Polska i Świat

Polska i Świat

Sondaże mogą się jeszcze zmienić, bo kampania, choć na finiszu, jeszcze trwa, a sporym problemem w roku wyborczym może okazać się obecny minister sprawiedliwości. Wokół Cezarego Grabarczyka robi się coraz goręcej, bo padają coraz mocniejsze zarzuty - chodzi m.in. o jego pozwolenie na broń, które miał zdobyć metodą "na vipa", czyli bez egzaminu oraz o jego ingerowaniu w śledztwo.

Kampania prezydencka na finiszu, kandydaci jak lwy walczą o poparcie, ale sondaże nie pozostawiają złudzeń i jasno pokazują efekty ich starań. Najbardziej awansował Paweł Kukiz, a największą porażkę zanotowała kandydatka Lewicy. Ale i tak nie unikniemy drugiej tury wyborów, bo według sondażu, żaden z kandydatów nie ma większości.

Złamana łopatka, rozcięta głowa i wstrząs mózgu - takich obrażeń doznały dzieci, w które gwałtownie wjechał samochód. Auto uderzyło w przedszkolaków, kiedy razem z opiekunkami szły chodnikiem. Kobieta, która nim kierowała, prawdopodobnie na chwilę straciła przytomność, bo jest chora na cukrzycę.

Brakuje wody, żywności, a ludzie koczują na ulicach. Sytuacja z dnia na dzień jest coraz bardziej dramatyczna. Dlatego premier Nepalu błaga o pomoc już cały świat. Ta nadchodzi, ale potrzeba jej znacznie więcej, bo liczby są przerażające. W trzęsieniu ziemi mogło zginąć nawet 10 tysięcy ludzi.

Wczoraj bliscy bankructwa, dziś w gronie elity. Klub Artura Boruca wchodzi do elitarnej Premier Ligue, a Polak w klubie rządzi, bo to on zapewnił im awans. Kibice ze szczęścia oszaleli, bo to co się wydarzyło przypomina bajkę o Kopciuszku.

Wielka ulewa w łódzkiem. Samochody pod wodą, zalane ulice, budynki i mieszkańcy ewakuowania pontonami - deszcz był tak silny, że ludzie w kilkanaście minut potracili dorobek życia. Teraz trwa wielkie sprzątanie i liczenie strat, jakie wyrządziła potężna nawałnica.

Godzina policyjna i stan wyjątkowy w Baltimore. Po śmierci czarnoskórego 25-latka miasto wygląda jak po wojnie. Manifestanci palą radiowozy, plądrują okoliczne sklepy i rzucają czym się da. Policjanci próbują opanować sytuację, ale w Stanach wrze.

Kandydaci i ich partie coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w kampanii. Janusz Palikot zakłóca szkolną uroczystość, a prezes PiS apeluje do szefa PKW, by wziął pod lupę hasło wyborcze Bronisława Komorowskiego. Taktykę zmienia też Magdalena Ogórek - kandydatka lewicy przestaje unikać wywiadów i udziela go "Faktom po Faktach".

Skandal wokół wyborów Miss Wielkopolski. Maja Nizio - ustępująca królowa - oddaje koronę i ujawnia kulisy wyborów tej najpiękniejszej. Wytacza ciężkie działa i oskarża organizatora konkursu o bulwersujące i niemoralne zachowanie. Dowodem mają być zapisy rozmów i nagranie. Organizator wszystkiemu zaprzecza, a my pytamy, po co takie wybory i czy tak powinny wyglądać.

W Nepalu trwa szukanie życia pod gruzami. Po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło ponad 4 tysiące osób, na ratunek poszkodowanym - z nadzieją, że uda się jeszcze odnaleźć kogoś żywego - lecą polscy strażacy. Strażacy i ich psy. Bo pomoc zwierząt w szukaniu ludzi jest bezcenna, a szczekanie psa bywa na wagę życia. Materiał programu "Polska i Świat".

Kampania pierwszych dam - żony kandydatów na prezydenta wchodzą do gry. W tle mniej lub bardziej były w niej od początku. Ale ponieważ to kampanijna końcówka, panie widać bardziej. Widać i słychać. Materiał programu "Polska i Świat".

Royal baby II - już trwa. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej czekają, a niektórzy koczują pod szpitalem w Londynie, gdzie prawdopodobnie urodzi się drugie dziecko Kate i Williama. Pewności, że tam, nie ma. Podobnie brak pewności, kiedy się to stanie. Czy to będzie chłopiec czy dziewczynka - też. Więc Brytyjczycy mają się czym emocjonować. Materiał programu "Polska i Świat".

Francuzi o francuskim śmigłowcu dla polskiej armii. Dziś oni próbowali przekonać, że to będzie dobry wybór. W Świdniku i w Mielcu widzą to inaczej - bo oni zostają bez ekstra kontraktu. Ale do głosu dobija sie Łódź, dla której współpraca z Francją to być albo nie być. Materiał programu "Polska i Świat".

Czy to będzie pożegnanie z bronią, czy może z czymś jeszcze? Minister sprawiedliwości z problemami. Bo prokuratura pyta, jak Cezary Grabarczyk zdobył pozwolenie na broń. Czy zdawał egzamin praktyczny, innymi słowy czy był na strzelnicy czy nie. Minister wprost nie odpowiada. A prokuratura stawia w tej sprawie pierwsze zarzuty. Materiał z programu "Polska i Świat".

Idzie nowe? Na razie nowe stowarzyszenie z ambicjami na polityczny ciąg dalszy. W jednej drużynie Balcerowicz, Olechowski, Frasyniuk i Petru. Ten ostatni ogłasza start. Co chciałby zobaczyć na mecie i czy starczy im sił na bieg? Materiał z programu "Polska i Świat".

Rajd Nocnych Wilków do Polski nie wjedzie - tak oświadcza polskie ministerstwo sprawa zagranicznych i tłumaczy, że decyzja nie ma charakteru politycznego. Ambasador Rosji w tłumaczenia nie wierzy, krytykuje polskie władze, a sami zainteresowani nie zamierzają odwołać rajdu i zapowiadają, że wystartują zgodnie z planem.

Trzy strzały, dwie rany i brak śladów szarpaniny. Trwa ustalenie przyczyn tragedii, do której doszło na komisariacie w Kutnie. Zginął tam 29-latek a policjant, który prowadził jego przesłuchanie, być może usłyszy zarzuty.

Po wielu dniach sporu i politycznej awantury głos zabierają Ci, którzy od razu powinni się wypowiedzieć. Wojsko przerywa milczenie i broni wybranych przez MON ofert na wielomilionowe zakupy dla armii. Argumenty są tak silne, że nawet związkowcy z polskich zakładów zbrojeniowych milkną.

Koszulka Guardioli kłuje UEFA w oczy. Trener Bayernu pojawił się na konferencji w czarnym t-shircie z napisem ”Sprawiedliwość dla Togo”. W tej sprawie chodzi o wyjaśnienie okoliczności śmierci argentyńskiego dziennikarza. Manifest może go słono kosztować, bo działacze rozpoczęli postępowanie dyscyplinarne. Piotr Świerczek

Uczeń włamał się do serwera szkoły i niewykluczone, że zmieniał oceny. Kody do e-dziennika mógł zdobyć już trzy lata temu. To spory czas, by sporo namieszać. Sprawę bada policja, dyrekcja milczy, a uczniowie przyznają, że wszyscy o wszystkim wiedzieli i próbowali sprawę tuszować.