Polska i Świat

Polska i Świat

Dzieci same na plaży bawią się coraz bliżej wody. I choć to potencjalne zagrożenie, nie reaguje nikt. Bo nikt nie zakłada, że są tam bez opieki. Po tragedii na strzeżonej plaży w Świnoujściu Marek Osiecimski sprawdza, jak to działa. A właściwie - jak to nie działa. Dlaczego reakcja ludzi wokół bywa tak spóźniona lub nie ma jej wcale.

Areszt dla celebryty, byłego męża znanej polskiej piosenkarki. Dariusz K. zatrzymany za to, że śmiertelnie potrącił na pasach 63-letnią kobietę. Tuż po wypadku badanie alkomatem nic nie wykazało. Po kolejnych badaniach było już wiadomo, że kierowca był pod wpływem kokainy. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Dziś już nie ma wątpliwości: 17-letni Kamil nie żyje. Jego serce przestało być. Zmarł po wypadku samochodowym we wrocławskim szpitalu. Lekarze już w piątek ogłosili śmierć mózgu, ale dla matki to nie był wystarczający argument, by odłączyć go od respiratora. Nie zgodziła się także na oddanie organów do przeszczepu. Teraz jest już na to za późno.

Unijna układanka i polscy kandydaci. Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej? A może Radosław Sikorski szefem unijnej dyplomacji? Podobno zwłaszcza premier ma szanse, choć nie wiadomo, czy takie potencjalne zagraniczne awanse pasują do układanki krajowej.

Szkolenia ze strzelania przydałyby się także w Rudzie Śląskiej, gdzie świadkowie zajścia przeżyli chwile grozy. Ataku szaleńca bali się lekarze, bali się pacjenci. Po wszystkim zapewniano, że odpowiednie procedury zostały wdrożone - tyle tylko, że szpitalny personel przyznaje, że nie bardzo wie, na czym one polegają.

Strzały w szpitalu w Rudzie Śląskiej. Jeden z pacjentów wpada w szał, chwyta dwa noże, zaczyna demolować oddział. Policja używa broni. Tej interwencji mężczyzna nie przeżył. Wczoraj policyjne strzały padły w Gorzowie Wielkopolskim. Ponownie padają pytania o działania funkcjonariuszy. O skuteczność i zasadność.

Strzeżone kąpielisko, a jednak doszło do tragedii. W Świnoujściu utopił się 8-letni chłopiec. Był pod opieką i był na plaży, której pilnowali ratownicy. Coś jednak zawiodło. Ku letniej przestrodze Michał Tracz.

Z siekierą, tłuczkiem do mięsa i nożem. Tak uzbrojony mężczyzna szalał rano na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego. W sumie zniszczył kilkanaście samochodów, w tym radiowóz. Do porządku przywołał go dopiero policyjny strzał w kolano. Jeden z kilkunastu, jakie funkcjonariusze oddali w jego kierunku - stąd pytania o celność i celowość. Łukasz Wieczorek

24 lata czekali na te chwilę. Niemcy mistrzem świata w piłce nożnej. Po świetnym i długim meczu z Argentyną i pięknej bramce młodego, rezerwowego Goetzego. Mundialowe złoto dla drużyny, a więc także dla trenera. Joachim Loew - co zrobił, że wygrał? O tym Jacek Smaruj

Teraz spór o życie i śmierć. Zdaniem lekarzy 17-letni chłopak - ofiara wypadku drogowego - zmarł w miniony piątek. Matka jest innego zdania i chce, by nikt go nie przekreślał. Ale głos zabiera też ojciec nastolatka. On zgodził się na pobranie od syna narządów do przeszczepu. Jest mocna różnica zdań i pikieta przed szpitalem. Anna Wilczyńska

Strefa Gazy pod ostrzałem - cywile w niebezpieczeństwie. Obie strony konfliktu deklarują co prawda, że ostrzegają przed bombardowaniami, ale rzeczywistość potrafi zaskakiwać. Michał Sznajder o wojennej teorii i praktyce.

Akcja CBA w rzeszowskiej prokuraturze. Śledczy wchodzą do gabinetu szefowej Prokuratury Apelacyjnej i szukają dokumentów. Chodzi o śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w Ministerstwie Infrastruktury. Wcześniej przeszukują biuro poselskie, sejmowy pokój i dom Jana Burego. Czego szukają i dlaczego właśnie teraz, kiedy PSL i PO walczą o przetrwanie rządu?

Zdrowie kierowców pod lupą. Uniwersytet Medyczny w Warszawie przebadał kierowców, którzy codziennie odpowiadają za bezpieczeństwo kilkudziesięciu osób. Wyniki nie są imponujące - zła dieta, siedzący tryb dają się we znaki. Powstaje pytanie: kto dopuszcza ich do pracy?

Koalicja obroniła i rząd i Sienkiewicza, ale za nim się to stało, spore zamieszanie wywołała wypowiedź byłego szefa ludowców. Waldemar Pawlak z mównicy sejmowej wnioskował o przełożenie głosowania, mówił też o zastraszaniu i szantażu. Do akcji wkroczył Donald Tusk, swój polityczny plan dopina i eliminuje pomysł - jak się okazało - osamotnionego Pawlaka.

Izrael pod rakietowym ostrzałem Hamasu i Hezbollahu, a bojownicy ostrzegają by w szczycie sezonu nie latać do Tel Awiwu, bo główne lotnisko kraju może być w każdej chwili zaatakowane. Ziemię Świętą co roku odwiedza 100 tysięcy Polaków. Sprawdzamy, czy tego lata wycieczka do Izraela to na pewno dobry pomysł.

Prawica się jednoczy, ale w dobrze sobie znany sposób - czyli przez podziały. Nic nie wyszło z planów powrotu Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Polski Razem Jarosława Gowina pod skrzydła PiS. W efekcie partie te zawiązały swój własny sojusz.

Polityczny boks bez przenośni i zdarzenie bez precedensu w polskim życiu publicznym. Europoseł PO Michał Boni został spoliczkowany przez innego europosła - Janusza Korwin-Mikkego, podobno za urazę sprzed ponad 20 lat. Próba tłumaczenia sprawcy wywołuje jeszcze większa konsternację, bo ten mówi że najchętniej naplułby Boniemu w twarz.

Najważniejsze pytanie weekendu? Oczywiście Argentyna czy Niemcy. Brazylijski mundial pełen był niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji, ale w sumie doprowadził do dosyć przewidywalnego finału.

Błąd pilota, kontrolera, albo awaria. To trzy hipotezy dotyczące wypadku pod Radomiem. W zderzeniu dwóch awionetek zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Co dokładnie się stało? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poznać w ciągu miesiąca. Ale to nie jedyna katastrofa, na której wyjaśnienie czekamy. W tym roku w wypadkach lotniczych zginęły już 22 osoby.