Polska i Świat

Polska i Świat

Koń na pastwisku czy delfiny płynące w oceanie. To wszystko mogą nie tylko zobaczyć, ale i poczuć mali pacjenci wrocławskiej kliniki onkologii. I to bez ruszania się ze szpitalnych łóżek. Wystarczy założyć specjalne gogle.

Ewa Kopacz zamiast studzić emocje znacznie je podgrzewa. Po rewelacjach "GW" o Marku Falencie i jego rzekomej współpracy z trzema służbami przyznaje, że nie ma zbyt dużej koordynacji między służbami. Opozycja nie szczędzi jej krytyki i wytyka, że tak wyglądało osiem lat rządów PO. Czy służby wymknęły się spod kontroli?

Jacek Żyłka Żebracki ze Szczawnicy zdobył Mont Blanc i tym samym ustanowił rekord w biegu na ten szczyt. Przez całą wyprawę dzielnie wspierali go koledzy.

Obozy rodzinne hitem tegorocznych wakacji. Rodzice tak bardzo boją się spuścić oko z dziecka, że zamiast wysłać je na kolonie z rówieśnikami, zapewniają im wakacje z sobą.

Samosterujący samochód Google'a miał stłuczkę. Ucierpiały cztery osoby. To pierwszy taki wypadek, jeszcze w fazie testów. Zapaliła się czerwona lampka i wywołała dyskusję o wyższości automatów nad ludźmi.

To, co miało być ozdobą, okazało się wpadką. Słynna amerykańska aktorka Jennifer Lawrence zaprezentowała tatuaż. Ale był on z błędem. Wpadka zaskoczyła aktorkę, ale zręcznie z niej wybrnęła i skomentowała: "powinnam była to wygooglować". O tatuażach, które mogą być kłopotliwe.

To pocisk prorosyjkich separatystów zestrzelił malezyjski samolot - twierdzi CNN powołując się na raport Holendrów. Wiadomo skąd była wystrzelona rakieta i na kogo rozkaz. Szczegółowe informacje potwierdzają wcześniejsze doniesienie Ukrainców, a sprawa jest niezwykle ważna, bo w piatek mija rok od katastrofy. Jak na razie nikt jeszcze za nią nie odpowiedział.

Wyspy bez armatek wodnych. Brytyjski rząd zakazuje ich używania, bo są niebezpieczne. Jako przykład podaje ciężko rannego mężczyznę, który po trafieniu strumieniem wody stracił wzrok. Burmistrz Londynu z zakazem sie nie zgadza. My pytamy, co o zakazie sądzi Polska.

Zmiana, na którą czekali rowerzyści, czyli rowerem pod prąd po stolicy. Nie wszędzie, ale za to w wyznaczonych miejscach i legalnie. Gdzie pojedziemy po nowemu?

Chcieli być jak supermen, ale on doprowadził ich do śmierci. Trzech mężczyzn zmarło po zażyciu tabletki z metamfetaminą. Policja już złapała dilerów i przechwyciła spory zapas nielegalnego towaru.

Czy Marek Falenta był potrójnym agentem? "Gazeta Wyborcza twierdzi, że tak i ujawnia kulisy afery podsłuchowej. Biznesmen miał pracować dla trzech służb - ABW, CBA i CBŚ. A te o współpracy z innymi miały nie wiedzieć. Służby do współpracy się nie przyznają, a sam zainteresowany twierdzi, że to nic innego jak bicie piany.

Dania z fok - na taki pomysł wpadł restaurator na półwyspie helskim. Twierdzi, że w ten sposób wróci do korzeni regionalnej kuchni. Pomysł rozgrzał ekologów do czerwoności, bo foki w naszym kraju są pod ochroną.

Tagiczna historia z Tczewa. Chwila nieuwagi mogła kosztować 17-latkę życie. Dziewczyna nie zauważyła dziury w moście i z wysokości dwudziestu metrów wpadła do Wisły. Pomogli jej strażacy.

Rząd chce uderzyć w e -papierosy. I to mocno. Ministerstwo Zdrowia zamierza zadbać o nasze zdrowie i przygotowuje projekt ustawy. A w nim ograniczenia. Elektronicznych papierosów nie będzie można sprzedawać nieletnim a także nie będzie też można korzystać z nich w miejscach publicznych.

Na wyniki tego pojedynku czekano od dawana. Która wygra - Ewa Kopacz czy Beata Szydło? Panie do boju ruszyły z impetem, ale ten pojedynek - sondażowo - wygrała obecna premier głosami 39 do 36 procent. Przewaga Ewy Kopacz nie przełożyła się jednak na wynik partii - tu politycy PO nadal są drudzy.

Poświęcił życie, by ratować motyla. Jerzy Budzik mieszka w środku lasu na Dolnym Ślasku i od ponad 20 lat walczy o przywrócenie przyrodzie najrzadszego polskiego motyla - niepylaka apollo. Gatunek ten praktycznie wyginął.

Prawo nam na to pozwala, ale my korzystać z niego nie chcemy. W głosowaniu na co wydać miejskie publiczne pieniądze uczestniczymy sporadycznie albo w ogóle, a potem dziwmy się, że na niektóre cele zostały przeznaczone miliony.

Budzik świętuje i ma co - przez dwa lata klinika wybudziła ze śpiączki 18 dzieci. Efekty są imponujące, ale klinika na tym poprzestać nie chce i zamierza zbudować ośrodek dla dorosłych. Program już trafił do Ministerstwa Zdrowia, a centrum powstaje w Olsztynie.

Państwo chce pomóć tym, którzy zarabiają najmniej i szykuje dla nich dopłaty - taki pomysł sprzedaje Ewa Kopacz, i na tym sie kończy. Konkretów brak. Jest za to zdziwienie. Zaskoczenia nie kryje PSL, ale też i politycy Platformy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych po zamachach daje czerwony sygnał i mówi wprost - nie podróżujcie do Egiptu i Tunezji. Polscy turyści jadą, bo biura podroży wprost o niebezpieczeństwie nie informują. Kto jaki ma obowiązek i czy celowo wprowadza nas w błąd - Jacek Smaruj.