Polska i Świat

Polska i Świat

Napastnik Bayernu po silnej kontuzji prezentuje ochronną maskę i daje znać, że tak przygotowany jest w w stanie stawić czoła przeciwnikowi. Maska jest idealnie dopasowana do jego twarzy. Pytanie, czy taka ochrona dla piłkarza, który ma złamany nos, kości twarzy i wstrząśnienie mózgu wystarczy.

Powiedziała "przepraszam", ale to nie pomoże. Kobieta, która w Szczecinie śmiertelnie potrąciła nastolatkę, usłyszała zarzuty. 37-latka jechała bez prawa jazdy, miała dwa promile alkoholu we krwi i uciekła z miejsca zdarzenia. Teraz może za to słono zapłacić, bo grozi jej do 12 lat więzienia.

Miało być hucznie i światowo. Hucznie zapewne będzie, bo próby do dnia zwycięstwa idą pełną parą. Gorzej może być z zaproszonymi gośćmi. Zabraknie nie tylko światowych przywódców, ale też i tych, którzy do tej pory postrzegani byli jako przyjaciele Putina. Kto zatem przyjedzie do Moskwy?

Śmierć kibica w Knurowie. Mężczyzna, który był w grupie stadionowych bandytów, wbiegł na murawę i razem ze swoimi kolegami próbował zaatakować kibiców przyjezdnej drużyny. Wtedy wkroczyła policja i padły strzały. Jeden z nich zabił 27-latka. Czy interwencja była słuszna i jak dokładnie przebiegała?

Wielkie zaskoczenie i spora konsternacja. Ukarany za nieposłuszeństwo i negowanie decyzji przełożonego ksiądz Wojciech Lemański koncelebrował mszę żałobną Władysława Bartoszewskiego. Tym samym wywołał lawinę pytań i dyskusję o tym, co wolno duchownemu, a czego nie. Głos zabiera sama kuria, ale jej komunikat nie ucina licznych wątpliwości.

W końcówce kampanii mocny zastrzyk zadeklarowanego poparcia. Piotr Duda publicznie wspiera Andrzeja Dudę i podpisuje z nim umowę programową. Wsparcie Solidarności się przyda, bo kandydat PiS dostaje cios od sztabu Bronisława Komorowskiego - w spocie wyborczym zostaje przedstawiony jako jawny przeciwnik in vitro. Jednocześnie trwa kampania najbliżej wyborców - sztabowcy docierają do domów.

67 milionów złotych - tyle podatnicy dali politykom przez ostatni rok na ich biura poselskie. Na co poszły te miliony i kto był rekordzistą w wydawaniu nie swoich pieniędzy? Materiał programu "Polska i Świat".

Rezygnacja z udziału w wyborach to grzech zaniedbania - mówił na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski znaczną część homilii poświęcił polityce, która – głoszona z ambony - zawsze wzbudza emocje. Materiał programu "Polska i Świat".

Na całym świecie zarejestrowało się ponad 100 tysięcy uczestników. W Polsce wystartowało ponad trzy tysiące. Za nami druga polska edycja Wings For Life. Zwycięzca biegu w Poznaniu znalazł się w światowej czołówce. Materiał programu "Polska i Świat".

Ostania droga profesora. Prezydenci, premierzy, politycy z całego świata i tłumy Polaków. W poniedziałek w stolicy pożegnaliśmy profesora Władysława Bartoszewskiego. Materiał programu "Polska i Świat".

Długo na nią czekamy, a ta potrafi być kapryśna. W tym roku też spłata nam figla i zamiast słońca zafunduje deszcz i wiatr. To nas jednak nie odstrasza. Już od kilku miesięcy planujemy gdzie spędzić majówkę.

Stare diesle nie wjadą do ekostref w miastach. Taki projekt szykuje PO, bo walczy o czystość środowiska. Na kierowców padł blady strach, bo jeśli projekt przejdzie, wielu z nich będzie musiało z auta zrezygnować lub zamienić je na nowszy model.

Klerycy podbijają sieć. Publikują krótki film, a w nim przekonują, że warto zostać księdzem. Dynamicznie zmontowany spot do złudzenia przypomina promowanie różnych zawodów. Dlatego pytamy, czy kapłaństwo to jeszcze powołanie i czy należy je reklamować?

Borys Budka zastąpi Cezarego Grabarczyk. Ten odchodzi, bo padły zarzuty o jego nielegalne pozwolenie na broń i ingerowanie w śledztwo. Zarzuty mocne, bo uderzającego nie tylko w byłego ministra sprawiedliwości, ale też w rząd i w ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.

Do światowego charytatywnego biegu Wings for life zostały już tylko cztery dni. Przygotowania trwają, bo cel szczytny. Meta gonić będzie zawodników, a Ci będą robić wszystko, by pokonać jak najdłuższy dystans. Udział wezmą też niepełnosprawni. Taryfy ulgowej nie potrzebują, bo chcą zrobić prawdziwą furorę.

Brakuje żywności i wody, a premier Nepalu błaga o pomoc cały świat. Po trzęsieniu ziemi, kraj tonie w gruzach. Ludzie z nadzieją w oczach szukają swoich rodzin, a ratownicy walczą z czasem i próbują nieść pomoc. Czasami zdarza sie cud, bo spod gruzów udaje się uratować czteromiesięczne dziecko.

Sondaże mogą się jeszcze zmienić, bo kampania, choć na finiszu, jeszcze trwa, a sporym problemem w roku wyborczym może okazać się obecny minister sprawiedliwości. Wokół Cezarego Grabarczyka robi się coraz goręcej, bo padają coraz mocniejsze zarzuty - chodzi m.in. o jego pozwolenie na broń, które miał zdobyć metodą "na vipa", czyli bez egzaminu oraz o jego ingerowaniu w śledztwo.

Kampania prezydencka na finiszu, kandydaci jak lwy walczą o poparcie, ale sondaże nie pozostawiają złudzeń i jasno pokazują efekty ich starań. Najbardziej awansował Paweł Kukiz, a największą porażkę zanotowała kandydatka Lewicy. Ale i tak nie unikniemy drugiej tury wyborów, bo według sondażu, żaden z kandydatów nie ma większości.

Złamana łopatka, rozcięta głowa i wstrząs mózgu - takich obrażeń doznały dzieci, w które gwałtownie wjechał samochód. Auto uderzyło w przedszkolaków, kiedy razem z opiekunkami szły chodnikiem. Kobieta, która nim kierowała, prawdopodobnie na chwilę straciła przytomność, bo jest chora na cukrzycę.

Brakuje wody, żywności, a ludzie koczują na ulicach. Sytuacja z dnia na dzień jest coraz bardziej dramatyczna. Dlatego premier Nepalu błaga o pomoc już cały świat. Ta nadchodzi, ale potrzeba jej znacznie więcej, bo liczby są przerażające. W trzęsieniu ziemi mogło zginąć nawet 10 tysięcy ludzi.