Polska i Świat

Polska i Świat

Od katastrofy mija pięć lat, a Smoleńsk nadal dzieli. Atmosfera wokół tragedii jest napięta i w rocznicę najbardziej widać podziały. Są podwójne obchody - oficjalne i te przygotowane przez PiS. Są też dwa "obozy" Polaków. Czy Smoleńsk przestanie kiedyś dzielić? O to pyta Marek Osiecimski.

Piąta rocznica katastrofy smoleńskiej i kolejny raport o tym, jak do niej miało dojść. Zespół Antoniego Macierewicza publikuje w Sejmie najnowszą prezentację. Przyczyną katastrofy miała być seria wybuchów. Co jeszcze ustalił zespół i jakie były poprzednie teorie Antoniego Macierewicza - o tym Michał Tracz.

To miała być tylko jedna z kolejnych sobót, ale spokój został przerwany, bo dotarła do nas dramatyczna informacja o kłopotach prezydenckiego samolotu podczas lądowania w Smoleńsku. Tupolew z 96 osobami na pokładzie rozbił się o godzinie 8.41 czasu polskiego. Rekonstrukcję tamtych wydarzeń pokazuje Piotr Świerczek.

Po pięciu latach do kraju nadal nie wrócił wrak prezydenckiego samolotu. Miał tutaj trafić po zakończeniu rosyjskiego śledztwa. Śledztwo jeszcze trwa, ale Rosja już zmienia zdanie i mówi, że po jego zakończeniu dopiero rozważy, czy wrak wróci do Polski. Anna Wilczyńska

Po katastrofie smoleńskiej wiele miało się zmienić. Najważniejszą zapowiedzią było kupno samolotu dla VIP-ów. Z szumnych zapowiedzi niewiele jednak zostało. Czy najważniejsze osoby w państwie pięć lat po katastrofie latają bezpiecznie? Łukasz Frątczak

Po pięciu latach ból nie zniknął, bo tak dramatycznych chwil nie da się zapomnieć. Na co dzień próbują co prawda żyć normalnie, ale rocznice na nowo rozdrapują jeszcze nie zagojone rany. Co czują? Jak zapamiętali tamten dzień? O tym z rodzinami ofiar i osobami, które pomagały im przebrnąć przez tę tragedię, rozmawiała Paulina Chacińska.

Najpierw gorąca polityczna debata nad czterema projektami in vitro, później głosowanie. Spór duży, bo sprawa kontrowersyjna. Emocje próbował studzić minister zdrowia i przekonywał, że najlepszym rozwiązaniem jest akceptacja projektu rządowego, bo to kompromis między liberalnym SLD, a konserwatywnym PiS.

Zuchwały napad w Londynie. Złodzieje obrabowali sejfy jubilerów. Ukradli biżuterię wartą 200 mln funtów. Jest śledztwo i wyścig z czasem za złodziejami.

Cyber-kalifat atakuje francuską telewizję. Stacja przerywała nadawanie programu, przestały też działać jej strony internetowe. Ataku dokonali hakerzy, podający się za dżihadystów z Państwa Islamskiego. Na wiele godzin udało im się zamieścić na stronach telewizji groźby skierowane do francuskich żołnierzy, biorących udział w operacjach przeciwko ich organizacji.

Liczą się chęci, a nie umiejętności - przekonuje minister edukacji i proponuję zmianę zasad oceniana dzieci. Chodzi o WF i zajęcia artystyczne. Od nowego roku szkolnego nauczyciele mieliby bardziej doceniać motywację ucznia, niż jakość wykonanego zadania.

Radni Warszawy zdecydowali. Pomnik smoleński stanie w centrum, przy ulicy Focha. O lokalizacji przesądzili radni PO. Przeciw opowiedział się PiS, który chciał by monument stał przed Pałacem Prezydenckim. Wniosek zatem prosty: miejsce jest, ale spór nie zniknął.

Naczelna Prokuratura Wojskowa, po tym jak do mediów wyciekła część opinii Andrzeja Artymowicza, chce przeciąć spekulacje i na swojej stronie publikuje dwa dokumenty. To zapis rozmów z kokpitu Tu-154 z dwoma opiniami biegłych - Artymowicza i Grażyny Demenko. Dokumenty, który miały uporządkować informacyjny chaos, jeszcze bardziej go pogłębiły, bo opinie są różne.

Cyberatak na Biały Dom - możliwe, że na zlecenie Rosjan. Hakerzy włamali się do wewnętrznej sieci komputerowej Baracka Obamy. FBI zapewnia, że tajnych dokumentów nie wykradli, ale grafik prezydenta podobno już tak.

SKOK-i coraz mocniej wkraczają do kampanii prezydenckiej. Kandydat PiS-u omija je szerokim łukiem i na posiedzenie sejmowej podkomisji nie przychodzi. Andrzej Duda miał złożyć wyjaśnienia dotyczące wątpliwości co do jego działań w tej sprawie. Zamiast tego jest polityczna burza, mocne słowa i próba wezwania przed komisję samego prezydenta. Materiał z magazynu "Polska i Świat".

Wymówek można mieć tysiąc, ale warto się ruszyć. Zrobiła to mama małego Tymka i pokazała, że w odzyskaniu formy po porodzie nie przeszkadza ani dziecko, ani liczne obowiązki - ważne by ćwiczyć z głową. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Diesel bardziej rakotwórczy niż benzyna - alarmują lekarze i publikują najnowsze badania. Z trującymi spalinami trudno będzie sobie poradzić, bo takich samochodów jest sporo a filtry, które mają nas chronić przed zanieczyszczeniem często są bezprawnie usuwane przez kierowców. Materiał z magazynu "Polska i Świat".

Od jej śmierci minął już miesiąc, a morderca nadal jest na wolności. Ciało 15 letniej Wiktorii znaleziono na Opolszczyźnie gdzie mieszkała. Są zdjęcia z monitoringu, zapis ostatnich sms-ów z jej telefonu, ale nadal nie jest znany sprawca i motyw zabójstwa - policja prosi o pomoc, a my pokazujemy jak wyglądały ostatnie godziny Wiktorii.

Tajna rezydencja Putina widziana z lotu ptaka. Media rozpisują się o niej od lat, ale Kreml od lat konsekwentnie w tej sprawie milczy. Podobnie jak w sprawie zamiłowania prezydenta do innych luksusowych dóbr.

Nadchodzi radarowe lato. Jeszcze przed wakacjami na drogach pojawi się sto nowych fotoradarów, będzie też odcinkowy pomiar prędkości. Wszystko dla dobra kierowców.

Kolejne ważne pytanie to jak udało się odczytać nowe dane i dlaczego dopiero po pięciu latach. Dokonali tego biegli powołani przez prokuraturę wojskową którzy odkryli, że przy kopiowaniu nagrań popełniono ewidentny błąd, bo nagranie przekopiowano ze zbyt niska częstotliwością.