezydentem, papież z młodzieżą, papież w obozie Auschwitz, ale i papież w tramwaju. Podobno Franciszek martwi się, że nie zna języka polskiego. Ale gdy pojawi się w oknie na Franciszkańskiej 3 - to nie będzie miało najmniejszego znaczenia.

Cisna ma nowego kompana

W Poznaniu Cisna poznała Bariego. Cisna to miś, a Bari to pies. Para jest zoologiczna, ale i terapeutyczna. Bo Cisna to sierota, która wyraźnie potrzebowała zwierzęcego towarzystwa. Eksperyment już zaczyna działać.

Grzejnik z szyby i grafenu

Grzejnik w szybie - wymyślili Polacy, i nawet już zrobili. Rewolucja udała się dzięki grafenowi przeniesionemu z metalu na szkło. Wszystko wymaga precyzji, a także wyobraźni. Chociażby po to, żeby dla wynalazku znaleźć zastosowanie. Lista pomysłów już jest długa. I bardzo życiowa.