Polska i Świat

Polska i Świat

Amerykański desant na Ukrainie i niezadowolony Kreml, który ostrzega przed destabilizacją. We Lwowie ląduje prawie trzystu Amerykanów. Przez dwa miesiące będą szkolić w działaniach bojowych sporą - 900-osobową - grupę członków ukraińskiej Gwardii Narodowej. Na miejscu są też brytyjscy szkoleniowcy, a wkrótce dołączą żołnierze z Kanady. Ale, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie będzie Polaków. Materiał programu "Polska i Świat"

Brutalne morderstwo w Gdańsku. Śledczy przyznają, że dawno nie widzieli czegoś podobnego. Mężczyzna, który zabił swoja pięcioletnią córkę, był uzależniony od środków odurzających. W dniu zbrodni wyszedł ze szpitala, gdzie przebywał na detoksie. Odebrał dziewczynkę z przedszkola i bestialsko ja pobił.

Idzie spore ochłodzenie. Pogoda przypomni nam, że lubi być kapryśna i zamiast słońca zafunduje nam w weekend deszcz i śnieg. Kierowcy powinni zwiększyć czujność na drogach, a Ci, którzy będą bez samochodu, nie powinni zapomnieć o ciepłym ubraniu.

Liczy się i tempo biegu, i pokonany dystans, bo to meta goni zawodników. Charytatywny światowy bieg, Wings for Live, już niebawem. Warto się do niego dobrze przygotować, bo można pomoc potrzebującym. A przy okazji zostać ultramaratończykiem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kolejny przypadek kiedy dziecko jest pod opieką pijanego rodzica. Tym razem to ośmiolatek próbował zaopiekować się nietrzeźwą i przysypiającą na ławce matką. Wcześniej dziewięciolatek prosił o pomoc, bo jego pijana matka wsiadła do samochodu. Obie historie łączy ten sam dramat, bo dorosłość za szybko wkracza w świat dziecka.

Pięć lat po katastrofie smoleńskiej na jaw wychodzą kolejne fakty dotyczące organizacji prezydenckiego lotu. Według informacji, do których dotarli dziennikarze śledczy tvn24.pl załoga Tupolewa była kompletowana z łapanki, a jej członkowie mieli tylko dwadzieścia minut na bezpośrednie przygotowanie się do lotu.

Szkolna sekretarka z Łukowa handlowała narkotykami. Z amfetaminą wpadła podczas policyjnej kontroli. Okazuje się, że to nie pierwszy jej taki wybryk. Za posiadanie narkotyków dostała już zarzuty i policyjny dozór, ale dopiero teraz straciła pracę.

O tym, że Rosja potrafi być groźna przekonują się Łotysze. Ci wierzą w NATO, ale nie dają się uśpić i pracują nad wzmocnieniem sił zbrojnych - trwa wyścig z czasem bo pewne elementy rosyjskiej wojny hybrydowej w ich kraju już są.

Na razie to bitwa na słowa, ale już od samego słuchania robi się gorąco. Walczący o fotel prezydenta Janusz Korwin-Mikke celuje w górników i mówi, że prędzej kazałby ich rozstrzelać, niż dałby im podwyżkę. W ich obronie staje szef Solidarności i grozi, że za te słowa da Korwinowi w pysk.

10-letnia Maja ma złamaną nogę, poza tym jest zdrowa i co najważniejsze jest już w kraju. Dziewczynka przeżyła prawdziwy dramat, bo nieznajomy mężczyzna uprowadził ją i wywiózł do Niemiec. Porywacza złapano - jest już za kratami niemieckiego aresztu, a okazał się nim 31-letni Polak.

Pierwsze podsumowania pakietu onkologicznego. Analiz dokonuje minister zdrowia i wykazuje, że kolejki do onkologa skróciły się, a diagnostyka trwa krócej. Lekarze już tak optymistyczni nie są, dlatego pakiet znów trafia po lupę, ale tym razem samej premier.

Sensacyjne znalezisko, czyli sztuczny penis sprzed 300 lat. Odkrycia dokonali gdańscy archeolodzy i udowodnili, że seks-zabawki to wcale nie wynalazek naszych czasów.

Policja liczy pieniądze, a potrzeba ich sporo, bo nowy sprzęt kosztuje. Tym razem chce zainwestować w kamery - ma być ich dużo i mają być wszędzie. Chęci są, ale prawo nie do końca na to pozwala. Ale policja pracuje nad tym, by ułatwić sobie służbę.

Wczoraj ostra krytyka, dziś pokaz partyjnej jedności - SLD podzielony przez kobietę. Jeszcze wczoraj gorzkich słów dla kampanii Magdaleny Ogórek nie szczędził sekretarz generalny partii i mówił wprost, że wszystko to może zakończyć się katastrofą. Dziś Krzysztof Gawkowski spuszcza z tonu i razem z Leszkiem Millerem chce, i wierzy, że wynik będzie dobry. Pytanie, w co wierzy sama zainteresowana i jaki ma pomysł, by odzyskać utraconą pozycję.

Hanna Gronkiewicz Waltz porównała projekt pomnika świateł ofiar katastrofy smoleńskiej do nazistowskiej dekoracji świetlnej z trzydziestego siódmego roku. W odpowiedzi prezydent Warszawy słyszy, że nie ma racji i na dowód dostaje przykłady innych snopów światła, które nie budzą już kontrowersji. Dyskusja o sposobie upamiętnienia ofiar na nowo ożyła i jeszcze bardziej podzieliła.

Dużo cennych liczb - czyli zdjęcia, które kosztowały ponad 6 mln złotych zobaczy zaledwie 300 osób i tylko 47 fotografii. We Wrocławiu wrze, bo z szumnych zapowiedzi niewiele zostało. Miała być spektakularna wystawa zdjęć Marilyn Monroe, 3 tys. fotografii. Jest za to duży niesmak, gigantyczna zapłacona suma i pytanie, kto kogo nabił w butelkę.

Karty niepełnosprawnych do weryfikacji i mandaty w górę - najbardziej po kieszeni dostaną kierowcy, którzy bez uprawnienia zaparkują na kopertach - mandat może słono kosztować, bo za takie wykroczenie trzeba będzie zapłacić aż 800 złotych.

Co ma więcej kalorii - wódka czy piwo - niewielu zna odpowiedź na to pytania, bo każdy pije to, co lubi i ile lubi, ale UE chce nas edukować, i domaga się, by na etykietach była taka informacja. Na razie pomysł konsumentów nie wzruszył, za to producentów już podzielił.

Ostatni sondaż prezydencki to powód do smutku na lewicy. Magdalena Ogórek spada z podium i z trzeciego miejsca ląduje na piątym, a na jej miejsce wskakuje Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz - kandydaci idą łeb w łeb - zacięta walka trwa, bo w ich przypadku chodzi nie tyle o fotel prezydenta, ile o przywództwo na skrajnej prawicy i to już na jesieni.

Po wyborach samorządowych i całkowitej kompromitacji Krajowe Biuro Wyborcze chce uniknąć kolejnej wpadki i sprawdza system wyborczy w całym kraju. W PKW euforia - test nie wykazał błędów, ale tak dużego optymizmu nie podzielą już politycy i urzędnicy, i zadają szereg innych istotnych pytań - na kogo możemy liczyć i czy się policzymy?