Polska i Świat

Polska i Świat

Wieś, która ma 150 mieszkańców, ale urzędowo nie istnieje - to efekt reformy rejestrów państwowych. Mieszkańcy tym faktem są zdziwieni. I nie bardzo im do śmiechu, bo jak po grudzie idzie im załatwienie podstawowych formalności.

Chciał wywołać dyskusję o prawach zwierząt, ale posunął się za daleko. Duński prezenter radiowy zabił królika na antenie, potem zabrał go do domu, odarł ze skóry i ugotował. W sieci wrze, słuchacze żądają nie tylko natychmiastowego zwolnienia prezentera, ale i zamknięcia stacji.

Na dwa dni przed wyborem nowego szefa, w FIFA zatrzymania i to wysoko postawionych działaczy. Liczby zatrważające, bo zatrzymano siedem osób, postawiono 14 zarzutów, a chodzi o sto milionów dolarów łapówek. Pranie brudnych pieniędzy odbywało się przy wyborze Rosji i Kataru na gospodarzy mistrzostw świata, ale Światowa Federacja Piłki Nożnej aferą się nie przejmuje i mówi - nic się nie stało.

Kobieta, która sama o sobie mówi: "potwór". Zachorowała na anoreksję i dziś walczy o życie. Ma 37 lat i waży niecałe 20 kilogramów. Z chorobą zmaga się już długo, ale dopiero teraz zdecydowała się powiedzieć o niej całą prawdę, bo wierzy że uda jej się ją pokonać.

Nowe przepisy i nowa rzeczywistość na polskich drogach. Kierowcy tracą prawo jazdy na potęgę. Najwięcej w Warszawie. Wszystko przez prędkość. Policjanci są skrupulatni i bezlitośni, a kierowcy wstrząśnięci, bo przez ponad tydzień odebrano aż 700 dokumentów.

Zagadka śmierci Agaty rozwiązana. Według prokuratury 17-latka chciała się zabić. Pomóc miały jej w tym koleżanki. Jedna z nich usłyszała zarzut zabójstwa, druga zacierania śladów.

Prezydent elekt czasu nie tarci i już pyta gdzie ma pracować, bo do zaprzysiężenia zostały jeszcze dwa miesiące. Wyznaczonego miejsca na razie nie ma, ale już widomo, że akt wyboru odbierze na uroczystości w Wilanowie.

PiS triumfuje, a Platforma ma twardy orzech do zgryzienia. Partia zbiera siły po przegranej. Idzie to opornie, bo tłumaczyć trzeba sie nie tylko z wyborczej porażki, ale i zdecydowanego odcięcia od prezydenta i jego kampanii. Andrzej Biernat dziś ze swoich ostrych słów próbuje się wycofa, a do akcji wkracza sama premier Ewa Kopacz. Dokąd zmierza PO i czyim kandydatem był Bronisław Komorowski?

To francuskie śmigłowce zasilą polską armie. Maszyny przeszły już wojskowe testy - teraz czas by ogłosić to oficjalnie. Informacja będzie ważna, bo przetarg budził kontrowersje. Padały pytania dlaczego maszyny bierzemy z Francji a nie z Polski. Dlatego Francuzi już zapewniają, że na dostarczeniu śmigłowców nie poprzestaną i zamierzają budować linie montażu w Łodzi. Dokładnie taką jaką oglądał Piotr Świerczek w Marsylii.

Po dwóch dniach od zwycięstwa głos zabiera prezes PiS. Jarosław Kaczyński gratuluje Andrzejowi Dudzie, ale nic więcej powiedzieć nie chce. Spekulacje jednak nie ustają, bo pytań jest wiele. Co zamierza PiS do jesieni i jak wyglądać będzie otoczenie nowego prezydenta.

Przed Andrzejem Dudą teraz spore wyzwanie, bo sporo złożył obietnic. Ze wszystkich zamierza się wywiązać, a weryfikacja jego słów może nastąpić szybko. Jeśli w pierwszym roku urzędowania nie przygotuje ustawy przywracającej poprzedni wiek emerytalny, zapowiada, że poda się do dymisji. Co komu obiecał?

W zagranicznych mediach wielkie zdziwienie. Brytyjczycy wyborem Dudy są zaskoczeni, Niemcy piszą o gorzkiej lekcji dla PO, a Amerykanie o tym, że Polacy bardzo pragnęli zmian.

W sztabie Bronisława Komorowskiego w niedzielę smutek, rozczarowanie, a w poniedziałek pytania, kto zawinił i czy ta przegrana to zapowiedź zamiany warty w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Andrzej Duda czasu nie traci - po wieczorze pełnym emocji, dziś ponownie wychodzi do ludzi. Rozdaje kawę, dziękuje za poparcie i obiecuje, że będzie prezydentem wszystkich i zgodnie z tradycją odejdzie z partii. Kiedy Andrzej Duda składa kolejne obietnice, Jarosław Kaczyński milczy, dlatego my pytamy skąd taka cisza i co czeka PiS do jesieni.

Od niedzieli nową polska rzeczywistość komentują politycy i eksperci. Głos zabrali też internauci - w sieci wrze, memów dużo, a pomysłów tak dużo, ze trudno wszystkie zliczyć.

Kilka ciekawych wyborczych wyników, bo Polska podzielona jest na pół. Bronisław Komorowski był lepszy w dziewięciu województwach. W pozostałych regionach zwycięstwo odniósł Andrzej Duda.

O północy rozpocznie się cisza wyborcza. Głosowanie już w niedzielę. O tym kto będzie miał jaki wynik w dużej mierze zależeć będzie od prowadzonej kampanii, a ta momentami pełna była ostrych starć. Były też zwroty akcji i śmieszne momenty. Materiał magazynu „Polska i Świat”.

Kandydaci zanim dziś ruszyli w Polskę, wczoraj starli się ze sobą w debacie w TVN i TVN24. Było wiele tematów i momentami ostra wymiana zdań. Poszło m.in o polskie zbrojenia, czyli zakup francuskich śmigłowców i nie wspieranie krajowych producentów. Tylko, że Francuzi też chcą wybudować fabrykę, która da Polakom miejsca pracy na wzór tej jaka powstała w Marsylii. Materiał magazynu „Polska i Świat”.