Polska i Świat

Polska i Świat

Kandydat PiS-u uderza w Bronisława Komorowskiego i zarzuca mu, że ten chciał sprzedać polskie lasy. W magazynie "Polska i świat" sprawdzamy zatem, jak wygląda prywatyzacji lasów i ich kondycja.

Liczył, że uniknie kary, ale stało się inaczej. Sąd w Jeleniej Górze za produkcję marihuany na własny użytek skazał chorego mężczyznę na grzywnę i rok więzienia w zawieszeniu. Ten leczył się marihuaną, ponieważ cierpi na bardzo rzadką chorobę. Z leczenia rezygnować nie zamierza, bo jak mówi - jego życie zmieniło się na lepsze.

Nie tylko my stajemy przed wyborem. Do urn pójdą w czwartek mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Tam wybory parlamentarne. Stawka jest ogromna, a wynik nieprzewidywalny. Dlatego pytamy, kto i jak wypada w sondażach i co to może oznaczać dla żyjących na Wyspach Polaków.

Po trwającym blisko 1,5 miesiąca śledztwie w sprawie zabójstwa 15-letniej Wiktorii z Krapkowic, specjalna grupa policjantów zatrzymuje nastolatka. To 17-latek z sąsiedztwa miał zabić dziewczynę. Morderstwa podobno nie planował. Chciał tylko ukraść jej telefon. W środę usłyszał zarzuty.

Tempa nie zwalnia też kandydat PiS-u. Andrzej Duda tym razem stawia na wieś i na Mazowszu odwiedza rolników. Ci witają go chlebem i solą, i słyszą, że ich los niebawem się odmieni. Kto i jakie obietnice jeszcze usłyszał? O tym Michał Tracz.

Na finiszu kampanii prezydenckiej Bronisław Komorowski stawia na obronę i razem z premier Kopacz jedzie do jej rodzinnego miasta - Radomia. Tam spotyka się z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej i dostaje wyraźne wsparcie od szefowej rządu. Jak wygląda końcówka wyborczego maratonu prezydenta?

Napastnik Bayernu po silnej kontuzji prezentuje ochronną maskę i daje znać, że tak przygotowany jest w w stanie stawić czoła przeciwnikowi. Maska jest idealnie dopasowana do jego twarzy. Pytanie, czy taka ochrona dla piłkarza, który ma złamany nos, kości twarzy i wstrząśnienie mózgu wystarczy.

Powiedziała "przepraszam", ale to nie pomoże. Kobieta, która w Szczecinie śmiertelnie potrąciła nastolatkę, usłyszała zarzuty. 37-latka jechała bez prawa jazdy, miała dwa promile alkoholu we krwi i uciekła z miejsca zdarzenia. Teraz może za to słono zapłacić, bo grozi jej do 12 lat więzienia.

Miało być hucznie i światowo. Hucznie zapewne będzie, bo próby do dnia zwycięstwa idą pełną parą. Gorzej może być z zaproszonymi gośćmi. Zabraknie nie tylko światowych przywódców, ale też i tych, którzy do tej pory postrzegani byli jako przyjaciele Putina. Kto zatem przyjedzie do Moskwy?

Śmierć kibica w Knurowie. Mężczyzna, który był w grupie stadionowych bandytów, wbiegł na murawę i razem ze swoimi kolegami próbował zaatakować kibiców przyjezdnej drużyny. Wtedy wkroczyła policja i padły strzały. Jeden z nich zabił 27-latka. Czy interwencja była słuszna i jak dokładnie przebiegała?

Wielkie zaskoczenie i spora konsternacja. Ukarany za nieposłuszeństwo i negowanie decyzji przełożonego ksiądz Wojciech Lemański koncelebrował mszę żałobną Władysława Bartoszewskiego. Tym samym wywołał lawinę pytań i dyskusję o tym, co wolno duchownemu, a czego nie. Głos zabiera sama kuria, ale jej komunikat nie ucina licznych wątpliwości.

W końcówce kampanii mocny zastrzyk zadeklarowanego poparcia. Piotr Duda publicznie wspiera Andrzeja Dudę i podpisuje z nim umowę programową. Wsparcie Solidarności się przyda, bo kandydat PiS dostaje cios od sztabu Bronisława Komorowskiego - w spocie wyborczym zostaje przedstawiony jako jawny przeciwnik in vitro. Jednocześnie trwa kampania najbliżej wyborców - sztabowcy docierają do domów.

67 milionów złotych - tyle podatnicy dali politykom przez ostatni rok na ich biura poselskie. Na co poszły te miliony i kto był rekordzistą w wydawaniu nie swoich pieniędzy? Materiał programu "Polska i Świat".

Rezygnacja z udziału w wyborach to grzech zaniedbania - mówił na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski znaczną część homilii poświęcił polityce, która – głoszona z ambony - zawsze wzbudza emocje. Materiał programu "Polska i Świat".

Na całym świecie zarejestrowało się ponad 100 tysięcy uczestników. W Polsce wystartowało ponad trzy tysiące. Za nami druga polska edycja Wings For Life. Zwycięzca biegu w Poznaniu znalazł się w światowej czołówce. Materiał programu "Polska i Świat".

Ostania droga profesora. Prezydenci, premierzy, politycy z całego świata i tłumy Polaków. W poniedziałek w stolicy pożegnaliśmy profesora Władysława Bartoszewskiego. Materiał programu "Polska i Świat".

Długo na nią czekamy, a ta potrafi być kapryśna. W tym roku też spłata nam figla i zamiast słońca zafunduje deszcz i wiatr. To nas jednak nie odstrasza. Już od kilku miesięcy planujemy gdzie spędzić majówkę.

Stare diesle nie wjadą do ekostref w miastach. Taki projekt szykuje PO, bo walczy o czystość środowiska. Na kierowców padł blady strach, bo jeśli projekt przejdzie, wielu z nich będzie musiało z auta zrezygnować lub zamienić je na nowszy model.

Klerycy podbijają sieć. Publikują krótki film, a w nim przekonują, że warto zostać księdzem. Dynamicznie zmontowany spot do złudzenia przypomina promowanie różnych zawodów. Dlatego pytamy, czy kapłaństwo to jeszcze powołanie i czy należy je reklamować?

Borys Budka zastąpi Cezarego Grabarczyk. Ten odchodzi, bo padły zarzuty o jego nielegalne pozwolenie na broń i ingerowanie w śledztwo. Zarzuty mocne, bo uderzającego nie tylko w byłego ministra sprawiedliwości, ale też w rząd i w ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.